Към съдържанието

- - - - -

Травмите в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 113 мнения

#41 Nogi_

Nogi_
  • Гости

Публикувано: 26 януари 2005 - 22:20

Zdravejte, :)
Znam che weche ima tema za trawmite , no men me interesuwat konkretno tezi w Aikido.
Ta wyprosat mi e kakwi sa tipichnite trawmi w Aikido, kak moze greshnoto izpulnenie na dadeni tehniki da dowede do takiwa.
Primerno, rabotata w parter  ne uwrejda li kolenata ? :wink:
Kakwi sa naj chesto sreshtanite trawmi pri greshno izpulnenie na ukemi, kluchowe prichini i t.n.  :confused: 

Pozdravi.

<{POST_SNAPBACK}>

Винаги могат да се получат леки травми по невнимание. Много важни са и уменията на треньорът ти - при първият ми сенсей получих доста сериозно разтежение на сухожилието на ръката, само защото ни обясняваше, че сме балетисти, след като не можем да правим тежко падане напред . . . и това се случи на 3 или 4 тренировка, когато току що бях започнала. Не можех да движа ръката си 20 дни, а болката си остана 6 месеца. По-лошото обаче беше психическата травма - доста дълго не можех за се реша да направя и най-обикновено падане напред. В настоящия ми клуб, където тренирам от 19 месеца, сенсеите са много внимателни и търпеливи, така че успях да преодолея първоначалния си стрес и сега дори тежкото падане ми доставя истинско удоволствие :D

#42 Amida_

Amida_
  • Гости

Публикувано: 28 януари 2005 - 16:33

Амида каква е връзката с цитата - нещо не я разбрах.

<{POST_SNAPBACK}>

Помисли по-добре, приятелче! Ще я разбереш!!! :P

#43 Jynx

Jynx
  • Дао
  • 54 мнения
  • От:В. Търново
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 30 януари 2005 - 21:00

Та като заговорихме за травми, в моента имам страхотни проблеми с кръста и от 2 седмици не съм стъпвала на тренировки. Не мога даже да се облегна назад без да ме заболи страхотно кръста. Та тази травма я получих точно по време на загрявка, когато сенсея ни накара да направим поне 10 попивки една след друга и кръста ми просто не издържа- разтегнах го. И сега чакам да се възстановя, че пак да тръгна на тренировки. Мисълта ми е, че може да се получат доста тежки травми в кръста ако говорим за айкидо- например при лошо падане, претоварване и т.н. На мен лично сухожилията ми са голям проблем, в разстояние от 2 месеца си разтегнах сухожилия 3 пъти. А пък за китките няма да говоря- бая хронични синини получих, откакто тренирам.
Най-върховната прошка е тази, с която прощаваш на себе си. Защото простиш ли на себе си, значи си простил и на всички останали.

#44 Amida_

Amida_
  • Гости

Публикувано: 31 януари 2005 - 12:25

Та като заговорихме за травми, в моента имам страхотни проблеми с кръста и от 2 седмици не съм стъпвала на тренировки. Не мога даже да се облегна назад без да ме заболи страхотно кръста. Та тази травма я получих точно по време на загрявка, когато сенсея ни накара да направим поне 10 попивки една след друга и кръста ми просто не издържа- разтегнах го. И сега чакам да се възстановя, че пак да тръгна на тренировки. Мисълта ми е, че може да се получат доста тежки травми в кръста ако говорим за айкидо- например при лошо падане, претоварване и т.н. На мен лично сухожилията ми са голям проблем, в разстояние от 2 месеца си разтегнах сухожилия 3 пъти. А пък за китките няма да говоря- бая хронични синини получих, откакто тренирам.

<{POST_SNAPBACK}>

А защо не кажеш на сенсея си за тези травми?! В карайна сметка, ТОЙ носи отговорност за всички вас там, в доджото, докато тренирате. Иначе ако си траеш - скоро няма да тренираш... :wink: А травми се получават от много неща: лоша загрявка, лошо партниране, като не се пазиш, като незнаеш какво правиш, като някой просто иска да те изчанчи <тук нищо не можеш да направиш :angrrr: > и все такива "хубави" причинки!

#45 милилотобоби_

милилотобоби_
  • Гости

Публикувано: 31 януари 2005 - 15:20

Здравейте,
Тренирам Айкидо от 2 години и до сега не ми се е случвало да се контузя сериозно.Е имало е сцепени устни,синини по ръцете и краката,даже въздух са ми изкарвали но нищо по сериозно.За сравнение докато тренирах баскетбол си пукнах китката, 2 пъти навяхвах китка,счупих си 3 пръста.Това за 2 години.Няма да споменавам за синините по очите.Това от един пиклив баскетбол.
Моето мнение е че ако загрееш като трябва просто трудно би получил контузия.Е ако се държиш идиотски и пречиш умишлено на тори, в един момент някои просто ще ти направи техникта реално и ще пострадаш сериозно.Ако хората, с които тренираш са свестни просто не вярвам да контузиите да са практика.

#46 Amida_

Amida_
  • Гости

Публикувано: 02 февруари 2005 - 15:23

Моето мнение е че ако загрееш като трябва просто трудно би получил контузия.Е ако се държиш идиотски и пречиш умишлено на тори, в един момент някои просто ще ти направи техникта реално и ще пострадаш сериозно.Ако хората, с които тренираш са свестни просто не вярвам да контузиите да са практика.

<{POST_SNAPBACK}>

Това е идеалният вариант, но къде го има?! Както виждам дори и ти използваш в постинага си много "ако", което значи само едно: нещата са чисто и просто на теория, а практиката показва друго... ;D

#47 огър

огър
  • Дао
  • 35 мнения
  • БИ:...

Публикувано: 11 декември 2005 - 23:37

Травмите в Айкидо могат дабъдат причинени от неправилна (непълна ,неинтензивна ) загрявка в съчетание с неправино изпълнена техника или падане.Така че тренирайте правилно загрявайте,падайте редовно,и спазвайте "формата" на техниката.Колкото до коленете ,и аз имам проблеми със ставите.Помогнете ми да го реша! :wink:
Много здраве и късмет от ОГЪРА !??!

#48 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 12 декември 2005 - 08:40

[offtopic]
Хех, дойде нов човек и изтупа от праха всички теми за айкидо :)
[/offtopic]
За коленете  - пази ги от пресукване - получава се при неправилно изпълнение на тенкан, загрявай ги допълнително и работи по-внимателно. В сейза ако трябва прехвърляй тежестта малко по-назад, въпреки че не е правилно, но пък по-добре здрав и на татамито, отколкото почупен и гледащ отстрани :up:
А ако е постоянен проблем най-добре потърси съдействие от спортен лекар.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#49 марто_мастьра

марто_мастьра
  • Дао
  • 82 мнения

Публикувано: 12 декември 2005 - 14:53

За да нямаш проблеми с укемито трябва редовно да го упражняваш,преди или след тренировка. :yin-yang:
Self-improvement is masturbation. Now self-destruction…

#50 eMcHy

eMcHy

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения
  • БИ:ne praktikuvam

Публикувано: 30 януари 2006 - 18:44

Аз тренирах 12 години и нямах никакви счупвания, играех предимно с по-голями от мене с 2-3-4-5 години, работата с тях беше доста сериозна,самисал сичко беше по силно нз момичето което горе дето споменава , загрявката е най-важна.Ако не загреете добре ще има контузии,но и зависи и от самия човек :)

#51 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 30 януари 2006 - 22:11

ами въпреки че работата с по-големите (или повече тренирали) е по-сериозна, според мен те и по-добре да те предпазват от травми и да не ти счупят нещо. С някой който не знае какво прави е доста по опасно.
Така че важното е да се тренира с внимание и то от 2 та.
а за задължителното загряване съм За.
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#52 ЖеЛяЗн0_БеБе

ЖеЛяЗн0_БеБе
  • Дао
  • 148 мнения
  • От:Кюстендил
  • БИ:айкидо,муай-тай

Публикувано: 09 април 2006 - 20:50

Абе внимание внимание,ама някой път укето ти е толкова сакато,че в стремежа си да ти се одърви няма как да не го контузиш,ама то всъщност пак сам си се контузва :D А пък щом аз дето не мога да вървя из пътя без да с епребия до сега нямам контузия,значи наистина е трудно да се контузиш в айкидо!
I`ve got the magic stick....

#53 Jin Kazama

Jin Kazama

Луд на татамито

• Дао
  • 29 мнения
  • БИ:Aikikai Aikido

Публикувано: 27 април 2006 - 09:34

Ами аз веднъж ,,почти" си изкарах рамото,а от коте-гаеши и шихо-наге ми се счупи едната китка,и то по време на изпит!!!Адски е гадно,много боли,но понякога реазбираш,че е неизбежно да тренираш без травми!Аз самият смятам,че не зависи от мен,дали добре падам,а от партньорът ми,който нерядко не си преценява силата!!!
Боят свършва когато ваканцията в болницата или на небето започва!!!

#54 ЖеЛяЗн0_БеБе

ЖеЛяЗн0_БеБе
  • Дао
  • 148 мнения
  • От:Кюстендил
  • БИ:айкидо,муай-тай

Публикувано: 27 април 2006 - 19:32

Е,то не може партньорът да се съобразява с теб,все пак понякога може да попаднеш на някой по силен по принцип и да иска да не може да играе леко,трябва да се нагаждаш,а пък това,че си счупил китка никак не добре,как го постигна,някакво леко изкълчване е приемливо,но чак счупване.......
I`ve got the magic stick....

#55 xaxass

xaxass

млад айкидист

• Дао
  • 89 мнения
  • От:София
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 27 април 2006 - 19:58

за контузии трябва да внимава този които прави техниката (поне така каза сенсеи). аз оня ден за малко да изкълча китката на един щот не си направих ikyuu както трябва. а друг голям проблем са колената. не че нещо съм се конузил, ама след тренировка направо не мога да ходя :(
the gift of the warrior is to perceive what cannot be seen.

#56 xeqtr_

xeqtr_
  • Гости

Публикувано: 28 април 2006 - 19:35

Трябва много да се пазята колената, особенно в шикко после болят.

#57 Jin Kazama

Jin Kazama

Луд на татамито

• Дао
  • 29 мнения
  • БИ:Aikikai Aikido

Публикувано: 29 април 2006 - 14:34

Ами счупих я щото след техниката партньорът ме ,,пльосна" на татамито върхи китката ми и тя изпука много приятно :up: !

Това мнение е редактирано от Jin Kazama: 29 април 2006 - 14:34

Боят свършва когато ваканцията в болницата или на небето започва!!!

#58 mitko_3d

mitko_3d

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 1 мнения
  • БИ:АЙКИДО

Публикувано: 30 април 2006 - 17:39

Здравейте, :)
Знам че вече има тема за травмите , но мен ме интересуват конкретно тези в Айкидо.
Та въпросът ми е какви са типичните травми в Айкидо, как може грешното изпълнение на дадени техники да доведе до такива.
Примерно, работата в партер не уврежда ли колената ? ;)
Какви са най често срещаните травми при грешно изпълнение на укеми, ключове причини и т.н. :confused:
Поздрави.

За да няма травми е важно всички до спазват принципите. Ако някой се разконцентрира и за момент може да е непоправимо. Аз скъсах връзка на коляното още на втората си тренировка и това ме извади за 4 месеца от доджото. Но пък ме мотивира да пазя укетата и особено начинаещите, но ако те много се съпротивляват също може да станат травми. Помнете Айкидо е несъпротивляване!!! И слушайте учителите си те ви пазят дори и когато не ви изглежда така. :up:

#59 АзиТи_

АзиТи_
  • Гости

Публикувано: 12 май 2006 - 10:49

За да няма травми е важно всички до спазват принципите. Ако някой се разконцентрира и за момент може да е непоправимо. Аз скъсах връзка на коляното още на втората си тренировка и това ме извади за 4 месеца от доджото. Но пък ме мотивира да пазя укетата и особено начинаещите, но ако те много се съпротивляват също може да станат травми. Помнете Айкидо е несъпротивляване!!! И слушайте учителите си те ви пазят дори и когато не ви изглежда така. :up:

Напълно подкрепям изказването н колегата. когато бях тийнеджърка и тренирах друхи бойни изкуства получих доста травми от неправилно трениране. Т.е. много малка част от инструкторите знаят как да натоварват систематизирано хората. Интензивността зависи от нивото на подготовка-дали са тренирали преди това нещо и колко, от възрастта, от интересите и целите които си поставят учениците. Не може да се поставят всички под един знаменател. Това води до отказване и понижаване посещаемостта и популярността на бойните изкуства. А компщтрите понеже изглеждат по-безопасни и всички зяпат в тях по повече от 12 часа на ден в тях. Станахме им роби и забравихме как да се движим и да комуникираме лице в лице, а не по някоя жица.
Травмите се получават почти винаги, но когато инструкторите наблягат на безопасността и принципите на айкидо, то те могат да се сведат до минимум. А правилното изпълнение на техниките е много важно за предотвратяване на травми в ставите(там най-вече има оплаквания). това го разбрах когато от безразсъдно натоварване от моя страна вече едвам ходех. Много ме боляха ставите. Тогава драстично намалих тренировките, но от време на време ходех на тренировки като почти не се натоварвах. Ходех и на Джудо при един японец. Тъй като познавах по-добре айкидо, той знаеше това и ми обясняваше правилното изпълнение на техниките чрезь айкидо. и тогава разбрах, че принципите са едни и същи (само да ги осъзнаем). На тези тренировки въпреки травмите хвърлях човек с 20 кг по-тежък от мен без болки в ставите. От тогав спрях да напъвам партньорите си и наблегнах на точното изпълнение и естествено имаше резултат. Можем да прилагаме сила и да се контузваме непрекъснато до едно определен момент, а след това само страдаме. Ако умеем да пазим себе си, ще пазим и тези срещу нас и ще станем по-добри и ще тренираме до по-напреднала възраст.
Е малко се улях, но това е от мен.

#60 Търсещия Човек

Търсещия Човек

бодливко:)

• Дао
  • 46 мнения
  • БИ:самбо,джудо,таекуондо и др.

Публикувано: 13 май 2006 - 21:43

Да си кажа след около девет години джудо, Айкидо не ми изглежда толкова чуждо.
Както и трвамите му :)
Наи вече за кои ли път загрявката. После партньора и концентрацията.
Ама се появява и един друг фактор. Физическата подготовка.
Доколкото джудо и Айкидо да се водят по меки уж стилове изпълнението на някои техники си иска физическа сила. И ако я нямаш често се контузват мускулите и сухожилията.
Така че наблегнете малко и на това. Все пак въпреки че е бил техничен сенсеи Уешиба е бил физически доста силен(изключвам дихателната сила имам предвид мускули:).
Всичко наи и да не се трошите много:)
Един човек не може да служи на двама господари.