Към съдържанието

Снимка

Сложно съставен рефлексен лък

• Please log in to reply
В темата има 789 мнения

#21 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2008 - 23:44

здравейте на всички следящи темата :) дойно, незнаех че сухожилията стават чупливи и искат предварително накисване. пиши като направиш туткала - интересно ще ми е. относно схемите - не съм решил още какво точно ще е - като изсъхне дървения материал според това което ще се получи от него като качектво и количество ще реша. може би ще опитам от дългите парчета дърво да наравя лонгбоу - дали ще бъде класически или ламиниран с бамбук ще реша като видя какво ще стане с дървото. късите съм ги заплюл за сложносъставен лък. твърдо съм решил рамената да бъдат от две отделни парчета слепени в областта на ръкохватката. по този начин ще имам по богат избор на мателиал. до ден два ще ми донесат и биволски рога но неприятната новина е че били доста извити и вероятно ще се наложи доста варене и изправяне. аз тъй или иначе немота да изтрая да изсъхне този осейсж ориндж просто ме сърбят ръцете и ще търся междувременно алтернативен материал за тялото - бамбук по всяка вероятност. ето това са късите парчета нацепих дървото във вид на торта Качена снимка а това е дългото като ще го направя на 4 или на 6 парчета - в зависимост от посоката на влакната - Качена снимка - но това утре вечер. дали да обеля кората ??? - страхувам се от дървояди и незнам дали този вид дърво е застраховано от тях?? :blink: . поздрави

#22 maker_

maker_
  • Гости

Публикувано: 18 декември 2008 - 10:35

Здравейте на всички, за щастие света е малък , а Българирия още повече, така че познавам част от вас а със другите ще са радвам да се запозная. Опитвам се да правя по сериозно лъкове от около 19-20 години а също така и да попрочитам по нещичко. евала на всички ентусиасти особено на Дойно, който е подхванал темата и със своята самодейност запалва всички останали, както направи моят приятел Митака със книжката си Моят лък преди години. Виждам че и част от вас четат, но не се стараят да поправят допусканите грешки. Естествено това си е лично мое мнение, но моля Vipera да не съсипва прекрасното дърво за съставен лък. Освен това да не го бели, а да му намаже краищата със най елементарното мас, мазнина, лак или боя за да спре да се нацепва там при съхненето. осейджа е прекрасен за направата на лъкове сам по себе си и за това е едно от най добрите дървета. в Америка няма намерини беквани /с пласт от сухожилия/ лъкове от осейдж. те просто нямат нужда. за направата на съставните лъкове е по добре да се ползват други дървесни видове, като у нас най подходящ е клена. изобщо ролята на дървоте при този тип лъкове е просто задържаща. изискването е дървото да може да приема определената му от калъпа форма и да е доволно гъвкаво. не му е необходима сила. основната работа се извършва от рогът и сухожилието. аз също като Слави не ви препоръчвам да ползвате сухожилия от крави, опитвал съм ги - наистина за нищо не стават дори за лепило. само си представете как живее кравата и какви "пъргави" движения извършва. другия момент е че в България се продава рибен туткал и доста други видове качествени туткали, както същата работа може да ви да ви свърши и обикновения желатин от магазина. повярвайте няма да е по зле. а стърготините от рогата не се събират за лепило в тях има много малко колаген, основната съставка на лепилото. той е концентриран главно в кожата, тъканите, сухожилята и ципите в тялото. това е нещото което ни държи цели, да не се разпадаме. наскоро си поръчах един филм за направата на корейски лък и стрели. времетраенето му е 6 часа общо и ако има заинтересовани предполагам, че ще отговори на повечето ви въпроси. за съжаление се оказа доста скъп и ако някой иска нека ми напише лично съобщение. в него има нагледно целия процес по обработката, както на рогата, дървото и сухожилията, така и сглобяването му до краен продукт. има обяснение на ангийски докато тече кадъра но се вижда всичко, така че и да не разбираш пак ще го разбереш. все пак човек трябва да знае какво иска от един лък. типа лък определя неговото главно предназначение. сложносъставния лък е ползван предимно при конната стрелба. той е трябвало да е по къс и да се огъва повече от колкото може да се изисква само от дървото. ако такъв лък се направи дълъг той е крайно неефективен муден и тежък. така че дължината му е от значение. самата дължина на лъка пък се определя от дължината на стрелат, която ще се използва, а пък нейната дължина от типа на стрелба и вида на опъна при конкретния човек. така че универсален лък няма, както няма и двама души, които да направят два еднакви лъка. да не говорим за еднакви дървета. друго, което щях да пропусна, е че чеповете при правилно третиране по никакъв начин не пречат на работата на лъка. пречат единствено на естетичните нагласи и представата ни за съвършенство. има множество направини лъкове с чепове, стрелящи перфектно и такива без, които са зле съсипани. и последно правенето на лъкове е едно, а стрелянето съвсем друго. това са две различни страсти.
може би останаха доста неща, които не можах да изясня, но е трудно да изразя всичко от тези 20години в няколко реда. ако има въпроси ще се радвам да помогна.

#23 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 18 декември 2008 - 22:34

здравейте! maker, съгласен съм със почти всичко което си написал. много сбито аргументирано и ясно си написал нещата около композитния лък. благодаря и за съвета относно дървесината - няма да беля, а днес парафинирах отрезите и я сложих да съхне, а дотогава ще мисля нещо друго. щом имаш този филм за правенето на корейски лъкове напиши нещо относно времето за което изсъхва лепилото между отделните процеси. например - колко време след залепването на роговите пластини към дървените рамене се с залепва сухожилния слой и респективно колко време съхне той преди да стане годен за използване самия лък? поздрави!

#24 maker_

maker_
  • Гости

Публикувано: 19 декември 2008 - 00:34

здрасти пак. виж времето за него няма никога точна рецепта, зависи от страшно много фактори като влажност на въздуха, сила на слепването, тоест притискане на повърхностите една към друга надявам се знаеш, че е желателно рогът и дървото да имат надлъжни съвпадащи се бразди, за да се получи по голяма площ на прилепващата повърхтност. също така много важно е каква е формата на лъка дали е като унгарските или е турско-корейски силно извит тип. във всеки случай аз не бих го оставил да съхне по малко от 2седмици до месец преди да се освобиди от стегите или въжетата и поне още 1-2седмици след това и чак тогава да се прилагат сухожилията. а те на свой ред колкото повече съхнат толкова по добре. пролетта залепих първия си ясенов със сухожилия но това е друго той може да се пробва още на 2-3 седмица когато слоевете са само два какъвто е случая. е вече може да се стреля и го опъвах още на 3-та седмица до върха на стрелата без нежелателни последици всичко е наред но това е само дърво. лъкът е къс само 104см и се опъна до 61см стрела. пропуснах да кажа че правя почти само прерийни лъкове. просто другите не са ми страст. изключвам в това число рогата, които са за напред, но не скачам в дълбоката вода преди да съм сигурен че мога да ги правя без бекване от различни видове дървета. турците например не са продавали лъка преди да е съхнал поне 5години в дюкяна, в китай годините са били 2,а сега в корея 1-1,5. може и да се ускори процеса но не е желателно. пък сухожилията може да са дълги и по един пръст и пак да стане супер оръжие. при роговия обаче е хубаво слоевете да са поне два а ако са над 4 още по добре. старите са ги полагали последователно през 2 седмици, но съвременните мейкъри твърдят че няма значение. мисля си ония едно време едва ли са били толкова прости. когато единия слой изсъхва той се свива и придава рефлекс следващия също и така нататък всеки следващ добавя към рефлекса още от своето съхнене а ако ги положиш всичките едновременно дали ефекта ще е по голям или по малък просто разсъждение.

#25 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 19 декември 2008 - 01:03

Здравей maker . Защо досега не се включваше в нашите дискусии . Явно имаш много познания по нашата тема, а и не само познания .Аз започнах темата като "...аматьорски лесен за изработване лък..." и постепенно нагазихме в дълбоките води на съставния лък. Да си призная честно, не бях подготвен за такъв обрат - но такова е развитието на темата. Освен това ми е приятно и забавно да навляза и в тази област . Макар, че сега професията ми е психолог - което е доста далечко от изработването на лъкове.
Надяваме се, да ни обогатиш с твоите познания и да ни спестиш повторното откриване на топлата вода.Въпроси аз лично имам много:Наистина ли се продава такъв подходящ туткал и в какви магазини.Наистина ли желатина ще ни свърши горе-долу същата работа. Това за дългия съставен лък ми беше интересно,защото съм го обмислял този вариант и се чудех, дали няма да хвърля още по-далече? Наистина ли съставния лък хвърля над 350 м.?
Другите ще ги задавам друг път. Обаче не мога да се съглася с твоето мнение за чеповете. Те, образно казано ,са като дупка в тялото на лъка.До тях често се прекъсват влакната на дървесината и при опън се зацепва точно от там.Където по моите лъкове има и най-малко чепче, аз го намазвам с лепило и го омотавам със здрав конец. Аз лично не приемам и термина "сложно съставен лък" .Когато на чип с големината на нокът се събира цяла библиотека и чипа не се нарича сложен, доста е амбициозно , да наричаме едно съоръжение като лъка ,сложен.
Тази вечер очуках сухожилията и ги поразнищих малко. Предполагам, че трябва да станат като сноп конци. Доста съм озадачен, как от този толкова лесно късащ се материал са правели тетива и въжета за балистата? То било адски пипнива работа, все едно размотаваш заплетен сноп конци.
Тук съм качил снимка как изглеждат.

Качена снимка
Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#26 maker_

maker_
  • Гости

Публикувано: 19 декември 2008 - 11:23

всъщност темата за лъкове възниква и запада в доста форуми у нас, просто хората предпочитат до голяма степен леснията, искат всичко да е бързо, лък от ски, метал или пластмаса и всякакви технологични джаджи и нововъведения. е аз се опитвам да избегна един типично български или може би балкански синдром само да гледаш сеир. мисля че правещите лъкове трябва да се познамав в тази страна. а този форум и темата излезе случайно, като търсех съвсем различни неща. ако на мен някой ми беше спестил всичките опити и заблуди, когато пък почти нямах информация със сигурност щях да съм много благодарен. следя поне 5-6 специализирани форуми за лъкове на английски и виждам че там хората си помагат вместо само да гледат сеир та викам си не може же ли и тук да е така. просто тук това явно не може да се оцени правилно. имам предвид годините търсене и четене и опита. всеки си мисли че е по от другите. както и да е.
ако искаш се съгласявай с мен за чеповете но това е факт. действително е по добре дървото да е без но както в повечето случаи пълно щастие няма. да ако чепа е голям и изгнил може пак да се намери решение като се пробие изцяло и се замени с плътно парче дърво със същата форма, което се залепва на неговото място. да той е слабо място но само при положение че нарушиш годишния слой, който може би пречи на естетическото ти възприятие. вероятно случая е точно такъв. просто където има чеп или чвор или както и да го наречем се оставя повече дърво както естествено е расло и съответно и отстрани. имам лъкове с чворове и по света също ги правят даже и с дупки останали от тях. иначе е хубаво да се съмняваш.
технологичния процес за изработката на чипа с библиотеката изисква не повече от 20 до 50 операции до пълното му завършване а на сложно съставния лък са малко повече от 250. чипа се прави за не повече от 3часа а лъка иска поне година. ако не се правят много наведнъж цената му просто не може да се изчисли. наистина не знам дали е сложен просто така е приет да се нарича в терминологията. ти явно си от техно типовете аз съм обикновен примитив.
записаният рекорд за изстрел с такъв лък е турски и е между 800-900м по съвременните мерни еденици. подобрен е през 1987 от композитен лък от съвремнни материали 1,22км. монголите редовно се упражнявали на разстояние от 600м. при турците 400м са били обичайни. в корея мишената стандартно е на 125м. по скелети е доказано че дългогодишните стрелци от англрия са имали гръбначни изкривявания от големите усилия.
желатина е силно рафиниран туткал за да е безвреден за консумация. ако се замислиш само колко туткал си изял през живота си...всъщност и е съвсем леко по слаб но достатъчно силен за целта. това ти е най близкия източник на лепило. иначе има едн магазин в софия но телефона съм го загубил а работното му време е когато си иска пък и с моето работно време нямам как да отида до там. ще видя дали мога го намеря пак телефона де .
просто търсете информацията вече е навсякъде. уви не и на български.

#27 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 19 декември 2008 - 18:23

maker, мисля че в българия има достатъчно кадърни и ентосиазирани хора, но големия проблем поне при мене е набавянето на материалите. и то на качествени материали - не говоря само за композитните лъкове. до голяма степен импровизираме с това което имаме в наличност. режем дървета, молим се за рога, експериментираме със сухожилия и в крайна сметка резултата ще бъде ясен след много време. не че не продават тези неща по западните сайтове но за мене поне излиза доста златно удоволствие. добре е както казваш ти да си помагаме най малкото със опита който имаме - дори и да имаме съмнения и дискусии относно чуждия опит той винаги обогатява. радвам се че има хора като тебе и дойно :)

#28 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 27 декември 2008 - 19:52

Здравейте,
Тази тема с изчерпателните обяснения на всички тук е най-добрия подарък за тази Коледа.
От известно време се опитвам да направя сложно-съставен лък. Да си призная имам 4 съвсем неуспешни и един почти успешен опит. Защо казвам почти успешен? Защото докато ппървите 4 лъка се трошаха още при слагането на тетивата или при леко натягане, с петия успях да изстрелям около 20-тина стрели с дължина около 65-67 см. Естествено се подлъгах от това и веднага реших да пробвам със стрела 74 см, при което лъкът каза Пук и след това Прас. Все пак не съм се отказал и съм в процес на обмисляне на 6-тия проект. Естествено грешките са за това за да се учи човек от тях, но без допълнителна информация сме за никъде. В общи линии съм наясно с начинът на изработване на това уникално оръжие, ясно ми е и какви материали трябва да ползвам, но определено освен дървесината, която е сравнително лесна за намиране, всички останали компоненти са кът в България. Бих се радвал ако някой може да даде информация за това от къде бих могъл да се сдобия със сухожилия? От писаното по-горе ми стана ясно, че говеждите сухожилия са слаби. Ясно е, че конски по-трудно се намират, но все пак някой може би има подобна информация. Какво мислите за сухожилията от дивеч? Например дива свиня. И естествено като съм подхванал да питам... Рогата от къде да ги набавя. Лепилото мисля, че ще успея да го направя - захванах се с риболов след 10 годишно прекъсване само и само да се сдобия с повече плавателни мехури от риби. До момента съм посъбрал малко, но мисля, че ще е необходимо още. ако някой знае има ли някакъв чалъм при варенето и приготвянето на рибния туткал, моля да сподели
Ще си призная едно прегрешение - до момента ползвах фибростъкло вместо рог, но крастата ми е голяма и трябваше да намеря някакъв заместител. Подобно нещо направих и със сухожилията - заместих ги с нишките, от които се правят статичните алпийски въжета (не динамичните). Мисля, че вършат работа. Естествено мечтата ми е оригиналното изпълнение, но за сега ще почака.
Весели празници на всички. Много здраве и Късмет.
НАГ

#29 Kalanag

Kalanag

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 17 мнения
  • БИ:Муай Тай

Публикувано: 27 декември 2008 - 20:27

Почти нищо не разбирам от това за което си говорите ама искам да дам една идея. От познати цигани знам, че в циганските махали често се колят коне, така че може да се пита и там, и мисля че няма да излезе много скъпо. Има само един проблем циганите трябва са свестни ама точно това е проблема де :)
Ако натегнеш много струната-ще се скъса, ако я оставиш хлабава-няма да свири. Да се учиш-значи да се променяш. Линията на просветлението е Средният път-линията между противоположните крайности. Буда

#30 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 28 декември 2008 - 00:00

и аз опитах с цигани но както е казал мъдреца - на циганин и на найлонова торбичка вяра да нямаш :smashfreak: . намерих доста конски сухожилия от един касапин и в момента съм ги проснал да се сушат. до ДОЙНО: останах с убеждението че си от варна. по "сахаров" има страхотно находище на маклура...от стебла колкото човешка ръка до човешко тяло - само с рязането незнам как ще стане - доста е осветено :P

#31 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения

Публикувано: 28 декември 2008 - 00:50

Здравейте всички, които се интересувате от темата за лъковете и от съставните лъкове.
Въпросът със сухожилията и за мен също е болен въпрос . Аз също не съм експерт в тази област, но вече добих съвсем мъничко опит и бързам , да го споделя. Подариха ми сухожилия от крава, които бяха сушени доста дълго време. когато ги огънах, се начупиха като солети. Тогава ги киснах в танинов чай(или във вода). Като омекнаха ги очуках и разнищих. Миришеха на хубаво, на горска гъба мухоморка (като малък съм ял и такива), но въпреки всичко ,явно бактериите си бяха свършили работата. Влакната се разпъваха ,но бяха много слаби и крехки. Миналата седмица ме поканиха на " прасе " . Идеята ми беше,да сваля сухожилия за експерименти и за туткал. Обаче заваля дъжд, настана суматоха, беше адски неудобно да бавя хората с моите ексцентричности. А пък и касапите работеха с размах на анимационни герои. Успях все пак да видя къде се намират гръбните сухожилия и да си отмъкна 1-2 други къси. Експериментирах и разбрах, че не е толкова важно от какво животно са , а как и колко ги сушиш и обработваш. Много е лесна обработката . Оказа се, че сухожилията на прасе,прекарало целия си съзнателен живот в кочина 2*2м., са много еластични и здрави(макар и мазни-но след пране със сапун се оправят). А кравата все пак е била в постоянен ход из гората.Номера е да се изсушат относително бързо и веднага да се размачкат ,за да омекнат. Убеден съм, че разлика ще дадат ,ако са от крака на кенгуру, защото техните сухожилия еволюционно са се изграждали като ластици за съхранение и отдаване на енергия. Приветствам и се възхищавам от всички , дори и най-изчанчените експерименти за правене на съставен лък, а също и от тези , които имат търпението и последователността, да го правят по традиционния начин.

#32 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 28 декември 2008 - 01:36

НАГ за рогата незнам. трудна работа ми се струва - особено такива от които да изкараш 50-60 см хубави пластини. или ще са къси, или ще са много усукани ако изобщо ги има. по скоро е въпрос на късмет. в кланиците биволите по принцип се колят по необходимост - най честата причина е безплодието им. ако имаш някакви връзки опитай там. иначе съм гледал рогови пластини по западните сайтове - специално за лък - около 20 евро за бройката. за лепилото - сигурен ли си че ще стане от мехурите на рибите които ти хващаш? и есетрови мехури съм намирал да продават и мисля че точно това е материала от който се прави лепилото. аз бих експериментирал със всичко друго - форма на лъка, дебелина на слоевете, сгробки но не и със лепилото. плюс това туткала съвсем не е проста работа - за приготвяне и за работа говоря. има най различни особенсти - не трябва да се прегрява над опрадалени градуси, не трябва да се бърка в алуминиев съд, съотношението гранули/вода, %-та глицерин който се прибавя да подобри еластичните му своиства и да намали свиването му......все важни неща които мен специално ме накараха да си купя готов за работа рибен клей, но в крайна сметка ти ще си избереш как да постъпиш :) . поздрави!

#33 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 29 декември 2008 - 10:11

Vipera berus,
Благодаря за информацията. Всъщност като се замисля, 20 Евро за рогова пластина (стига да е качествена) не са чак толкова много. В крайна сметка какво ли не прави човек само и само да си начеше крастата. Дали ще е възможно да кажете кой е въпросният сайт (сайтове). Бих се радвал ако споделите от къде купувате рибния клей.
Благодаря предварително,
Поздрав,
НАГ

#34 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 29 декември 2008 - 20:25

НАГ, ето от този сайт си поръчах рибния туткал, http://apps.webcreat...p;ProductID=970 , а тук http://www.dick.biz/...1031/detail.jsf предлагат рогови пластини, и много други интересни неща включително и есетрови мехури :blink: . аз вероятно скоро ще се предам в търсенето на рога и ще поръчам от тук. успех в начинанието и пиши ако си купиш нещо от сайтовете. поздрави!

#35 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 03 януари 2009 - 20:09

Vipera,
Ама вярно е много чепат - явно няма кой знае какво значение. Между другото след разговорът с теб онзи ден се замислих и наистина започвам да документирам целия процес по изработката на лъка. Първо защото е добре при обсъждания да има подобни снимки, втотро - защото човек по този начин си хваща повечето от грешките. Ако разчитам само на паметта си, едва ли ще запомня и 50% от операциите съпътстващи направата на лък, а и проблемите по изработката.

#36 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения

Публикувано: 03 януари 2009 - 21:34

Може да не повярвате, както в началото и аз не можех и не исках да повярвам. Първо си мислех, че сухожилията са крехки и без нужните според мен качества,защото са стари. Но сега получих пресни от кон и пак не ме удовлетворяват качествата им. Най-странното в цялата работа е, че бях взел 2-3 малки сухожилия от прасе. Оказа се ,че те притежават всички качества, които съм си мислил, че трябва да има този материал. Теса здрави и еластични като мисина и от тях биха станали прекрасни рамена за лък

#37 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 04 януари 2009 - 08:21

Doino,
Ами да ти кажа, в началото на седмицата обсъждахме с Vipera проблема със сухожилията и струва ми се негласно стигнахме до заключението, че едва ли предците ни са ползвали конски сухожилия. Не става въпрос за технологичната страна на проблема, а чисто битовата и икономическата. Конят и сега и тогава е бил скъпо животно. Нещо повече, не мога да си представя, че народ като Българите, при който всичко е било свързано и се е въртяло около конете, би си позволил да бастисва тези животни само и само за да използва сухожилията им. А като си помисля, че в повечето хроники от ранното средновековие ясно е подчертано, че при Българите недоброто отношение към конете и към оръжието се е наказвало със смърт, просто изключва или поне прави малко вероятно ползването конски сухожиия.
Това за свинсите сухожилия ми звучи интересно. Дали би могъл да качиш няколко снимки. Ако можеш да сложиш и мащаб до сухожилията за да добием представа за размера - още по-добре.
И друг въпрос имам. От написаното във форума разбрах, че обработваш термично дървесината. Би ли споделил какво е времетраенето на варенето и слагаш ли някакви допълнителни съставки във водата, в която вариш дървения материал?
Благодаря предварително!
НАГ

#38 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения

Публикувано: 05 януари 2009 - 17:11

Здравей NAG.
Довечера ще кача снимки на сухожилията. Те вече са налепени на едно парче дърво, на което съм придал рефлексивна форма. Той ще бъде изцяло пробен. Но ми погълна всичките разнищени сухожилия от снимките-които ще кача. Разделянето им е много трудоемка работа. Двете малките върху триъгълника до химикалката( която е сложена за мярка) са от прасе, но след като ги изпрах, на пипане са като коприна и са много здрави.
Роговите пластини ще бъдат от рог на коза, но тях още не съм ги обработил. Направих и два други с рефлексивна форма и със синтетични влакна и лепила за проба. Сега чакам да изсъхнат. Понеже са пробни съм ги направил в умален вариант.Тези в легена още не са обработени, но ще можеш да видиш, как изглеждат в суров вид.
Термичната обработка съм я описал на първите страници на темата. Дървото се вари от 3 до 5 часа и се стяга веднага. Не съм се сещал да слагам легиращи съставки във водата.
Колкото до коня и прабългарите, вярно ,че конят е бил свещенно животно забранено за ядене. Но огромни маси коне са загивали по време на битки, едва ли са ги погребвали. Аз вече съм налепил конски сухожилия и като ги пробвам в деиствие, тогава ще кажа стават ли.
VIPERA BERUS колко горе-долу се сушеше лъка след като му се сложат сухожилията?

#39 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 05 януари 2009 - 20:04

Привет Doino,
Ще чакам с интерес снимките на сухожилията.
Аз днес успях да обработя 110 см ясенова цепеница, като се придържах към всичките описания по отношение на това как трябва да са разположени годишните кръгове на дървото. Е, получи се прилична летва с размери 110х4х0,6 см. Интересното е, че очаквах при тази дължина и при сегашната дебелина да е доста гъвкава, но се оказа, че е много яка и едва ли би издържала напрежение като това, което понасят сложносъставните лъкове. Нещо недоумявам! В описанието на един лък от български гроб в Русия ясно е написано, че дебелината на дървената част на рамената е била между 8 и 6 мм. Ще сваря летвата и след това, ако не е достатъчно гъвкава мисля да отнема още 2 мм.
Ако някой има идеи да казва.
Поздрав,
НАГ

#40 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 06 януари 2009 - 00:58

здравейте! ДОЙНО, да ти кажа и аз направих два опита със нещо като умален модел на рамо на съставен лък. пръви опит - пластина от биволски рог и пластина от леска. с почти еднаква дебелина - пластичността на рога почти се беше изгубила. намалих дебелината на дървото наполовина и рамото придоби гъвкавост но но се счупи. втори опит - вместо леска бамбукова пластинка - ефекта беше почти като първия. не бях залепил сухожилия обаче. сега ще опитам да елиминирам дървото - само рог и сухожилия. ти как переш сухожилията??? понеше има сухожилия в различен етап на сушене и ги чопля почти всеки ден забелязвам че докъто не са съвсем изсъхнали като отцепя нишка и еластична като ластичка а когато са сухи са някак си просъхнали като калчища. здрави са но нямат еластичност. незнам дали такива трябва да са им своиствата всъщност и когато са залепени и вече в "туткалена среда" дали се подобряват техните качества. за сушенето на сухожилния слой - по нагоре го беше написал MAKER. и аз приемам това - колкото повече време толкова по добре. на лепилото ми изришно пише че трябва дасъхне продължително време. колко дълго - мога само да гадая. НАГ, на мене ми става все по близка идеята да използвам место дърво бамбук. спомням си преди години бях отрязъл един кипарис - той по скоро беше храст. след като стоя захвърлен 2-3 години реших да начупя по тънките клончета. бях изненадан от пластичността която притежаваха. огъваха се без проблем на почти 180 градуса ...затова че бих опитал и с такова дърво. кажете някой свестен сайт за хостване на снимки защото където качвам аз има постоянно някакви проблеми :smashfreak: . поздрави!