Към съдържанието

Снимка

Сложно съставен рефлексен лък

• Please log in to reply
В темата има 789 мнения

#61 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 12 януари 2009 - 14:30

Ами не ми се влиза в излишна полемика, но казват, че в спора се раждала истината.
Ако обърнеш внимание на зарисовките и фигурите в книгата, която цитираш, както и тези от книгата на проф. Рашо Рашев, ще ти направи впечатление, че профилът на стръките (сиите) е плосък. Нещо друго, прави впечатление, че в повечето гробове са намирани по 4 такива пластинки освен другите костни накладки - т.е по една от всяка страна на стръките. Всъщност, костни накладки са се слагали и странично на ръкохватката (2 на брой) и те са били от същия материал, от който са изработвали и стръките (сиите). Интересното и при двете книги е, че никъде или рядко са документирани роговите накладки, с които са подсилвани рамената на лъка. Не знам дали на някого това му е правило впечатление, но соред мен е възможно да са ги сваляли защото са били ценен и на практика почти вечен материал.
Относно тюркският лък - нямам представа, но определено не смятам, че бъларите са с тюркски произход. Други по-умни и начетени от нас отдавна са казали, че най-вероятно нашият ллък да е най-близък като конструкция до маджарския. Не е за пренебрегване и връзката с Волжка България и т.нар. татарски лък, който си е направо български. Башкирските лъкове също са интересни.
Поздрав,
НАГ

Докторе прощавай ама забравих да добавя, че същото нещо се вижда и в изображенията от сайта (форум бойна слава), който си приложил. Стръките и там са плоски и в профил (срез напречен на удължението) са асиметрични - леко изтумбена външна страна и плоска вътрешна, която се е залепвала за дървената част на стръките.
НАГ

#62 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 12 януари 2009 - 23:53

Ами не ми се влиза в излишна полемика, но казват, че в спора се раждала истината.
Ако обърнеш внимание на зарисовките и фигурите в книгата, която цитираш, както и тези от книгата на проф. Рашо Рашев, ще ти направи впечатление, че профилът на стръките (сиите) е плосък. Нещо друго, прави впечатление, че в повечето гробове са намирани по 4 такива пластинки освен другите костни накладки - т.е по една от всяка страна на стръките. Всъщност, костни накладки са се слагали и странично на ръкохватката (2 на брой) и те са били от същия материал, от който са изработвали и стръките (сиите). Интересното и при двете книги е, че никъде или рядко са документирани роговите накладки, с които са подсилвани рамената на лъка. Не знам дали на някого това му е правило впечатление, но соред мен е възможно да са ги сваляли защото са били ценен и на практика почти вечен материал.
Относно тюркският лък - нямам представа, но определено не смятам, че бъларите са с тюркски произход. Други по-умни и начетени от нас отдавна са казали, че най-вероятно нашият ллък да е най-близък като конструкция до маджарския. Не е за пренебрегване и връзката с Волжка България и т.нар. татарски лък, който си е направо български. Башкирските лъкове също са интересни.
Поздрав,
НАГ

Докторе прощавай ама забравих да добавя, че същото нещо се вижда и в изображенията от сайта (форум бойна слава), който си приложил. Стръките и там са плоски и в профил (срез напречен на удължението) са асиметрични - леко изтумбена външна страна и плоска вътрешна, която се е залепвала за дървената част на стръките.
НАГ

За стръките може и да си прав, че са от две части. Търсих книгата на археолога Рашо Рашев, там имаше доста находки, но не я открих в библиотеката си; някъде съм я забутал. Ще погледна и книгата на един унгарски професор - Петер Юхас "ТЮРКО-БЪЛГАРИ И МАДЖАРИ", там имаше хунски костени стръки. Естествено, че българите не са от тюркски произход, но тюрките са заимствали от тях и хуните тази технология! :chinese:

#63 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 13 януари 2009 - 01:05

Ето лъка, за който говори Доктора.
Приложил съм и една схемичка, как бързо и лесно да си изработим инструмент за плътно в браздички слепване на роговата пластина към рамото. Това го видях в клипа на турския майстор, този дето го качи NAG.
Докторе, мисля в твоята книга прочетох, че официално регистриран рекорд на далечна стрелба със съставен лък ,е на охраната на турския консул в Англия - 900м. Изглежда турската школа е от добрите. Аз да си призная, общо взето, на вас разчитам, да ме светвате ,какво има тук и там в Интернет. Не е хубаво, но изглежда орисията ми е ,да откривам топлата вода докато отвивам кранчето на бойлера. Та думата ми беше( прочетох го в един руски сайт), че турците лепяли лъковете си само с лепило от варени сухожилия.

Прикачени умалените снимки

• case4.jpg
  • DSC01203.JPG

Това мнение е редактирано от doino_57: 13 януари 2009 - 01:07

Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#64 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 13 януари 2009 - 11:14

Качена снимка Качена снимка

#65 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 13 януари 2009 - 12:16

Здравейте!
Дойно, аз онзи ден си поъчах на един майстор да ми направи инструмент за оформяне на каналите. Общо взето доста прилича на това, което ти си приложил. Eдинствената разлика е, че страничните ограничители са подwижни за да се работят детайли с различна ширина. И аз първоначално мислих за ножовка или трион, но в последствие се отказах защото зъбците са асиметрични - |\|\|\|\|\|\|\|\|\|\|\|\|\|\. Инструмента, който поръчах е със симетрични зъбци - с височина 1,5 мм и стъпка 3 мм - /\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\.
За лепилото - ами почти навсякъде се говори за рибен туткал. Всъщност си е колагеново лепило като всички туткали.
Явно рибният е по еластичен.
Поздрав,
НАГ

#66 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 13 януари 2009 - 15:11

Мисля тези дни да поръчам материал за роговите пластини. Събирам мнения! Какво да поръчам цели биволски рога или готови пластини? Ха сега да ви видя...

#67 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 13 януари 2009 - 21:14

Здравейте.
NAG, аз днеска варих и изправях едни кози рога, защото не ми се дават толкова пари за експеримента ,който правя. Но от друга страна, трябва да разбера, как на практика се прави това чудо -преди да вложа толкова усилия и време в изработката на истинския. Но когато реша да правя истински, тогава ще ми е по изгодно да си поръчам готова пластина. Доколкото разбрах, като се среже на 2 части по дължина ,тя стига и за двете рамена.
Мисля, вместо да губиш време, пари, нерви и накрая пластините може и да се окажат некачествени - сякаш е по-добре да си поръчаш готова. Аз по принцип съм паталогичен привърженик на почина направи си сам,даже съвсем успешно си правя сам и инструменти за какви ли не начинания. Последния много успешен беше за лешене на свинска кожа.Но за този случай с роговите пластини мисля ,че е по добре готова, ако евентуално в момента нямаш под ръка биволски рога. Изправянето и подравняването е доста прецизна работа.

Това мнение е редактирано от doino_57: 13 януари 2009 - 21:15

#68 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 13 януари 2009 - 21:35

Здражейте.
Дойно, всъщност от биволски рог можеш да извадиш само една пластина. Прегледай добре филма, който е качил Доктора - за корейските лъкове. Там ясно се вижда, коя точно част на рога използва корейския майстор.
Поздрав,
НАГ

А относно експериментирането с умалени модели да ви призная съм леко отрицателно настроен. Преди време гледах един филм по Дискавъри. Та там направиха следния експеримент: Модел на лодка от картон - пресован я пуснаха на вода с една кукла в лодата. Лодката се държеше прекрасно на вода. После спазиха всички пропорции от типа дебелина на картона, дължина и ширина на лодката и т.н. Като новите пропорции бяха съобразени с ръста и теглото на един 75 кг мъж. Резултатът - лодката се прегъна на 2 и потъна.
Та, според мен е много трудно при намаляване мащаба на обекта да се изчисли колко точно да е намалението.

#69 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 14 януари 2009 - 21:30

Здравейте.

За съжаление не можах да отворя филма на Доктора. Отчел съм това, което казваш за умалените модели. Но опита и работата с материалите си остават 1 към едно. Ще кача фото на този експериментален модел в деиствие. Аз му смених стръките, както ме посъветвахте и ето го в деиствие, но засега е само със сухожилен слои. Ще му сложа поне още един сухожилен слои, а му готвя и рогови накладки . На Vipera berus ще кача рог в начален етап на обработка. Трябва да се издълбаят стените, за да се изравнят на дебелина и да се сплеска на мощна стяга докато стане пластина.
За умалените модели....., направих стаен лък от тис- хвърля почти 120 м. сьщата стреличка, която е на снимката със съставния лък.
Някой да може да обясни как точно се разнищват сухожилията за да станат като конци, както е на филмите.
Няма я дата .бг. Ще кача снимките после.

#70 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 14 януари 2009 - 22:28

здравейте! ДОЙНО, докъто си писал поста си точно сухожилия нищех и направо ще ти пратя пресни снимки :D иначе имам чуството че различните сухожилия се държат по различен начин най вече от степента на изсъхването им и от степента им на измръзване. суша ги в таванско помещение и стават доста крехки, затова ги изчаквам да се "отвърнат" на стайна температура, начуквам ги и започва ходенето по мъките. ползвам 3 инструмента - клещи, нож, и собствените си нокти. разделям на тънки нишки, изчиствам от късите и възлести нишки със нокти и след това още веднъж с върха на ножа ги разделям на възможно най тънки снопчета така че да не ги скъсявам на дължина. събирам ги на снопчета с тебелина на палец и с приблизително еднаква дължина, разресвам с гребен с твърди зъби за да изчистя късите и преплетени нишки и горе доло това е. като във филма с корееца (толкова фини) неможаха да станат но вероятно си има специален метод на обработка, и точно време когато да се разделят на нишки. ако ти измислиш нещо ново кажи да го пробвам. поздрави!Качена снимка Качена снимка

#71 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 15 януари 2009 - 13:33

Здравейте.
Днес получих рибното лепило. Vipera - още веднъж благодарности. Ще го пробвам още тази неделя. Поръчах и 2 рогови пластини от сайта, който ми даде. С нетърпение очаквам и тях. Като ги получа ще кача снимки. Искрено се надявам, че ще бъдат с добро качество. Относно телата за стрели - в Практикер има чудесни кръгли профили от иглолистна дървесина със сечение 8 и 10 мм и дължина 1 м. Не съм купвал още, но мисля да го направя до края на седмицата.
Поздрав,
НАГ.

#72 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 15 януари 2009 - 21:01

Здравейте.
Когато реша да си правя голям съставен лък,вероятно и аз ще искам, да си закупя рибен туткал. Колко излиза като цена за един лък.
Vipera berus, ти си ги разнищил сухожилията съвсем професионално, аз като ги нищя излизат много дебели влакна. Те съставните им конци(влакна) са в такава сложна плетка, че няма начин да ги делиш, без да накъсваш влакънца . Доктора пак щеме загризе, че показания лък не е естетичен, но това все пак е експериментален образец и няма да губя време за изкусуряване вида му.

Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка

#73 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 17 януари 2009 - 12:03

Здравейте.
Дойно, много добре изглежда експеримента. Колко е дължината на лъка? Има ли сухожилен слой? Само трябва да знаеш, че ръкохватката на съставния лък е разположена пред, а не зад рамената.
Вчера направих експеримент с рибното лепило - намазах една повърхност и го оставих 24 часа да съхне. Не сложих глицерин както е по прдписание и след засъхването лепилото е по-скоро крехко - еластичността му е почти нищожна. Днес ще го пробвам с глицерин за да видя каква е разликата - мисля да залепя две тънки летвички по единия и по другия начин и да ги огъвам за да видя ще има ли дефект.
Поздрав.
НАГ

Ето едно добро описание на начина на обработка на сухожилията
http://www.sparrowcreek.com/Sinew.htm
Обясненията са на английски, но ако намеря време в следващите дни ще преведа текста.
Поздрав,
НАГ

Абе какво ще се мотая - ето ви го превода на текста. Всъщност не е точно пълния текст щото имаше доста допълнителни неща. Превел съм само процеса по обработката на сухожилията.

Как да направим сухожилията използваеми?
Отделяне на сухожилието
Вече имате крак от животно и трябва да отделите ахилесовото сухожилие. Вземете сравнително тъп нож и отделете внимателно сухожилието от месото, като внимавате да не нараните сухожилието. Изчистете добре сухожилието от всякакви тлъстини, месо, кожа, козина – всичко, което остане по сухожилието ще започне да се разлага и може да го развали или най-малко ще има неприятна миризма.
Сушене
Сега след като суожилията са почистени ги окачете да съхнат в затворено помещение. Обикновено съхненето продължава 1-2 седмици, но в зависимост от помещението съхненето може и да трае по-малко време. Като изсъхне сухожилието става тъмно на цвят и много твърдо.
Начукване
След като изсъхнат идва ред на начукването. Трябва да знаете, че работата е доста трудоемка и досадна. Вземете сухожилиет и намерете чук и наковалня. Възможно е да се ползват речни камъни и парче плоско, но твърдо дърво. Започнете да чукате сухожилието като го въртите по оста му така, че да не остане неударено място. Процесът се повтаря многократно. Внимавайте да не ударите сухожилието с ръба на чука защото може да го разкъсате.
След известно време сухожилието ще започне да се разпада на нишки. Това е добре и имате нужда точно от това. Внимателно хванете всяка нишка по отделно и я изтеглете толкова колкото ви позволява материала. Там където нишката не може да се отдели от сухожилието доначукайте внимателно и продължете с изтеглянето до нишка с размер какъвто ви е необходим. Нишките би трябвало да изглеждат като конец за зъби. След като приключите с изтеглянето на нишките, ги разделете по дължини.

Поздрав,
НАГ

#74 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 17 януари 2009 - 18:46

Ето едно филмче от същия турски майстор Metin Aksoy
http://www.turkishar....info/?p=videos
Заснет е целия процес на обработка на сухожилията. Не разбирам турски, но в началото майстора споменава думата ДОМУЗ, което до колкото знам означава ПРАСЕ на турски.
Успех,
НАГ

Извинявайте, моя грешка.
Филмът има английски субтитри и там ясно са написали хората, че използват задните крака на едър рогат добитък (говедо). Което е логично, от къде човекът ще намери свинско в Турция.

#75 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 17 януари 2009 - 19:08

здравейте! почти всичко за сухожилията е така, е така както е описано по горе. само сушенето отнема повече време. поне при мене съхнаха повече от месец. ДОЙНО, мисля че ти беше питал някъде по горе в темета дали стават ахилесовите сухожилия. доста добри са за обработване - нишките им са правилно наредени и не се преплитат, лесно се отцепват и стиковат. стават като снопче тънка корда. при мене се получиха снопчета около 12-15 сантиметра дълги но мисля че са достатъчни като дължина. иначе с гръбначните сухожилия нещо бера ядове......

#76 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2009 - 09:21

Здравейте.
Дойно, от къде ги поръча тези конски крака? Дай адрес иние да облажим.
Аз сериозно съм се замислил защраусови сухожилия и започвам да търся. Ако успея да намеря ще пиша. Знам само, че в България има доста ферми за щрауси.
Поздрав,
НАГ.

#77 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 19 януари 2009 - 16:50

Здравейте.

NAG, с удоволствие бих сменил името на темата на" Прабългарски лък" , но първо: не зная как става-вече опитвах да променя нещичко в темата, просто исках да разменя местата на две неща ,но това се оказа невъзможно;второ, не зная, дали ще могат да се ориентират в промяната колегите ни по интереси, които следят темата. А те ако не са хиляди, то поне са стотици - темата има над 15 000 посещения. Но ти си прав. Съдържанието и наистина вече няма нищо общо с началото - и то главно благодарение на теб и на Vipera berus. Бих казал и на Доктора, защото той най-вече ме зариби за тази мания- даже, книги ми беше пратил още в началото, без да ме знае кой съм и какъв съм. Сега не зная дали да му благодаря или да го псувам - защото и малкото ми свобободно време отива там. Аз не зная, но жена ми е абсолютно наясно с този казус. Шегувам се, нея я има в темата как стреля с лъковете ми, жена ми подкрепя всичките ми мании и лудости. Не успях да я науча само, да харесва жените, които харесвам аз- някои ако знае как се прави това, да пише, ще го позлатя.
Сухожилията и конските крака ми ги осигурява един мъж от Варна, даже и рогата, който показвам на снимките ми даде той - просто ей така. Прочел темата ни.(Честно казано ,за мен тази тема е наша обща) , понеже и той е любител на тези неща, решил да ни подпомогне.Той ги осигурява чрез трети лица, аз се почувствах неудобно и му предложих да правя паралелно и за него ,но той каза, че сам си изработва нещата.
Наистина пилешките сухожилия ме възхитиха, от тях би станала чудесна тетива: лека, мека и много здрава. До Варна има щраусова ферма, но не знам дали там разфасоват тези животни.

#78 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2009 - 21:16

Здравейте.

Относно щраусовите сухожилия, намерих една ферма на около 100-тина км от София. Хората имат сайт, в който ясно е написано, че отглеждат птиците и за месо. Взел съм телефона и мисля утре да се обадя и да питам дали ги разфасоват на място или само ги отглеждат. Като имам резултат ще пиша повече.

Дойно, не се притеснявай и моята жена непрекъснато ми се чуди как може да са ми интересни лъковете. Аз също не спирам да се чудя как може да влезеш в магазин от типа на сити центровете и да изкараш вътре цял ден безумно зяпайки някакви парцали. Но, разни хора, разни идеали...

Всъщност на мен лъковете са ми детска мечта, но едва когато щерка ми преди 2 години ме помоли да й направя лък се позаинтересувах сериозно. Отделно, че съм чалнат на тема стара българска история, та комбинацията от двете породи желанието ми да направя съставен лък. В момента това си е жива краста, но сърбежът е приятен...

Абе мисля си, че не е зле да се пробваме да направим една среща, ама нека се позатопли времето.

Поздрав,
НАГ

#79 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 20 януари 2009 - 22:56

Здравейте.
Ще кача, как лесно и бързо да си изработите стръки за лък. Как изглеждат пилешките сухож. на маса, едното от които разнищено като розетка. На третата снимка, малкият нинджа виси на пилешки сушени сухожилия. Два пъти пада на дупето си, защото са много хлъзгави и се изсухлят възлите им. Чак когато потопих връзваните краища в разтопен восък, станаха бетон и можеха да издържат още двама такива. Суших ги на гореща струя въздух от вентилатор срещу печката 2-3часа и когато се размачкат стават меки и здрави, когато не се мачкат-само здрави. Тези конските, които ги лепих на лъка бяха по-скоро като солети- ще го видим какво ще излезе.

Качена снимка Качена снимка Качена снимка

#80 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 21 януари 2009 - 01:01

здравейте! ДОЙНО. сухожилията изглеждат много добре и доста здрави. колко са дълги и дебели? аз тотално се отказах от гръбначните сухожилия. имах конски и говежди и като ги начуквам по вероятно да изкова самурайски меч, отколкото да направя лък от тях. но пък тези от краката са много добри. установих че ако ги деля на по дебели снопчета и не ги нищя веднага бързо просъхват и после трудно се разделят и се объркват. но ако си вадя толкова колкото ще обработя - няма проблем - разделят се лесно на нишки. ти беше споменал за сухожилния туткал. тъй като имам остатъци от къси и объркани нишки като приключа със сухожилията мисля да пробвам от тях да направя туткал - по скоро за експеримента. можеш ли да дадеш някакви по конкретни пропорции и технолотия на приготвянето му? ей това е част от фирата Качена снимка поздрави!