Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Мико Кунг Фу

• Please log in to reply
В темата има 78 мнения

#1 Борил Караиванов

Борил Караиванов
  • Дао
  • 154 мнения

Публикувано: 01 ноември 2011 - 22:12

Чудех се къде да пусна информация за поредния тренировъчен лагер и предположих, че ще е най-добре да обединим информацията свързана с Мико Кунг Фу в една обща тема. Така няма да разводняваме форума и ще е по-подредено. В бъдеще ще помоля тези, които се интересуват от събития, тренировки или други въпроси свързани с Мико Кунг Фу, да пишат в тази тема. Надявам се по този начин да облекчим както работата на модераторите, така и да подпомогнем търсещите информация във форума.

Това мнение е редактирано от Борил Караиванов: 01 ноември 2011 - 22:15

Знанието е сила!

#2 Борил Караиванов

Борил Караиванов
  • Дао
  • 154 мнения

Публикувано: 01 ноември 2011 - 22:15

[url="http://www.youtube.com/watch?v=XnQUiZI8S3M"]http://www.youtube.c...h?v=XnQUiZI8S3M[/url]

От 22 до 25 септември във „Високопланинска спортна база Белмекен" проведохме вторият национален тренировъчен лагер. Основната задача беше провеждането на изпит за първо ниво на компетентност и стандартизирането на критерии за демонстриране и оценяване на наученото. В тренировките участваха 19 човека от всички пълноправни и асоциирани клубове в страната, както и един човек от чужбина — Симон, който стана знаменитост покрай „инцидента" с Гари Лам.

Благодаря, на всички, които взеха участие и ни подкрепят! Предстои пролетен лагер с Миленко Козлица, който е планиран за началото на март 2012 г.

Повече можете да откриете в сайта на Мико Кунг Фу България.
Знанието е сила!

#3 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 02 ноември 2011 - 18:04

[url="http://www.youtube.com/watch?v=XnQUiZI8S3M"]http://www.youtube.c...h?v=XnQUiZI8S3M[/url]

От 22 до 25 септември във „Високопланинска спортна база Белмекен" проведохме вторият национален тренировъчен лагер. Основната задача беше провеждането на изпит за първо ниво на компетентност и стандартизирането на критерии за демонстриране и оценяване на наученото. В тренировките участваха 19 човека от всички пълноправни и асоциирани клубове в страната, както и един човек от чужбина — Симон, който стана знаменитост покрай „инцидента" с Гари Лам.

Благодаря, на всички, които взеха участие и ни подкрепят! Предстои пролетен лагер с Миленко Козлица, който е планиран за началото на март 2012 г.

Повече можете да откриете в сайта на Мико Кунг Фу България.

Малко "дървено" ми се вижда стила; казвам какво виждам, просто бележка. Това сега последно, някаква разновидност на Уин-Чун ли е или отива към Хун-Гар и Южния Шаолин?!? То пак са в една група, ама има известни разлики, които малко трудно се съчетават. По начало не харесвам новосъставени стилове на Кунг-Фу или други по простата причина, че не могат веднага да се преценят дали струват и какви са им точно достойнствата. Нужно е технологично време от поне 2-3 поколения за да се докаже някой стил. Проверката на времето е най-сигурния критерий за това дали нещо е стойностно. От друга страна има достатъчно традиционни стилове на Кунг-Фу (130 основни; с разновидностите стават към 400), които съдържат почти всичко необходимо за сериозна работа. Всичко е въпрос на автентично предаване и точна информация. Според мен не е необходимо да се измислят нови стилове (т.е. да се "открива топлата вода"), а всичко е въпрос на методика - една методика действа, а друга не. Така в рамките дори на един стил или даже и в рамките на една школа с различни инструктори се получават различни резултати......Новите стилове малко ми стоят комплексарски и сектантски (отново нищо лично; само казвам това, което мисля и съм видял в практиката, а тя е дълга; доста дълга). Традиционните стилове също се развиват; те не са просто едни застинали форми, но определяща за прогреса е правилната методика, жизнения опит на инструкторите и майсторите от съответното поколение и не на последно място детайлна информация. За да намерите "своя стил" е нужно да тествате различни школи и майстори, както и да имате задълбочена опитност поне в 2-3 стила (на Кунг-Фу или други), за да имате реална представа за нещата. Да не забравяме, че Кунг-фу освен боен аспект има и лечебни аспекти и ако те се пренебрегват, резултатите няма да са добри и в двете посоки. В заключение мога да кажа, че от това с което съм се сблъсквал и наблюдавал в Кунг-Фу през годините е, че най-големите сектанти, фантазьори и философи от всички стилове на Кунг-фу са именно тези от Уин-Чун и Тай-Дзи-Цюан (отново нищо лично, просто това са реални наблюдения и факти). И двата стила съм ги практикувал достатъчно дълго за да бъда обвинен в някакви обратни пристрастия или необективност (даже някои мои приятели ме обвиняват, че съм докарал "неправилните майстори" в България на времето, каквото и да значи това. Едно нещо когато се свърх-популяризира (и всеки започва да се мисли за експерт) и то се профанизира - това е природен закон; за съжаление е така. Май точно това се е опитал да обясни Борил в сайта на организацията......Надявам се бележките ми да са ви били полезни.:shades: :yin-yang: :shades:

Това мнение е редактирано от Доктора: 02 ноември 2011 - 18:38

#4 iordaniovkov_

iordaniovkov_
  • Гости

Публикувано: 02 ноември 2011 - 19:42

Малко "дървено" ми се вижда стила; казвам какво виждам, просто бележка. Това сега последно, някаква разновидност на Уин-Чун ли е или отива към Хун-Гар и Южния Шаолин?!? То пак са в една група, ама има известни разлики, които малко трудно се съчетават. По начало не харесвам новосъставени стилове на Кунг-Фу или други по простата причина, че не могат веднага да се преценят дали струват и какви са им точно достойнствата. Нужно е технологично време от поне 2-3 поколения за да се докаже някой стил. Проверката на времето е най-сигурния критерий за това дали нещо е стойностно.

В заключение мога да кажа, че от това с което съм се сблъсквал и наблюдавал в Кунг-Фу през годините е, че най-големите сектанти, фантазьори и философи от всички стилове на Кунг-фу са именно тези от Уин-Чун и Тай-Дзи-Цюан (отново нищо лично, просто това са реални наблюдения и факти.

Да споделя скромните си впечатления от около една година занимания - никой не се опитва да преоткрие топлата вода и да измисля нови бойни изкуства. Може би има и някои по-различни елементи, но по същество си остава уин чун. Разликата в името отчасти идва именно от желание за разграничаване от разните т.н. сектанти и фантазьори. По този въпрос има кой да даде и по-компетентен отговор. Само ще добавя, че атмосферата е подчертано не-сектантска и на мен лично ми допада :)

п.с. харе кришна!

#5 lyudmil32_

lyudmil32_
  • Гости

Публикувано: 04 ноември 2011 - 11:33

Искрено се надявам темата за Мико Кунг Фу, да не се превръща отново в тема, в която се обяснява, какво аджаба представлява стила и с какво се занимаваме. Вече е правено. Напълно излишно е да си правите труда по форуми да определяте дали нещо е "дървено" или "желязно" или каквото и да било, при положение, че не сте имали дори един контакт с него. Ако има желаещи да се запознаят с начина на трениране да заповядат. Има си и сайт и информация. Тогава вече, след няколко тренировки влезте за да давате коментари. Обективни коментари. Успех на всички трениращи.

#6 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 05 ноември 2011 - 00:21

Людмиле, коментарът ми е обективен, а зад гърба ми стои 40 години професионален опит в бойните изкуства (Кунг-Фу/У-Шу, Джудо, Карате, Джу-Джуцу и Кали/Ескрима)!....... :coffee:

#7 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 05 ноември 2011 - 01:29

Людмиле, коментарът ми е обективен, а зад гърба ми стои 40 години професионален опит в бойните изкуства (Кунг-Фу/У-Шу, Джудо, Карате, Джу-Джуцу и Кали/Ескрима)!....... :coffee:

Док,

за да сме съвсем точни, нека кажем: "Коментарът ти за въпросното нещо се основава на клипче 1 минута и 41 секунди".

От друга страна коментарите ти за това, с което си се занимавал 40г, най-вероятно се основават на точно това, с което си се занимавал през въпросните 40г.

поздрави

#8 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 05 ноември 2011 - 10:38

Док,

1. за да сме съвсем точни, нека кажем: "Коментарът ти за въпросното нещо се основава на клипче 1 минута и 41 секунди".

2. От друга страна коментарите ти за това, с което си се занимавал 40г, най-вероятно се основават на точно това, с което си се занимавал през въпросните 40г.

поздрави

1. Не е баш така; както би могъл да се досетиш познавам част от хората, а имам и друга информация (имам точна информация за почти всички школи по Кунг-Фу в България по простата причина че съм бил два мандата председател на БФУШУ и познавам всички инструктори и техните възможности); клипчето е само допълнителен щрих! Един качествен инструктор по Кунг-Фу не се създава за 5-10 години; нужен е доста по-дълъг период.

2. Подобен опит би трябвало да се възприема положително и хората да се допитват до експерти, а не това да ги дразни, че някой знае и може повече от тях! Поне аз така съм правил през годините - учил съм се от всички. 40 години в бойните изкуства са си 40 години опит; и повярвайте ми - не съм седял на пейката в залата и сега не го правя (всичките ми ученици могат да го потвърдят, а те не са малко). Ако един специалист или инструктор по Кунг-Фу/У-Шу не може да отличи доброто от лошото Кунг-Фу (Кунг-Фу значи "време изразходвано за придобиване на умения" или просто "майсторство") и да поправя грешки; значи за нищо не става! :smashfreak:

3. Темата май беше Кунг-Фу, не фитнес или други бойни изкуства (това са малко камъни пък в твойта градина)! :pleasantry:

Това мнение е редактирано от Доктора: 05 ноември 2011 - 10:53

#9 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 05 ноември 2011 - 13:03

Последно сега, за другите да обобощим: Това "Мико Кунг-Фу" е Уин-Чун с различна методика; ако е така защо тогава стилът носи друго име?! Ако е друг стил, то е ясно, че вече не е Уин-Чун, а именно "Мико Кунг-Фу", каквото и да значи това. Ако работата е само в името и някакъв стремеж да се отличава от останалите "сектанти", то пак не стои добре. Ще поясня, как на времето се е появявал нов стил. Даденият майстор практикува някакъв традиционен стил или два стила дълги години и достига високо ниво. След това преценява, че е създал някаква нова техника, форма (таолу) или собствена разработка. Тогава той се обръща към компетентни експерти грандмайстори (от съответния стил или направление; поне 3 -ма независими) и прави заявка за новите неща. Майсторите го тестват :black eye: , проверяват нещата и ако преценят, че действително са стойностни обявяват новото направление за легитимно. Забележете, че все още не се говори за нов стил, а само за нов клон или направление на старата система. Едва след няколко генерации майстори работещи по този стил и утвърждаващи го (тестване, създаване на нови техники и шлифоване)и разработващи теоретичните основи на стила, може да се говори за нов стил. Изследвайки внимателно историята на бойните изкуства се установява факта, че няма нито един стил, който да е създаден изцяло от един човек. Има родоначалник на стила, който поставя началото, задава някакви параметри и техники и определя принципите, но стилът се оформя окончателно от следващите генерации майстори. Това важи не само за Кунг-Фу, но и за другите традиционни бойни изкуства. В миналото до началото на 20 век и в периода до Втората Световна война школите и стиловете са тествани само по един възможен начин - директни двубои на живот и смърт :butcher: ! Оцелее ли дадения майстор, оцелява и стилът; съответно неговата философия и "надстройки" (теоретични обосновки и методика) :deal: . След войната този критерии се редуцира и вече не важи, защото на бойните изкуства започва да се гледа вече не като на бойни изкуства, а само като на някакви спортове и физическа култура и нещата тръгват в друго русло. Появяват се стотици нови стилове без стойност и обективни критерии за оценка (това най-вече става в японските и корейските бойни изкуства). Появи се цяла плеяда от палячовци с 10-ти и дори 38-ми дан (няма грешка; в един корейски стил със засукано име има майстор с 38-ми дан, който се подвизава в САЩ)! Между другото в САЩ тия са най-многобройни в "бизнеса" наречен "бойни изкуства". Така стигаме до горчивата истина изказана директно и прямо от един истински грандмайстор - Джон Блуминг (10-ти дан Карате Киокушинкай, 9-ти дан Джудо и 6-ти дан Джодо): "В ЗАЛИТЕ ПО БОЙНИ ИЗКУСТВА ИМА ПОВЕЧЕ КЛОУНИ ОТКОЛКОТО В ЦИРКА"!..... :celebrate:

Това мнение е редактирано от Доктора: 05 ноември 2011 - 13:14

#10 iordaniovkov_

iordaniovkov_
  • Гости

Публикувано: 05 ноември 2011 - 13:28

Последно сега, за другите да обобощим: Това "Мико Кунг-Фу" е Уин-Чун с различна методика; ако е така защо тогава стилът носи друго име?!

Малко попредъвквана тема, но все пак да отговоря - http://www.miko-kung...og-page_14.html
Останалото беше много интересно... четиво.

#11 Teodor Totev_

Teodor Totev_
  • Гости

Публикувано: 05 ноември 2011 - 15:15

Доктора:
"Тогава той се обръща към компетентни експерти грандмайстори (от съответния стил или направление; поне 3 -ма независими) и прави заявка за новите неща. Майсторите го тестват :black eye: , проверяват нещата и ако преценят, че действително са стойностни обявяват новото направление за легитимно."

Аз се учудвам как майсторите-експерти не са могли (въз основа на десетките си години опит) просто да погледнат една откъслечна минутна демонстрация и да преценят човека, а се е налагало да си губят времето в тестване и проверяване. Явно днешните експерти имат по-набито око благодарение на опита, натрупан от различни мандати.

Няма нищо лошо в критиката и предложенията, но поне нека да е от някой, който е изкарал една тренировка на живо.

#12 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения
  • От:София
  • БИ:карате

Публикувано: 05 ноември 2011 - 19:27

В миналото до началото на 20 век и в периода до Втората Световна война школите и стиловете са тествани само по един възможен начин - директни двубои на живот и смърт :butcher: ! Оцелее ли дадения майстор, оцелява и стилът; съответно неговата философия и "надстройки" (теоретични обосновки и методика) :deal: . След войната този критерии се редуцира и вече не важи, защото на бойните изкуства започва да се гледа вече не като на бойни изкуства, а само като на някакви спортове и физическа култура и нещата тръгват в друго русло...
истина изказана директно и прямо от един истински грандмайстор - Джон Блуминг (10-ти дан Карате Киокушинкай, 9-ти дан Джудо и 6-ти дан Джодо): "В ЗАЛИТЕ ПО БОЙНИ ИЗКУСТВА ИМА ПОВЕЧЕ КЛОУНИ ОТКОЛКОТО В ЦИРКА"!..... :celebrate:

Какъв късмет имат трениращите Мико Кунг Фу,че не живеят в началото на 20-ти век :) Тогава щяха да са принудени да се бият на живот и смърт с някой от железните ученици на Доктора,или поне да го поканят с всички салтанати да ги наблюдава известно време,да ги оцени и тогава да им даде или да не им даде одобрението си да тренират!А сега-тренират си свободно,без разрешение нещо,което дори не е на поне 500 години,един крайно недостатъчен срок да се утвърди което и да е БИ...пък и разни открити тренировки,като бокс и други глупости-това на нищо не прилича! :D

#13 diqn300_

diqn300_
  • Гости

Публикувано: 05 ноември 2011 - 20:23

Какъв късмет имат трениращите Мико Кунг Фу,че не живеят в началото на 20-ти век :) Тогава щяха да са принудени да се бият на живот и смърт с някой от железните ученици на Доктора,или поне да го поканят с всички салтанати да ги наблюдава известно време,да ги оцени и тогава да им даде или да не им даде одобрението си да тренират!А сега-тренират си свободно,без разрешение нещо,което дори не е на поне 500 години,един крайно недостатъчен срок да се утвърди което и да е БИ...пък и разни открити тренировки,като бокс и други глупости-това на нищо не прилича! :D

:winner_first_h4h: :winner_first_h4h: :winner_first_h4h:
:hysterical: :hysterical: :hysterical: :up: :up: :up:

#14 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 06 ноември 2011 - 21:42

Обичайните комплексари пак се появиха; жалко че не разбраха какво им се каза! Явно ще научат нещата по трудния начин; в бойните изкуства нещата не стават на късмет, това не е спорт-тото, "руска рулетка" или каквато там ви харесва...... :shutter: :bang: :Topic-is-closed-bg:

#15 iordaniovkov_

iordaniovkov_
  • Гости

Публикувано: 07 ноември 2011 - 11:20

Обичайните комплексари пак се появиха; жалко че не разбраха какво им се каза! Явно ще научат нещата по трудния начин; в бойните изкуства нещата не стават на късмет, това не е спорт-тото, "руска рулетка" или каквато там ви харесва...... :shutter: :bang: :Topic-is-closed-bg:

1. Появяваш се в темата и раздаваш компетентни критики с явното самочувствие на голям авторитет, правиш оценки и говориш за разни "сектанти" и "клоуни", всичко това въз основа на едно кратко клипче. Самоизтъкваш се и говориш за огромния ти опит в бойните изкуства (въпреки че май конкретно във винг чун не е толкова огромен).

2. Следва огромна изненада - хората, вместо да те обсипят с цветя и благодарности, реагират негативно, макар и сдържано, след което се държиш обидено, че не са почели безценното ти мнение, и ги наричаш комплексари (ха!)

Това май е типично за участието ти в повечето теми във форума, не знам защо така се получава?

Това мнение е редактирано от iordaniovkov: 07 ноември 2011 - 11:30

#16 Invisible_kid_

Invisible_kid_
  • Гости

Публикувано: 07 ноември 2011 - 13:05

Рядко си позволявам да пиша, но за пореден път показаното неуважение от "велик майстор" ме подтикна към тези редове,достигайки до убеждението, че смирението, благородството и УВАЖЕНИЕТО, които гради практикуващият бойни изкуства през годините - го превръщат в истински учител и майстор........а не напомпаните с философия каламбури.

Оставам с уважение и респект към всички!!!

#17 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 07 ноември 2011 - 16:56

1. Появяваш се в темата и раздаваш компетентни критики с явното самочувствие на голям авторитет, правиш оценки и говориш за разни "сектанти" и "клоуни", всичко това въз основа на едно кратко клипче. Самоизтъкваш се и говориш за огромния ти опит в бойните изкуства (въпреки че май конкретно във винг чун не е толкова огромен).

2. Следва огромна изненада - хората, вместо да те обсипят с цветя и благодарности, реагират негативно, макар и сдържано, след което се държиш обидено, че не са почели безценното ти мнение, и ги наричаш комплексари (ха!)

Това май е типично за участието ти в повечето теми във форума, не знам защо така се получава?

Да, често съм провокативен и това не ме притеснява; важното е да има прогрес. Тъжно ми е да виждам как инструктори в залите за бойни изкуства повтарят едни и същи грешки години наред и тъпчат на едно място /нямам предвид конкретно Мико Кунг-Фу/. Както се казва: "СКЪП МИ Е ПЛАТОН, НО ПО-СКЪПА МИ Е ИСТИНАТА"!.....Никъде в постовете ми обаче няма обиди, а само конкретни и точни забележки. С Борил се познаваме добре, като художник и дизайнер е оформял две мои книги и не бих си позволил да го обиждам, напротив. Язвителната ми бележка е към хора като "Толерантния" и другия юнак, които нямат отношение към Кунг-Фу /Каратето им и ММА сега не ги коментираме!/. Аз от известно време почти не влизам във техните форуми, защото не ме интересуват, а и не искам да си влошавам отношенията с модераторите заради досадни дискусии, които не са творчески. Това, което съм написал като становище е изстрадано, а не са "философски каламбури", както любезно се изрази някой! Бъдете здрави и не реагирайте на забележките на по-дъртите и по-патилите като разсърдени деца, аз въобще не съм се засегнал от разните подмятания, защото са далеч от истината! :shades: :shades:

Това мнение е редактирано от Доктора: 07 ноември 2011 - 17:05

#18 iordaniovkov_

iordaniovkov_
  • Гости

Публикувано: 07 ноември 2011 - 17:46

Никъде в постовете ми обаче няма обиди, а само конкретни и точни забележки. С Борил се познаваме добре, като художник и дизайнер е оформял две мои книги и не бих си позволил да го обиждам, напротив. Язвителната ми бележка е към хора като "Толерантния" и другия юнак, които нямат отношение към Кунг-Фу

Щом не би си позволил да обиждаш и пишеш с най-добри намерения, това поставя нещата в съвсем друга светлина. Явно съм се подвел и съм разбрал едно, а ти си имал предвид нещо съвсем друго. Но... как да не се обърка човек:

Малко "дървено" ми се вижда стила;

Новите стилове малко ми стоят комплексарски и сектантски

най-големите сектанти, фантазьори и философи от всички стилове на Кунг-фу са именно тези от Уин-Чун и Тай-Дзи-Цюан

Появи се цяла плеяда от палячовци с 10-ти и дори 38-ми дан
....
"В ЗАЛИТЕ ПО БОЙНИ ИЗКУСТВА ИМА ПОВЕЧЕ КЛОУНИ ОТКОЛКОТО В ЦИРКА"!..... :celebrate:

Обичайните комплексари пак се появиха; жалко че не разбраха какво им се каза!

не реагирайте на забележките на по-дъртите и по-патилите като разсърдени деца

Това мнение е редактирано от iordaniovkov: 07 ноември 2011 - 17:48

#19 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения
  • От:София
  • БИ:карате

Публикувано: 07 ноември 2011 - 18:20

Язвителната ми бележка е към хора като "Толерантния" и другия юнак, които нямат отношение към Кунг-Фу /Каратето им и ММА сега не ги коментираме!/. Аз от известно време почти не влизам във техните форуми, защото не ме интересуват, а и не искам да си влошавам отношенията с модераторите заради досадни дискусии, които не са творчески.

Да,разпознах се като главния "обичаен комплексар" :D Само че,аз,за разлика от великия майстор с 40 годишен опит,не съм намеквал на никого,че е клоун...Това,което видях на клипчето,са младежи и мъже,които си работят сериозно,правят физическа подготовка и не ми приличат на балерини,като някои ученици на някои хора :wink:Според общоприетите критерии в БИ на мен ми харесаха,въпреки,че аз се занимавам със съвсем различни неща и вървя по различни пътища.Харесва ми и това,че се интересуват от други БИ,което е много важно за развитието на всяка школа в днешните времена.Така че,Дорияне,трябва да свикнеш с мисълта,че не всички в България,които се занимават с КБИ, се нуждаят от одобрението ти!Пожелавам успех на школата по Мико Кунг Фу :up:

#20 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 07 ноември 2011 - 19:40

Щом не би си позволил да обиждаш и пишеш с най-добри намерения, това поставя нещата в съвсем друга светлина. Явно съм се подвел и съм разбрал едно, а ти си имал предвид нещо съвсем друго. Но... как да не се обърка човек:

Не виждам защо всичко казано трябва да се възприема като лична обида. Освен това за някои неща цитирам известни майстори и те не са насочени конкретно към някоя школа. Може би трябва да поясня нещо за "сектите" - преди всичко съм имал предвид картината за двете направления на Кунг-фу: Уин-Чун и Тай-Дзи-Цюан В МЕЖДУНАРОДЕН МАЩАБ, което за съжаление рефлектира по някакъв начин и в България. Почти всички клонове на Уин-Чун (с изключение на този от Фошан и някои от континентален Китай) тръгват от един майстор и една школа - тази на грандмайстор Ип Ман. Сами знаете каква е ситуацията в момента; даже хората на Керншпехт, които се отцепиха от Хонконгската организация вече се разроиха в няколко организации; при учениците на Вонг същото. Подобна е картината и в Тай-Дзи-Цюан. Почти до началото на 20-ти век Тай-Дзи-Цюан се е считал за един стил; след това изведнъж се разроява в десетки стилове и школи (Чън, Ян, У, Уу, Сун, Джаобао, Хулейдзя, Гуанпинг, Удан Тай-Дзи и т.н. и т.н.), някои даже враждуващи помежду си. В днешно време дори наблюдаваме парадокса, че даже в рамките на стила Ян да има поне 8-10 подстила и направления, кой от кой "по-правилни", "ортодоксални", "тайни фамилни", "носители на истинската традиция", "секретни", "изънземни" и невероятни!.......Според мен подобно роене, само разводнява нещата, профанизира ги и ги насочва в погрешна посока. Вместо стилът да се развива, се търсят "кирливите ризи" на "врага" от другата школа (нещо като "врага с партиен билет" през тоталитаризма и "лова на вещици" през средновековието ). Ето това съм имал предвид, като съм употребил термина секти. Той има два смисъла:
1. Нещо,което поради някакви причини се отцепва от оригиналната, първична школа или стил и тръгва по други пътища или пътечки.
2. В негативния смисъл, тайна специална група от "избрани" (следващи някаква идеология, философия или доктрина), която ненавижда "недостойните" и ги "разобличава", заклеймява и сатанизира. В този смисъл подобна секта от Кунг-Фу не се различава много от религиозните секти със всичките им негативи и недостатъци.
Лошото е, че подобни школи се самоизолират от другите (Кунг-Фу общността и Будо общността) и с течение на времето загубват реална представа за нещата.
Както вече казах, в традиционните стилове Кунг-Фу/У-ШУ в Китай се наброяват около 130 основни стила и редица разновидности (повечето от които са се появили преди няколко века). Любопитното е, че те не са изолирани и въпреки някои търкания и вражди комуникират помежду си и имат свой живот (т.нар. "Общество на бойните изкуства"), което има древна традиция. Традиционно, веднъж на няколко години школите правят срещи тип фестивал и обменят информация, правят се демонстрации, тестове, двубои, работа с оръжие, лектории, семинари и т.н. Това няма нищо общо с провежданите състезания (на спортното У-Шу) и другите изяви на традиционното У-Шу/Кунг-Фу (фестивали и турнири). В тези срещи участват само най-изтъкнатите школи, практикуващи и майстори и там може да се отиде само със специална покана (мой приятел и колега, който живее в Китай е бил поканен в качеството си на представител на известна школа; той също влиза чат-пат във форума и ако има желание може да разкаже нещата от първа ръка).
В заключение, китайското Кунг-Фу/У-Шу въпреки многобройните си школи и стилове е правилно да се разглежда като единна система, която почива на общи принципи и те коренят в китайската култура и философия. Ако това бъде правилно разбрано, цепенето и роенето ще намалее и творческата енергия няма да се разпилява в безмислени спорове, а ще се насочи към постигането на по-високи нива в Кунг-фу, които очевидно съществуват! :yin-yang:

Това мнение е редактирано от Доктора: 07 ноември 2011 - 19:45