Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Даоска Алхимия и будистка Пхова

• Please log in to reply
В темата има 56 мнения

#41 Neigun_

Neigun_
  • Гости

Публикувано: 09 декември 2008 - 14:09

развитието на мозъчните центрове в горната част на главата и сахасрара чакра може да спомогне за постигане на по-високи степени на съзнание. Концентрацията на сахасрара може да е един от методите за активиране на Кундалини, което е по-различно от изкачване на ци в главата.

#42 Mirovoy

Mirovoy

Миро

• Дао
  • 39 мнения
  • БИ:тай-чи чуан

Публикувано: 11 декември 2008 - 00:52

Neigun, сигурен ли си в практичната страна на това, което казваш или просто разсъждаваш правейки заключения наслуки? Ако е второто, дай знак и ще ти обърна внимание конкретно на немалкото нещата в двете ти изказвания, които са от "руските учени".

Fulckrum, евентуалното отваряне на фонтанелата в гореспоменатите случи е следствие на определени духовни практики, които именно са съществените, а не механичното следствие. Иначе в този форум доста хора могат да отворят на фонтанелата на някого друг (примерно с твърд предмет), но този друг човек или пък някое бебе надали биха се възползвали от дупка в главата.

:)

#43 Neigun_

Neigun_
  • Гости

Публикувано: 11 декември 2008 - 09:19

развитието на мозъчните центрове в горната част на главата и сахасрара чакра може да спомогне за постигане на по-високи степени на съзнание. Концентрацията на сахасрара може да е един от методите за активиране на Кундалини, което е по-различно от изкачване на ци в главата.

Neigun, сигурен ли си в практичната страна на това, което казваш или просто разсъждаваш правейки заключения наслуки? Ако е второто, дай знак и ще ти обърна внимание конкретно на немалкото нещата в двете ти изказвания, които са от "руските учени".

въобще не е наслуки и е базирано на практически опит (някои неща опитани и от присъствали на мои лекции). Сподели какво те интересува.

#44 Fulckrum_

Fulckrum_
  • Гости

Публикувано: 14 декември 2008 - 11:13

Абе Мировой ясно че се отваря дупката благодарение на някакви практики.Питам какво се случва с тебе.Примерно практикувам духовната практика напушване и ставам щастлив.Пуша за да избягам от света и да ми е гот.Ти практикуваш отваряне на фонтанела и какво става с тебе?Защо се прави?Каква е целта?Това питам.

#45 Mirovoy

Mirovoy

Миро

• Дао
  • 39 мнения

Публикувано: 14 декември 2008 - 13:48

Neigun, от споделеното от теб останах с впечатление, че си практикувал едни неща, а в тази тема разсъждаваш и правиш изводи за нещо ДРУГО, които повече или по-малко не познаваш. Но щом смяташ, че си сигурен какво се получава при практиките, за които иде реч в тази тема (а не в твоите лекции), чудесно. Бъди жив и здрав.

Fulckrum, не практикувам отваряне на фонтанелата. Практикувам развиване на будността, на разбирането и на духа ми. Ако в този контекст се получи някакво отваряне на фонтанелата – хубаво, но това не ми е цел. Всъщност, не знам дали фонтанелата ми е отворена или не, но определено ясно усещам кога съм затворен за различните същности и енергии около мен и кога съм отворен и свързан с тях... Както и кои практики ми помагат за това свързване.

Чувал съм, че когато духът на човек е достатъчно силен, той отваря фонтанелата (или областта около нея) за да се свърже с духа/Цялото наоколо. Но това не значи, че ако на човек му е отворен фонтанелата, духът („умът” по будистки) ще може да се възползва от това. Ако не е готов, твърде е възможно да си навреди, както ако на едно пиленце му счупиш преждевременно черупката на яйцето около него. И за това на малките деца е хубаво да им се затвори фонтанелата и оформи "черупката" на егото, докато не развият определени качества.

А правя всичкото това, просто защото ми харесва. Защото от различни неща, които съм пробвал, това състояние на свързване на духа ми с Цялото ми харесва най-много.

#46 Neigun_

Neigun_
  • Гости

Публикувано: 14 декември 2008 - 15:49

Neigun, от споделеното от теб останах с впечатление, че си практикувал едни неща, а в тази тема разсъждаваш и правиш изводи за нещо ДРУГО, които повече или по-малко не познаваш.

