Към съдържанието

Рицар срещу Самурай

• Please log in to reply
В темата има 173 мнения

#1 anjsan_

anjsan_
  • Гости

Публикувано: 01 юли 2009 - 09:24

стига с тези японски глупости за мен най-добрите мечове са старогръцките и древноримските нищо че са от бронз те са по-малки и по-лесни за сечене и мушкане ако някой знае как се изработват ще съм благодарен :)

И с каво по-точно са по-добри старогръцките и древноримските? Обоснови се.
Фактът , че не знаеш как се изработват говори за това колко разбираш от мечове.
Само да ти поясня , че закалената стомана реже по-добре от бронза. А за японската технология да не говорим - може да се напише цяла книга.

Между другото по Дискавъри даваха едно филмче в което изледваха различни оръжия в лабораторни условия и с тестове върху манекени. Там обявиха японският меч за перфектното оръжие по критерии ефективност,тегло,дистанция,поражения и т.н.

#2 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Историческа Европейска Фехтовка

Публикувано: 08 юли 2009 - 09:59

Между другото по Дискавъри даваха едно филмче в което изледваха различни оръжия в лабораторни условия и с тестове върху манекени. Там обявиха японският меч за перфектното оръжие по критерии ефективност,тегло,дистанция,поражения и т.н.

Само да отбележа, че въпросното филмче е тотален боклук и е правено от хора, които не само че нямат никакво понятие от мечове, ами и от оръжия изобщо. И дори не е нужно да изгледаш филмчето, достатъчно е само да видиш клоунът, правещ стойки рамбо, който прави тестовете. А да обявиш някое оръжие за "перфектно" само по себе си е пълен абсурд. Освен BFG-то, разбира се :kez_11:

Пък ако ще поддържаме глупавия спор, аз ще ви кажа, че европейският дълъг меч бие всякакви катани, гладиуси и прочее. Пък! :D
Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#3 anjsan_

anjsan_
  • Гости

Публикувано: 08 юли 2009 - 10:40

Пък ако ще поддържаме глупавия спор, аз ще ви кажа, че европейският дълъг меч бие всякакви катани, гладиуси и прочее. Пък! :D

Ами да продължим глупавия спор.
Във въпросното филмче тестваха пораженията , които нанася оръжието върху манекен с датчици. Катаната направи най големи поражения, разсичане на главата на две и пробождане при което катаната се показа на гърба. Като отчетоха данните и от останалите критерии, хората обявиха катаната за идеалното оръжие. Самураите не случайно са използвали такъв меч с точно такава форма, тегло и характеристики в продължение на векове.

Как точно европейският дълъг меч бие всякакви катани, гладиуси и прочее. С какво ги бие ?
Ще ми е интересно да видя в сегашно време един рицар с доспехи и меч да се бие с един самурай с катана.
Аз залагам на самурая :) .
Може би ти си пробвал или виждал такъв двубой?

#4 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 08 юли 2009 - 13:43

Спорът е много глупав, наистина.

Но щом настояваш - и без това не съм писал в този форум от толкова време.... ;D (пичове, сори че ви разводняваме кендото)

За филмчето... наистина нямам сили да обяснявам в подробности. Филмът е абсурден и тенденциозно направен от некомпетентни хора. Но щом най-голямата щета за теб определя най-доброто хладно оръжие... значи сигурно ще е кавалерийската пика, а не катаната ?

Иначе с какво дългият меч превъзхожда катаната, примерно? Обхват, активно използваем гард, наличие на втори ръб, универсалност на атаките... не знам, нещо друго трябва ли ти ? :P

Колкото до двубоят (което пък е най-глупавият и абсурден спор в жанра), ако приемем, че и двамата са представители на върха във въоръжението си... при не-брониран бой бих дал лек превес на европееца заради оръжието му, но така или иначе в крайна сметка важното е кой е по-добър в изкуството си. При брониран бой вече шансовете на самурая намаляват значително заради технологичния превес. А ако предлагаш двубоят да бъде между брониран рицар и неброниран самурай... мога да кажа само "хахаха"
Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#5 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 08 юли 2009 - 14:40

Това колко добре ще сече дадено оръжие зависи преди всичко от техниката, която има този, който сече. Сиреч не оръжието е най-важно :wink:

#6 Иванко

Иванко

Капитан

• Дао
  • 35 мнения

Публикувано: 17 юли 2009 - 16:21

Не мога да разбера в какви филми се вкарват всички, още малко защо не обсъждате и бухалките на пещерните хора ?

Къде е кендото, къде е правенето на мечове къде е всичко останало ???
да тий гадно пък... нямам подпис

#7 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения
  • От:Bulgaria
  • БИ:kempo, FFF & MHF

Публикувано: 17 юли 2009 - 17:18

Колкото до двубоят (което пък е най-глупавият и абсурден спор в жанра), ако приемем, че и двамата са представители на върха във въоръжението си... при не-брониран бой бих дал лек превес на европееца заради оръжието му, но така или иначе в крайна сметка важното е кой е по-добър в изкуството си. При брониран бой вече шансовете на самурая намаляват значително заради технологичния превес. А ако предлагаш двубоят да бъде между брониран рицар и неброниран самурай... мога да кажа само "хахаха"

:cool: Направо ме изкушаваш да направим един тест. :wink: Доброволно се поставям в ролята на "неброниран самурай".
:cool: В тая жега, даже само по препаска ще бъда. :P Да му мисли, тоз дето ще се пържи в бронята ;D ;D ;D

Говоря сериозно, не се бъзикам. Такъв тест може да е доста интересен. Трябва само да измислим вариант, да не се изпозаколим, че ще станем за резил и двамата ;D ;D ;D

Поздрави!
ВСЯКО ПРАВИЛО СИ ИМА ИЗКЛЮЧЕНИЯ!!! ЩО ЛИ...!?!?!?

#8 Иванко

Иванко

Капитан

• Дао
  • 35 мнения

Публикувано: 17 юли 2009 - 17:36

Ми да, ама японците са го измислили преди векове още, викат му кендо, хем се биеш, хем носиш броня, хем не се убиваш

#9 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения

Публикувано: 17 юли 2009 - 17:54

Ми да, ама японците са го измислили преди векове още, викат му кендо, хем се биеш, хем носиш броня, хем не се убиваш

Мдааа.. Ама в европейската фехтовка с меч няма аналогичен стилизиран и обезопасен вариант на кенджуцу, какъвто е кендо . Пък и кой говори за спортен двубой :cool: :!: Аз си държа на реализма :)
Бих се съгласил да заменя евентуално катаната с бокен, ама не повече от това. :cool:
:D

Това мнение е редактирано от hebigatsu: 17 юли 2009 - 17:55

#10 Иванко

Иванко

Капитан

• Дао
  • 35 мнения

Публикувано: 17 юли 2009 - 18:36

кендо далеч не е обезопасен вариан на кенджуцу, кендо си е кендо

#11 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 17 юли 2009 - 18:41

Супер! Някой път непременно трябва да го пробваме - аз в момента съм в период на пре-брониране, като приключа ще ти се обадя :) (между другото и аз говоря сериозно - смятам че ще бъде много интересно, макар да нямам никакви съмнения относно изхода)

Правилата са прости - всяко мое докосване се брои за попадение. На теб ти се брои за попадение само ако успееш да ме намушкаш в някоя от пролуките на бронята, стига да не съм сложил парче ризница отдолу. В такъв случай ще мятаме стотинка, понеже върховете на катаните са крайно непригодни за преодоляване на европейска ризница :sunny:

Ся... как точно, обаче, ще постигнем не-осакатяването, не съм много наясно...

Omnia Meo Nocet

#12 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения

Публикувано: 17 юли 2009 - 19:17

Супер! Някой път непременно трябва да го пробваме - аз в момента съм в период на пре-брониране, като приключа ще ти се обадя :) (между другото и аз говоря сериозно - смятам че ще бъде много интересно, макар да нямам никакви съмнения относно изхода)

Правилата са прости - всяко мое докосване се брои за попадение. На теб ти се брои за попадение само ако успееш да ме намушкаш в някоя от пролуките на бронята, стига да не съм сложил парче ризница отдолу. В такъв случай ще мятаме стотинка, понеже върховете на катаните са крайно непригодни за преодоляване на европейска ризница :sunny:

Ся... как точно, обаче, ще постигнем не-осакатяването, не съм много наясно...

:D :D :D Няма проблем. Приемам и тоз вариант. Гледай да се бронираш хубаво, щото ризницата няма да те спаси. Пък и кой е казал, че само с мушкане може да се порази брониран противник :wink: :P

ПП.Гледай да си бронираш хубаво и шията :cool:

Поздрави! :)

#13 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 17 юли 2009 - 19:23

И да заснемете теста, защото без значение какъв е резултата ще даде храна за размисъл :up:
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#14 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 17 юли 2009 - 21:24

Пък и кой е казал, че само с мушкане може да се порази брониран противник :wink: :P

Хора, на които боят на живот и смърт в доспехи им е бил ежедневие :yes: Това, ако си говорим за мечове, разбира се. Вариант, който се смята за успешен е удар с компановката, докато държиш меча за острието - на практика го превръщаш в боздуган. Само дето японските мечове не разполагат с нужната компановка, за да бъде такъв удар ефективен.
А заснемането е задължително.

Omnia Meo Nocet

#15 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения

Публикувано: 17 юли 2009 - 22:41

И да заснемете теста, защото без значение какъв е резултата ще даде храна за размисъл :up:

:D :D :D
Разбира се :D :D :D Даже мислех ти да снимаш :cool:
Пък оцелелите после да направим разбора на по :beer: :wink:

Уговорката е факт. Приемаме всякакви идеи във връзка с реализацията й. Това, вече абсолютно сериозно :cool:

ПП.Моля някой модератор да отдели пасажа с уговорките ми със Shamancho в отделна тема, че съвсем се отплеснахме от същината на тази.

Поздрави!

Това мнение е редактирано от hebigatsu: 17 юли 2009 - 22:52

#16 Иванко

Иванко

Капитан

• Дао
  • 35 мнения

Публикувано: 18 юли 2009 - 17:18

... и така Дон Кихот и Санчо тръгнаха към приключенията

#17 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 19 юли 2009 - 12:48

И срещата да е във Варна на плажа, пък може да дойда да ви съдийствам ;D ;D ;D

#18 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 19 юли 2009 - 13:23

.... и срещнали Мусаши :blink:

Само искам да отбележа, че срещата ще може да се проведе след минимум 2 месеца, сигурно и повече. Трябва да осигурим материалната база, все пак.

Omnia Meo Nocet

#19 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 19 юли 2009 - 13:26

Ако е във Варна ще си издействам гарнизонна отпуска, за да снимам :)
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#20 namahshivaya_

namahshivaya_
  • Гости

Публикувано: 19 юли 2009 - 14:29

май трябва да ви дам видеата на бил нюман :)