Към съдържанието

Снимка

Сложно съставен рефлексен лък

• Please log in to reply
В темата има 789 мнения

#741 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 27 декември 2010 - 20:17

Това е първият ми ясенов лък. Тази снимка съвсем случайно запечатва вибрациите на тетива, която звънтеше като струна, когато лъкът беше само с окачена тетива.
Само че, не им е тук мястото на тези постове.

Качена снимка

Това мнение е редактирано от doino_57: 27 декември 2010 - 20:20

Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#742 Bors_

Bors_
  • Гости

Публикувано: 28 декември 2010 - 22:49

Лък от бряст ,виж тва вече е интересно (не че и другото не е ) до колкото съм запознат за употребата на бряста във военното дело за пръв път чувам и виждам че е доста сполучлив материал за работа до сега дори не ми беше в полезрението за подходяща дървесина за ССРЛ, до кололкото съм чувал в ранния период в който масово се „измисля„ арбалета от Китай в Европа масово лъковете на арбалетите са се правили от Бряст (особено във франция) и по-рядко от Тис даже си мисля ,че дъщерята на Византииския император Алексий I Ана Комнина описва преминавването на светите войски на първия кръстоносен поход през Константинопол и най-вероятно пише точно за тези арбалети с лъкове от бряст , а и именно в това описание се долавя някакво страхопочитание на принцесата към това Ново и „модерно оръжие„

Не че после арабите не сa им Е... майката на кръстоносците и превзетите им лордове именно с моща на Рефлексния лък. :sarcastic_hand: :sport_boxing2:

Поздрав ..<<|Y|Seeker|Y|>>.. :cool: :Bulgaria:

Това мнение е редактирано от Bors: 28 декември 2010 - 22:56

#743 BorisPetrov_

BorisPetrov_
  • Гости

Публикувано: 29 декември 2010 - 19:42

Лък от бряст ,виж тва вече е интересно (не че и другото не е ) до колкото съм запознат за употребата на бряста във военното дело за пръв път чувам и виждам че е доста сполучлив материал за работа до сега дори не ми беше в полезрението за подходяща дървесина за ССРЛ, до кололкото съм чувал в ранния период в който масово се „измисля„ арбалета от Китай в Европа масово лъковете на арбалетите са се правили от Бряст (особено във франция) и по-рядко от Тис даже си мисля ,че дъщерята на Византииския император Алексий I Ана Комнина описва преминавването на светите войски на първия кръстоносен поход през Константинопол и най-вероятно пише точно за тези арбалети с лъкове от бряст , а и именно в това описание се долавя някакво страхопочитание на принцесата към това Ново и „модерно оръжие„

Не че после арабите не сa им Е... майката на кръстоносците и превзетите им лордове именно с моща на Рефлексния лък. :sarcastic_hand: :sport_boxing2:

Поздрав ..<<|Y|Seeker|Y|>>.. :cool: :Bulgaria:

Понеже не съм проучвал много добре арбалетите мога само да предположа... Ако не се лъжа в китайски гробници от преди христа са намирани арбалети, което ще рече, че мноооого векове преди да дойде арбалета в Европа, в Азия се е използвал в охраната на някои благородници.
В Българската история мисля при Асеневци е имало войни с арбалети точно за охрана на аристокрацията. Но не съм наясно има ли някакви веществени доказателства за това...

А арабите са видяли сметката на лордовете заради тяхната алчност. Щото почват да грабят прекалено усърдно светите земи и губят морал поради различният климатичен пояс в който попадат. Често сбирани от кол и въже християните фанатици нямат шанс срещу дисциплинираната и тренирана армия на Саладин ми се струва. Която си е на своя територия и не й прави проблем жегата... И по-скоро са ги победили със сабя и шамшир...

#744 незнайко_

незнайко_
  • Гости

Публикувано: 29 декември 2010 - 19:54

Това е първият ми ясенов лък. Тази снимка съвсем случайно запечатва вибрациите на тетива, която звънтеше като струна, когато лъкът беше само с окачена тетива.
Само че, не им е тук мястото на тези постове.

Качена снимка

Доино,може би си прав.Кои знае защо реших,4е колегите лъкоправци е добре да знаят за този ефект с вибрациятя на стрелата.Тои доста е коментиран по световните форуми.Явно с нарастване мощността на лъка,това става сериозен проблем.Не слу4аино арбалетите(които са по принцип доста по-мощни от лъка) стрелят с къси и дебели стрели.Ина4е стрелата просто ще се пръсва във въздуха.И при мощните ССРЛ проблема е същия.Но това вероятно трябва да отиде в друга тема.