занимавал съм се конкретно с практики описани в книги на Мантак Чия, и мисля че по-скоро може би той не е запознат с някои неща, но тези, които четат неговите книги, може да разглеждат някои въпроси и от друга гледна точка - има адепти и Учители на по-високо ниво от Мантак Чия
(особено що се касае работата с Кундалини, той не е нашата единствена надежда)

http://www.koob.ru/gopi_krishna/
http://www.koob.ru/s.../kundalini_yoga
http://www.koob.ru/chinmoy/kundalini

#47 M.D.N.

M.D.N.

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения
  • От:София
  • БИ:Kiokushin(chat-pat)

Публикувано: 17 декември 2008 - 11:52

Разбирам, че по тази тема става въпрос за много сериозни неща, от които и грам понятие си нямам(на 21 съм и не съм се занимавал с никакви практики) и може да е като offtopic, но ме интересува къде в целия този хаос от различни учения (които в крайна сметка имат обща цел усъвършенстването, издигането на човека и така нататък) е мястото на зодиите. Аз съм скорпион и срещнах водолей (съответно има и асценденти и домове и не знам си още какво, но да не навлизам в подробности), при което в един момент се появява едно тотално неразбирателство въпреки, че и двамата имат предвид едно и също. Неща, които за мен ги виждах по един начин и бяха напълно ясни, за другата страна бяха по съвсем различен и съответно обратното. Принципно не съм обръщал голямо внимание на зодиите, но понеже исках да разбера човека срещу себе си и търсех някакъв начин за това се зачетох в тях. Неща, които и преди съм ги чел за мен този път като ги четях ги виждах по друг начин и откривах себе си защо постъпвам по определен начин и съответно успях да разбера и другия човек. Принципно не обръщах внимание и не вярвах особено в зодии, но след като много ясно видях, че има общо между тях и погледа ти към света и качествата заложени в теб няма как да не призная, че са верни. В различните учения има ли някакво внимание върху това. Да кажем. че бях достигнал до някакви изводи за "животът, вселената и всичко останало" :) , но в един момент се оказва, че всичко това е на основата на твоето разбиране, което може да е тотално различно от това на някой друг и да няма нищо общо с неговото и това, което има стойност за него. Като се развива, човек трябва ли да се развива в посоката, която му е заложена или трябва да се стреми освен това и да преодолее себе си. Знам, че това може да е под нивото на темата, но ще се радвам ако може да ми дадете някаква насока.

#48 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 17 декември 2008 - 23:14

Разбирам, че по тази тема става въпрос за много сериозни неща, от които и грам понятие си нямам(на 21 съм и не съм се занимавал с никакви практики) и може да е като offtopic, но ме интересува къде в целия този хаос от различни учения (които в крайна сметка имат обща цел усъвършенстването, издигането на човека и така нататък) е мястото на зодиите. Аз съм скорпион и срещнах водолей (съответно има и асценденти и домове и не знам си още какво, но да не навлизам в подробности), при което в един момент се появява едно тотално неразбирателство въпреки, че и двамата имат предвид едно и също. Неща, които за мен ги виждах по един начин и бяха напълно ясни, за другата страна бяха по съвсем различен и съответно обратното. Принципно не съм обръщал голямо внимание на зодиите, но понеже исках да разбера човека срещу себе си и търсех някакъв начин за това се зачетох в тях. Неща, които и преди съм ги чел за мен този път като ги четях ги виждах по друг начин и откривах себе си защо постъпвам по определен начин и съответно успях да разбера и другия човек. Принципно не обръщах внимание и не вярвах особено в зодии, но след като много ясно видях, че има общо между тях и погледа ти към света и качествата заложени в теб няма как да не призная, че са верни. В различните учения има ли някакво внимание върху това. Да кажем. че бях достигнал до някакви изводи за "животът, вселената и всичко останало" :) , но в един момент се оказва, че всичко това е на основата на твоето разбиране, което може да е тотално различно от това на някой друг и да няма нищо общо с неговото и това, което има стойност за него. Като се развива, човек трябва ли да се развива в посоката, която му е заложена или трябва да се стреми освен това и да преодолее себе си. Знам, че това може да е под нивото на темата, но ще се радвам ако може да ми дадете някаква насока.

Връзка Водолей (жена) и Скорпион (мъж) е тотално обречена на неуспех! Потърси Риби или Рак за компания! :D

#49 M.D.N.

M.D.N.

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения
  • БИ:Kiokushin(chat-pat)

Публикувано: 17 декември 2008 - 23:57

Този форум мисля е доста далеч от любовна тематика :P и въпросът ми е в предпоследното изречение на моя пост. От представата, която съм си изградил за теб(Доктора) си мисля, че имаш съответните познания и би могъл да ми дадеш отговор и на това, защото то наистина сериозно ме интересува, а не само на това, за което не съм питал и което го пише едва ли не навсякъде :) Така, че ще съм ти благодарен ако напишеш нещо относно това:

Като се развива, човек трябва ли да се развива в посоката, която му е заложена или трябва да се стреми освен това и да преодолее себе си.

