Към съдържанието

Снимка

Техники за бой с меч

• Please log in to reply
В темата има 190 мнения

#1 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 11 август 2005 - 22:34

В повечето стилове на бой се разчита на динамично париране (обикновено с плоското на острието), а не на статичен блок с ръба.

<{POST_SNAPBACK}>

ще ти бъда благодарен, ако по някакъв начин ми дадеш информация за този прийом ...  :)
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#2 airman_

airman_
  • Гости

Публикувано: 11 август 2005 - 23:15

Ами... ще се опитам. Отвори първо тази страница, за да мога да ти обясня по-лесно - http://www.thearma.o...tancesIntro.htm

Приемаме примерно, че аз съм в Nebenhut (най-долната стойка), а моят противник е във Vom Dach (предпоследната). Приемаме, че той прави вертикален сечащ удар към моята глава.
Статично блокиране би означавало да поставя острието си хоризонтално малко над и пред главата ми, за да я предпазя. Това, въпреки че е по-лесно, е несигурно, а и почти винаги ще нарани острието.
Динамичното париране означава, че ще направя контраудар нагоре и настрани по неговото острие, докато то се движи към главата ми. Изисква тайминг, но веднъж извършено е доста сигурно, а и поради това че мечовете се срещат острие в плоско, не ги наранява.

Поздрави

#3 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 11 август 2005 - 23:19

мерси  :up:  а не тренирате ли вариант да му минеш през ръцете с острието? не знам как ми звучи въпроса, понеже с такъв размер острие не съм работил ...
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#4 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Историческа Европейска Фехтовка

Публикувано: 12 август 2005 - 14:29

Качена снимка
"He attacks the lower targets. - He cuts against it from above."

Има всякакви работи - хората не са си губили времето. Но както всеки кендист тук би могъл да ти каже, подобен изпреварващ удар е доста труден за изпълнение срещу равностоен противник.
Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#5 airman_

airman_
  • Гости

Публикувано: 12 август 2005 - 19:29

Мда, превантивният удар е друга възможност (както показа Шамана).

#6 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 12 август 2005 - 20:42

Динамичното париране означава

<{POST_SNAPBACK}>

При нас всичките защити са такива, освен че пазиш острието, така имаш възможност за бърза контраатака. А иначе когато се биеш срещу по-силен противник, често се получава и това статично блокиране, просто то е по-лесно и става инстинктивно, но не е правилно (при нас де  :wink: ) Постоянно ни повтарят да избягваме такива глухи защити, защото това си точно глуха защита, без мисъл за атака. При нас всяка защита трябва да стъпка към атака.
Има ги и тези изпреварващи удари, само дето не задължително да му сечеш ръцете, може и по главата, да го изкормиш или намушкаш, абе всичко  :kuku: , стига тайминга да ти е добър и да си предусетил неговата атака.

#7 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 12 август 2005 - 21:22

Да, наистина, еърмена забрави да спомене, че основното предназначение на динамичните парирания всъщност е възможността за развитие към контраатака (защото съгласете се, когато се стигне до "или меча, или аз" няма какво много да му се церемониш). Статичните блокове, макар и много по-лесни за изпълнение, не предлагат много възможности за развитие.

red dragon, никой не е казал, че е задължително удара да е по ръцете. Просто galio питаше и затова примерът беше такъв. Иначе може наистина всичко. Но така или иначе се използват сравнително рядко, защото са несигурни, трудни за изпълнение и никога не знаеш дали няма да се ударите взаимно.
Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#8 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 13 август 2005 - 19:24

Но така или иначе се използват сравнително рядко, защото са несигурни, трудни за изпълнение и никога не знаеш дали няма да се ударите взаимно.

<{POST_SNAPBACK}>

Това е най-добрия шанс за атака, тогава противника ти не може да реагира със защита, понеже вече е в атака. В Кендо тези изпреварващи удари се наричат дебана и са много често използвани. Аз лично съм много добър в рязането на ръцете  :evil:
П.С.Ето тук съм писал малко повече за дебаната.

#9 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 14 август 2005 - 14:09

О, несъмнено. Но кендото все пак малко или много е спорт. Със зоните си на поражение, точките и etc. В реалния бой нещата не винаги стоят точно по същия начин. (без никакъв намек за обида, или нещо такова, естествено)

Omnia Meo Nocet

#10 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 16 август 2005 - 11:45

Без никакъв намек за обида, ама нищо не разбираш, а бързаш да пикеш  :wink: Хвани се да прочетеш темите в Кендо форума и тогава може да обсъдим.

#11 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 16 август 2005 - 16:25

Би било доста по-разумно да не бързаш със заключенията, преди да си разбрал колко и от какво точно разбирам.

3.  DATOTSU in the following cases will not be considered valid:
a.  AIUCHI (valid DATOTSU made mutually and simultaneously
by both opponents).

b.  DATOTSU made to an opponent who is parrying his opponent effectively.

