Към съдържанието

- - - - -

13 позиции в Тайдзицюан

• Please log in to reply
В темата има 38 мнения

#1 VAm_

VAm_
  • Гости

Публикувано: 09 февруари 2009 - 23:05

Интересуваме всякаква информация за тринаисетте позиции,и всичко сварзано с това.Моля помагайте

#2 Хун_

Хун_
  • Гости

Публикувано: 10 февруари 2009 - 10:31

http://www.angelfire...ong/stances.htm
http://www.taichido....uide/stance.htm

:up:

#3 Тихомир Тодоров_

Тихомир Тодоров_
  • Гости

Публикувано: 10 февруари 2009 - 12:08

Въпросът ти е много общт:

Обади ми се до ти разясна

13-техники в Тайдзи

13-техники със сабя

13-техники с гола ръка

от коя фамилия и др. :P

#4 VAm_

VAm_
  • Гости

Публикувано: 10 февруари 2009 - 13:12

Ами интересуваме 13 позиции в таидзицюан Чън стил.Също така и подробности ,тънкости за тяхното изпълнение!Защото знам че са от основите на таидзицюан,много бих се радвал дами разесните!

#5 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 10 февруари 2009 - 15:16

Ами интересуваме 13 позиции в таидзицюан Чън стил.Също така и подробности ,тънкости за тяхното изпълнение!Защото знам че са от основите на таидзицюан,много бих се радвал дами разесните!

Никой никога няма да може да Ви разясни подобно нещо он лайн, търсете жив контакт с реално умеещи хора, другото са мечти и сънища...Ако до сега не сте го разбрал, крайно време е...! :wink:

Успех ! :up:

#6 VAm_

VAm_
  • Гости

Публикувано: 10 февруари 2009 - 17:36

Неискам даме тренират online,просто искам да чуя профисионални мнения и да науча нещо ново.Благодаря все пак.

#7 Тихомир Тодоров_

Тихомир Тодоров_
  • Гости

Публикувано: 11 февруари 2009 - 00:21

Сваржи се със Светослав Сомов от Пловдив или Дориян Александрав от София те ще те светнат.
Ако е за Ян стил ела да ти обесна в Стара Загора

Късмет

#8 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 11 февруари 2009 - 10:44

Стилът няма никакво значение за 13-те принципа на Тай-Дзи-Цюан (това са 13 принципа, а не "позиции") - във всички стилове те са еднакви! От тях всъщност техниките са 8, а другите 5 са стъпки и премествания на тялото. "13-те позиции" (ши сан ши) могат да бъдат най-добре разбрани първо в "Бутащите ръце" (Туй-Шоу), а после в бойните техники и свободния бой! Най-добре ела някоя събота или неделя на Дъновистката поляна до старата телевизионна кула (10.30-13.30 ч.) и там адептите практически ще ти ги разяснят - няма просто друг начин. Другото са както каза Тонг философски спекулации и фантази нямащи нищо общо с действителността! :chinese:

#9 VAm_

VAm_
  • Гости

Публикувано: 11 февруари 2009 - 11:57

Благодаря за савитите на едни от най-добрите в България,ще се заинтересувам.

#10 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 11 февруари 2009 - 12:20

Сваржи се със Светослав Сомов от Пловдив или Дориян Александрав от София те ще те светнат.

Бих добавил Красимир Димитров - Китаеца от София или Станислав Багалев от Пловдив. Те също са специалисти в Тай Дзи Цюан при това - международно признати :). Не познавам лично К.Т. но бих се радвал да прочета нещо и от него по тази интересна тема.

#11 VAm_

VAm_
  • Гости

Публикувано: 11 февруари 2009 - 17:32

Наистина ще е полезно и ако той добави нещо

#12 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 11 февруари 2009 - 22:30

и за кво ти са...:blink: ...пък и тънкости даже... :D ...на поляната най-много да ти се объркат понятията/ходят там разни дет се бутат неправилно :D /...по добре иди в библиотеката...или при АВТЕНТИЧНИТЕ и единствените НАСЛЕДНИЦИ...

Това мнение е редактирано от AngelZ: 11 февруари 2009 - 22:31

#13 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 12 февруари 2009 - 10:59

Има един любопитен момент с тези 8 движения и 5 стъпки. Според бойната стратегия на Тай Дзи се предпочита и започва със средната дистанция на боя където се работят именно те. Изхожда се от принципа че в далечната или клинч дистанцията и борбата на земя по-младите и по-здравите са с предимство докато в средната зона нещата могат да се изравнят. Иначе няма спор че нещата се разбират с практика а не с теоретизиране :)

#14 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 12 февруари 2009 - 12:01

Има един любопитен момент с тези 8 движения и 5 стъпки. Според бойната стратегия на Тай Дзи се предпочита и започва със средната дистанция на боя където се работят именно те. Изхожда се от принципа че в далечната или клинч дистанцията и борбата на земя по-младите и по-здравите са с предимство докато в средната зона нещата могат да се изравнят. Иначе няма спор че нещата се разбират с практика а не с теоретизиране :)

ъъ...предлагам да не говорим глупости :D ...няма никакво значение в каква дистанция си...ако спазваш правилата...
...май гледате на Тай чи като на кик-бокс ама с пижами и екзотични стойки като "деБЕЛИЯТ ЖЕРАВ РАЗПЕРВА КРИЛА"...жалко... :(

и интересно пък откъде сте научили /прочели/ тая бойна стратегия...

Това мнение е редактирано от AngelZ: 12 февруари 2009 - 12:04

#15 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 12 февруари 2009 - 12:53

да ти кажа откровенно аз съм съвсем начинаещ в тай дзи както си пролича :D и това го четох тук http://www.embraceth...shi_san_shi.htm

#16 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 12 февруари 2009 - 16:03

Ами така се получава, като преразказваш със "свои думи" прочетеното. За това тук е добре човек да говори от 1л., ед.ч., на базата на собствен опит, или ако намери нещо интересно, просто да даде линк. Иначе прегледах статията, не е лоша, Сам Масич е човек с дългогодишна практика, шампион по "бутащи ръце" (не че последното е кой знае какъв критерий, де), учил е при добри учители. Принципно, макар че четенето не може да замени практиката, не е лошо човек да попрочита по нещо с което да може да осмисли по-добре това, което прави и към което се стреми. Но ако учителят ти не може да ти обясни 13-те основни положения в тайдзицюан, да ти ги демонстрира и да ти каже как да ги тренираш - по-добре си намери друг учител или друго БИ. Ето и от мен един линк с много добра статия по темата.
В книгата на Ян Силберсдорф "Тайцзи-цюань - стиль Чень" авторът представя различно тълкуване на последните 5 от 13-те "основни положения", според Чън (Чен) стила, така, както му е преподавано от Чън Сяован. Имам предвид различно, от приетото в стиловете Ян, У, У(Хао) и Сун. С практиката човек започва да разбира, че това, което в началото му е изглеждало като объркващо противоречиви обяснения, всъщност са различни аспекти и различни опити за систематизация на едни и същи неща. Различните стилове са точно това - различна интерпретация на едно и също БИ. Това е подобно на различното изпълнение на една и съща песен от различни певци. Ако си добър певец, както и да я изпееш - все ще е добре, ако не си - все ще е зле, колкото и да се опитваш да подражаваш на някая Супер Стар :wink:

#17 VAm_

VAm_
  • Гости

Публикувано: 12 февруари 2009 - 17:34

Много полезно :chinese: :chinese: :chinese: :chinese: :chinese:

#18 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 12 февруари 2009 - 20:54

да ти кажа откровенно аз съм съвсем начинаещ в тай дзи както си пролича :D и това го четох тук http://www.embraceth...shi_san_shi.htm

е ами успех тогава :D ....и не вервай много много на статии и книги, че повечето са писани от едни специалистииии...

#19 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 12 февруари 2009 - 22:47

Сам Мейсич е известен инструктор по Тай-Дзи, Син-И и Ба-Гуа; ученик е на грандмайстор Лян Шоую от Канада, който е емигрирал от провинция Съчуан, Китай. Грандмайстор Лян Шоую е специалист в стиловете Тай-Дзи, Син-И, Ба-Гуа, У-Дзи, Шуай-Дзяо и някои редки стилове на Ъмейския Ци-Гун. :chinese:

#20 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 25 април 2011 - 15:08

http://www.angelfire...ong/stances.htm
http://www.taichido....uide/stance.htm

:up:

Определено си се изгъбаркал с човека, пускайки му тези линкове!...... :pleasantry: