Към съдържанието

- - - - -

Да си поговорим за Краси Китаеца

• Please log in to reply
В темата има 14 мнения

#1 mechkae_

mechkae_
  • Гости

Публикувано: 23 септември 2012 - 16:41

Да си поговорим за Краси Китаеца. Не съм нито първия нито последния човек запознал се с Краси, но все пак четвърт век си е достоен повод за събиране. Само, че то няма да се състои. Зашото ни напусна толкова ненадейно, че чак се почувствах обидена. Исках да му кажа още толкова много неща. Пиша това, не защото искам споделя , че ми е много мъчно - това всъщност си е моя работа. Пиша го защото отчаяно търсех каквото и да било написано в негова памет из иначе така препълнените форуми и не намерих. Та хайде да започнем отнякъде. Познавам Краси от 87ма година, помня тогава с него бяха Младен, Жан, Ади, помня закратко Миро ( Сун У Кун ) и Цанко, по-късно Милен, Силви, Стенли, Симеоновците, естествено Мъро и Емо, помня Павката и Вальо, фирмата , която направиха с Вуйчо и най-вече помня колко сериозен беше Китаецът, когато беше Сериозен и колко весел беше, когато Не беше сериозен. Краси имаше страхотно черно чувство за хумор. Цитатите не са за пред хора... Веднъж ми подари брадва за рождения ден ( после крадците я отмъкнаха ) и заедно с момчетата ме заведоха на разходка до Софийския затвор. Беше перфектният рожден ден. Помня как вися с главата надолу, за да измъкне едно коте от канала пред нас, как ме накара да мина по заледените тръби над Перловската река за по-пряко, как изтанцуваха с Радина Кънтри танц и събориха всичко в хола. Също помня, че Китаецът никога не оставаше седнал, ако в стаята има жена или по-възрастен мъж. Респекта, който той имаше към заобикалящия го свят довеждаше до респект към самия него. В началото у нас във вградения шаф от време на време се донасяха разни сайове и книги, които после се прибираха. По-късно вече не се налагаше. Първо висяхме у нас, после на Магурата, после, спомням си се пътуваше със 111 до края на света ( между Люлин и Младост към два часа ), после на НДК, във вихъра на нови и стари ученици, черни котки, цветни риби, кучета, бирени бутилки и сменящи се сезони, през всичките тези години ( повече от възрастта на някои от четящите тук ) пътят ни доведе до тук - той е в по-добрия свят, а аз съм пред компютъра и пиша. И защо ли буквите се размазват пред очите ми? Моля ви, нека да си поговорим за Краси Китаеца!
  • Onimo харесва това

#2 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 23 септември 2012 - 19:35

[quote name='МАГИСТРАТ ]
Гого,
Логото няма ли да е по-добре, ако нещо от този сорт:
Качена снимка

Йероглифът се губи малко, а така (или по подобен начин) изпъква.
[/quote]

Да напомня,че логото на сайта е негово дело!!!!!!
Често го засичах, като отиваше в школата си в читалището на Овча Купел, изглеждаше жизнен, винаги с трезва оценка- напук на обичайните заблуди ,,,,,,та новината дойде изненадващо !
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#3 Siko_

Siko_
  • Гости

Публикувано: 23 септември 2012 - 21:50

Не съм сигурен какво да кажа... Аз съм от хората които го познават от съвсем скоро. Едва бях започнал да го опознавам. Не знам какъв е бил преди година, или пет, пък камо ли двайсет. За него знам само няколко неща, всъщност се броят на пръсти.
Знам че той подбираше думите си. Това забелязах веднага и веднага харесах. Независимо дали е сериозен или не, той използваше правилните думи. Може би затова предпочиташе да показва движенията мълчаливо, вместо да ги обяснява с приказки...
Знам че той винаги пръв забелязваше дъгите в небето, но въпреки това не пропускаше да види буболечките по земята. Бутни някоя и ще те нарече "убиец!". "Жива е, тя само я бутна" се намесвам аз. "Тихо! Нека й е гузно!" ...или нещо подобно. Сега ми се иска да бях запомнил точните му думи.
Това което знам най-добре е че когато той говореше, аз слушах и не смеех да гъкна. Слушах много внимателно, защото знаех че той ще говори кратко и точно, понякога дори само с една дума. Накрая, ако питаше дали съм разбрал, аз само кимвах тихо. Ако пък не разбирах, тогава вместо кимване го поглеждах някак объркано. И в двата случая обаче оставах мълчалив.

#4 Alcek_

Alcek_
  • Гости

Публикувано: 23 септември 2012 - 22:01

Виждал съм го само веднъж на живо, на спирката на 204 на кръстовището Гоце Делчев - България. Чувал съм разни истории за него от негови ученици. Една ми се е запечатала в главата, но би било проява на ужасно лош вкус да я разкажа в момента. Смешна е, с убийствено чувство за хумор, и съм я преразказвал десетки пъти. Подсетете ме по-късно, ще я разкажа, ако някой не ме изпревари.
Историите са това, което остава след нас, когато минем оттатък...
  • chichochich харесва това

#5 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 23 септември 2012 - 23:52

Участвал съм само в един семинар на Краси Китаеца, тъй като не практикувам тай чи, но няколко неща ми направиха силно впечатление. Нямаше надменност и парвенющина в държанието му, винаги отиваше да обясни и помогне ако някой не се справяше с дадено движение, и не говореше много, но каквото кажеше беше точно и на място. Даже Краси демонстрира няколко техники от тай чи върху мен и показа нещо много интересно, свързано с натиск на нервен център, което не знаех че съществува в това изкуство. Ето съвета който запомних от Краси за упражнението туй-шоу("бутащи ръце") - "Бъдете винаги в движение. В момента в който спрете давате възможност на противника да намери опорна точка и да ви избута". Познавам редица инструктори по Винг Чун, и от наблюденията и опита ми в преподаването считам, че Краси беше учител по бойни изкуства в истинския смисъл на тази дума.
  • ISTORIK харесва това

#6 Тихомир Тодоров_

Тихомир Тодоров_
  • Гости

Публикувано: 24 септември 2012 - 00:11

Познавах Краси от давна. Той беше добър човек и истински отдаден на бойните изкуства човек. Нека почива в мир.
  • ISTORIK and mechkae харесват това

#7 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 24 септември 2012 - 08:04

Краси бе човек, от който имаше какво да се научи.
Благодарен съм му за знанията, които сподели с мен.
Ще си спомням с добро за него.
  • ISTORIK харесва това
Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#8 Black Wolf

Black Wolf
  • Дао
  • 75 мнения

Публикувано: 24 септември 2012 - 17:28

Лека му пръст на Краси... Познавах го може би повече от 25 год. Тъжно е, когато виждаш как оредяват "старите кучета", но това ни чака всички.

Не бива да се забравя, че той беше един от хората, които поддържаха искрата на бойните изкуства през онези далечни години, когато ни преследваха, когато забраняваха за се тренира, когато се криехме по мазета, тавани, горички и полянки... Но пък беше и хубаво време.
  • Zeus харесва това

#9 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 25 септември 2012 - 10:12

Поклон пред паметта на пионерите, които ни разкриха прекрасния свят на бойните изкуства и вече не са сред нас!
  • ISTORIK харесва това
Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#10 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 610 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 26 септември 2012 - 20:57

Познавам Краси от една среща с него в Пловдив.

Лека му пръст! Колко жалко, че толкова рано ни напусна.

Скоро прочетох една мисъл - че може да се разбере, че си изпълнил мисията си на този свят, когато го напуснеш; ако все още си жив, значи все още не си я изпълнил. (Не, че звучи успокоително...)

Изказвам своите съболезнования на близките му!
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#11 adarsky_

adarsky_
  • Гости

Публикувано: 29 септември 2012 - 21:19

Краси промени моя живот, за което ще съм му вечно благодарен. Поклон пред паметта му.
За мен той беше велик човек и като такъв имаше и своите странности, но у всеки свой ученик той намираше по нещо и го развиваше.
Рядко се срещат учители които са отдадени на учениците си. Такъв беше и неговия близък приятел Адриян Недялков, който също ни напусна рано.
Но поне сега са заедно на едно по-добро място където има само доброта и спокойствие.
Нека не забравяме че един ден от нас ще остане само спомена, а какъв ще бъде той зависи от това как сме живяли .......

#12 Bobby

Bobby
  • Дао
  • 52 мнения
  • От:София

Публикувано: 23 януари 2014 - 21:49

При него всичко бе урок.

Идва веднъж Краси на тренировка закъснял, в 34-то у-ще в кв.Борово и с небражна усмивка, подхвърля със закачка:

- Може да започнем тренорвката по-късно, но за сметка на това ще приключим по-рано!