това в по-свободен превод ще рече, че веднъж като направиш удар, не ти пука дали няма да те шибнат и теб - в най-лошия случай просто няма да броят точка на никой. Докато в истинския бой ти пука и още как, защото там точки няма. Затова и употребата на рисковани удари е ограничена. Това исках да кажа по-горе. Ако не съм се изразил правилно, моля да бъда извинен.

Omnia Meo Nocet

#12 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 17 август 2005 - 08:28

Би било доста по-разумно да не бързаш със заключенията, преди да си разбрал колко и от какво точно разбирам.

<{POST_SNAPBACK}>

Но кендото все пак малко или много е спорт.

<{POST_SNAPBACK}>

Ами това ти изказване ми е достатъчно, за да знам, че нищо не разбираш.

1.това в по-свободен превод ще рече, че веднъж като направиш удар, не ти пука дали няма да те шибнат и теб - в най-лошия случай просто няма да броят точка на никой.
2.Докато в истинския бой ти пука и още как, защото там точки няма. Затова и употребата на рисковани удари е ограничена.

<{POST_SNAPBACK}>

1. Пука ни и още как  ;D mutually and simultaneously се превежда взаимно и едновременно, което ще рече, че сте се убили взаимно, нормално е, да не се зачита за успешна атака. Само че как си извади извода, че не ни пука дали ще ни удари  :confused: Та нали целта е да го докопаме преди той нас да е докопал  :kuku: В кендо схватките обикновенно нямаш възможност да си поправиш грешките, така че никой не играе хазартно, пък каквото стане. Атакува се само когато имаш шанс (или поне си мислиш, че имаш  :evil: ) Бе има още много да се пише, ама по-добре ела в залата, потренирай 3-5 години и ще почне да ти просветва, или просто приеми думите ми на доверие.
2. А колко истински двубоя с меч имаш зад гърба си, че и за тях компетентно се изказваш  ;D Пак повтарям, дебаната е най-чистия (като изключим нападението в гръб) шанс, който имаш за да сразиш противника си.

#13 airman_

airman_
  • Гости

Публикувано: 17 август 2005 - 09:24

Red Dragon,
разбира се, кендо е бойно изкуство, начин на живот и философия, това никой не го отрича. Но кендо е малко или много и спорт (сега се надявам да прочетеш и тези две думички, а не да свържеш директно "кендо... спорт") със своите правила.

#14 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 17 август 2005 - 11:39

Кой ли ме кара да пиша, като си знам, че така ще реагираш... както и да е. Наистина, обърни внимание върху "малко, или много". Не съм казал "кендо е спорт", така че няма какво да ми се пениш толкова. А ако отречеш спортните му елементи, то не знам за какво изобщо си говорим.
1. Пак да обясня. Когато се решиш на въпросната дебана, ти не се притесняваш от едновременен удар, защото нищо не губиш. Не се и притесняваш от удар, понесен малко след това, защото пък тогава печелиш. Докато в реален бой без правила и точки, трябва да се притесняваш и да се пазиш от подобни ситуации, защото винаги губиш.
2. Ами няколко (приятелски, естествено). Туй чехите са луд народ, особено като сложат 40 кила желязо отгоре си. И всяка грешка боли, а понякога боли и без да си направил грешка (освен това съм почти сигурен, че едниния се опитваше да ме убие  :kenshin:  :wooow: )

Това мнение е редактирано от Shamancho: 17 август 2005 - 11:52

Omnia Meo Nocet

#15 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 17 август 2005 - 13:54

Но кендо е малко или много и спорт (сега се надявам да прочетеш и тези две думички, а не да свържеш директно "кендо... спорт") със своите правила.

<{POST_SNAPBACK}>

Не ми е ясно, как така нещо може да е "малко или много и спорт", за мен нещо или е или не е спорт. Въпрос на приоритет. Ако това, че има турнири е причина да сме спортисти, то и самураите, и рицарите, и степните номади, и где който хванете са все спортисти  :wink:

1. Не съм казал "кендо е спорт", така че няма какво да ми се пениш толкова.
2. Пак да обясня. Когато се решиш на въпросната дебана.
3. Ами няколко (приятелски, естествено). Туй чехите са луд народ, особено като сложат 40 кила желязо отгоре си. И всяка грешка боли, а понякога боли и без да си направил грешка

<{POST_SNAPBACK}>

1. Бе не се пеня, ама явно не си гледал "Оркестър без име". Виж даже колко подробно обяснявам, защото, не се сърди, ама все още си мисля, че от Кендо не разбираш. Трябват си дълги години тренировки и пак няма гаранция, иначе всички щяхме да станем 8 дан.
2. А аз да дообясня, не се решаваш на дебана, просто я правиш. Въобще по време на битка нищо не решаваш, просто реагираш. Усещаш, че противника ти тръгва да атакува и ти го изпреварваш, без да мислиш. Пък да си помислиш - аз сега ще го атакувам, пък той и да ме удари, нали аз ще съм го ударил, хм, пиши се мъртъв. И да повторя, атакува се когато има шанс, а тези едновременни посичания стават много рядко. За неопитния наблюдател може да му се струва, че почти винаги е така, ама той не може да различи истинския удар от удар по шиная, цубата или решетката. Няма как да прецени силата на удара, кимето и др подробности.
3. Ами и аз редовно се връщам посинен и от удари и от мушкания  ;D , пък и съдейки от описанията ти, хм не са били истински битки все пак, не си се страхувал за живота си. Съвсем между другото, когато играя с наш сенсей, чуството на страх става съвсем осезаемо, даже няма нужда да ми се казва да мисля, че и двамата сме с истински мечове. Което ме подсеща, за да е Кендо, нагласата ти трябва да е, че си с истински меч и че този отсреща също, което пък автоматично означава, че ни пука дали ще ни ударят. Даже един големите проблеми на начинаещите е точно това пукане  :wooow: , което вдървява играта им.

