Към съдържанието

- - - - -

Травмите в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 113 мнения

#101 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения
  • От:Добрич
  • БИ:тайдзи, ТКД, бокс, някои оръжия...

Публикувано: 10 май 2012 - 23:54

Здравейте,
реших да не права нова тема само за моя въпрос и реших да пиша тук.Искам да се занимавам сериозно с Айкидо в момента съм на 17 години но преди 10/11 години си извадих рамото..Искам да ви попитам дали заради това могат да се получат още такива травми за в бъдеше ако се занимавам с айкидо .Благодаря предварително

Аз съм тренирал при човек с две извадени рамене. Дерзай.

#102 Creon

Creon

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 17 мнения

Публикувано: 28 март 2014 - 17:58

Преди време ме хвърлиха върху друг трениращ и не можах дори да му се извиня дори защото го откараха в болница. Наскоро една девойка с хакама и предполагам някакъв дан реши, че може да ме хвърли шихо-наге, чупейки ми ръката. Проблема е, че съм доста масивен и не мога да бързо да падна сам, както съветват по-опитните колеги в този форум. Нанесох и приличен шамар зад врата, за да прекрати безумното си начинание. Не мисля, че получи някаква травма, но ми каза, че съм начинаещ и повече няма да работи с мен. Не само това, ами излезе, че съм и грубиян. Веднага се извиних разбира се, но май не помогна много. Мисълта ми е че, физическите травми преминават по-лесно от психическите.

#103 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения

Публикувано: 31 март 2014 - 06:54

Не съм специалист в айкидо, но наскоро бях на един семинар с шихан 6 дан, който няколко пъти повтори, че за хакамите е най-полезно да работят с начинаещи, защото те са най-близо до реален противник, защото не знаят какво ще последва и инстинктивно се пазят. Такава девойка заслужава повече от шамар зад врата, ако го е направила нарочно. Но ако имаш проблеми с падането, най-добре залегни над трениране на укеми. Аз също съм масивен, но при паданията нямам проблеми. Когато по-дребни хора тренират с по-масивни обаче, ползват повече сила, поради заложения страх от по-големия човек. Мен обикновено ме болят китките от никьо, най-вече от преразтегнати сухожилия, а наскоро след йонкьо близо 2 седмици чувствах доста голяма болка.

#104 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 31 март 2014 - 11:07

Повечето такива случаи издават комбинация от липса на знание за опасността на тези техники и липсата на контрол при изпълнението им... Ако е в комбинация и с лоша загрявка си е направо троен критичен ден :)

След някоя и друга натрупана травма и наблюдения започнах да си подбирам партньори, които дори и начинаещи са концентрирани и се стараят да се контролират. Такъв и да те изненада с нещо ще се прибереш цял. А ако се случа с опасен предпочитам да не му стане техниката или той да го отнесе, отколкото аз. Може да звучи егоистично, но вече не регенерирам толкова бързо като едно време :)

НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#105 Alcek

Alcek
  • Дао
  • 601 мнения

Публикувано: 31 март 2014 - 16:48

Много хора пропускат, че в айкидо партнирането е половината техника. Уке трябва да действа правилно НЕ за да улесни тори, а точно за да избегне глупавите и ненужни травми. В залите е пълно с хора, които не умеят да партнират.

Надъхания ентусиаст-новобранец е друга тема.

Пазете се, че имате само едно тяло.

#106 front

front
  • Дао
  • 305 мнения

Публикувано: 01 април 2014 - 15:05

"Много хора пропускат, че в айкидо партнирането е половината техника."

Обикновено е цялата техника, защото онези, които могат наистина да приложат техника от айкидо, се броят на пръсти. От друга страна, самохвърлящите се укета са най-лошото нещо за айкидо, защото се губи представа, дали изпълнението е правилно или не. Колко правилно изпълнена може да е техника, която позволява уке приятелската да те светне зад врата, докато си на последната стъпка? Ако не можеш наистина да хвърлиш уке без никаква помощ от негова страна, по-добре не прави този вариант на техниката. Всички говорят за пълен контрол върху уке, но пропускат да споменат, че в действителност се има предвид пълен самоконтрол на уке, който сам си прилага техниката (или поне напълно се е оставил в ръцете на наге) и сам се хвърля. Единственият контрол тук е да внимаваш да не напънеш уке прекалено. Затова в айкидо е пълно с травми от всякакъв тип.

#107 Alcek

Alcek
  • Дао
  • 601 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 00:09

Ако не можеш наистина да хвърлиш уке без никаква помощ от негова страна, по-добре не прави този вариант на техниката.

Дай да не тренираме тогава изобщо. Само яко мачкане и 1 на 1000 който оцелее с най-малко счупвания да се пише майстор.

Бяга ти малко идеята за трениране и партниране.

Много техники в айкидо учат на принципи и подход. Ако уке се пъне като магаре, на това по широкия свят му се вика джудо, джу-джуцу, борба, мма и т.н. Ама нали преди Морихей тренирал само хора с данове и препоръки, а сега куцо и сакато иска с айкидо да стане катил.

#108 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 09:21

Дай да не тренираме тогава изобщо. Само яко мачкане и 1 на 1000 който оцелее с най-малко счупвания да се пише майстор.

Бяга ти малко идеята за трениране и партниране.

Много техники в айкидо учат на принципи и подход. Ако уке се пъне като магаре, на това по широкия свят му се вика джудо, джу-джуцу, борба, мма и т.н. Ама нали преди Морихей тренирал само хора с данове и препоръки, а сега куцо и сакато иска с айкидо да стане катил.

След като потренирах малко джудо и борба, станах по-добър уке. Не за "пъненето", а за идеята за атака, която уке дава на тори.

Относно загрявката - колкото по-дълга, толкова по-добре. В доджото, в което тренирам в момента правят айкикай загрявката от 10 минути, претупана работа, и откакто тренирам тук, все се чувствам схванат. Вчера отидох час предварително, направил си една хубава загрявка, разтежка и тренировката беше най-добрата ми досега; чувствах се звяр ( в айкидо вариант, разбира се). Накрая с един от хакамите, който играе малко по-твърдо, останахме, за да се хвърляме за тежки падания дори - падах си като перце.

При мен лично всички по-сериозни контузии са идвали от недостатъчна загрявка, но от счупени крайници нямам опит. Твърдите укета предизвикват употреба на повече сила от тори и това води до счупвания, вадене на стави и т.н. Силата предизвиква сила и обратно. Съпротивлява ли се някой със сила, действа срещу самия себе си. Все пак основната идея на укеми е да се измъкнеш невредим от хвърлянето.

Това мнение е редактирано от сила: 02 април 2014 - 10:00

#109 front

front
  • Дао
  • 305 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 09:31

Правя разлика между активна съпротива и пазене на собствената си структура по време на партниране. Ако не съм изведен, защо да се въртя като пумпал? Защо да падам, ако структурата ми не е повлияна от нищо? Разбирам идеята на партнирането, но смятам, че се прекалява със самоинициативите от страна на уке. Това вреди на наге, който губи представа за изпълнението на техниките. Естествено е при партниране да се прават различни отстъпки в полза на наге, но сам да се хвърляш като акробат от цирка ми се струва прекалено.

Това мнение е редактирано от front: 02 април 2014 - 09:34

• сила харесва това

#110 Alcek

Alcek
  • Дао
  • 601 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 12:53

Именно това имах предвид, като казах, че масово хората не умеят да партнират. Уке има две цели - първо да помогне на тори да разбере техниката и да я усъвършенства без да го подвежда, и  второ - да се предпази от сакатлъци. В някакъв смисъл работата на уке е по-трудната част.

#111 front

front
  • Дао
  • 305 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 13:20

Наге разбира техниката като наблюдава ефекта ѝ върху уке. Уке позволява на наге да наблюдава в детайли случващото се. Ако уке се хвърля сам, наге няма никаква идея, дали техниката му е допринесла за това по какъвто и да е начин. Конкретно в айкидо ролята на уке е второстепенна, защото не изисква никакво участие от негова страна, освен първоначалната атака. Ако наге е неопитен, уке просто трябва да контролира атаката си. Уке не може да помогне на наге да разбере техниката по друг начин, освен да реагира пресилено в случаите, когато наге не е в състояние да почувства ефекта. Това важи само до един начален момент, след който наге би трябвало да може да се адаптира според ситуацията, а уке да се стреми да съхрани баланса и структурата си максимално дълго в рамките на конкретната техника и на предварителната уговорка помежду им.

Мазохистичното поведение на уке в айкидо традиционно води до садистично поведение на наге. Лично аз не виждам никаква практическа полза от това.

#112 Alcek

Alcek
  • Дао
  • 601 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 14:53

Абсолютно не съм съгласен с второстепенната роля на уке. Практически погледнато е невярно. Философски погледнато - също.

Кой е казал, че уке трябва сам да си прави техниката? Кой е казал, че уке трябва да пада, ако не го хвърлят? Кой е казал, че уке трябва да се опъва при техниката?

Ролята на доброто уке е активна и динамична, не пасивна. Освен това, има и ТЕХНИКА на партниране, също толкова важна, както и самото изпълнение на самата техника. Трябва да си пълен мазохист да не хващаш ревера на тори, когато те хвърля на коши наге например. На мен лично не ми се пада от метъл и петдесет като чувал с картофи. Подобни детайли има при всяка техника.

Доброто уке поддава, когато го водят. Излиза от равновесие, когато го извеждат. Не се извежда сам от равновесие. Не се води сам. И най-вече не пада сам.

#113 Alcek

Alcek
  • Дао
  • 601 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 14:58

метъл и петдесет

Цял ден на радио 1 рок и почнах да дрънкам глупости kez_11.gif

#114 front

front
  • Дао
  • 305 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 17:15

В традиционните японски бойни изкуства по време на демонстрация майсторът/по-старшият е винаги в ролята на уке. Т.е. той атакува и съответно бива „заклан“/хвърлен. Счита се, че това е по-трудната част от формата, тъй като уке трябва да може да се спаси от техниката и да дава инструкции на тори за самата техника. В модерните японски бойни изкуства ролите са разменени, майсторът/по-старшият е винаги тори/наге. Приема се, че по-неопитните могат без проблем да партнират, защото не се изискват кой знае какви умения за това.

Относно ролята на уке в айкидо: модерното айкидо има различни стилове. В някои уке има активна роля, подпомагайки изпълнението на наге. В други ролята на уке приключва с атаката. Техниките в айкидо не разчитат на каквото и да е поведение на уке, освен на съответната атака. Въпрос на личен избор и умения е даването на възможност на уке да влияе на изпълнението на техниката. Пълният контрол върху уке при първи допир е едно от нещата, които са цел в тренирането на айкидо и основно изискване при изпълнение на техниките. Когато това не е изпълнено, се озоваваме извън сферата на айкидо. Тренирането на айкидо следва този модел, като първоначално се изучават именно методите за контрол и постепенно се преминава към динамични техники и хвърляния. Липсата на умения за контрол би следвало да ограничава избора на техники вместо да е причина да се модифицират техниките или да се принуждава уке да има неестествено поведение.

Чисто философски не е логично изпълнението на една бойна техника да зависи от стремежа на противника техниката да бъде доведена до край. В действителност е точно обратното, предполага се, че противникът активно ще пречи една техника да бъде приложена. Конкретно в айкидо се изучава каеши уаза, която да позволи на уке да размени ролите по време на изпълнение на техниките, ако наге не упражнява достатъчно контрол. Т.е. очакванията са, че уке активно ще се възползва от слабости в изпълнението.

Исторически погледнато, в началото не е съществувало никакво обучение на уке. Не са се преподавали никакви методи на укеми. При пълен контрол от страна на наге, той има грижата уке да остане невредим при изпълнението на техниката.