#50 Mirovoy

Mirovoy

Миро

• Дао
  • 39 мнения

Публикувано: 18 декември 2008 - 14:08

Neigun, с кои точно практики описани в книги на М. Чия си се занимавал, колко време и какво си усетил с тях? Надявам се, че си забелязъл, че тази тема не е по принцип за техниките на М. Чия (има поне 20тина различни книги), а за Даоска Алхимия, където четенето на уводните книги на Чия би било полезно именно само като увод.

Разбира се, че е хубаво е да се сравняват две различни системи, но това има смисъл, ако човек е запознат и с двете. Да се правят изводи за дадена система само от прочети книжки и то не по същността й, е глупаво. А съденето кой адепт бил по-велик от друг вече коментирахме, че е детско.

M.D.N., понеже темата е за даоска алхимия, ще се опитам да отговаря на въпроса ти именно от тази гледна точка. "Да преодоле човек себе си" може да бъде разглеждано като ЯН подход, а "да се остави да се развива както досега" като ИН подход. Ако избираш само един от тези два подхода, ще си като човек с един крак. И за това даоската алхимия разглежда нещата като ХАРМОНИЯ на ИН и ЯН. Т.е. ще трябва да развиваш будността и разбиранеро си и ти сам да преценяваш кога трябва да действаш по единия начин и кога по другия... Чувал съм хора да казват, че именно за това сме на Земята във физическо тяло за да се научим на това разбиране.

Ако зодиите ти вършат работа - хубаво, изпозлвай ги. Но имай предвид, че първо трябва да вземеш под внимание влиянието на максимален брой планети (не само на Слънцето, което обикновенно нарича жаргонно "зодия"). И второ, по-важното, наблюдавай доколко това, че знаеш нечия (или твоя) зодиакална карта те променя и развива.

#51 Neigun_

Neigun_
  • Гости

Публикувано: 20 декември 2008 - 22:31

Като се развива, човек трябва ли да се развива в посоката, която му е заложена или трябва да се стреми освен това и да преодолее себе си.

според мен в даосизма(и не само там) естественосста е нещо основно!
Човек трябва да бъде естествен. Но има неща които пречат на пребиваването в естествено състояние - върху това може да се работи - за постепенното им преодоляване, а чрез рожденния хороскоп може да ориентираме в някаква степен кои са нашите качества и какво би било хубаво да се преодолее. нещата не зависят само от зодията (положението на Слънцето, а и от положението и аспектите на другите планети и точки)
може да го изследваме , прати ми данни на бележка (безплатно:)(някой друг ако се интересува може също да ми пише:)

А съденето кой адепт бил по-велик от друг вече коментирахме, че е детско.

анализ и съдене са различни неща. дори при адептите има Йерархия - някой може да лежи с корем върху копие и да може да проектира ци на разстояние, друг може да материализира вещество, трети да е постигнал връзка с Космичното съзнание.
Ако някой усърдно тренира само граплинг, може да стане майстор по граплинг, но не и по айкидо или тай-чи, въпреки че и там има... подчиняващо сграбчване... :chinese:

Това мнение е редактирано от Neigun: 20 декември 2008 - 23:07

#52 Waldemar

Waldemar
  • Дао
  • 50 мнения

Публикувано: 08 юли 2011 - 13:47

Понеже в темата доста се споменаваше името на Уан Липин, за интересуващите се, майсторът ще прави семинари в няколко европейски държави, като най-близките до България са в Румъния и Гърция. Семинарът в Румъния е от 3 до 12 септември, а в Гърция датите още не са обявени. Лично аз няма да имам възможност да отида, но ако някой го посети, ще е интересно да разкаже.
Поздрави,

#53 Mirovoy

Mirovoy

Миро

• Дао
  • 39 мнения

Публикувано: 10 юли 2011 - 18:07

Благодаря ти, Валдемар, за информацията. Звучи интересно. Ето линка междувпрочем http://laoziacademy.us/activity.htm. Тази година съм зает по това време, но може би следващата година... На мен също биха ми били интересни споделяния, ако някой е посещавал този или подобен семинар на Уан Липин. И дали заслужава цена от порядъка на 2500-3000 евро.

П.П. Забавното е, че семинарът в Швеция излиза около 2000 евро в сравнение с 2500-3000 евро в Румъния, колкото е и в Китай (без самолетните разходи).