#16 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 17 август 2005 - 14:33

Всъщност причината от части да сте спортисти е, че имате ограничаващи правила. Но това е съвсем друга тема, при това много обширна... а и съм сигурен, че не веднъж е разисквана на този форум.

1. А, гледал съм аз, гледал съм ;).  Да, от кендо не разбирам. Смея да твърдя, обаче, че разбирам от бой с меч. И че мога да разсъждавам логично.
2. "решаваш" е просто израз.
И точно за това иде реч още от началото. Представяме си хипотетична ситуация: аз замахвам към главата ти, а ти няколко стотни преди да нанеса удара ме промушваш в корема. От тук имаме две развития на ситуацията: а) ние сме на състезание. Ти печелиш точка и се радваш, а аз съм нещастен. б) ние сме на бойното поле. За няколкото стотни, преди мечът ми да ти разполови черепа, едва ли ще успееш даже и да се зарадваш. Аз пък ще съм нещастен през следващия половин час, докато ми изтича кръвта. Мисля, че разликата е очевидна.
Друг много ярък пример е и един кендо финал, който бях гледал - там единият се спаси от точка, като просто си наведе главата в страни и ударът попадна в рамото му. Изключително впечатляващо изпълнение, трябва да призная, но... сещаш се  :kenshin:
3. Абе баш си се страхувах... ама после. Щото по време на боя нямаш време да се страхуваш ;)

Предлагам тук някъде да прекратим спора, защото се страхувам ,че скоро може да премине на лична основа... а това няма да е хубаво. Дайте да спорим за нещо друго.

Omnia Meo Nocet

#17 Dragony

Dragony

KISS

• Дао
  • 315 мнения
  • От:София
  • БИ:Kali / FMA, EHF

Публикувано: 17 август 2005 - 14:49

Смисълът на дебана не е да удариш първи и да получиш удар. Тази техника се използва когато противника започва да се движи за да настъпва или когато вдига ръце за удар, т.е. когато се кани да направи действие или когато току що е завършил такова. В тези моменти като чели има "пролука", мимолетно забавяне, възможност да се свари противника неподготвен.
Това, че някои възприемат кендото главно като спорт е само и изцяло в тяхна вреда. Изпускат огромната част от кендо, като го свеждат просто до печелене на състезания, особено използвайки споменатите от Шаманчо техники.
Аз водя по реките на кръвта ви
победите на вашите безсмъртия..

#18 borx_

borx_
  • Гости

Публикувано: 17 август 2005 - 14:50

един кендо финал, който бях гледал - там единият се спаси от точка, като просто си наведе главата в страни и ударът попадна в рамото му. Изключително впечатляващо изпълнение, трябва да призная, но... сещаш се  :kenshin:

Знаеш ли, и аз май съм го гледала този финал..
и най-лошото е, че е повече от вероятно да говорим за различни двубои:)
Но все си мисля, че такива неща можеш да видиш само когато Кендо не е на достатъчно високо ниво.

#19 Dragony

Dragony

KISS

• Дао
  • 315 мнения
  • От:София
  • БИ:Kali / FMA, EHF

Публикувано: 17 август 2005 - 15:51

Всъщност в Пекити търша също има дебана, само дето е по-скоро принцип, а не техника. COMBAT- COunter Movement Before ATtack- действие преди противниковото движение да се е превърнало в атака. И подобно на кендото въобщя не става въпрос за получаване на удар след твоята атака.
Еърмен, Шаманчо, пишете вие как виждате нещата, кога атакувате, само след проведена защита, като контра или?

Моля модераторите да преместят последните мнения които не са конкретно по темата за мечовете в друга тема!

Това мнение е редактирано от Dragony: 17 август 2005 - 15:52

• freelips харесва това
Аз водя по реките на кръвта ви
победите на вашите безсмъртия..

#20 airman_

airman_
  • Гости

Публикувано: 17 август 2005 - 19:58

Главно се използват 3 вида атаки. Атака след защита (провеждаш защитата и след това продължаваш в атака, докато противника още не е прибрал оръжието си), атака с което едновременно се защитаваш и атакуваш (с едно движение отбиваш острието на противника и му нанасяш удар) и превантивна атака (нанасяш удар по противника в момента, в който той започва атаката си - без контакт м/у остриетата).