Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Приложимо ли е традиционното Ушу?

• Please log in to reply
В темата има 105 мнения

#41 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 17 септември 2008 - 08:51

Ронин, може да прочетеш коментари за клипа, който си намерил тук.

#42 IvOrt_

IvOrt_
  • Гости

Публикувано: 17 септември 2008 - 13:41

Е, заставка на филм е, но мисля, че дава идея.
Момчетата явно могат "носят".

#43 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 17 септември 2008 - 14:35

Е, заставка на филм е, но мисля, че дава идея.
Момчетата явно могат "носят".

:D Това е учителят на Дан Дохърти - Чън Тинг Хун (1930 - 2005) на млади години. Клипът е от не особено успешен "кунг фу филм" от 70-те. Иначе, той е един от малкото, чиито ученици имат успех на фул контактни турнири. Повече информация за неговия стил може да се намери на сайта на Дан Дохърти. Ето и една от типичните демонстрации на ученици от тази школа - http://www.youtube.c...?v=1W7zqk7oduI#. Който е бил на някой от семинарите на Дохърти е виждал тази демонстрация на живо и знае, че няма нищо "нагласено" :wink:

#44 Kmeta_

Kmeta_
  • Гости

Публикувано: 17 септември 2008 - 14:41

"ПП. Преди няколко дни, така се случи, гасих пожар в Рила и едно сухо дърво (прогоряло в основата) тръгна да пада върху мен... то такава скорост развих, такива скокове през камъни и дъве... просто останах изумен от себе си. По точно е да се каже че се изумих след като спрях след тридесетина метра де... Та отде таз пъргавост у вехтите ми крака? От традиционният Син И Цюан ли? От Бокса ли? От Тае Куон До ли? Или съм си бързичък, кой може да каже? Аз не мога."

Браво доси 4е си се измукнал ама ако питаш мен не е било от боините изкуства като в частност а от адреналина да знаеш :D Защотото и аз съм скачал по камъните и балкана и така пропуснах един,паднах и нищо ми нямаше ,а като се замисля как паднах хората казват ,че трудно би се отървал някой без сериозна контузия !!!Та тези стрес реакции са породени от адреналина най ве4е !!!А иначе за други ситуации съм съгласен че БИ развиват рефлексите !

Мир Вам!

#45 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения
  • От:Добрич
  • БИ:тайдзи, ТКД, бокс, някои оръжия...

Публикувано: 17 септември 2008 - 19:25

Така е, този историк например доста аргументирано развенчава някои от митовете в КБИ. Който се интересува, може да прегледа статиите му, на английски са. Който предпочита, разбира се че може да си продължава със свободните съчинения :wink:

Много интересни статии.

#46 KOBRETI_

KOBRETI_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 00:28

Защо тогава са толкова малко бойците, които използват традициони стилове в контактни двобои?

Когато са създадени традиционните стилове е било въпрос на живот и смърт. Принципът е бил - ако не убиеш противника до 5 секунди, той ще те убие теб. Съответно са насочени към атака и защита на най-уязвимите точки в тялото - слабините, очите, цели се бързо убиване или осакатяване на противника. Когато забраниш всички тези неща и разрешиш само "безопасни" за спортиста удари, ти махаш 80% от арсенала на дадения стил. С останалите 20% е ясно, че няма да има голя ефект срещу противник, който е подготвен специално по даден правилник с доста ограничения...

Първо - в традиционните стилове се набляга твърде малко на спаринга и приложението на техниките.

В това няма нищо вярно. Не отричам, че в доста школи се учат основно форми, но това не означава, че по принцип трябва да бъде така...

