Към съдържанието

- - - - -

Травмите в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 113 мнения

#21 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 05 ноември 2003 - 01:17

Бе аз да ти кажа че всичките травми дето ги изброявяш съм ги минал на спаринг,без да правя глупости.И не съжалявам щото знам кое НАИСТИНА може да травмира и кое не.Хубаво е понякога да се посборите и да видите тва наистина ли ше сработи аджеба или само си лафите в залата

#22 jihad4o_

jihad4o_
  • Гости

Публикувано: 05 ноември 2003 - 11:13

leki bolki sled trenirovka......nasineni ochi, sinini po krainicite

mi glei sega - tva ne ti e balet!6tom pretendirame 4e aikido e BI kato drugite zna4i ne moje bez travmi(leki de).v tva da ti nasinqt okoto ili malko da te capnat prez ustata niama ni6to lo6o.kakto kazva sensei "tvoi problem e kak 6te napravi6 tehnikata taka 4e da ima efekt,a negov problem e ukemi i da se pazi".incidenti vinagi 6te ima taka 4e tva 4e niakoi imal sininka ne e problem.pri edin kofti incident edin 6te6e da si s4upi kli4icata ama tva ne be6e nito po negova vina nito po vina na nage.

#23 serezio_

serezio_
  • Гости

Публикувано: 05 ноември 2003 - 15:15

Hubavo e da se probvash dali neshtata, koito si nauchl shte srabotqt, no e gadno kogato precakash uketo si bez toi da ima kakvato i da e vina. Kakto kazvat vsichki, utre nqma da ima s koi da trenirash. Inache do sobstvenite travmi sam izbirash kakvo ti haresva.

#24 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 06 ноември 2003 - 09:47

Обикновено във всяка група има по-вманиачени хора, които смятат, че някоя и друга синина е ниска цена за пробата дали нещо е ефективно. Има и други, които не търсят ефективност, а просто да си тренират. Та изходът е да не тренират смесено, а само в своя си кръг - активен с активен и пацифист с пацифист. Така всички ще са доволни, а иначе активният ще се жалва, че нищо не научава, а пасивният ще плаче, че са го насинили пак.

#25 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 10 ноември 2003 - 00:51

Хм, играл съм с хора, които си падат по "твърдата" игра. Хвърляли са ме от високо на твърдо и то доста здраво. Обаче от това можеш да се травмираш само, ако не владееш паданията или, ако се удариш в някой друг - нерядко е калабалък на тренировките и се случват такива инциденти. Обаче има и такива чобани, които като нищо ще ти разтегнат сухожилие или ще ти извадят става, само за да покажат, колко са велики. За напреднал айкидист е непростимо да си позволява такова отношение, но на последнити изпити в събота и неделя точно това гледах - имаше хора, които направо си пребиваха укетата и влагаха много повече сила, отколкото е нужно, за да си направят техниките. На един познат му сцепиха устната, а други се оплакаха от натегнати китки. Докато Анди Сато, въпреки че мяташе много здраво укетата си не нарани никого.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#26 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 10 ноември 2003 - 01:04

Бе аз да ти кажа че всичките травми дето ги изброявяш съм ги минал на спаринг,без да правя глупости.И не съжалявам щото знам кое НАИСТИНА може да травмира и кое не.Хубаво е понякога да се посборите и да видите тва наистина ли ше сработи аджеба или само си лафите в залата

Айкидо не е борба - тренира се по различен начин и изобщо идеята е друга, но това е за отделна тема.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#27 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 10 ноември 2003 - 04:01

Айкидо не е борба

ОК,обърках израза.Аре тогава се фанете за ръчичка и се надтанцувайте или квото там правите.Кво се правиш че не разбираш за кво говоря?
Анди Сато не бил наранил никого!Що?Щото е Анди Сато и даже и да ти обърне лакътя ше разправяш "Ей тоз голяма работа-я скивай обърна ми лакътя!",а като дойде някой дето иска да повярва в реалната полза от тва айкидо(или така наричаните от вас "бичмета") и почне да се измъква от техники със сила,или да прилага дадена техника както би я приложил вечерта в някое диско и се почва "грубиян,тъпанар..."
И стига с тез идеи и принципи!Наистина на религия го избивате вече!
То си е чист талибанизъм да повтаряш изказаните от някой японски айкидист мисли за пътя на ненападение и т.н. без да ги осмислиш!Що си мислиш че някой майстор по тай-бокс,да речем,говори по различен начин!?Стига сте го изкарвали тва айкидо най-интелигентното БИ!Вземи Явара,отрежи ударите,ритниците,боя на земя и повечето хвърляния и кво се получава-IQ Айкидо!Е кво ше рече тва,че Яварата е ултраинтелигентното БИ ли?В една друга тема си писал за примитивни БИ,ама задръж се вече де!

Това мнение е редактирано от Оня: 10 ноември 2003 - 04:15

#28 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 10 ноември 2003 - 20:40

Оня, не искам да споря с теб - ти си имаш твое мнение по въпроса, аз имам друго. Сато не обърна ничий лакът, просто защото умее да си пази партньорите и защото е учител, а не боец. Допускам, че може да контузи някой, веднъж една позната го удари с джо по главата без да иска - случват се такива неща. И аз съм бил нараняван от други, било неволно, било от престараване. Говориш неща, които не съм казвал - айкидо не е религия и аз не считам Сато за непобедим - той просто е много добър айкидист, както Майк Тайсън е добър боксьор - и двамата имат голям стаж, а Сато е имал и много добър учител.
Колкото за надтанцуването - имало е много такива теми, факт е, че много хора си губят времето на татамито - видях го с очите си на последния семинар, но имаше и 10 човека, които правеха истинско айкидо и те бяха тези, на които Сато обръщаше внимание - за другите нямаше смисъл - не можеш да учиш някой, който не иска. Така че ти си карай пехливанлък, ние ще си танцуваме и толкоз, нямаме достатъчно допирни точки, че да се заяждаме за глупости.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#29 The Angel Of Death_

The Angel Of Death_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2005 - 16:34

Занимавам се от 15 месеца с айкидо и както всеки човек трениращ отначало падах грешно и това доведе до появяването на странни звуци в ставите.Искам да знам има ли някой таква проблеми и как ги е преодолял?

#30 ptd_

ptd_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2005 - 20:54

Занимавам се от 15 месеца с айкидо и както всеки човек трениращ отначало падах грешно и това доведе до появяването на странни звуци в ставите.Искам да знам има ли някой таква проблеми и как  ги е преодолял?

<{POST_SNAPBACK}>

Извинявайте, ако се отделям от темата, но мисля, че това което ще кажа ще е от полза.
Странните звъци в ставите(предимно, колена, лакти, китки, глезени) не съм точно сигурен на какво се дължи, но се консултирах с лекар и той твърди(незнам дали е прав или не-вероятността за първото е доста висока :)), че това говори за "болни" стави и връзки, което мен доста ме смути! Тъй като моето коляно сякаш и рамото... при незагрятост, скованост или незнам при какво точно, издава звук, не е точно изпукване ми се струва обаче...

Мастър-е, помниш ли, че ти казах, че китката ти издава такъв звук? Ти можеш ли да кажеш нещо по въпроса? Това, ако добре помня каза, че е от незагрятост... Пак да кажа,, мен лично доста ме смущават такива неща, защото може да се стигне до нещо по-тежко.

Все пак,
По-здрави! :)

#31 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 20 януари 2005 - 08:25

Мастър-е, помниш ли, че ти казах, че китката ти издава такъв звук? Ти можеш ли да кажеш нещо по въпроса? Това, ако добре помня каза, че е от незагрятост... Пак да кажа,, мен лично доста ме смущават такива неща, защото може да се стигне до нещо по-тежко.

Все пак,
По-здрави! :)

<{POST_SNAPBACK}>

Пукам в лактите, раменете, китките и в колената, но все още мърдам :)
Когато загрея всичко се оправя. Болки имам отвреме на време само в колената, навремето беше от пресукване, пък сега най-вероятно ще да е от ЕГНто :)
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#32 ptd_

ptd_
  • Гости

Публикувано: 20 януари 2005 - 16:20

хаха :), ти и тогава каза за ЕГН-то, но все пак недей да говориш така, още ти е рано.
При мен болки няма никъде, това е най-тъпото, ако имаше болка щях да знам, че нещо не е наред, ама то няма. Само в редки случаи звук... ама незнам, ще поживея пък каквото сабя покаже. Вероятността да е нещо сериозно не е голяма.

#33 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 20 януари 2005 - 16:27

При ставите най-лошо е износването, защото е практически нелечимо, затова трябва много да се внимава колко и как се загрява и как се тренира. Естествено понякога се налага попресилване, но после трябва да има и почивка. А ти на този етап още няма какво да се плашиш от някое и друго пропукване.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#34 Sinat

Sinat

Гнусотник беснеещ

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 20 януари 2005 - 17:48

...затова трябва много да се внимава колко и как се загрява и как се тренира...

<{POST_SNAPBACK}>

А също така какво и колко се яде. :D
"Смъртта понякога е милостиня,
Лелеян спътник, просена пощада..."

#35 звезда

звезда

Нов участник

• Дао
  • 14 мнения

Публикувано: 20 януари 2005 - 17:55

Когато загрея всичко се оправя. Болки имам отвреме на време само в колената, навремето беше от пресукване, пък сега най-вероятно ще да е от ЕГНто :)

<{POST_SNAPBACK}>

Не като съвет, а по-скоро като споделяне:
1. Вслушвай се в тялото си. Oпитай се да се гледаш навътре така, че да усещаш състоянието на всяка част. Изглежда трудно, но се научава, просто нямаме навик. Обикновено реагираме едва при появата на болка. Когато костите пукат с ясен, кристален звук, няма опасност (здрави кости са в дискомфорт - рязко движение, претоварване, неестествена посока на движение на ставата и т. н.) Колкото по-глух, стържещ е звукът, толкова по-голямо е увреждането.
2. Мускулите и ставите имат нужда от подготовка преди физическо натоварване. Времето за нея е индивидуално, но за да достигнат мускулите работната температура и ставите и сухожилията да се "смажат"/ "разгреят", са необходими min. 30-40 мин.
3. При загряване се спазва посока и поредност на подготовка на групите мускули и кости. Най-общо казано, върви от главата надолу, като им се отделя различно време и упражненията се изпълняват с промяна на скоростта и дълбочината.
НЕ ПРЕНЕБРЕГВАЙТЕ ЗАГРЯВКАТА. Една добра загрявка е гаранция за ефективна тренировка с по-малка вероятност за травми. Мускулите са с много къса памет, но това е друга тема - лекува се с редовни тренировки. Минимумът е 3 пъти седмично, за да запомнят усвоеното, иначе главата помни, а те започват отначало.
Сигурно някои ще кажат, че на улицата няма да имаме време за загряване. Когато залогът е животът ни, нищо друго няма значение. И все пак, един редовно трениращ има по-големи шансове да се справи и причината не е само в силата.
Темата е много голяма, има теоретична и практическа част. Това е само, за да погледнем и се погрижим сами за себе си.
"По делата ще ги познаеш..."

#36 звезда

звезда

Нов участник

• Дао
  • 14 мнения

Публикувано: 20 януари 2005 - 18:03

<{POST_SNAPBACK}>

edit
Запитвали ли сте се защо големите майстори на считана у нас преклонна възраст са по-разтегнати, по-бързи, по-силни, въпреки явните възрастови изменения?,
А тези, които са 50-60 годишни са по-добри от два пъти по-младите? Не е само поради знанието, уменията и опита им, а и затова, че съчетават външната изява с вътрешното виждане - духовно, но и физическо.
"По делата ще ги познаеш..."

#37 ptd_

ptd_
  • Гости

Публикувано: 21 януари 2005 - 22:38

edit
Запитвали ли сте се защо големите майстори на считана у нас преклонна възраст са по-разтегнати, по-бързи, по-силни, въпреки явните възрастови изменения?,
А тези, които са 50-60 годишни са по-добри от два пъти по-младите? Не е само поради знанието, уменията и опита им, а и затова, че съчетават външната изява с вътрешното виждане - духовно, но и физическо.

<{POST_SNAPBACK}>

Вече излизаме извън темата, но наистина това е доста интересно за мен поне. Примерно интересува ме Мас. Ояма при това свръхнатоварване което е имал през живота си, как е диживял до таква преклонна възрасти и в какво състояние е бил. Примерно артрози... такива неща имал ли е. Същото и е със Морихей Уешиба... любопитно.

Имам предположение, че са тренирали по толкова брилянтни схеми и начин на тренировки, че просто не са им се появявали фатални усложнения, може и да греша, но... дръго обяснение не виждам.
Например много от големите бойзи и спортисти като цяло получават изключително тежки усложнения след един етап от живота си. Има ли начин да се избегнат? (е на този въпрос ако някой даде отговор сигурно ще трябва да бъде награден с нобелова награда за здравеопазване:))

#38 _Ki_

_Ki_

nOOb

• Дао
  • 19 мнения
  • От:Sofia
  • БИ:Aikido

Публикувано: 21 януари 2005 - 23:27

Аз лично смятам , че не травмите причинени от недобра заграявка или недобре поета техника са най-много и най-сериозни.
Може би 80% от контузийте стават , когато и уке и тори забравят че са в залата и около тях има още хора.И нито тори гледа къде хвърля уке, нито уке гледа къде пада.Мъничко внимание не е излишно.

#39 Amida_

Amida_
  • Гости

Публикувано: 24 януари 2005 - 15:03

edit

<{POST_SNAPBACK}>

А когато в днешното забързано време се сведе загрявката до 15 мин.,а духът пък въобще не бъде раздвижен, тогава? За какво тренираме? :confused: За самозащита? За фитнес? Или просто за контузии?! :fou:

#40 _Ki_

_Ki_

nOOb

• Дао
  • 19 мнения
  • От:Sofia
  • БИ:Aikido

Публикувано: 26 януари 2005 - 19:51

Амида каква е връзката с цитата - нещо не я разбрах.