#54 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 10 юли 2011 - 20:08

..
П.П. Забавното е, че семинарът в Швеция излиза около 2000 евро в сравнение с 2500-3000 евро в Румъния, колкото е и в Китай (без самолетните разходи).

Абе, този китаец не твърдеше ли в книгата за него, че Учителите му разрешили вече да свежда до знанието на простосмъртните тайните им, за да можел света да се измени към по-добро? :scratch_one-s_head:

При такива такси, сигурен съм, че неговия свят ще се промени към много по-добро ... :celebrate: :whistling: И понеже в света винаги има равновесие, значи света на "просветлените" от неговите семинари ще стане по-лош или поне по-беден с такива суми на калпак ... :kuku:

Това само доказва, че прословутия Уан Липин вероятно е поредния китайски гуру напипал печеливша ниша, чиято основна цел явно са зелените хартиики, а не благото на простосмъртните и на света ...

Както е казал народа - "Не е луд тоя дето яде зелника, а оня дето му го дава". :crazy:

#55 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 10 юли 2011 - 21:16

Абе, този китаец не твърдеше ли в книгата за него, че Учителите му разрешили вече да свежда до знанието на простосмъртните тайните им, за да можел света да се измени към по-добро? :scratch_one-s_head:
При такива такси, сигурен съм, че неговия свят ще се промени към много по-добро ... :celebrate: :whistling: И понеже в света винаги има равновесие, значи света на "просветлените" от неговите семинари ще стане по-лош или поне по-беден с такива суми на калпак ... :kuku:
Това само доказва, че прословутия Уан Липин вероятно е поредния китайски гуру напипал печеливша ниша, чиято основна цел явно са зелените хартиики, а не благото на простосмъртните и на света ...
Както е казал народа - "Не е луд тоя дето яде зелника, а оня дето му го дава". :crazy:

Таксите едва ли ги определя той (Уан Липин); по-скоро някои румънски организатори-печалбари :shades: , което е много досадно! За Миро (Мировой), мои ученици от Стара Загора са участвали на семинари с напреднала ученичка на Уан Липин, китайка (мисля, че се казваше Лин; има я в руския му сайт на Виктор Сяо) в Германия и Норвегия и са много доволни. Проблемът е, че с един или два семинара не можеш да вденеш цялата система ("Драконови порти"; Лун Мън). Според мен повече си заслужава да се отиде в Китай, в манастира край Пекин където майсторът преподава и да се постои повече там, но проблемът е с езиковата бариера! А най-добре е преди да предприемате подобни стъпки (това за хората с по-скромен опит в тази сфера), да направите известна предварителна подготовка, за да не гледате като "телета в железница" на такъв семинар; и най-важното да знаете правилните въпроси. Даоската вътрешна алхимия изисква такава подготовка (и теоретична и практична). Не е лошо първо няколко години да се занимавате с някакъв вид вътрешен стил на Кунг-Фу (Тай-Дзи, Син-И, Ба-Гуа, Ци-Гун, Айкидо)като основа, за да можете да усетите работата с вътрешната енергия и да подготвите тялото. Уан Липин също е практикувал тези бойни изкуства (без Айкидо, но подобни неща). След това потърсете достъпни източници по въпроса за вътрешната алхимия. Има доста книги публикувани на различни езици и на български език включително (насочете се към издателствата "Шамбала", "Одисей" и "Аратрон"). Потърсете чрез търсачките на руски език публикациите на Immortal Team; там има преведени оригиналните съчинения на двама от 8-те безсмъртни - Джунли Цюан и Люй Дунбин (според мен са уникални и разбираеми съчинения, въпреки използването на специфична терминология и архаичен език :deal: ). Да се ориентирате в материята и да направите някаква основа и след това тръгвайте да търсите майстори, които да ви светнат за тънките неща и по-високите нива. Не искам да ви разочаровам, но за тия неща "от всяко дърво свирка не става", но поне може да опитате! Успех!......
:coffee:

А, между другото ето ви и едно интервю с майстора, за да се ориентирате в неговия начин на мислене и системата:
Интерью Учителя Ван Липина. Москва, 5 июня 2008 г.
Каковы перспективы распространения даосизма в России и есть ли видимые преграды распространению этого учения в стране? В частности, религиозного характера.
Перспективы есть, и перспективы большие. Потому что даосское искусство Яншен (пестование жизни), это не вид религии, и не дело жизни отдельной личности. Объект этого искусства — все люди, оно полезно всем.
То, что я преподаю на своих семинарах, основано на даосских воззрениях «единения неба и человека». Тут нет никаких связей с религией.
И за один такой семинар я почувствовал, что россиянам даосское искусство яншен оказалось интересным. По результатам всего начального этапа видно, что россиянам такой путь самосовершенствования тоже подходит.
Внутренне мир человека независимо от национальности — китаец он или россиянин, в сущности, одинаков. Структура человека, в общем, одинакова. Единственный барьер, который я вижу, это языковой. При обучении на семинаре мы использовали настраивающие движения, и ощущения были замечательные.
В России всё замечательно — и общество, и экологическая среда, и растительный покров — он еще не разрушен, здесь намного больше, чем в Китае, осталось нетронутой природы. Здесь чувствуется сама естественность природной среды.
При обучении даосским практикам, что не понимает европеец, что не осознает, чего ему не хватает? Вы сказали, что языка не хватает, а есть ли ещё какие-то моменты?
Наверное, самая главная трудность для понимания даосских практик заключается в различии концептуальных подходов.
Как я понимаю это различие концептуальных воззрений?
Концепции обусловлены самой природой. Различия в идеях и концепциях возникают оттуда же. Например, большинство китайцев живет в пределах широты от 15 до 55 градусов. Жители этих широт помимо общего для всех жителей Земли воздействий, находятся под влиянием своих специфических особенностей климата, природы, окружающей среды. У них сложилось своё понимание небесных тел и их соотношения с физическим телом человека. Население же России живет в пределах от 50 до 70 градусов северной широты. И под влиянием специфических для этой полосы факторов россияне по-другому ощущают и те же небесные тела, и человеческое тело.
Но эти два разных восприятия, похоже, должны иметь и общие моменты. Они могут постепенно сблизиться посредством какой-либо практики самосовершенствования.
Даосские практики самосовершенствования ведут людей, к пониманию самих себя, несмотря на разницу их концептуальных аппаратов.
Вы имеете ввиду какие-то врождённые, унаследованные концептуальные аппараты. Означает ли это, что если россиянин переедет в Китай, то у него поменяется этот аппарат? Или надо, чтобы прошло время, и сменилось несколько поколений?
В этом Вы правы. Потому что в Древнем Китае обнаружили меридианы, и мы знаем, что у людей есть система меридианов. Но когда мы говорим о Земном шаре, то знаем, что кроме меридианов существуют ещё параллели. А до сих пор ещё люди не понимают, что в человеческом теле тоже есть параллели, и они соответствуют широтам.
А если на всё это посмотреть с точки зрения самосовершенствования и оздоровительного Яншен, то если россиянин решил заняться этими китайскими практиками, ему, наверное, это окажется даже легче и быстрее, чем китайцу, поскольку у них в теле та наилучшая параллель, на которой находится «нижнее поле» (необходимое для работы с так называемой пилюлей) соответственно ниже, чем у китайцев. Нам известно, что на земном шаре самая идеальная, самая мистическая параллель находится на 30 градусе северной широты. У россиян в теле эта параллель чуть ниже, чем у китайцев. Соответствие той параллели, что для земного шара составляет 30 градус северной широты, у китайцев находится в нижней части живота. А вот этот российский семинар показал нам, что 30 градус широты в теле россиян находится ниже, чем у китайцев. Поэтому включение у них человеческой орбиты и орбиты небесных тел (т.е. малой и большой орбиты в человеческом теле — прим.), должно быть, происходит быстрее, чем у нас, у китайцев.
Как европейцу отказаться от привычных благ цивилизации и от различных вредных привычек, таких как курение, алкоголь, лёгких развлечений, от привычного поведения ради благ, которые он, в силу своего воспитания и образования, не может представить?
Мне трудно ответить на этот вопрос, потому что у меня этих привычек нет. Поэтому я не делаю и выводов. Я не курю, с детства не курил и не пил. Нет у меня в этом личного опыта, по которому можно было бы об этом судить.
А так, по китайской привычке во всём соблюдать принцип «ни больше, ни меньше, чем требуется организму», лично я считаю, что немного того или другого не очень-то мешает. Но если много, то будет плохо. Ни в чем не надо переходить границ сверх разумной дозы.
Очень часто, когда люди начинают заниматься различными практиками — йогой, экстрасенсорикой, ещё чем-либо другим, и серьёзно занимаются, то со временем их организм начинает сам от чего-то отказываться: от одного, от другого. Здесь вопрос — нужно ли насильно заставлять организм или дать ему возможность отказаться от этих привычек естественным путём?