Второ - състезанията се провеждат на базата на правилник, за основа на който често се ползва правилника на някой от бойните спортове. Много ясно е, че трениращите Муай Тай и кикбокс ще се чувстват в свои води на К1. Например: Акебоно има спечелени няколко турнира в професионалното сумо, но на К1 се представя много зле. Просто той с години се е състезавал по друг правилник, освен това в сумото не се ползват ръкавици, единствената подобна на удар техника Оши-даши се изпълнява с длани и т.н. В сумо правилата са други. Давам пример от сумо, понеже не се сещам за друг. Мисълта ми е, че не можеш да сложиш риба на сушата и да чакаш да бяга толкове добре, колкото и плува.

Именно

В традиционните стилове въобще липсва система за спаринг ................., по която да се провеждат тренировки за К1 и др. такива. Те просто не са правени за бой на ринг.

Това перди многоточието е пълна глупост. Втората част му придава смисъл все пак - да, традиционните стилове не са измислени за бой на ринг с правила и ограничение....

Трето - многообразието от форми и техники в традиционните стилове си има и своите минуси. За да се научи една техника така, че да се прилага инстинктивно, е нужно много време и много тренировки. Често трениращите традиционни стилове се ограничават в "колекциониране" на форми и техники и не се интересуват от контактни двобои.

Прав си, че доста хора правят само форми. но иначе по никакъв начин не бих се съгласил, че богатият арсенал от техники е минус... Да не говорим, че основното е не да се научат 1001 техники, а чрез техниките да се усвоят принципите...

Въпросът не е дали ушуто е приложимо,а за какво е приложимо? :!:

май-май за много неща :)

ама много интресно защо показват нож срещу юмруци....чудя се за к`во ти е кунг фу като имаш нож...
мчи то и без кунг фу оня с юмруците си е мъртвец... :D

По принцип си прав. Но в кунгфу работата с оръжие се учи по няколко причини:
1. За да знаеш какво би могъл да направи противник със съответното оръжие срещу теб. Не би имал особени шансове, ако не знаеш...
2. Като тренажор за самоусъвършенстване. Например ако успяваш да удариш точно целта с тояга, дълга 2 метра, 100% ще можеш да я улучиш и без тояга. Защото мръдване с 1 см в ръката, мърда края на тоягата с много повече...
3. Чак сега идва целта да знаеш как да използваш това оръжие.

Да не говорим, че ако си в ситуация и някой срещу теб е с оръжие - каквото и да е то - ако си трениран, дори и един шанс да имаш, ще можеш да го използваш. Ако не си трениран, този шанс си заминава...

дори и да е така както казваш, бойните изкуства са измислени от армията за целите на армията.

не знам какво казват историците... но ми е любопитно семейните стилове кунг фу примерно за целта на коя армия са измислени... или армията е измислила по един стил за всяка фамилия, която е пожелала :D

Пиша много рядко но не значи че не следя форума с интерес . Като изключим хилядите рекламни договорени демонстации в нета за китайските бойни изкуства /тема в която не съм наясно за да давам мнение/ , ще помоля някой който е наясно за коментар върху това . Всичко ми изглежда автентично на клипчето , ама направо не мога да повярвам да е истина . И не влагам грам ирония,повярвайте ми.И ако това са реални битки между китайски майстори,по добре да не се бият извън ринга.Може боевете да са от 1953 година,но нали говорим за хилядолетни традиций в китайските стилове.

Моля ти се, това е някаква простотия. Тези са майстори точно колкото аз говоря езика на ескимосите... Това, че пише "Бисквити катеричка" не означава, че вътре има катеричка...

Това мнение е редактирано от KOBRETI: 21 юни 2009 - 00:28

#47 Ckrivko

Ckrivko

приятел

• Дао
  • 260 мнения

Публикувано: 21 юни 2009 - 01:10

Принципът е бил - ако не убиеш противника до 5 секунди, той ще те убие теб. Съответно са насочени към атака и защита на най-уязвимите точки в тялото - слабините, очите, цели се бързо убиване или осакатяване на противника

Интересна тема.Обаче времената се променят.В днешно време не върви да изкараш очите на някого в дискотеката нали?!Не говорим за бой на живот и смърт(дано не ни се налага ).Или ПТП нерви агресия и ти му изкарваш гръкляна?!
В случая според мен два леви ,десен прав и ляво круше са си напълно достатъчни.Без да го ослепяваш,без да го убиваш.И пак ще е за около 5 секунди.

Поздрави!

П.П.Тренирал съм ВЧ,страхотно БИ,много го харесвам и уважавам ,но така и не разбрах защо не се пускат на UFC i Pride например.

#48 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 01:25

Когато са създадени традиционните стилове е било въпрос на живот и смърт. Принципът е бил - ако не убиеш противника до 5 секунди, той ще те убие теб. Съответно са насочени към атака и защита на най-уязвимите точки в тялото - слабините, очите, цели се бързо убиване или осакатяване на противника. Когато забраниш всички тези неща и разрешиш само "безопасни" за спортиста удари, ти махаш 80% от арсенала на дадения стил. С останалите 20% е ясно, че няма да има голя ефект срещу противник, който е подготвен специално по даден правилник с доста ограничения...

:whistling: :horse:

#49 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 02:00

Китайските бойни изкуства са създадени за самоотбрана, а и другите БИ. А когато говорим за самоотбрана а не за спортен двубой (спаринг) жизнено важно е да отстраниш противника възможно най бързо дали ще го убиваш, парализираш или млатиш не е от значение. НО е жизнено важно да го елиминираш възможно най бързо защото може да не е само един а няколко и не може да отделяш на всеки по 5мин. ами смятайте 3 човека по 5мин. прави 15мин. ами ако са 5или 6 или 8. То боевете по полвин час само героите от хон конгските екшени ги могат. А да не говорим, че може противниците да са и въоръжени. Така, че след като китайските БИ са стигнали до нас след толкова години определено има защо. Друг е въпроса как се тренират те днес и на какво ниво са повечето трениращи, но това е закономерно при толкова много псевдо учители. Наистина в много школи особено извън Китай се набляга само на формите и спаринг не се тренира, но така е по лесно за псевдо учителите. Обещаваш на хората, че след като тренират 20-30г. дадена форма и хоп една сутрин се събуждаш супер боец. Колко ще издържат 30г. че да могат да те опровергаят. Познавам един китаец той разказваше, че всяка неделя неговия учител събирал в дома си напредналите си ученици за тренировка и с репликата внимавайте ще ви ударя започвал да раздава яко юмруци, шамари и ритници. Понякога ударените не се вясвали на тренировки със седмици.
Сега се сещам, че преди време четох едно интрвю със създателя на Да Чен Цюан и там човека ясно заявяваше, че УШУ върви към своята гибел пълно е с мошеници учители които изопачават бойното изкуство и преподават заблуди. Мисля, че интервюто е от 30г. на 20век значи това което наблюдаваме сега е започноло още в началото на 20век в Китай. Ако не се лъжа интервюто е поместено в книгата "Да Чен Цюан" малка синя май беше.

#50 Станислав

Станислав
  • Дао
  • 1115 мнения
  • От:Велико Търново
  • Предишен прякор: stanislav

Публикувано: 21 юни 2009 - 05:20

Познавам един китаец той разказваше, че всяка неделя неговия учител събирал в дома си напредналите си ученици за тренировка и с репликата внимавайте ще ви ударя започвал да раздава яко юмруци, шамари и ритници. Понякога ударените не се вясвали на тренировки със седмици.

Aко можеше това да се случи тука, щяхме да четем по-малко фантазии. Сигурен съм, че щеше да е от полза за у-шу.
  • Хиената харесва това

#51 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 21 юни 2009 - 06:50

По принцип си прав. Но в кунгфу работата с оръжие се учи по няколко причини:
1. За да знаеш какво би могъл да направи противник със съответното оръжие срещу теб. Не би имал особени шансове, ако не знаеш...
2. Като тренажор за самоусъвършенстване. Например ако успяваш да удариш точно целта с тояга, дълга 2 метра, 100% ще можеш да я улучиш и без тояга. Защото мръдване с 1 см в ръката, мърда края на тоягата с много повече...
3. Чак сега идва целта да знаеш как да използваш това оръжие.

