Към съдържанието

Снимка

Сложно съставен рефлексен лък

• Please log in to reply
В темата има 789 мнения

#761 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 14 март 2011 - 16:40

Не съм следвал точен модел,взаимствал съм от най-различни етноси предимно от централна азия. Дължината е ок 120см. дебелина на рамото 1 см. и ширина 3,3 см. Сила на опън още незная и далекобойност.

#762 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 14 март 2011 - 16:54

:nea: по скоро е като лъковете от миран

http://www.atarn.org/chinese/miran/Bows%20and%20Arrows%20from%20Miran.html

#763 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 14 март 2011 - 17:30

О,да наистина,доста прилича на рисунката от фигура 16. Динко много си наблюдателен.
Не съм целял прилика,просто търсех ефективна конструкция,но наистина приликата е голяма.

Това мнение е редактирано от scythian: 14 март 2011 - 17:36

#764 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 14 март 2011 - 18:42

О,да наистина,доста прилича на рисунката от фигура 16. Динко много си наблюдателен.
Не съм целял прилика,просто търсех ефективна конструкция,но наистина приликата е голяма.

това само показва че нищо ново неможе да се измисли (поне с оригиналните материали). приемам че всеки лък е бил ефективен, поне докато не се е изнамирала някоя по ефективна конструкция.

#765 Bors_

Bors_
  • Гости

Публикувано: 08 април 2011 - 21:59

Поздрав за всички лъкоправци :thank_you2: :Bulgaria:

#766 Bors_

Bors_
  • Гости

Публикувано: 25 май 2011 - 21:45

Пичове бряста става ли за основа на сложно-съставен рефлексен лък ??? за дълъг лък несъмнено е добро почти колкото тиса.и за лъкове на арбалисти са го ползвали.

Поздрав Борс ;)

#767 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 25 май 2011 - 22:48

Пичове бряста става ли за основа на сложно-съставен рефлексен лък ??? за дълъг лък несъмнено е добро почти колкото тиса.и за лъкове на арбалисти са го ползвали.

Поздрав Борс ;)

Борс, за да питаш за бряста предполагам че изпитваш затруднения в намирането на "класическа" дървесина, и търсиш алтенатива. немога да ти отговоря на въпроса - имам нищожен опит с бряст, но бих те насочил към черницата. сравнинелно лесно се намира. сега сглобявам едно изцяло черничево ядро за рогов лък, и съм приятно изненадан от качествата и. също така се огъва перфектно на пара.

#768 Sea Raven_

Sea Raven_
  • Гости

Публикувано: 27 май 2011 - 13:38

Може и да стане, но само беловината на бряста.
Черновината е ужас за обработка и има съвсем различни но много интересни качества.

Миналата седмица поради грешно тилероване изтъних един брястов лонгбоу до степен че да не става за нищо смислено и в ядът си се опитах да го счупя- сгънах краят на едното рамо почти на две и не се счупи.
Няма толкова еластично дърво просто.
Така че евентуално може да стане.

#769 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 27 май 2011 - 16:50

тук едно интересно споделяне на опит с бряст - поста на MIKEKESWICK - http://atarn.net/php...t=2021&start=45

#770 crazyviper_

crazyviper_
  • Гости

Публикувано: 27 май 2011 - 22:06

Бялото дърво е много различно от черното при бряста. Доста по-меко и еластично. Черното е доста по сухо и податливо на пукане. За съставен лък не мога да изразя мнение...

Качена снимка

#771 кочевои_

кочевои_
  • Гости

Публикувано: 28 май 2011 - 01:01

Здравейте на всички лъкоправци Имам желание да помогна с патериали Животновъди сме и част от животните колим на място Не е проблем да събирам сухожилия кожи копита рога кости и конски опашки Заради добитака обикалям по къра и балкана и мога да осигоря и дървен материал осен леска бреза мекиш бряст клян и др Пари не търся само ако може да дадете да подържа истински лък пък и 1 2 стрели ако пусна тва ми стига Пишете на khancuman@abv.bg

#772 crazyviper_

crazyviper_
  • Гости

Публикувано: 28 май 2011 - 09:00

Ето това е вече мъжка дума...

#773 кочевои_

кочевои_
  • Гости

Публикувано: 30 май 2011 - 23:07

Благодаря на наг и вайпър за това че се свързаха с мен вече се опитвам да осигуря част от поръчаното очаквам и другите да ми пишат

#774 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 05 юни 2011 - 11:44

Здравейте.
От доста време не съм се появявал с нещо ново.
Прилагам снимки на един лък, на който му предстои лепене на сухожилия.
Ядрото е от дрян като съм ползвал едно цяло парче, което оформя ръкохватката и рамената. Сиите са с v-видна сглобка и са от мекиш. Ползвал съм рогови пластини от биволски рога, които поръчах преди няколко месеца от DICK. Дължината на лъка е около 120 см по корема. В най-широката си част рамената са 3,2 см. Краищата на сиите са подсилени с малки костни накладки от ребра. Лъкът мисля да го беквам с 4 слоя говежди сухожилия.
Не бих се ангажирал да определям какъв стил е този лък. Геометрията му е доста особена. До някъде взаимствах някои геометрични особености от индианските лъкове Западна Лакота и Юта, но оригиналите са тип selfbow и само са беквани със сухожилия - нямат рогови пластини, както и сглобки при сиите.
Искам да спомена, че съм изключително доволен от дряна като материал. Наистина е доста тежко дърво, но е изключително еластично.
Благодаря на Динко за дряновицата и сухожилията, които любезно ми предостави за този експеримент.
Благодаря и на Дойно за сухожилията и ребрата, които ми беше изпратил.
Поздрав,
НАГ.

Прикачени умалените снимки

• P1010948.JPG
  • P1010950.JPG
  • P1010951.JPG

Това мнение е редактирано от NAG: 05 юни 2011 - 11:47

#775 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 05 юни 2011 - 20:35

НАГ, този ти експеримент го приемам като лична услуга. Отдавна ми се въртеше в главата: точно такъв лък, с точно такива материали и точно такава геометрия. Та, сега ще мога да разбера какво ще излезе, без да се блъскам да го правя. Като ми се забие някоя идея в главата , тя ме трови, докато не я осъществя и да видя какво ще стане от това. Така че,с нетърпение ще чакам, да видя какво ще излезе от тази работа.
Аз днес си взех от село рефлексният лък със сухожилията от осейджа(без рога е), пробвах го колко хвърля, защото трябва да му направя тилиринг. Целта е да разбера, ще подобри ли свойствата и далекобойноста му тилиринга. Би трябвало, но искам да видя на практика колко и дали - ако не го съсипя при тилиринга.
Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#776 Sea Raven_

Sea Raven_
  • Гости

Публикувано: 06 юни 2011 - 08:33

Като принцип на мен доста ми прилича на турски лък но прав и снадката в средата е двойна, освен това раменете са по разширени.
Но като сглобка и конструкция общо взето е по скоро турски отколкото индиански модел.

Ще ми е интересно колко либри ще излязат от този лък.

#777 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 06 юни 2011 - 14:31

Като принцип на мен доста ми прилича на турски лък но прав и снадката в средата е двойна, освен това раменете са по разширени.
Но като сглобка и конструкция общо взето е по скоро турски отколкото индиански модел.

Ще ми е интересно колко либри ще излязат от този лък.

според мен бъркаш доста - приликите с турския лък са едва забележими да не кажа липсващи. касан няма, изразени башове, които са в някакъв определен ъглови диапазон също няма. касан око изобщо не виждам. кое му е турското?

#778 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 06 юни 2011 - 22:04

Интересен дизайн,ще се радвам да го видя завършен. След 4 слоя ще направи добър ревлекс. И аз мисля,че няма много общо с турския,той е с друг характер.

#779 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 07 юни 2011 - 10:11

Единственото общо с турския е, че е съставен.

#780 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 21 август 2011 - 19:06

Започнах преди време един експеримент - съставен лък подобен на турските, но е само осейдж, бреза и съхожилия. Качвам няколко снимки на моментното състояние на проекта.

Прикачени умалените снимки

• P1020089.JPG
  • P1020091.JPG
  • P1020092.JPG
  • P1020093.JPG
  • P1020094.JPG
  • P1020095.JPG
  • P1020096.JPG
  • P1020097.JPG
  • P1020098.JPG
  • P1020099.JPG