Можно не насиловать организм. Я говорю это исходя из нашего опыта в Китае, где мы занимались открытым распространением даосской системы Яншен в течение 25 лет. Можно обойтись без этого. Мы, проводя наши семинары по самоусовершенствованию, не требовали от людей, чтобы они отказывались от курения, алкоголя и излишних сексуальных желаний. Но внутренняя практика и закалка всего тела постепенно приводила их к тому, что они начинали следовать естественности, и спонтанно начинали меньше курить, меньше пить. И потом, китайцам вообще свойственно чувство меры.
Видимо, пока не они подверглись воздействию рекламы. Я слышала, что в Китае существует очень большая проблема курения молодёжи в возрасте от 11 до 15 лет!
Да, число курящих китайских подростков идёт по нарастающей. У нас это называют «влиянием извне», как с Запада, так и с Востока. Слишком много «передовых» культур проникло в Китай.
Я лично считаю, что передовая наука, кроме того, что привела человечество к хорошему развитию, одновременно нанесла и огромный вред. Развитие современной науки вошло в дисбаланс с развитием самой природы. Негативное влияние современной науки: дети разучились писать; люди перестали знать и понимать свою собственную, родную культуру; из бытовой жизни ушел закономерный режим дня; разрушена экология. Мы ни в коем случае не настроены против современной науки и техники. Проблема в другом: сможем ли мы сделать так, чтобы современные наука и техника развивались в унисон с основными законами природы?
А дети стремятся пробовать всё новое. И они любят подражать взрослым. Видит подросток, как кто-то курит, возникает желание: а, дай-ка, и я покурю. Так и увеличивается их количество.
Как Вы относитесь к распространению в России «облегченных» элементов даосской культуры? Популярные книги по Фэн-Шуй, психологические и оздоровительные практики Цигун и т.д. Они способствуют или мешают распространению даосизма?
На нашем семинаре мне удалось визуально ознакомиться с некоторыми книгами. Кое-что приносил Виктор, кое-что другие. Было немало и переводов классиков.
Но мне сначала хотелось бы пояснить немного свои воззрения на классические даосские труды. Даосская классика — это, в первую очередь, всего лишь теоретические обоснования наших практик. На самом же деле, истинное даосское искусство Яншен — это самые сакральные, самые секретные в мире методы самосовершенствования. Они не могли передаваться и распространяться лишь литературным путем.
Систему даосских практик можно подразделить на три части:
1. «Гун» (или Гунфу) — то, что мы обычно понимаем как мастерство, т.е. работа над переплавкой различных качеств энергии, особые возможности и искусство управления ими.
2. «Ли» (или Даоли») — теория и принципы системы даосских практик.
3. «Фа» (или Фанфа) — законы, на которых основаны даосские практики, а также методы обучения и овладения этими практиками.
Всё это передавалось только устным путём и требовало запоминания.
Например, «Гун» в искусстве даосского Яншен. Это то самое, чем каждый из нас ежедневно занимается самостоятельно или в группе, правильно используя методы самосовершенствования.. От каждого требуется, чтобы он при этом действительно работал. Сюда относятся действия психические, ментальные, телесные, а также внутренний духовный настрой. Эта работа приводит в порядок тело и совершенствует человека через взаимодействие между «планетарным космосом» и «космосом тела человека».
А «Ли» — это обобщение взаимодействий между «космосом тела человека» и «планетарным космосом», а также перемен в природе. Это выводы, сделанные на основе практики, направленной на Яншен и на долголетие. Человек совершенствуется, в противостоянии и взаимодействии с природной средой, отсюда и вышли наши методы. Исследования и эксперименты проводились на макро- и микроуровнях. На процессах совершенствования человеческого организма прослеживались реакции человеческой психики, костной структуры, системы меридианов.... Вследствие всего этого, были выведены теоретические обоснования наших практик, некоторые из них можно найти в русском переводе.
Третья часть, «Фа» — законы, на которых основаны даосские практики, и методы, используемые нами в Яншен и в самосовершенствовании. Всё это, как мы уже говорили, передавалось устно и запоминалось, а не излагалось письменно. Почему? Да потому, что такого рода прямая передача не может осуществляться в режиме современных учебных школ. В прямой передаче роль играет все: и мимика учителя, и его жестикуляция, и его эмоциональный настрой. Если бы мы на нашем прошедшем семинаре использовали, например, проектор, то удовлетворительного эффекта от занятий у нас не было бы. Ибо люди не видели бы и не чувствовали бы мимики и эмоциональных выражений учителя, не ощущали бы его «внутренних движений». Древние даосы считали, что коммуникация между людьми происходит не только путем речевого общения. Наше общение происходит и без слов, оно действует на уровне прямого (интуитивного) восприятия, а это — наилучшая «речь».
Эти три аспекта искусства даосских практик Яншен неразделимы. Поэтому многим читателям даосская классика кажется трудной для понимания. В процессе чтения у человека возникает ощущение, что будто бы всё ясно, но затем он осознаёт, что не понимает о чём идёт речь. И только когда есть возможность услышать, как все это объясняет и ведет по-настоящему знающий Учитель, когда за счет практики все эти три аспекта сливаются воедино, только тогда до человека начинает доходить: «Ах, вот оно в чём дело!».
