Към съдържанието

Религиозни щуротии

• Заключена тема Темата е заключена
В темата има 289 мнения

#21 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения
  • От:София
  • БИ:Българско бранно умение

Публикувано: 03 септември 2012 - 12:12

Наистина е интересно Качена снимка
Психологията не я смятам за наука, към психиатрията питая недобри чувства, поради факта, че за последните две-три десетилетия неколкократно промени класификацията на заболяванията си и накрая всичко е мусака...
По отношение на коментара на Никодим, вместо да давам квалификации, ще го помоля ако може да коментира малко по-подробно неортодоксалното си мнение за ума и неговото ползуване?
Поздрави!

За св. Григорий Палама и същността на исихазма

Исихазмът е молитвен живот, живот с любов и в същото време – светотайнствен, литургичен живот, в който след очистване от страстите човекът получава дълбок опит, възможност за съзерцаване на Божията слава и благодат. Това не е просто начин на подготовка за молитва, както в началото мислел Варлаам и дори някои невежи монаси обяснявали, че трябва да се притисне главата към гърдите, да се следи дишането и да се гледа в пъпа... Това са глупости, които още св. Григорий критикува.

Разбира се, необходима е добра концентрация, но това не е медитация. Не медитация, а вглъбяване в молитвата, така че умът да отиде в сърцето. Това е дълбината на човешкото битие. Както Спасителят е казал, “от сърцето излизат зли помисли” (Мат. 15:19). Сърцето винаги се е смятало за център на волевия и чувствен живот, а умът е рационалният център на мисленето. Но Спасителят знаел какво казва, познавал е човека. И сърцето е много повече от чувствен или волеви център. Това е ядрото на човешкото битие. Когато Спасителят казва “блажени са чистите по сърце, защото те ще видят Бога” (Мат. 5:8), това означава, че не само чувствата и волята, а целият човек е очистен. Това включва, разбира се, и човешкото тяло, дори физическото сърце.

Сърцето – това е целият човек. И затова, ако молитвата се извършва само с ума, тя ще е повърхностна. Но ако умът се съедини със сърцето, тогава ще може да функционира задълбочено. Такава е връзката между органите, в психофизическия състав на човека. За това говорели св. Палама и отците-исихасти.

Има едно слово за молитвата, което се приписва на св. Симеон Нови Богослов, но не е негово. Там се казва: “просохи” е внимание, а “просевхи” е молитва. “Евхи” е моление, молитва, а “прос-” означава приближаване, като например “стъпвам” и “пристъпвам”. Така е и в “просевхи”. А “просохи” означава също и близост до нещо, внимание към нещо или към някого. Сега внимание, драги мои, това е нещо много важно в живота на човека. Св. Василий поправя гръцката мъдрост. В Делфи било написано, уж пророчицата Пития го била казала: “Познай себе си” (“Gnothi seauton”). Сократ и учениците му обичали да го повтарят. Но св. Василий в едно свое слово казва, че човек не може да познае себе си, но може да внимава върху себе си. Вместо “познай себе си” св. Василий казва “внимавай върху себе си”.

Внимателният човек може да направи много повече за себе си, вътре в себе си – на първо място, той може да привлече Божието внимание, Божията любов, Божията благодат.

Св. Симеон Нови Богослов казва, че човек трябва да се подвизава, да се моли, да плаче, да се кае, да извършва подвизи, но при всичко това да съзнава, че не подвизите го спасяват, а вниманието, Божиите очи, които ни виждат в това разположение на духа, в това състояние. Той, Господ, ни спасява. С подвига си човек просто показва, че иска спасение, и предоставя себе си за това, показва, че внимава за това. Подвигът се състои в това, да се молиш по-дълбоко в себе си, да бъдеш концентриран.

Падението на човека, между другото, се заключава в това, както казва св. Григорий Синаит, а св. Симеон Нови Богослов го е казал преди него, че човекът се разконцентрирал: неговите чувства, мисли, воля, желания – всяко от тях теглело тялото в своята посока. Благодатта е добър координатор. Благодатта на Св. Дух ни обединява, прави ни един човек. И действително, когато човек почувства дара Божий, получи го, веднага вътрешно става едно, единен. Така утвърждава исихазмът.
Автор: Еп. Атанасий (Йевтич)

http://dveri.bg/ЗА_С...НА_ИСИХАЗМА.htm

Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !
Бранното умение от самото начало ни учи, укрепва и усъвършенства в любовта.

#22 bean

bean

Явор Михайлов

• Дао
  • 66 мнения
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 04 септември 2012 - 14:45

И на мен ми разправяха, че само по един човек от държава, можел да стане зен-будистки поп...

#23 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 04 септември 2012 - 21:20

Е то, ако е по един от държава смятай колко милиарда китайци и индийци се потят напусто Качена снимка
  • Quetzalcoatl харесва това
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#24 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 05 септември 2012 - 17:35

Абе всички духовни практики извън православната църква са и опасни и вредни и водят все към ада.
  • AngelZ харесва това

#25 shadowseeker_

shadowseeker_
  • Гости

Публикувано: 06 септември 2012 - 22:15

Горките будисти били сатанисти......

#26 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 08 септември 2012 - 17:11

Да будистите и индуистите имат бесовски духовни практики, тоест сатанистки.
Да не говориме за други далекоизточни духовни учения.

#27 FiRE

FiRE
  • Дао
  • 182 мнения
  • От:Монтана\Велико Търново
  • БИ:Киокушинкай

Публикувано: 08 септември 2012 - 19:51

Пратихте Буда и целия изток по дяволите :) Що аджеба ги има още по света?

#28 shadowseeker_

shadowseeker_
  • Гости

Публикувано: 08 септември 2012 - 22:30

Да будистите и индуистите имат бесовски духовни практики, тоест сатанистки.
Да не говориме за други далекоизточни духовни учения.

Начина ти на изказ ми е познат..това кой акаунт ти е?

#29 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 10 септември 2012 - 16:17

И на мен ми разправяха, че само по един човек от държава, можел да стане зен-будистки поп...

Не съм чувал да има дзен-будистки попове. И до колкото знам дзен-будизъм има най-вече в Япония.

#30 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 11 септември 2012 - 18:44

Пратихте Буда и целия изток по дяволите Качена снимка Що аджеба ги има още по света?

Има ги и доста и на запад, ама това е една доста дълга и сериозна тема. Има един американски православен монах: Серафим Роуз, та той е написал интересни неща по въпроса за далекоизточните религии и философии.

#31 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 11 септември 2012 - 18:48

shadowseeker

Ми това си ми е баш моя оригинален ник.

#32 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 11 септември 2012 - 21:09

Сега да дам тълкуване на тази работа с бузите. Да важи буквално, но само за наистина светите хора, достигнали съвършенство в Бога.
за останалите има преносен смисъл. Ако брата ти те обиди или приятел, на место да го захапеш веднага, по-добре си премълчи да не става скандала по-голям. Въобще става дума да не се отговаря на злото със зло, особено между роднини, приятели и сънародници.
Ето вече няма да го тълкувате по начина на комунистите.

#33 FiRE

FiRE
  • Дао
  • 182 мнения
  • От:Монтана\Велико Търново
  • БИ:Киокушинкай

Публикувано: 11 септември 2012 - 22:16

Не го знам Серафим но ако е критик или защитник не ми го фали. Колкото лошо може да се говори за източните толкова може и за западните.

#34 katana_

katana_
  • Гости

Публикувано: 11 септември 2012 - 22:19

ако едната страна е смирението,добротата а другата гнева,и разрушението ако те ударят по едната страна ,подлагаш другата нали ?? интересно тълкуване ,от един много начетен в тази сфера човек..

#35 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 12 септември 2012 - 08:42

Не го знам Серафим но ако е критик или защитник не ми го фали. Колкото лошо може да се говори за източните толкова може и за западните.

Отец Серафим Роуз беше човек казващ истината. Православната църква и православието не са от запада, а от изтока.

#36 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 12 септември 2012 - 08:43

Серафим Роуз просто казваше истината. Самият той е минал през духовните практики на далечният изток.
Православието не е от запада, а е от изтока.

#37 bean

bean

Явор Михайлов

• Дао
  • 66 мнения
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 12 септември 2012 - 15:38

Щом мишока казва, че няма зен-будистки попове, значи няма. Край на спора. Качена снимка

#38 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 12 септември 2012 - 18:07

Да така е !!! Има само православни попове.

#39 shadowseeker_

shadowseeker_
  • Гости

Публикувано: 12 септември 2012 - 18:20

а католиците шамани ли са?

#40 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 12 септември 2012 - 18:32

Нямам представа, ама като ги гледам тука : доста мязат на шамани.
Важно е какви сме ние православните.