#745 незнайко_

незнайко_
  • Гости

Публикувано: 29 декември 2010 - 20:18

Понеже не съм проучвал много добре арбалетите мога само да предположа... Ако не се лъжа в китайски гробници от преди христа са намирани арбалети, което ще рече, че мноооого векове преди да дойде арбалета в Европа, в Азия се е използвал в охраната на някои благородници.
В Българската история мисля при Асеневци е имало войни с арбалети точно за охрана на аристокрацията. Но не съм наясно има ли някакви веществени доказателства за това...

А арабите са видяли сметката на лордовете заради тяхната алчност. Щото почват да грабят прекалено усърдно светите земи и губят морал поради различният климатичен пояс в който попадат. Често сбирани от кол и въже християните фанатици нямат шанс срещу дисциплинираната и тренирана армия на Саладин ми се струва. Която си е на своя територия и не й прави проблем жегата... И по-скоро са ги победили със сабя и шамшир...

При срещата си с арабите кръстоносците с ужас установили,4е арабските саби с лекота разси4ат европейските брони.Според тогавашните хроники не малко рицари
загинали,пронизани от стрели-т.е. рицарската броня не е била проблем за арабските ССРЛ.Просто арабите са били зна4ително по напред в технологиите.

#746 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 29 декември 2010 - 21:08

Не бъркай времето.
Добрите ковани и леки брони са доста по-късно - 14-ти и 15-ти век.

#747 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 29 декември 2010 - 23:08

При срещата си с арабите кръстоносците с ужас установили,4е арабските саби с лекота разси4ат европейските брони.Според тогавашните хроники не малко рицари
загинали,пронизани от стрели-т.е. рицарската броня не е била проблем за арабските ССРЛ.Просто арабите са били зна4ително по напред в технологиите.

Айде стига небивалици моля! То бива, то може, ама...

Това за кръстоносците е безумно и от двама ви. Известно ли ви е, че всъщност не арабите, а сунитите турци побеждават кръстоносните армии? След като са победили арабските халифи. Известно ли ви е, че самият Салах ад Дин е кюрд? Известно ли ви е, че орденът на исмаилитите (повече известни като хашишини или асасини) почти винаги се бият редом с тамплиерите, често срещу останалите мюсолмански халифи, а на няколко пъти и срещу самият Салах ад Дин? Изобщо какво всъщност знаете за кръстоносните походи, политиката на кръстоносните държави в Утремер, начините за набиране на армиите там, както и въоръжението и снаряжението на едните и другите ?

Борка, няма НИКАКВИ данни за нарочна арбалетна гвардия при Асеневци. Това е лична измислица на Дориян Александров и само той има данни за това.

Борка, а известно ли ти е, че преди новата ера съществуват европейските гастрофети ? Известно ли ти е, какво представлява римската хиробалиста?

В този форум до сега сме избягвали всякакви такива бомбастични изказвания и сме се придържали основно към лъкоправенето. Моля придържайте се и вие.

Освен това темата е за сложно-съставният лък, а всичко до сега от доста време е чист спам или в най-добрият случай - offtopic. Моля гледайте къде пишете. Чесно казано не знам това до тук дали изобщо трябва да остане. Нека модераторите решат...

Това мнение е редактирано от Lord Ruthven: 29 декември 2010 - 23:26

#748 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 30 декември 2010 - 00:24

Нека не се притесняваме толкова.Все пак, това не е някой строго научен форум. Считам, че може да се правят Леки исторически упражнения от нас свързани с нашите теми. Убеден съм че, в крайна сметка Лорда ще сложи всичко на мястото му - от което всички ние имаме полза.Аз лично съм респектиран от познанията му. Лорда наистина има много точно око към историята, в смисъл че някой много четат, а други освен че четат- ами и разбират историята.
Към незнайко, не зная какво се пише по форумите за вибрацията на стрелата, но това може да се види на забавен каданс. Предполагам, че това е в основата на неточното стреляне. Виждал съм подобно нещо в "Ловци на митове". Но нека уточним: това го прави не мощноста, а скороста която се придава на стрелата, зависи и дали тетивата тръгва "ударно". Един лък може да е мощен и тежък на опъване,да може да изстреля копие, но стрелата да няма огромното ускорение и оттам вибрацията.А друг полиспастен например, с много по-малка сила на опън, да придаде гранично за стрелата ускорение и тя да затрепти цялата. Стрелата на арбалета не е заради това по-къса , арбалета придава по-ниска скорост на стрелата(ако не е полиспастен- с ролки). Но когато е тежък на опън, той може да хвърля тежки с голям енергиен потенциал стрели.

Това мнение е редактирано от doino_57: 30 декември 2010 - 00:47

#749 Bors_

Bors_
  • Гости

Публикувано: 30 декември 2010 - 00:32

100% съм съгласен с тва ,че именно турците разбиват арабите и след това кръстоносците , както и за тва че сектата на хашашините се опитва на 3 пъти да убие Салах ад Дин още в ранните години и след това ги унищожава; когато води военните си походи за да „обедини„ целия Мюсолмански

много има да се пишее по тази тема но наистина тя не е за този форум...

#750 BorisPetrov_

BorisPetrov_
  • Гости

Публикувано: 30 декември 2010 - 00:55

Айде стига небивалици моля! То бива, то може, ама...

Това за кръстоносците е безумно и от двама ви. Известно ли ви е, че всъщност не арабите, а сунитите турци побеждават кръстоносните армии? След като са победили арабските халифи. Известно ли ви е, че самият Салах ад Дин е кюрд? Известно ли ви е, че орденът на исмаилитите (повече известни като хашишини или асасини) почти винаги се бият редом с тамплиерите, често срещу останалите мюсолмански халифи, а на няколко пъти и срещу самият Салах ад Дин? Изобщо какво всъщност знаете за кръстоносните походи, политиката на кръстоносните държави в Утремер, начините за набиране на армиите там, както и въоръжението и снаряжението на едните и другите ?

Борка, няма НИКАКВИ данни за нарочна арбалетна гвардия при Асеневци. Това е лична измислица на Дориян Александров и само той има данни за това.

Борка, а известно ли ти е, че преди новата ера съществуват европейските гастрофети ? Известно ли ти е, какво представлява римската хиробалиста?

В този форум до сега сме избягвали всякакви такива бомбастични изказвания и сме се придържали основно към лъкоправенето. Моля придържайте се и вие.

Освен това темата е за сложно-съставният лък, а всичко до сега от доста време е чист спам или в най-добрият случай - offtopic. Моля гледайте къде пишете. Чесно казано не знам това до тук дали изобщо трябва да остане. Нека модераторите решат...

Съжалявам наистина, че взех отношение по тема която не съм проучил. Не знаех, че турските сунити са претрепали кръстоносците и че Саладин е кюрд... Но Кюрди и Турци са различни етноси ако не се лъжа, дано поне за това съм прав...
Това за асеневци не си спомням от къде съм го чул...
Не зная какво е гастрофети и хиробалиста...

Може би не е лоша идея да се направи отделна тема за История на лъковете.

Това мнение е редактирано от BorisPetrov: 30 декември 2010 - 00:58

#751 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 05 март 2011 - 22:06

Привет,колеги.
Аз натегнах един лък,от който съм доволен,на снимките едното рамо се огъва по-малко,но вече го оправих.http://www.stilitattoo.com/catalog.php?action=show_custom&id=302&cat=3
http://www.stilitatt...om&id=303&cat=3

#752 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 06 март 2011 - 00:03

Привет,колеги.
Аз натегнах един лък,от който съм доволен,на снимките едното рамо се огъва по-малко,но вече го оправих.http://www.stilitattoo.com/catalog.php?action=show_custom&id=302&cat=3
http://www.stilitatt...om&id=303&cat=3

честито :yes:

#753 crazyviper_

crazyviper_
  • Гости

Публикувано: 06 март 2011 - 11:45

Мисля, че трябвя дя отпуснеш малко тетивата 1.5 - 2 см може би.

http://www.stilitatt...om&id=302&cat=3

Лъка изглежда страхотно.

Жоро

Това мнение е редактирано от crazyviper: 06 март 2011 - 11:45

#754 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 06 март 2011 - 12:12

Еееееееее, СКИТЕ,
Най-накрая нещо добро в тази тема.
Честито.
Лъкът изглежда страхотно.
Дай някакви стойности.

#755 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 13 март 2011 - 19:03

Много съм разочарован от клена като прехвалено дърво за ССРЛ.Едното рамо започна да поддава. Слагах слой сухожилия и се уравновесяваха рамената - но временно. Сложих лъка срещу печката и включих вентилатор с топла струя срещу него. Не минаха и два дни , и истината излезе наяве. Имало надлъжни пукнатини по кленовите ленти. Надлъжни, защото бяха идеално изработени, като стриктно следвах да не срежа влакната при изработката им . Но въпреки всичко, при стрелбата те се напукаха. Мога да кажа, че аз ги експлоатирах неразумно и екстремно, но ми се струва ,че не е това причината.Имах останали 3 кленови ленти от подготвените за лъка, слязох в мазата и ги пробвах на огъване - ами показаха много лоша крехкост. Осейджа и тиса и дряна са много по гъвкави. Ако правя пак ССРЛ, никога няма да ползвам клен.
Пробвах поправка: пробих дупчици по пукнатината с d=на д. на иглата инжектирах туткал и го стегнах със стяги. Като го пробвам, ще кажа дали се е получило.
Качена снимка

#756 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 13 март 2011 - 21:11

Дойно,
Имаше една приказка за кривата ракета и космоса... :bleh:
Ей, човек, да не вземеш да се обидиш сега - всичко е съвсем в кръга на шегата...
И все пак, въпреки твоя опит, големите майстори на лъкове, а и всички описания на ССЛ (особено тези от Европа и Мала Азия) твърдят, че по-добра дървесина за изработване на ССЛ от клена (мекиш и полски клен) няма. Като възможен материал, там където няма тези два вида клен, са посочени дрян, тамарикс и бреза.
Всъщност това, че си следил жилките на дървото (каквото и да означава това?) при съставните лъкове не е от особено значение. Даже се препоръчва от към корема (рога) да са външните кръгове, а от към гърба (сухожилията) вътрешните. Е, поне турците, корейците, китайците, бурятите, башкирите и монголците така работят.
Дойно, знам, че си експериментатор и новатор, за което много те уважавам - опита и грешката е добър метод, но няма да ти стигне един живот докато уцелиш вярната формула. ССЛ са продукт на хилядолетен опит. Не е зле да хванеш и да попрочетеш малко, за да не се налага да откриваш топлата вода или колелото.
Това за клена си е твое мнение, но не мислиш ли, че хората отдавна са открили, кое е добро и кое не?
Поздрав,
НАГ.

#757 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 13 март 2011 - 23:36

Дойно,според мен,профилът на рамото ти не е правилен,сега го забелязвам,и от там идва неправилно функциониране. На дървото му идва множко разтягането и от там се разцепва. Но при следващия ти проект ще го оправиш,и като цяло лъкът е големичък,което не е в плюс при пъргавината. С най-добри помисли,успех. :up:

#758 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 13 март 2011 - 23:42

Дойно, знам, че си експериментатор и новатор, за което много те уважавам - опита и грешката е добър метод, но няма да ти стигне един живот докато уцелиш вярната формула. ССЛ са продукт на хилядолетен опит. Не е зле да хванеш и да попрочетеш малко, за да не се налага да откриваш топлата вода или колелото.
Това за клена си е твое мнение, но не мислиш ли, че хората отдавна са открили, кое е добро и кое не?
Поздрав,
НАГ.

НАГ, това което казваш ,си го помислих същото поне пет пъти. Абсолютно прав си...,голяма част от живота ми е минала да откривам топлата вода. Но също така съм разбил огромно количество митове. Това пък ми дава хъса и самочувствието, да продължавам да го правя. Честно казано: от една страна усещам, че няма как да съм прав в това си твърдение; от друга пък с очите си виждам, че не ми се получава с това дърво. Даже от младо дръвче пробвах дъсчица и пак беше трошлива. Дайте да го прокоментираме това нещо.
Разбирам ( от предпазливият ти подход към твърденията ми),че съм оставил впечатлението, че съм обидчив и сприхав. Хората ,които ме познават ,(със сигурност)никога не са си го помисляли за мен. Не казвам, че във форума не съм давал повод за такива изводи.

#759 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 14 март 2011 - 00:34

всъщност без да ангажирам никой с мнението си мисля че истината е някъде по средата. тоест: естествено че посоката на влакната има значение. ако са много косо прерязани риска от счупване нарства. ако са диагонално ориентирани при огъване рамото има тенденция към усукване. също сам попадал на много крехък клен(кленови). мисля че най важното е дето има една приказка - де е расло де е пасло. как е сушено и пр. най добрия атестат за мен е изпробване на механичните свойства на дървения материал, и чак тогава ползването му.

#760 Sea Raven_

Sea Raven_
  • Гости

Публикувано: 14 март 2011 - 10:06

scythian по някой модел ли си го правил?
Прилича ми в дръжката на един от лъковете на Андрю Хол- този от река Годосп , аз съм се ориентирал към този модел.

Какви са му дименсиите?