В детстве меня обучали и науке «Каньюй» — это то, что сейчас называют Фэншуем. Мне казалось это очень трудным. Китайская наука «Каньюй» делится на две большие части. С одной стороны, есть целая теоретическая база. Она, конечно, описана в литературе. Но есть и другой, самый важный аспект, опять-таки практический. Когда мы лазали по горам и бродили через реки, учитель учил меня наблюдать за разницей во всяких признаках гор, рек, и долин.
Эта практика и теория делит человека по признакам пяти стихий. Существует пять стихий, и по этому принципу классифицируются и сами люди. Реки, горы и долины тоже делятся по этим же принципам. И поэтому вся основная теоретическая база Канью (Феншуя) — это теория Инь-Ян и Пяти Стихий. Я хоть и не видел тех изданий, которые у вас появились, но я знаю, что это по книгам просто так не выучишь.
Способен ли европеец в полной мере овладеть даосскими практиками? Требуется ли адаптация этих практик для России и Европы?
Я могу высказать лишь свое личное мнение. Мы знаем, что в Китае было свое золотое время, эпоха расцвета. Это было тогда, когда в России было ещё совсем мало народа. И традиционные китайские науки, включая даосское учение о Яншен, были созданы в те времена. У нас было много изобретений, которые тогда опередили всё, что было в мире. Потом Китай стал отставать от мирового социального развития, а Россия начала прогрессировать и развиваться. У нас наступила эпоха длительного застоя. Мы надолго застряли на феодальном и полуфеодальном этапе. В Китае не было этапа развития капитализма, поэтому развитие нашей науки и экономики отстало от многих стран на много лет. Это одна из причин, почему русским плохо известна история развития Китая в целом. И взгляды России были обращены больше не на достижения Китая в эпоху его подъема, а на то, что у нас еще было рабство, на все феодальное и полуфеодальное.
Но постепенно и Китай стал прогрессировать. И мир стал вспоминать наше прошлое. Нынешние дети и молодежь Китая тоже мало знают о том богатом опыте в отношении человека и природы, который был накоплен у нас за многие тысячелетия.
Что же нам остается делать? Вот мы приехали и в Россию, пробуем продемонстрировать тут наше древнее искусство Яншен и проверить, как на него реагируют россияне.
Мы, конечно, будем рады, если наши российские ученики приедут в Китай. Мы можем найти у нас место для занятий и вместе посмотреть, чем для них отличаются занятия в китайской среде от занятий в российской, попробуем выявить что-то общее. Похоже, что на нашем семинаре в Москве, нам удалось нащупать кое-какие совпадающие и контактирующие моменты. Мы вам очень благодарны за проявленное к нам внимание и сердечность, понимание, радушие в быту. Мы действительно были окружены дружелюбием, доставившем нам много радости.
А мы воспринимаем это как большую честь для нас, как подарок Неба.
Есть ли отличия между семинарами по даосским практикам, проводимым Вами в Китае и тем, что Вы провели в Москве? Заметна ли разница между китайскими и российскими учениками?
Главная разница в методах мышления учеников и концептуальных подходах. У китайца отношение примерно такое: поскольку это достояние моего народа, которое мне досталось от предков, я его, само собой разумеется, понимаю. А на самом деле нет. Поэтому у нас на начальном этапе занимаются достаточно недобросовестно, несерьёзно.
А для россиян это что-то свежее, в этом есть новизна. И они очень серьёзно берутся за учёбу. Проявляется разница в отношении к самому предмету.
Наверное, поскольку вы раньше прошли периоды развития капиталистического и социалистического строя, и, в этом отношении, может быть, вы прогрессивнее, чем мы, с нашими феодальными устоями. Я здесь наблюдаю больше самодисциплины. А у китайцев наблюдается крестьянско-феодальная распущенность и лень, и они не так хорошо организованы.
Само же учение мы передаём в том виде, каким оно было 1200 лет назад, ничего не меняя в нём. Россиянам это понравилось, что доставляет нам радость.
То есть, вы свои занятия в России ведёте так же, как в Китае, несмотря на то, что мышление и концептуальный подход у людей другой?
Я ничего не меняю. И я стараюсь здесь ещё строже сохранить чистоту предмета и методов, чем я это делаю в Китае, даже в еще более древнем виде традиции. Очень хочется ознакомить людей с древнекитайским искусством Яншен. В этот раз семинар действительно доставил мне много радости.
Это Ваш первый визит в Россию. Какие у Вас общие впечатления?
Очень красивая страна — это первое впечатление. Россияне очень дружелюбны и радушны. И между людьми, с которыми мне довелось в этот раз пообщаться, был очень миролюбивый, гармоничный настрой. Не было никаких хлопот, связанных с разницей в языках. 1 июня мы гуляли по улицам и наблюдали празднование Дня защиты детей. Мы видели, как там радовались и дети и взрослые! Меня очень обрадовало, что у вас детскому празднику придается такое большое значение. Я видел, как дети там веселились, непосредственно и от всей души. Мы специально ещё там постояли и посмотрели подольше.
Хотя Вы и в первый раз в России, но можно уже надеяться, что не в последний. Нам бы очень хотелось, чтобы Ваш этот приезд оказался началом целой серии таких визитов. Вы видели, как много народу пришло на встречу с Вами в Государственный университет управления. Многие из них с удовольствием приняли бы участие в Ваших занятиях, и надеются, что Вы еще приедете к нам. Большое Вам спасибо!