Да не говорим, че ако си в ситуация и някой срещу теб е с оръжие - каквото и да е то - ако си трениран, дори и един шанс да имаш, ще можеш да го използваш. Ако не си трениран, този шанс си заминава...

Ами и по принцип не съм съласен....имам малко по-различно виждане :wink:
1. Мога много точно да ти кажа какво ще стане с мен срещу човек, който горе долу се оправя с нож...дори и да съм го тренирал...същото се отнася и за верига и за тояга и тн...
2. Между удара с 2 метра тояга и "туката в суратя" няма нищо общо...нито като "прицелване" нито като принципи и тн..
3. Целта да знам как да използвам некое оръжие....ми нещо не те разбирам...

Що се отнася до последния абзац....много моля преди да се напишат такива изказвания да се брои до 10 и да се диша дълбоко, защото тоя форум се чете и от хора дето нямат опит на улицата. Току виж, че някой си повярвал, че ще се издърви на некой бабаит с нож и предаде богу дух...Малко повече отговорност към младите.. :) " а и сериозните хора никога не размахмат ножа просто те накълцват без да разбереш ама това е друга тема"

ПП. Ми аз имам едно приятелче дето беше голям ножар...ама колко кръв събирахме после да му спасим живота след едни разправии в селска дискотека не ти е работа...така че кротичко с тея писания, че видите ли като ти излезе някой с оръжие и ти си тренирал това оръжие и ше му разкатаеш мамата... :D

Китайските бойни изкуства са създадени за самоотбрана, а и другите БИ.....

Облако...няма нито едно китайско бойно изкуство дето да е създадено за самоотбрана...после може да се е ползвало за това, но като цяло това е занаят.....все едно да кажеш, че ножа е създаден да реже хляб...а иначе това за псевдо майсторите е факт...за съжаление...а в БГ това е по-скоро правило... :wink:

Това мнение е редактирано от AngelZ: 21 юни 2009 - 07:57

#52 KOBRETI_

KOBRETI_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 09:47

1. Мога много точно да ти кажа какво ще стане с мен срещу човек, който горе долу се оправя с нож...дори и да съм го тренирал...същото се отнася и за верига и за тояга и тн...
2. Между удара с 2 метра тояга и "туката в суратя" няма нищо общо...нито като "прицелване" нито като принципи и тн..

Що се отнася до последния абзац....много моля преди да се напишат такива изказвания да се брои до 10 и да се диша дълбоко, защото тоя форум се чете и от хора дето нямат опит на улицата. Току виж, че някой си повярвал, че ще се издърви на некой бабаит с нож и предаде богу дух...Малко повече отговорност към младите.. :) " а и сериозните хора никога не размахмат ножа просто те накълцват без да разбереш ама това е друга тема"

ПП. Ми аз имам едно приятелче дето беше голям ножар...ама колко кръв събирахме после да му спасим живота след едни разправии в селска дискотека не ти е работа...така че кротичко с тея писания, че видите ли като ти излезе някой с оръжие и ти си тренирал това оръжие и ше му разкатаеш мамата... :D

Облако...няма нито едно китайско бойно изкуство дето да е създадено за самоотбрана...после може да се е ползвало за това, но като цяло това е занаят.....все едно да кажеш, че ножа е създаден да реже хляб...а иначе това за псевдо майсторите е факт...за съжаление...а в БГ това е по-скоро правило... :wink:

Подред на номерата... Това, че не можеш да разбереш 1, 2 и 3, означава, че нямаш никакво понятие от кунгфу и нещата малко стават безсмислени да спорим.

Кое не е ясно и какво имаш против фразата, че ако си тренирал, ако знаеш какво може да направи противникът с дадено оръжие, може да ти се отвори късметът той да направи някаква грешка, от която да се възползваш. Докато ако не си тренирал, няма да го хванеш този шанс... Или всички, които са на улицата с ножове са някакви хипер майстори и никога не грешат?!

И не ми слагай думи, които не съм казал - никъде не съм написал, че е безопасно да си с рещу някой с нож примерно. Написах, че ако се озовеш в такава ситуация, имаш по-голям шанс да оцелееш, ако си трениран и знаеш какво би могъл да направи другият... Защото не винаги може да се избяга...

Псевдомайсторите са тъжен факт... Чете една книжка и вече е майстор по този стил... Или гледа някой учебен филм или отива на семинар и съответният майстор вече му е учител...

За самоотбраната - давам ти конкретен пример - Фей Ин е изцяло за самозащита и почти 100% от техниките започват със защита, а не с атака...

#53 KOBRETI_

KOBRETI_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 09:58

Интересна тема.Обаче времената се променят.В днешно време не върви да изкараш очите на някого в дискотеката нали?!Не говорим за бой на живот и смърт(дано не ни се налага ).Или ПТП нерви агресия и ти му изкарваш гръкляна?!
В случая според мен два леви ,десен прав и ляво круше са си напълно достатъчни.Без да го ослепяваш,без да го убиваш.И пак ще е за около 5 секунди.

Поздрави!

П.П.Тренирал съм ВЧ,страхотно БИ,много го харесвам и уважавам ,но така и не разбрах защо не се пускат на UFC i Pride например.

Не говорим за бой на живот и мсърт? Знаеш ли колко убити има всеки ден? Чукай на дърво да не ти се налага, но ако някой път ти се наложи, по-добре да си подготвен...

За дискотеката, естествено, че не е подходящо да извадиш очите на някого... Но то и дискотеката не е място за бой... Ако целта ти да тренираш БИ е да можеш да се оправяш с него в дискотеката или при ПТП, има много голям бъг в системата... Лично според мен един добре пласиран шамар с притворена ръка в ухото и с порядъчна сила е много по-ефективен от "два леви ,десен прав и ляво круше"... Пък и т'ва в кавичките ще ти гарантира, че охраната ще те изнесе от там...

#54 Tallasum

Tallasum
  • Dark Side
  • 432 мнения
  • От:Варна
  • БИ:кик бокс

Публикувано: 21 юни 2009 - 10:55

това сме го чували от доста хора, твърдящи че като сложат ръкавици и 90% от техниките им не могат да се използват, понеже нямало удари с пръсти, правилника ги ограничавал и т.н. и някъде на друго място във форума беше коментирано:
интересното е че същите тия хора не могат да уцелят главата на противника си с така омразната им ръкавица, която е няколко пъти по-голяма от целия им юмрук, но са твърдо убедени, че ще могат да уцелят в десетки пъти по-малка цел като очи/гръклян с върха на пръстите си, така че да нанесат осакатяващо и/или убиващо поражение.

що се касае до твърдението ти за 2та метра тояга и удара с празна ръка - това обяснява, защо не си уцелват главите тия от по-горния абзац :wink:
Ангел, който е коментирал изказването ти между другото има понятие и от кунг фу и от бокс и е прав, че принципите и механиката на ударите са коренно различни. подчертавам коренно. и не е необходимо да разбираш кунг фу за да го проумееш това, става въпрос за обикновена биомеханика.

а относно смелите ти изказвания за ножа, бих те посъветвал да си тестваш уменията придобити от дълги тренировки срещу човек с гумен нож и като си преброиш синините и местата им - да преосмислиш мнението си :kuku: понеже си от София - ще те улесня - pv често провежда такива тестове в залата си, сигурен съм че няма да ти откаже участие, ако ти проявиш желание

теорията е хубаво нещо, но практиката е измислена за да я тества.

#55 KOBRETI_

KOBRETI_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 12:09

а относно смелите ти изказвания за ножа, бих те посъветвал да си тестваш уменията придобити от дълги тренировки срещу човек с гумен нож и като си преброиш синините и местата им - да преосмислиш мнението си :kuku: понеже си от София - ще те улесня - pv често провежда такива тестове в залата си, сигурен съм че няма да ти откаже участие, ако ти проявиш желание

Едно си баба знае, едно си бае... Къде съм имал смели изказвания? Къде съм казал, че можеш да набиеш 1, 2, или 5 души с ножове? Иди по-горе, прочети какво съм написал и тогава ми давай акъл какво да пиша и какво не...

#56 Tallasum

Tallasum
  • Dark Side
  • 432 мнения
  • От:Варна
  • БИ:кик бокс

Публикувано: 21 юни 2009 - 12:23

Едно си баба знае, едно си бае... Къде съм имал смели изказвания? Къде съм казал, че можеш да набиеш 1, 2, или 5 души с ножове? Иди по-горе, прочети какво съм написал и тогава ми давай акъл какво да пиша и какво не...

ади не ми шикалкави с тия 5:1. там е работата, че съм прочел какви си ги написал, затова и коментирам.

и ако не се пениш, прочитайки коментара ми, ще видиш, че не ти давам съвет какво да пишеш, а ти предлагам да си тестваш уменията.

жив и здрав :wink:

#57 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 13:15

Ангеле да разбираме ли, че вместо оръжие........си носиш вече туба вазелин в джоба (то верно меки стилове практикуваме, ама бива ли така!)........... :blink: :confused: :smashfreak:

#58 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 21 юни 2009 - 14:26

Ангеле да разбираме ли, че вместо оръжие........си носиш вече туба вазелин в джоба (то верно меки стилове практикуваме, ама бива ли така!)...........

Не Док... не разбирай това...по скоро става въпрос за това, че да носиш оръжие е отговорност и когато почнеш да си мислиш, че си много корав и много подготвен.... е тогава стават сакатлъците... :D :D.
...а животът е многообразен, така че и тубата с вазелина мое да се окаже спасение....ако ме разбираш... :D

Кое не е ясно и какво имаш против фразата, че ако си тренирал, ако знаеш какво може да направи противникът с дадено оръжие, може да ти се отвори късметът той да направи някаква грешка, от която да се възползваш. Докато ако не си тренирал, няма да го хванеш този шанс... Или всички, които са на улицата с ножове са някакви хипер майстори и никога не грешат?!

...........основното е, че в общия случай ти не знаеш нито кой е противника ти, нито какво може, нито какво има под якето...е разбира се ако се тупкате с келешите от махлата там нещата са предвидими в известна степен...
..шансът е нещо, за което може да се говори много...аз лично нямам толкова свободно време....
...не те познавам...ноо смятам, че опитът ти не е особено голям след като праскаш такива амбициозни изказвания...нищо лично де... :wink:
...аз лично в никакъв случай не смятам, че съм голям разбирач на кунг фу...скромните ми възможности са ме научили, че винаги има некой дет е по-бабаит от мен.... :D.......... затова гледам да съм възпитан....
..не знам какво ти разбираш от кунг фу...."фей ин"-летащия орел... в Чайна изглежда е много секретен и от традиционните цюан шу никой не го знае.... :D :D ..ама нищо де...мое пак и аз нещо да не съм разбрал....живи здрави

#59 Тихомир Тодоров_

Тихомир Тодоров_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 17:20

ДА ПРИЛОЖИМО Е ТРАЙДИЦЙОННОТО УШУ/КУНГ ФУ

Ако някой зададе подобен въпрос в КНР ще му се смеят. А ако се съмнява ще опита на практика юмруци - избора с кой стил точно да те пребият е голам. ;D :chinese:

#60 KOBRETI_

KOBRETI_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 21:21

"фей ин"-летащия орел... в Чайна изглежда е много секретен и от традиционните цюан шу никой не го знае....

ти щото познаваш всички китайци, които се занимават с БИ и си ги питал всички дали знаят, нали :cool: