Към съдържанието

Биволски рог, еленов рог, кост..

• Please log in to reply
В темата има 165 мнения

#21 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 02 юни 2009 - 07:59

Vipera berus, ти как ще правиш сиите на твоя лък, със залепване на готови изработени или по оная идея, която беше споделил с напластяването ( ламинирането)?
Lord Ruthven, тези белите сии на лъка който си качил , от ребра на говедо ли са направени?
Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#22 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 02 юни 2009 - 10:12

Да, от говежди ребра е. В интерес на истината си мисля, че по-добре е да се хване някоя дебела права кост от краката и от нея да се изрежат пластини... Но и това с ребрата става.

#23 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 02 юни 2009 - 20:44

ДОЙНО, вече съм залепил всичките дървени части на ядрото, и да - спрях се на варианта с ламината. раменете се съединяват в областта на ръкохватката с припокриване единствено поради причината че нямах достатъчно дълги летви. хмммм...с костта от бедрото каквато е вашата идея ще се работи по лесно от еленския рог, но дали ще стане толкова здрава като него? аз вече доста се наклоних към реплика на мошчевая балка и като гледам чертежа на андрю хол - сиите доста изтъняват към върха си, дървената част остава почти символична, при един дефект в материалите или при едно некачествено залепяне пфффф....не ми се мисли....особено в областта където е ухото за тетивата :blink:

#24 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 02 юни 2009 - 23:10

Прав си... но до някъде. Стръките на моят лък от Жоро (40 либров) са от чам, при това дебели едва 4-5 мм. (Вярно е, имат бандаж точно под ухото, без него биха се счупили). Но са около 5 см широки. Костта е много по-здрава от чама, така че при правилно подбрани пропорции 100% ще издържи. Проблемът е с лепенето, но там еленовият рог е вероятно по-зле от пластината от бедрена кост.
Не съм сигурен още, но вероятно за тези места ще ползвам обикновен биволски рог.

#25 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 03 юни 2009 - 10:57

И на мен ми се струва, че биволският рог е по-подходящ за изработване на накладки за сиите (стръките). в момента работя точно по такива и се получават доста прилични. Според мен 1-2 мм дебелина на пластините е достатъчна. При мен стръките завършват с дебелина около 2 мм, а накладките са с дебелина при върха около 1 мм (надолу стават около 2,5 мм). По този начин общата дебелина на стръките около ухото ще е 4-5 мм, което според мен е предоволно. Забравих да спомена, че правя малък лък (за дете) и общата му дължина няма да превишава 80 см.

#26 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 05 юни 2009 - 00:14

ето едно малко опитче със еленов рог и клен. на първите 3 снимки е едно макетче на върхът на сийах - в мащаб горе доло 1:2.

IMG_1408.jpg IMG_1409.jpg IMG_1410.jpg

а на средващите три е същото макетче но вече с разлепени пластини. исках да усетя как държи лепилото на двата вида материал. доста трудно разлепих -с набиване на клин между дървото и пластината, и това което ме радва е, че част от дървесината остава върху рога. лепих с кожен туткал и съхна само 3-4 дена. по нататък може да опитам и с рогови парчета и дърво. аз всъщност незнам какво да очаквам като здравина на слепяне, но ако нещо не се промени във времето качеството на лепилото мисля че еленов рог/дърво хвана доста добре. опитах и с две парчета рог но не ми харесва качеството на слепването изобщо. незнам кък би се получело със някакъв микс от рибен и кожен туткал???

IMG_1411.jpg IMG_1412.jpg IMG_1413.jpg

#27 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 05 юни 2009 - 10:39

Всъщност не знам до колко е коректен експеримента, тъй като навсякъде, където има рогови/костни накладки на стръките, дървената сърцевина свършва малко преди ухото за тетивата. От там нагоре се опират рог в рог/кост в кост. Тъй че усилието е странично спрямо снадката.

Но ако наистина се е залепило добре - това е чудесно.

#28 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения

Публикувано: 05 юни 2009 - 20:41

Щом има парченца дърво останали по костта - значи много добре. Притесняваме малко само наклона на влакната на дървената пластина, защото са почти напречни.

#29 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 07 юни 2009 - 16:09

ЛОРДЕ, абсолютно съм съгласен със забележката ти. опита ми по скоро целеше да усетя с каква здравина се лепят рог/дърво, и рог/рог. не съм сигурен още - може би ще оставя съвсем тънка дървена част в сиите - дори над ухото за тетивата. от друга страна пък ми се ще и страната на сиите откъм стрелеца също да е с накладка - сиреч дървената част в сиите да остане обградена от три стръни с кост/рог. ДОЙНО, този дървен материал е некачествен - клен е но, влакната ходят както си искат, затова реших да го ползвам единствено за подобни опити.

Това мнение е редактирано от Vipera berus: 07 юни 2009 - 16:19

#30 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 02 септември 2009 - 23:00

все пак неможах да издържа на изкушението (както казва дойно) и посварих малко парче еленски рог - ок 3 мм. дебело. огъна се добре, а щом се огъна, предполагам че ще може и да се изправи.

IMG_1930.jpg IMG_1935.jpg

#31 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения

Публикувано: 03 септември 2009 - 17:38

Това е чудесно! А аз се подведох по думите на един майстор, който ми беше казал, че рог от елен не може да се променя по никакъв друг начин , освен чрез рязане. Уж една от основните ми характеристики е да проверявам вече установени истини и да разбивам митове (с други думи "да гоня Михаля").
Това ,което е направил Vipera berus ,си е направо принос към нашата обща дейност.

#32 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 15 септември 2009 - 21:06

Vipera,здравей!
Искам да те питам,как се поръчват рога?

#33 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 16 септември 2009 - 07:44

scythian, поръчах роговите ивици от тук - http://www.highlandh.../archery/12.htm чрез един приятел който може да плаща с Pay Pal. накратко - запитахме продавача мартин хислол може ли да прати избраните неща до българия, и колко ще струват включвайки транспорта. човека отговори, пратихме парите и след около седмица нещата пристигнаха. DHL имат няква тарифа економик - с тях ги получих.

#34 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 16 септември 2009 - 08:31

аз пък платих по банков път, също е възможно. Както и с кредитна карта директно. Номера е, че следващият път ще си ползвам paypal - по-бързо и лесно е.

#35 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 12 октомври 2009 - 13:43

Здравейте!
Някой мисли ли скоро да поръчва рога,защото аз искам да купувам.Мисълта ми е да си поделим разходите по трансрорта.

#36 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 12 октомври 2009 - 14:11

Да, но чак другият месец... Две малки рогчета ще ми трябват.

#37 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 22 октомври 2009 - 17:44

Вдругиден, на 24-и онлайн магазина отваря отново. Няколко дни след това ще направя поръчка за 4 от най-малките външни изрезки.

Поздрави

#38 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 22 октомври 2009 - 17:57

Лорде,аз също мисля да направя същата поръчка като твоята,да знаеш горе-долу на какви пари ще стъпи?

#39 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 25 октомври 2009 - 14:51

Сайтът отново е на линия и има цени. 4 рогчета от най-малките (50-55 см) излизат към 80 лв без транспорта. Самият трянспорт зависи от обема и теглото и в момента не помня точно колко излизаше. За съжаление транспортът беше доста бавен.

#40 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 10 ноември 2009 - 11:54

Пуснах поръчката до Highlandhorn. 8 рогчета (4 за мен, 4 за Schytian). Очаквам отговор от тях.