Към съдържанието

- - - - -

Петте елемента в Син И

• Please log in to reply
В темата има 4 мнения

#1 Кубар_

Кубар_
  • Гости

Публикувано: 17 май 2012 - 09:33

Както знаем в Син И има пет юмрука, които съответстват на петте елемента. Тези пет елемента съответстват, на вътрешните пет главни органа, които имат и външно проявление. Например, мисля че, бън-цюан съответства на дървото, което пък се проявява в черния дроб. От своя страна черния дроб е свърза с очите (външна проява). Чрез правилното практикуване на цюана, чернодробната ци се подобрява, което оказва благоприятно влияние на черния дроб и другите органи свързани с него. От чисто биомеханичен и мускулно-сухожилен аспект аз мога да потвърдя благоприятното въздействие от изпълнението на цюана. Обаче, връзката юмрук, елемент, ци, орган все още остава загадка за мен. Качена снимка
Ако някой има какво да сподели по този въпрос, нека го направиКачена снимка

#2 Busi_

Busi_
  • Гости

Публикувано: 30 май 2012 - 11:44

мисля че темата е много интересна и както се знае превъплъщенията на петте елемента са свързани със същността на син и и неговите 5 юмрука и техните превъплъщения както и с превъплъщениятя на техниките и приложениятя им в останалите би

а пък отговаряйки на различните вътрешни органи - 5 те елемента - те имат излаз например в различни точки на тялото чрез които пък може да се въздейства на вътрешните органи и системи което означава че е възможно чрез удар в дадена точка може да се нарани даден орган или система

дано да се изкаже и някой друг по въпроса и да сподели дали стратегиятя на син и съответства за поразявянето на тези системи

А също мога да добавя че всеки орган има свой собствен пиков час на работа през който е най-активен и може да му се въздейства часовете са точно определени за различните части от деня и ноща

#3 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения
  • От:Добрич
  • БИ:тайдзи, ТКД, бокс, някои оръжия...

Публикувано: 18 октомври 2013 - 02:30

Няма директна връзка между юмрук, елемент и орган. Елементите, органите, цветовете и посоките в случая са просто начини за разделяне (класификация) на движенията. Това, че всеки орган си има пиков час, че някой от тях са свързани със специфична Ци, тези неща нямат нищо общо с У Син Цюан в Син И.

#4 Busi

Busi
  • Дао
  • 32 мнения

Публикувано: 18 октомври 2013 - 08:29

Може доста да се поспори.Не всичко е на принципа блъскайте се пък каквото стане!

#5 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения
  • От:Добрич
  • БИ:тайдзи, ТКД, бокс, някои оръжия...

Публикувано: 18 октомври 2013 - 20:41

В такъв случай след консултация с И Дзин, 5 даоистки майстора, 8 старши будистки монаха и 1 монголски шаман, можем да разберем, че най-подходящото време за тренировка на Син И е между 3;30 и 3:35 сутрин в началото на третия ден на третата луна всеки втори лунен месец. Така за 10 живота можем да научим на едно добро ниво 5те юмрука.

Честно казано, блъскането ми се струва по-полезно от търсенето на дълбочини в бойните изкуства. Дълбочините сами ще се появят някой ден, но без блъскане нищо няма да стане.

Невъзможно е да се съобразяваме със всяка подробност, те са безкрайно много.

Всеки от 5те юмрука може да порази всяка точка по тялото, независимо на кой елемент отговарят юмрукът и съответната точка. Естествено, има добри и лоши комбинации, но по-добре малки щети, отколкото никакви.

Доколкото съм чувал, майсторите на Син И са се специализирали в един от 5те и са побеждавали.

Това мнение е редактирано от сила: 18 октомври 2013 - 20:42