Към съдържанието

Дискусия за мечки

• Please log in to reply
В темата има 51 мнения

#21 Elesar

Elesar
  • Дао
  • 70 мнения
  • От:София
  • БИ:Шотокан Карате, Джу Джуцу

Публикувано: 06 януари 2012 - 09:52

:up: Много добре!Като Ви чета,се връщам в детството си,когато според съответната книга или филм в мечтите си бях или Харка,синът на вожда,или Ханко от армията на Симеон Велики!Искам да Ви помогна!Някак си не върви да обличате такова прекрасно въоръжение върху дънки и тениска,да речем...Имам позната,която е костюмиерка в операта,ще я помоля да Ви потърси подходящо облекло,имате ли претенции към определена епоха?Рим?Средновековие?Ако се получи завършен образ на воин,готов да се сражава с мечки стръвници,може да съпровождате туристически групи и да ги охранявате срещу заплащане. :horse:

Или просто колегата може да си купи пистолет - има такива специално предназначени за лов на мечки. Някъде по-горе имаше коментари за това че един куршум не можел да убие мечка. Бих посъветвал тези, които се съмняват и живеят в София да отидат до стрелбищен комплекс VIP на Г.М.Димитров. Там срещу 1 лв на изстрел човек може да постреля с такъв револвер за лов на мечки - патроните му са 50-ти калибър :))) Щом колегата е барета предполагам че има разрешително за носене на оръжие... :whistling: :ar15firing:
На всеки бушон процесор,
На всяка гайда компресор...

#22 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения
  • БИ:карате

Публикувано: 06 януари 2012 - 10:28

Щом колегата е барета ...

Ако колегата беше барета,нямаше да се изпишат глупостите,които четохме досега-мечове,брони,шлемове...AIVEN,да ти дам и аз една идея-намери си тасове от Москвич,метални са,може да се получи хубав щит :fou:,ако не щит,поне си вържи един на задника,че с тези вицове за потентни мечоци... {}

Това мнение е редактирано от толерантния: 06 януари 2012 - 11:59

#23 Waldemar

Waldemar
  • Дао
  • 50 мнения

Публикувано: 06 януари 2012 - 11:17

До AIVEN: За съжаление, наистина много глупости се изписаха тук. Така или иначе, дори при опит за реализация, цялото начинание е обречено на неуспех:
Първо, от целия шум, който ще вдигат трите деца, жената, както и скърцането и дрънкането на ризницата, шлема, брадвата, копието, меча и разните шипове и чудесии, всяка себеуважаваща се мечка ще си плюе скоропостижно на лапите и въобще няма да я срещнете.
Второ, ако все пак по някакви неведоми прищевки на съдбата някоя мечка дойде до палатката през нощта и ти решиш да се запознаете отблизо и й подадеш да ти захапе ръката, за да я ръгаш през това време, семейството ти най-вероятно ще стане свидетел на кървава касапница, от която няма да си ти оцелелият (особено ако мечката е от 150 кг нагоре).
Трето, не забравяй, че мечките са защитен от закона вид и за убиването им се налага глоба до 5000 лв.
И въобще вместо да се убива животно, което е част от сложна екологична система и мястото му е да ЖИВЕЕ в природата, по-добре е човек да се обзаведе с един хубав фотоапарат и ако търси целенасочено мечка и я открие, да се промъкне внимателно, за да я види / снима, да публикува снимката някъде, да уведоми природозащитните институции къде я е видял – вярвам, че от всичко това би имало много по-голяма полза и смисъл.

#24 AIVEN_

AIVEN_
  • Гости

Публикувано: 06 януари 2012 - 16:40

Тука явно почнаха да пишат куцо кьораво и сакато! Първо да поясна какво означава барета, защото виждам че много от тук пишещите не са на ясно. Едно време когато мъжете ходехме в казарма, всички видове войски (изключвам трудови войски) си имаха елетни отряди. Независимо дали говорим за Военновъздушни сили, Военноморски сили, пехотинци и т.н. Парадната униформа на тези елитни отряди включваше шапка наречена барета. Оттам и нарицателното Барета. Цветът на баретата се определяше от вида на войските които вече изброих. Елитните отряди на Вътрешни войски в които аз служех бяха с черен цвят. Имахме и друга парадна униформа която беше със светлосини фуражки с червен кант по ръба и екселбанти (въженца) през дясното рамо. Като се каже барета много от Вас си представят едни мъже облечени като "Нинджи" с маски на лицата които имат изрязани отвори на очите и устата. Това е наемният секретен отряд към Националната Служба за борба с организираната престъпност (НСБОП). Първо, те са наемници (професионалисти) а не наборници като нас и второ те нямат парадна униформа а само бойно облекло. Както казах те са секретен отряд и никой не бива да ги вижда. Намираха се в съседство на нашето поделение и ни делеше само една ограда която лично аз редовно прескачах, за да отскоча до в къщи понеже живеех в Дружба а корпусите бяха във Враня. Предполагам тук не е мястото да се хваля колко дни отпуск-награда имам за отличие по Физическа подготовка, стрелби, тактическа подготовка и др. За това ще си замъчча. Да се върнем на мечката. Аз да се обзаведа както трябва пък нека да ми дойде мечката, макар и над 150 кила. Само на мечки ше ми стане. Колкото и да е защитен вид, това няма да и помогне ако реши да посегне на мен или на някой от семейството ми. С няколко кила сол от най-близкото населено място такава мечешка пъстарма ще стане, че после цяла зима ще хапвам, пийвам и разправям на приятели (излегнал се на вилата пред камината върху мечешка кожа), как съм и видял сметката. Само се моля да не се налага. Едва ли някой се моли да срещне мечка в гората. Но ако това все пак се случи човек трябва да е подготвен. По отношение на пистолета за мечки не съм убеден че има такъв. Стрелял съм на въпросното стрелбище на ГМ Димитров. Лично ще попитам главният уръжейник който познавам щото веднъж ми оправи пушката и редовно го моля за съвет по оръжейни въпроси. Между другото стрелбището на Лозен е в пъти по Яко. За тасовете от Москвич няма да коментирам понеже такава простотия не заслужава коментар. Ако някой иска да помогне при избора на хладно оръжие бих приел съвет. Празни приказки не ми се говорят.

#25 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Историческа Европейска Фехтовка

Публикувано: 06 януари 2012 - 17:35

AIVEN, ако наистина си решил да се въоръжаваш и бронираш, вероятно аз бих могъл да ти помогна, тък като към момента точно с изработването на средновековни брони и оръжия си изкарвам хляба.

Обаче! Подозирам, че тая работа с бронирането няма да стане точно както си я представяш... Всичката тая бронировка, дето си я изброил и която ще ти трябва, за да си наистина добре защитен, е измислена с нея човек да ходи на война, при това срещу други хора, а не срещу мечки. Докато на бойното поле всичко би било наред, да ходиш с всичко това на къмпинг би било ако не непосилна, то поне крайно трудна задача и неприятно преживяване. А, тъй като няма как да знаеш кога ще срещнеш мечка, ще трябва да си стоиш железен непрекъснато, защото 5-10 минути обличане (в повечето случаи с чужда помощ) не ти мърдат :)

Така че, наистина по-добре се откажи от цялата тая идея. Вземи си огнестрелно оръжие.
Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#26 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения
  • БИ:карате

Публикувано: 06 януари 2012 - 23:00

Празни приказки не ми се говорят.

Тогава защо ги говориш?И аз съм от поколението,което е ходило в армията,така,че не ме впечетляваш особено,г-н "черна барето"! :)Да уточним:НСБОП-Национална служба за борба с организираната престъпност ;СОБТ-Специализиран отряд за борба с тероризма /базиран във Враня/-след като си служил там наблизо,защо не знаеш за какво става въпрос?Аз,за разлика от теб,съм наясно-имам приятели барети,бивши и настоящи,децата на някои от тях са тренирали и продължават да тренират при мен.Така,че,когато решиш да ни разясняваш това-онова и да ни правиш съпричастни на мечешките си въжделения,бъди малко по-скромен,защото скоро ще станеш за смях на всички!

#27 shodan

shodan

Немска овчарка

• Кик-бокс
  • 711 мнения
  • БИ:Kick Boxing, Kyokushinkai Karate

Публикувано: 06 януари 2012 - 23:15

Това е наемният секретен отряд към Националната Служба за борба с организираната престъпност (НСБОП). Първо, те са наемници (професионалисти) а не наборници като нас и второ те нямат парадна униформа а само бойно облекло. Както казах те са секретен отряд и никой не бива да ги вижда. Намираха се в съседство на нашето поделение и ни делеше само една ограда която лично аз редовно прескачах, за да отскоча до в къщи понеже живеех в Дружба а корпусите бяха във Враня.

Първо, НСБОП като име отдавна няма. Понастоящем му се казва ГДБОП.
Второ, какви наемници, какви 5лв? Ти за щурмови групи не си ли чувал?
Трето, във Враня се намират както СОБТ, така и бившата Жандармерия (сега се водят специализирани полицейски сили (или нещо от този сорт)). Ти какво си гледал, идея си нямам.
Четвърто, едно е да са ти дали барета като парадна униформа, друго е да си заслужил носенето й.
Пето, кой ти каза, че в СОБТ няма парадни униформи? Е, вярно, че не са много парадни, но все пак - панталон, ризка и барета (или ти очакваш да ходят по акции и да тренират с парадни униформи?). Ако те интересува повече - намери снимки от 30-тата годишнина на поделението.

Това мнение е редактирано от shodan: 06 януари 2012 - 23:17

След години
ще стане скалата дребен чакъл,
без да прекъсва
вечните метаморфози
на този променлив свят

#28 AIVEN_

AIVEN_
  • Гости

Публикувано: 09 януари 2012 - 10:16

AIVEN, ако наистина си решил да се въоръжаваш и бронираш, вероятно аз бих могъл да ти помогна, тък като към момента точно с изработването на средновековни брони и оръжия си изкарвам хляба.

Обаче! Подозирам, че тая работа с бронирането няма да стане точно както си я представяш... Всичката тая бронировка, дето си я изброил и която ще ти трябва, за да си наистина добре защитен, е измислена с нея човек да ходи на война, при това срещу други хора, а не срещу мечки. Докато на бойното поле всичко би било наред, да ходиш с всичко това на къмпинг би било ако не непосилна, то поне крайно трудна задача и неприятно преживяване. А, тъй като няма как да знаеш кога ще срещнеш мечка, ще трябва да си стоиш железен непрекъснато, защото 5-10 минути обличане (в повечето случаи с чужда помощ) не ти мърдат :)

Така че, наистина по-добре се откажи от цялата тая идея. Вземи си огнестрелно оръжие.

Здравей Приятел. Крайно време беше някой като теб да се обади. Дай някакви координети, че да свършим работа. Нали виждаш че едно елементарно копие струва близо 200 лв. При това тази дървена дръжка ако няма метал в нея е под съмнение дали няма да се скърши при силен напън.
На останалите "заядливковци" мога само да кажа, че не мисля да влизам в излишни спорове. Ако някой има желание мога да му пратя копие от военната ми книжка. Разбира се, че такива служби вече няма поне не със същото име. Корпусите за бързо реагиране(както ги наричаха) също вече ги няма. Стоят си там като паметници. Тези поделения отдавна станаха Жандармерия. Явно някой не четат правилно, за да разберат, че говоря за време когато спорещите може би са били в пелени. Нямам желание да се изявявам като някой Боец "барета" и т.н. Може би не трябваше и да го споменавам за да не предизвикам нечия завист или комплекс. Миналото ми обаче е факт което не смятам да коментирам повече. Това което имам е достатъчна смелост за да защитя семейството си от диви зверове ако се наложи. И не мисля да отглеждам лигльовци които да си седят в къщи през ваканциите защото баща им го е страх да ги заведе в гората. Това е нещо над което могат само да размишляват тези които не биха отишли и ме съветваха да се откажа защото видите ли щяла да стане "голяма касапница". Приказката - Който го е страх от мечка не ходи в гората - Май за такива хора важи.

#29 Waldemar

Waldemar
  • Дао
  • 50 мнения

Публикувано: 09 януари 2012 - 11:50

Това е нещо над което могат само да размишляват тези които не биха отишли и ме съветваха да се откажа защото видите ли щяла да стане "голяма касапница". Приказката - Който го е страх от мечка не ходи в гората - Май за такива хора важи.

AIVEN, понеже с „голяма касапница” правиш препратка към моя пост, бих искал да кажа, че съветът ми да не търсиш физичека схватка с мечката, ако си оборудван като средновековен воин е напълно добронамерен. За да се чувстваш сигурен за себе си и семейството си, огнестрелното оръжие е много по-добър вариант.
Пак подчертавам, че вероятността да си на преход или на палатка в гората и да срещнеш мечка клони към нула. Ако си в по-ниските части на планината, много по-вероятно е до палатката да се приближат диви прасета. Противно на мнението ти, от много години обикалям (най-често сам) по нашите и чужди планини, при това в по-дивите им части и за цялото това време досега един единствен път съм виждал пресни следи от мечка на една пуста пътека в Пирин. Самата мечка така и не видях, въпреки, че имах желание да я зърна...

#30 AIVEN_

AIVEN_
  • Гости

Публикувано: 09 януари 2012 - 16:25

AIVEN, понеже с „голяма касапница” правиш препратка към моя пост, бих искал да кажа, че съветът ми да не търсиш физичека схватка с мечката, ако си оборудван като средновековен воин е напълно добронамерен. За да се чувстваш сигурен за себе си и семейството си, огнестрелното оръжие е много по-добър вариант.
Пак подчертавам, че вероятността да си на преход или на палатка в гората и да срещнеш мечка клони към нула. Ако си в по-ниските части на планината, много по-вероятно е до палатката да се приближат диви прасета. Противно на мнението ти, от много години обикалям (най-често сам) по нашите и чужди планини, при това в по-дивите им части и за цялото това време досега един единствен път съм виждал пресни следи от мечка на една пуста пътека в Пирин. Самата мечка така и не видях, въпреки, че имах желание да я зърна...

Колко ми се иска да си прав и да ти повярвам но не смея. Случайте с нападение от мечки доста зачестиха. Вилата ми е в село Кладница. Намира се зад Копитото погледнато от към София. Това е Югозападната страна на Витоша. За да стигнат от Родопите чак до там, значи доста са се размножили. Освен това почти всеки месец чувам за нов случай в района. Разбира се не винаги е над хора и не винаги е нападение но мечки вече има доста, и не само там. Разбира се че аз няма да търся умишлена схватка с мечката. Ако сте чели за поведението им в повечето случай тя отстъпва особено ако се действа хладнокръвно. Стига да няма малки на близо. Както някой се изказа всяка "себеуважаваща" се мечка би избягала при насочен меч или копие срещу нея. Но да не забравяме и факта че съществуват и "тъпи" мецани които не знаят значението на думата себеуважение. По отношение на огнестрелното оръжие също много ми се иска да си прав. Това е по-лесния вариант. Но ме е страх, особено след като прочетох темата която публикувах малко по-назад. Огнестрелното оръжие има няколко недостатъка.- Незаконно е, вдига шум, и няма гаранция за успех. Голяма е вероятността мечката да падне мъртва от огнестрелните рани едва след като те е ракъсала. Това е физически много силно животно и е в състояние да пренебрегне болката причинена от един или няколко куршума в зависимост къде е уцелена, ако въобще успееш да я уцелиш качествено. Пораженията от куршум са несравними с тези от острието на меч, кама или копие. Хладното оръжие е за предпочитане. Единствено остава страха от по близък контакт. Но при хладнокръвно действие шансовете са на моя страна. Особено ако успея да се екипирам напълно а не частично. Но мисля че няма мечка която да те изненада до такава степен че да не можеш да метнеш меча през рамо и да грабнеш копието и щита. Въпрос на секунди. Единствено е под въпрос ризницата и ботушите. Шлема ако е със закопчалка като на мотора също е въпрос на 5 до 10 секунди. Нощно време алармата от рибарска корда и звънци ще ми даде известно предимство. През деня при при всички случай първо ще търсим убежище в колата и в краен случай ще нападам само при самозащита когато е застрашен живота на някой от нас които не е успял да се скрие. Или ако разбие стъклата на колата, а ключовете са ми в палатката. Естествено това са само хипотези но всичко трябва да е премислено предварително и репетирано за да се действа хладнокръвно без паника, ако се наложи. Аз се моля да не се налага но когато ходиш в гората трябва да си готов да срещнеш мечка.

#31 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения
  • От:Bulgaria
  • БИ:kempo, FFF & MHF

Публикувано: 10 януари 2012 - 08:40

Колко ми се иска да си прав и да ти повярвам но не смея. Случайте с нападение от мечки доста зачестиха. Вилата ми е в село Кладница. Намира се зад Копитото погледнато от към София. Това е Югозападната страна на Витоша. За да стигнат от Родопите чак до там, значи доста са се размножили. Освен това почти всеки месец чувам за нов случай в района. Разбира се не винаги е над хора и не винаги е нападение но мечки вече има доста, и не само там. Разбира се че аз няма да търся умишлена схватка с мечката. Ако сте чели за поведението им в повечето случай тя отстъпва особено ако се действа хладнокръвно. Стига да няма малки на близо. Както някой се изказа всяка "себеуважаваща" се мечка би избягала при насочен меч или копие срещу нея. Но да не забравяме и факта че съществуват и "тъпи" мецани които не знаят значението на думата себеуважение. По отношение на огнестрелното оръжие също много ми се иска да си прав. Това е по-лесния вариант. Но ме е страх, особено след като прочетох темата която публикувах малко по-назад. Огнестрелното оръжие има няколко недостатъка.- Незаконно е, вдига шум, и няма гаранция за успех. Голяма е вероятността мечката да падне мъртва от огнестрелните рани едва след като те е ракъсала. Това е физически много силно животно и е в състояние да пренебрегне болката причинена от един или няколко куршума в зависимост къде е уцелена, ако въобще успееш да я уцелиш качествено. Пораженията от куршум са несравними с тези от острието на меч, кама или копие. Хладното оръжие е за предпочитане. Единствено остава страха от по близък контакт. Но при хладнокръвно действие шансовете са на моя страна. Особено ако успея да се екипирам напълно а не частично. Но мисля че няма мечка която да те изненада до такава степен че да не можеш да метнеш меча през рамо и да грабнеш копието и щита. Въпрос на секунди. Единствено е под въпрос ризницата и ботушите. Шлема ако е със закопчалка като на мотора също е въпрос на 5 до 10 секунди. Нощно време алармата от рибарска корда и звънци ще ми даде известно предимство. През деня при при всички случай първо ще търсим убежище в колата и в краен случай ще нападам само при самозащита когато е застрашен живота на някой от нас които не е успял да се скрие. Или ако разбие стъклата на колата, а ключовете са ми в палатката. Естествено това са само хипотези но всичко трябва да е премислено предварително и репетирано за да се действа хладнокръвно без паника, ако се наложи. Аз се моля да не се налага но когато ходиш в гората трябва да си готов да срещнеш мечка.

Гледаш прекалено много телевизия. С тези си идеи, на практика можеш само неприятности да си навлечеш. Вземи да прочетеш малко повече информация за поведението на мечките в природата и тогава ги скалъпвай тези сценарии.
Моля някой модератор да разчисти темата, защото тя все пак е "Дискусия за мечове", а не "Дискусия за екипировка срещу мечки".
Благодаря предварително.
Поздрави и душевен покой.
ВСЯКО ПРАВИЛО СИ ИМА ИЗКЛЮЧЕНИЯ!!! ЩО ЛИ...!?!?!?

#32 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 10 януари 2012 - 11:07

Моля някой модератор да разчисти темата, защото тя все пак е "Дискусия за мечове", а не "Дискусия за екипировка срещу мечки".
Благодаря предварително.
Поздрави и душевен покой.

Благодаря на модераторите преместили темата в любимият ми раздел "Хумор, Сатира, Забава" - тук е нейното достойно място за радост и забавление на всички, които ще я прочетат. Така тя намери своето достойно място редом до темите за нинджата от мазето и великият основател на нови бойни изкуства, които са сред любимите ми.

Къмпингувам от много години насам, бил съм в райони с големи популации на мечки, дори и на местата където бяха отчетени техни нападения срещу хора, но никога досега не ми е хрумвало гениалната идея да ходя в гората с броня и с гол в ръката меч - за което поклон пред автора й.Качена снимка

Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#33 Логрус_

Логрус_
  • Гости

Публикувано: 10 януари 2012 - 14:16

Не ми се четат безумия, макар че колегите показаха завидни знания по средновековен лов, което си е увлекателно и интересно четиво.
Но за нашата действителност, смятам, че ще се намерят по-добри "помощници"

бтв като сме подхванали темата, според вас със сигнален пистолет може ли да се уплаши мечка, или ще я ядосаш само ?

#34 Bloodwish

Bloodwish

Howling Wolf

• Дао
  • 300 мнения

Публикувано: 10 януари 2012 - 15:17

Съвсем искрено се забавлявам, чета от работата и колегите ми се чудят що се смея :))) Чудно ми е защо никой не предложи онези хубави лютиви спрейчета срещу мечки - законни са, не убиват животното, само му причиняват силно дразнене/парене на очите и носа (демек трябва да се напръска в муцуната с цел точно тези области)? По Nat Geo май беше даваха един филм как някакъв човек се предпазил от мечка по този начин. Само не запомних мечката гризли ли беше или кафява, но това май няма голямо значение. И освен това е доста по-евтино от всичко, изредено по-горе :) На страницата има такъв: http://www.oragie.net/defence.htm

#35 shodan

shodan

Немска овчарка

• Кик-бокс
  • 711 мнения
  • БИ:Kick Boxing, Kyokushinkai Karate

Публикувано: 10 януари 2012 - 16:15

Съвсем искрено се забавлявам, чета от работата и колегите ми се чудят що се смея :))) Чудно ми е защо никой не предложи онези хубави лютиви спрейчета срещу мечки - законни са, не убиват животното, само му причиняват силно дразнене/парене на очите и носа (демек трябва да се напръска в муцуната с цел точно тези области)? По Nat Geo май беше даваха един филм как някакъв човек се предпазил от мечка по този начин. Само не запомних мечката гризли ли беше или кафява, но това май няма голямо значение. И освен това е доста по-евтино от всичко, изредено по-горе :) На страницата има такъв: http://www.oragie.net/defence.htm

По същата телевизия даваха и как един индивид си замина по този начин - спрея не му помогна :) Но по-добре да го имаш, отколкото да нямаш нищо. Логрусе, аз лично не бих ти препоръчал да стреляш по мечки с ГСО, освен ако не си олимпийски шампион на дълги разстояния :D
След години
ще стане скалата дребен чакъл,
без да прекъсва
вечните метаморфози
на този променлив свят

#36 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения

Публикувано: 10 януари 2012 - 16:42

По същата телевизия даваха и как един индивид си замина по този начин - спрея не му помогна :) Но по-добре да го имаш, отколкото да нямаш нищо. Логрусе, аз лично не бих ти препоръчал да стреляш по мечки с ГСО, освен ако не си олимпийски шампион на дълги разстояния :D

А ще трябва и да отчете посоката на вятъра, да не би в ролята на подлютеният да влезе той и да му се чуди мечката на странните танци и викове. Спрея може да свърши работа, а може и да не свърши.

Най-добрата защита срещу мечки е... човек да ходи бавно и внимателно в гората, да се ослушва, да се оглежда и най-вече да преценява правилно обстановката около него!
Мечките в изключително редки случаи нападат хора и то най-вече, ако навлязат в личният им периметър ( 10-тина метра, ако се не лъжа ).
Атакуват чувствайки се застрашени, бранейки територия и най-вече малките си мечета. Такива бяха и случаите с "нападнатите" от мечки в Родопите преди 2 години - брали бабите гъби и се отзовали нос в нос с мечока, без да се забележат взаимно.

#37 Waldemar

Waldemar
  • Дао
  • 50 мнения

Публикувано: 10 януари 2012 - 17:27

Ето как го правят хората :chinese:

Прикачени умалените снимки

• Mechka.JPG

#38 Yama

Yama

Копеле

• Дао
  • 723 мнения
  • БИ:Скромност

Публикувано: 10 януари 2012 - 20:20

Аз мисля, Айвъне, че сериозно ти хлопа дъската.
Освен ако не си биеш майтапче тука-така не съм се смял откакто ДошО обясняваше как е бил маваши-гери в лек автомобил на едни натрапници, евала :-)

Това мнение е редактирано от Yama: 10 януари 2012 - 20:22

...от билогичен опит аз съм резултата-да
се боря неуморно,да превъзпитам децата,да пречистя водата...
DJ Дако

#39 pachkata

pachkata

Преебан

• Дао
  • 128 мнения
  • От:Sofia
  • БИ:зидария

Публикувано: 10 януари 2012 - 21:30

А ще трябва и да отчете посоката на вятъра, да не би в ролята на подлютеният да влезе той и да му се чуди мечката на странните танци и викове. Спрея може да свърши работа, а може и да не свърши.

Най-добрата защита срещу мечки е... човек да ходи бавно и внимателно в гората, да се ослушва, да се оглежда и най-вече да преценява правилно обстановката около него!
Мечките в изключително редки случаи нападат хора и то най-вече, ако навлязат в личният им периметър ( 10-тина метра, ако се не лъжа ).
Атакуват чувствайки се застрашени, бранейки територия и най-вече малките си мечета. Такива бяха и случаите с "нападнатите" от мечки в Родопите преди 2 години - брали бабите гъби и се отзовали нос в нос с мечока, без да се забележат взаимно.

Не е точно така! Имаше друг случай пак край Смолян в който мечката беше разчленила човека.Той е носил брадва със себе си и минавал този маршрут в продължение на години, проблемът не е бил териториален. За лова - в средновековието а и в други периоди хората са лолували такива едри хищници на групи и като трофей, и то не от крепостници-месари, а от едрите земевладелци, които са можели да си осигурят бойна дружина за защита и за забавления, като лова.
И аз съм се замислял, какво ли ще правя ако срещна мечка. Така на една експедиция, попитах ръководителя на проучванията, който е биолог и палеонтолог - специалист по всички видове URSUS. И неговия отговор беше, че специално мечките в територията на България са много агресивни и това е в следствие, на смесването им с популации идващи от Румъния. И другата част от отговора, която може би повечето знаете е : " За да се предпазиш от мечка, трябва да се намажеш с екскременти", аз-"От къде да ги търся тия л...а", той- " Ще има, ще има". Това от забавната страна, а иначе ако мечка реши да нападне, то ще е внезапно, и надали човек ще има възможност да реагира, та камоли да върти ковано желязо. И все пак има някои препоръки от биолозите занимаващи се с мечки, към хората, отиващи в гората - вдигайте шум, за да се знае за вашето присъствие и носете със себе си звънчета, колкото и смешно да звучи за някои хора. :)

Лоргус:"да чета анонимни миши говна"

#40 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения

Публикувано: 11 януари 2012 - 00:22

И аз съм се замислял, какво ли ще правя ако срещна мечка. Така на една експедиция, попитах ръководителя на проучванията, който е биолог и палеонтолог - специалист по всички видове URSUS. И неговия отговор беше, че специално мечките в територията на България са много агресивни и това е в следствие, на смесването им с популации идващи от Румъния.

Втората причина е от "социализацията" на мечките, които прибраха от циганите -те много-много страх от хората нямат, та често се виждат близко до селата, което не е характерно за поведението им.
Има и една трета причина - оказва се, че е по-лесно да гръмнеш човек у нас, отколкото мечка - за отстрела им трябват специални разрешителни и често това бави премахването на опасните сред тях, преминали на изцяло на месо за храна.

И другата част от отговора, която може би повечето знаете е : " За да се предпазиш от мечка, трябва да се намажеш с екскременти", аз-"От къде да ги търся тия л...а", той- " Ще има, ще има". Това от забавната страна, а иначе ако мечка реши да нападне, то ще е внезапно, и надали човек ще има възможност да реагира, та камоли да върти ковано желязо. И все пак има някои препоръки от биолозите занимаващи се с мечки, към хората, отиващи в гората - вдигайте шум, за да се знае за вашето присъствие и носете със себе си звънчета, колкото и смешно да звучи за някои хора. :)

Предполагам, че го е казал вземайки впредвид изключително добре развитото им обоняние, което е водещо в сетивата им - един вид да си прикриеш собствената телесна миризма, за да не те разпознае.
За шумът - правилна забележка, - ако мечката те чуе навреме е по-вероятно сама да се оттегли от пътя ти и изобщо да не я видиш.

П.П. Пропуснах една от сериозните причини за агресивното поведение на мечките у нас - пренасищане на зоните им за популации. Има ловни стопанства като смолянското, където ареалът им е пренаселен, а има и други, като пазарджишкото например, където има ресурс за отглеждането им. Може би, ще трябва да се намери решение за равномерното им разселване и все пак да не се забравя, че държавата ни не се казва Мечкария и здравето на хората трябва да е водещо.
Добре е да си опазваме защитените видове, но ... да не прекаляваме.

ПП2 А ето и един интересен линк по темата за популацията ПЛАН
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА КАФЯВАТА МЕЧКА В БЪЛГАРИЯ

, ако някой проявява повече интерес по темата.

Това мнение е редактирано от valsodar: 11 януари 2012 - 00:36