Студия Тайцзи Виктора Сяо, 2008. Все права защищены. ©
По вопросам использования материалов сайта обращайтесь по e-mail: mail@tjq.ru
My link

#56 Waldemar

Waldemar
  • Дао
  • 50 мнения

Публикувано: 30 септември 2011 - 15:08

Eто нещо повече за Гуан Сайхун: http://en.wikipedia....i/Kwan_Sai_Hung

Един доста закъснял (и не точно по темата) коментар:
Във форума, на различни места съм виждал препратки към въпросния майстор Гуан Сайхун и написаното за него от Ден Миндао. Само че, колкото и да са интересни книгите, е добре да се приемат с разумна доза скептицизъм, не само заради естеството на съдържанието, но и по простата причина, че Гуан Сайхун е дискредитиран като самозванец и шарлатанин, роден и живял в Щатите и нямащ нищо общо с твърденията, че е родом от Китай и като дете се е обучавал в планината Хуашан. На всичкото отгоре е и горд притежател на името Франк Кай. В нета има доста по темата:

“Kwan Saihung” is the name of a Taoist workshop teacher in the eastern USA said in a series of huge-selling books by Deng Ming-dao (all published by HarperSF, beginning with The Wandering Taoist in 1983) to have studied the way of Cheng-i Taoism and Ch’ing-wei Thunder Magic under the Grandmaster of Hua-shan. After “years of intensive training,” Saihung was “encouraged by his master” to travel through Hong Kong, Japan, Europe, and the U.S. It has been revealed that “Kwan Saihung” is a native New Yorker named Frank Kai; whether “Deng Ming-tao” is another pseudonym for Kai is not known. Scholars have determined that the books under Deng Ming-tao’s name are but historical novels lifting their material from other sources.

Цитатът е от:
http://www.enlighten...org/Taoism.html
Ето и още линкове:
http://www.kungfumag...?t=35791&page=2
http://www.thetaobum...-kwan-sai-hung/

Поздрави,

#57 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 02 октомври 2011 - 22:59

Един доста закъснял (и не точно по темата) коментар:
Във форума, на различни места съм виждал препратки към въпросния майстор Гуан Сайхун и написаното за него от Ден Миндао. Само че, колкото и да са интересни книгите, е добре да се приемат с разумна доза скептицизъм, не само заради естеството на съдържанието, но и по простата причина, че Гуан Сайхун е дискредитиран като самозванец и шарлатанин, роден и живял в Щатите и нямащ нищо общо с твърденията, че е родом от Китай и като дете се е обучавал в планината Хуашан. На всичкото отгоре е и горд притежател на името Франк Кай. В нета има доста по темата:

Цитатът е от:
http://www.enlighten...org/Taoism.html
Ето и още линкове:
http://www.kungfumag...?t=35791&page=2
http://www.thetaobum...-kwan-sai-hung/

Поздрави,

Да, има такива информации за него, въпреки, че книгите на Ден Миндао са много добри и показват явно дълбоко разбиране на даосизма, макар и с елементи на фентъзи (като за американци). Аз за това и препоръчах майстора Уан Липин като по-автентичен. Има и други даоски майстори примерно в манастирите в Удан, Хуа Шан и на други места в Китай, но езиковата бариера е сериозен проблем, а и за да попаднете на добър учител е нужна препоръка от точното място иначе няма как да стане и ще попаднете отново на шарлатани. :yin-yang: