Към съдържанието

Биволски рог, еленов рог, кост..

• Please log in to reply
В темата има 165 мнения

#41 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 02 декември 2009 - 21:57

Мартин Хислоп ми писа, че се извинява за забавянето, което е тъй като са прекалено натоварени с поръчки и ще прати рогата до няколко дни. Когато го направи ще пиша.

#42 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 03 декември 2009 - 00:10

и при мен се получи нещо подобно, но ги разбирам хората - многото поръчки са някакъв показател за свястна стока. вярвам че е си получиш нещата без проблеми.

#43 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 03 декември 2009 - 10:10

А, не вярвам да има проблем. Пиша, защото правим обща поръчка, а само аз си комуникирам с Мартин.

#44 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 04 януари 2010 - 20:37

още малко умозаключения относно еленския рог. опитах да изправя пластини за сиите, и да огъна за дръжката. дебели са ок 3-4 мм. и бяха поусукани, но със стягане в дървени форми и около 40 минути на пара, и едино денонощие в кълъпите се изправиха/огънаха идеално. не върнаха изобщо, но предпочитам да ги държа във формите като застраховка. няма как да знам как ще се отрази термообработката на рога, но все пак това е само един опит. това е за сиите (не съм сигурен дали ще ми стигне като ширина)

IMG_2438.jpg IMG_2446.jpg IMG_2449.jpg

и за ракохватката

IMG_2440.jpg IMG_2445.jpg

#45 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 04 януари 2010 - 22:20

Бих казал,че си се справил отлично с този труден за обработка материал,поздравления! Аз мисля да опитам същите пластини,само че от говежди ребра,струват ми се по-лесни за обработка дано да са и ефективни.

#46 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 04 януари 2010 - 22:48

и аз съм попадал на варианти при които рога е заменен от ребра, но ни кога не съм виждал ребра, и нямам представа от големината и структурата им. четох че им прилагат нагряване и изправяне. дали ще може да излезе пластина над 3см. широка и 4-5 мм. дебела?

#47 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 15 януари 2010 - 22:20

Дойно,имам въпрос към теб,относно костените пластини на твоя лък.До колкото си спомням каза,че са от ребро,от какво ребро са и как точно си го обработил,защото и аз мисля да опитам подобно нещо.

#48 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 17 януари 2010 - 20:31

Пластините са от телешко ребро. Това е един наистина чудесен материал. Много е здрав и еластичен. Освен това като се свари, може в известна степен да се огъва или изправя (стегнат между дъски).Като се изшкури става гладък като клавиш. Много силно влечатление ми направи еластичноста му. Едва се озаптих ,да не направя рамена на лък от тях, но си помислих, че не е възможно, хората да не са го опитвали многократно. Пробвах го все пак ,хванах единия му край в менгемето , асъс свободния изстрелях стоманена сачма 10мм. Нито видях къде отиде, нито как излетя. Но ребрата ми трябваха за дръжки. Аз си купих 2 ребра с месото , сварих ги целите , свалих месото и докато бяха горещи ги стегнах между дебели дъбови дъски. излязоха пластини над 40см. с ширина 4-5см.Изправените ребра се срязват по дължина с ножовка, става много лесно ( по средата има рехава част - костен мозък).Аз ги обезмаслявах със сапун гореща вода и четка и пак се залепят чудесно по рехавата част.
Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#49 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 17 януари 2010 - 21:13

ДОЙНО, доста ме заинтригува с това говеждо ребро....макар че не ям говеждо и незнам откъде да се снабдя. относно обезмасляването - преди време бях говорил с един художник, който е работил точно говежда кост, и ми каза че след сваряването държал костта известно време в някакъв много силен процент перхидрол. обезмаслямал, почиствал, и избелвал костта идеално. чел съм и за подобна практика при биволските рога - стават прозрачно-кехлибарени. между другото се свързах с човек който предлага сурови плътни ок 30см. биволски рога. също и най различни стандартизирани заготовки от кравешки, говежди рог, и камилска кост. обеща да напише тук какво предлага, но сигурно модераторите ще изтрият поста заради рекламата.

dscf1155_4f985_20580766.jpg

#50 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 18 януари 2010 - 09:25

Защо е прерязал през средата хубавите рога? Оставил е само плътната част. Според мен това не е реклама , то си ни влиза точно в деиността.
Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#51 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 18 януари 2010 - 17:45

ами не ги е рязал той - така ги получава и така ги продава. ако не закъснея мисля да взема два - дори и да не станат за ивици все ще изтрябват за нещо друго.

#52 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 26 януари 2010 - 22:17

Относно роговите рластини,дали е нужно да се подръхва нещо между въжето и рога (ако се стяга с въже) аз опитах да им придам овална форма преди залепянето,така като ги увия с въжето ще има още по-равномерен натиск.

Прикачени умалените снимки

• P1240006.JPG

#53 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 26 януари 2010 - 22:20

И една подробност относно екипировката при работа с рог. :D

Прикачени умалените снимки

• P1090003.JPG

#54 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 26 януари 2010 - 23:34

че е гадно за здравето - гадно е. ама дручко си е като замирише на рог. значи лъка вече се "пече". обожавам мириса на рог, финия аромат на рибната слюда, и на
горената перушина :D :D

#55 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 27 януари 2010 - 09:43

Всъщностт, налага ли се работа с маска?
Кое по-точно е вредно и как?

#56 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 27 януари 2010 - 16:16

Незная дали вреди,но гледам,че корейците слагат и просто им подражавам.Иначе ако не слагам маска после три дни издухвам чернилка от носа си.

#57 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 18 февруари 2010 - 14:55

Някой има ли намерение да поръчва скоро рога?
За да направим поръчката заедно.

#58 freelancer_bg_

freelancer_bg_
  • Гости

Публикувано: 18 февруари 2010 - 18:40

От къде ги поръчвате рогата ???

#59 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 18 февруари 2010 - 19:23

от тук - http://www.highlandhorn.com/ НАГ и аз много се изкушавам за рога. доколкото си спомням ти поръча цели рога - кажи колко санти бяха и на каква крайна цена ти легнаха?,

#60 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 18 февруари 2010 - 21:50

Ами взимал съм, но не цели, а само външни половини.
Цената не я помня, но беше приемлива. Тогава Лорда направи поръчката. Сега бих взел цели рога.