Към съдържанието

Рицар срещу Самурай

• Please log in to reply
В темата има 173 мнения

#161 iordaniovkov_

iordaniovkov_
  • Гости

Публикувано: 26 юни 2012 - 23:46

С други думи оспорваш това, че един висш благородник може да си позволи да вземе повече от един кон на война ли?

Само добави едно "Проблем?"

#162 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения
  • От:Bulgaria
  • БИ:kempo, FFF & MHF

Публикувано: 27 юни 2012 - 10:40

С други думи оспорваш това, че един висш благородник може да си позволи да вземе повече от един кон на война ли?

С други думи казвам, че е въпрос на целесъобразност дали някой, който може да си позволи цяло хергеле, ще го помъкне със себе си. Дали е висш или нисш общо взето е без значение, въпросът е опирал до текущо финансово състояние и необходимост да се демонстрира благополучие, като тези катуни са били изключения от правилото за боен поход. И ако на запад е имало нужда от такава показност в определени моменти и ситуации, то така наречените "номади" обикновенно не са страдали от такива скрупули, а са подхождали практично по въпроса. Един конник - макс. два коня - при набег от няколко дневен до месечен преход, до крайната цел. Като бойният кон се е яздел обикновенно само при бойни действия, за да му се пазят силите, а гърча го е отнасял запасният кон. Калкото и да не ви се вярва, едно време хората са били къде къде по-практични от нас, и гъзарията не е била на почит.

Поздрави и душевен покой!!!
ВСЯКО ПРАВИЛО СИ ИМА ИЗКЛЮЧЕНИЯ!!! ЩО ЛИ...!?!?!?

#163 Zdravko Peev_

Zdravko Peev_
  • Гости

Публикувано: 27 юни 2012 - 19:06

Не си говорим за гъзария, а тези, както ги нарече, "катуни" са групи професионални воини. И не, конят не влиза в графа "гъзария", а в графа "жизнено необходими" за един човек, който пътува, сражава се или тренира на кон и цялото му ежедневие се върти около това. Ето защо няма нищо странно и не е форма на показност и помпозност онзи, който може да си позволи да има и придвижва повече от един кон, да го направи. По същия начин не е форма на гъзария да имаш две оръжия. Просто е.
Ако работиш във фирма за банички, вероятно ще имаш баничарка без задни седалки, за да си разкарваш продукцията. Но пък няма да си караш челядта в баничарката, а в личния автомобил, който е предвиден за това. ;)

За номадите не знам от къде черпиш информация, не коментирам.

#164 кочевои_

кочевои_
  • Гости

Публикувано: 27 юни 2012 - 21:17

В армията на Чингиз е било ЗАДЪЛЖИТЕЛНО 5 коня на войн . Хебигатсу колко и какъв гърч може да понесе един кон?
5 смени за езда , отделно самоходното прясно месо .

#165 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения

Публикувано: 27 юни 2012 - 21:43

В армията на Чингиз е било ЗАДЪЛЖИТЕЛНО 5 коня на войн . Хебигатсу колко и какъв гърч може да понесе един кон?
5 смени за езда , отделно самоходното прясно месо .

Извинявай, но би ли ми посочил източника си на тази информация, относно 5-те коня на един воин. Ще ми е интересно да го прочета. Силно се надявам да не е интерпретация и преразказ по картинка. ;)
Поздрави!

#166 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения

Публикувано: 27 юни 2012 - 22:00

Не си говорим за гъзария, а тези, както ги нарече, "катуни" са групи професионални воини. И не, конят не влиза в графа "гъзария", а в графа "жизнено необходими" за един човек, който пътува, сражава се или тренира на кон и цялото му ежедневие се върти около това. Ето защо няма нищо странно и не е форма на показност и помпозност онзи, който може да си позволи да има и придвижва повече от един кон, да го направи. По същия начин не е форма на гъзария да имаш две оръжия. Просто е.
Ако работиш във фирма за банички, вероятно ще имаш баничарка без задни седалки, за да си разкарваш продукцията. Но пък няма да си караш челядта в баничарката, а в личния автомобил, който е предвиден за това. ;)

За номадите не знам от къде черпиш информация, не коментирам.

Някой май не чете какво се пише, а бърза да изложи становище. Не обичам да ми се приписват твърдения, които не съм изказвал, а и да се вадят от контекста на иронията, само за да се води спор. Доводите, които ми излагаш, биха имали основание само в случай, че аз съм застъпил теза за ходене на поход пеша или с един единствен кон.
Освен това - аз конкретизирам, че става въпрос за ситуация на "боен поход" и за "набег от няколко дневен до месечен преход, до крайната цел. ", а не за преселение или за предислокация на големи части, или за прибиране със плячката в случая с "номадите", а що се отнася до "професионалните воини" ситуацията посочена от мен изключва отново вариантите - пътуване и тренировка, каквото и да имаш предвид под това.
Поздрави и душевен покой!!!

ПП. Моля някой модератор да отдели от тази тема разгорялата се дискусия относно конските походни единици. Благодаря предварително.

#167 Zdravko Peev_

Zdravko Peev_
  • Гости

Публикувано: 27 юни 2012 - 22:05

Съжалявам, явно не си се изразил правилно, защото в следните изрази, аз открих твърде много излишна ирония:

И сега да оставим на страна табуните с коне, щото те са тема на друга дискусия, а и варианта за пресъздаване на "Табора отива към небето" водейки "Три синджира роби" е малко труден за тестване.

необходимост да се демонстрира благополучие

на запад е имало нужда от такава показност

като тези катуни са били изключения от правилото за боен поход

А и част от нещата, които казваш, просто не са верни. Не, не започвам спор, а отбелязвам това, за да не се обърка някой от непроверената информация, която лансираш.

П.П. Наистина, хора, понякога се чудя, откъде, подяволите, черпите информация за нещата, свързани с европейското средновековие. От нещата, които пишете излиза, че сте много по-запознати с азиатската култура, отколкото с европейската. Може да греша, на мен интересите ми на изток от Урал са по-скоро слаби, а от там и информираността ми. Както съм казвал и преди - не е необходимо да сме професори по всичко и да тренираме 40 бойни изкуства, за да знаем, къде ни е силата и с какво можем да бъдем наистина полезни.
Моля, разграничавайте личните си схващания и поп-културата от сериозната информация по темата. Това е много важно за хора с претенции да се занимават с бойни изкуства и оръжия.
Не визирам конкретно теб, Хебигацу, говоря по принцип.
Тази тема демонстрира това за което говоря добре, както и темата за мечове, където съм имал изключително забавни мигове.

Това мнение е редактирано от Zdravko Peev: 27 юни 2012 - 22:15

#168 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения

Публикувано: 27 юни 2012 - 22:32

Съжалявам, явно не си се изразил правилно, защото в следните изрази, аз открих твърде много излишна ирония:
Цитат:

И сега да оставим на страна табуните с коне, щото те са тема на друга дискусия, а и варианта за пресъздаване на "Табора отива към небето" водейки "Три синджира роби" е малко труден за тестване.
Цитат:

необходимост да се демонстрира благополучие
Цитат

на запад е имало нужда от такава показност

Цитат

като тези катуни са били изключения от правилото за боен поход
.........
А и част от нещата, които казваш, просто не са верни. Не, не започвам спор, а отбелязвам това, за да не се обърка някой от непроверената информация, която лансираш.

Точно тези манипулации имах предвид да не се правят, защото представляват извадени от контекста изрази без самостоятелно значение, за да се обоснове основание за реплика, вместо да се вникне в смисъла на казаното, дори и да е иронично. Ако се имаш за странстващ благородник или изпитваш въпиюща нужда да им защитиш честа не е това начина. ;)
И преди да си подпалил пак - опитай се първо да се усмихнеш на иронията(която не е персонално насочена) и се замисли малко, как звучиш в действителност и дали излагаш убедително тезите си.

Поздрави!
ПП. Надявам се утре да се видим ;)

#169 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Историческа Европейска Фехтовка

Публикувано: 27 юни 2012 - 22:55

Калкото и да не ви се вярва, едно време хората са били къде къде по-практични от нас, и гъзарията не е била на почит.

Абе всъщност, колкото и да не ни се вярва, е било точно обратното. Гъзарията е било едно от първите неща, които е вълнувало средновековния човек. Любопитното е, че са били много добри в това да комбинират гъзарията с практичността.
  • Борил Караиванов харесва това
Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#170 кочевои_

кочевои_
  • Гости

Публикувано: 27 юни 2012 - 23:05

Инфото е от руския превод на книгата на джовани плано карпини историята на монголите които ние наричаме татари

#171 кочевои_

кочевои_
  • Гости

Публикувано: 27 юни 2012 - 23:12

Обычно у кочевников количество лошадей в расчэте на адного воина составляло 3 ,но наказ Чингизхана требовал иметь при каждом войне 5 лошадий

#172 Zdravko Peev_

Zdravko Peev_
  • Гости

Публикувано: 27 юни 2012 - 23:45

Точно тези манипулации имах предвид да не се правят, защото представляват извадени от контекста изрази без самостоятелно значение, за да се обоснове основание за реплика, вместо да се вникне в смисъла на казаното, дори и да е иронично. Ако се имаш за странстващ благородник или изпитваш въпиюща нужда да им защитиш честа не е това начина. ;)
И преди да си подпалил пак - опитай се първо да се усмихнеш на иронията(която не е персонално насочена) и се замисли малко, как звучиш в действителност и дали излагаш убедително тезите си.

Поздрави!
ПП. Надявам се утре да се видим ;)

Виж, всеки има глава на раменете си и преценява. В желанието си да наложиш мнението си твърде често прибягваш не до аргументи, а до подобни изречения. Пък после ходи обяснявай, какво точно си искал да кажеш. След като ти се налага да го направиш, значи има причина за това. Не търси конфликт там където го няма и не се опитвай да отречеш чуждото мнение по този повод, защото това не е аргумент.
А това кога и как ще се видим, пак казвам - зависи изцяло и само от теб.

Поздрави!

Гъзарията е било едно от първите неща, които е вълнувало средновековния човек. Любопитното е, че са били много добри в това да комбинират гъзарията с практичността.

Точно. Определено е гъзарско да имаш два меча или два коня, но не защото е излишно разточителство и е помпозно, а защото е добре да ги имаш.

Това мнение е редактирано от Zdravko Peev: 27 юни 2012 - 23:48

#173 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 03 август 2012 - 19:33

Аз залагам на рицаря.

#174 valhala87_

valhala87_
  • Гости

Публикувано: 22 август 2012 - 19:54

А аз на самурая.