..., а, преди тази случка с няколко години разлика, бе споменал, че " колкото повече почивам, толкова повече ми остава време за тренировка".

Дзен "Будализмите", както той ги наричаше и Даоските подходите в преподаването му бяха стил, който очароваше и продължава да дава плодове и днес!

Почивай в мир Учителю!

Това мнение е редактирано от Bobby: 23 януари 2014 - 21:59

#13 Доктора

Доктора

лаошъ (старши преподавател)

• Дао
  • 2930 мнения
  • От:гр. София
  • БИ:Кунг-Фу /Син-И, Ба-Гуа/ и Кали/Ескрима

Публикувано: 04 февруари 2015 - 23:52

През 2012 г. загубих двама приятели от света на бойните изкуства у нас - д-р Валерий Найденов /6-ти дан Таекуондо/ и Красимир Димитров - Китаеца /майстор на Тай-Дзи-Цюан и Кунг-Фу/, бивш председател на Българската федерация по У-Шу. И двамата бяха дългогодишни мои приятели от близо 30-35 години! Мога да разказвам много за двамата, но ще кажа само едно и двамата ми липсват - няма с кого да споделям определени неща за бойните изкуства и да се шегуваме помежду си както ние си знаем; с черния хумор от едно време.

Малко време след погребението на Краси ми се обажда по телефона мой добър познат свещенник /тренирал в миналото бойни изкуства/ и ми казва: - Абе знаеш ли, че Краси Китаеца е починал, знаеш ли че са го погребали извън гробищата на полето, че нямало място!? Казвам знам, нали бях на погребението. За добрите хора винаги няма място в този шибан свят...... Тъжно ми е и малко празно и самотно без приятелите, а Краси беше истински приятел даже и когато се карахме на разни теми за бойните изкуства. Помня Краси от онова романтично време, когато бойните изкуства се практикуваха тайно, всичко беше загадъчно обвито в мъгла, информацията беше кът, но ентусиазма и духът на практикуващите беше друг. Битките между школите бяха съвсем истински и нямаше състезания. Сега това нещо го няма и хората са други, а може би и ние сме се променили с годините, кой знае....... yin-yang.gif

Краси е част от тези хора - пионерите, които въведоха бойните изкуства у нас: https://www.facebook...39571744&type=3

Това мнение е редактирано от Доктора: 04 февруари 2015 - 23:58

#14 Доктора

Доктора

лаошъ (старши преподавател)

• Дао
  • 2930 мнения
  • От:гр. София
  • БИ:Кунг-Фу /Син-И, Ба-Гуа/ и Кали/Ескрима

Публикувано: 05 февруари 2015 - 17:23

1622217_10202574705282401_255201958_n.jpg

Красимир Димитров - Китаеца /1957-2012 г./

1926641_10202574685361903_918426020_n.jpg

Краси по време на демонстрация на бойни техники от Тай-Дзи-Цюан.

923130_10202574692922092_1226373973_n.jpg

Краси Китаеца и Валери Иванов практикуват техники от Тай-Дзи-Цюан.

Краси Китаеца както вече отбелязаха някои тук, имаше особено чувство за хумор. Във връзка с това ще разкажа една типична история. Преди години с него се "цакахме" със "секретна информация" за Кунг-Фу и си разменяхме разни полезни четива и книги. По едно време го питах дали има някакви интересни книги за работа с китайски меч. Той каза че има и ми донесе копие от една такава книга, издадена в началото на миналия век от някакъв известен майстор под наслов "7 звезден меч". Ей, викам си голяма работа ми се отвори, сега ще клъвна от тайните и ще развъртим мечовете както трябва - истинско натурално Кунг-Фу. Прибирам се в къщи и отварям да разгледам по-внимателно ценната придобивка и опа-а - първа изненада книгата си е на старокитайски /за незапознатите, това е по речников фонд над 50 000 йероглифа; за наречия и други неща да не говорим/. Бре, викам моя приятел китаеца Ли Ядзюн /който завърши българска филология в СУ/ си замина за Китай; кво правим сега - няма кой да превежда. Тукашните специалисти не отбират от старокитайски и даже новокитайския ги затруднява. Краси едва ли ще седне да ми превежда, макар че сме превеждали разни неща, пък старокитайския и за него не беше лесен, въпреки, че четеше и пишеше някои йероглифи. Почесвам се по главата и викам я поне някакви илюстрации да позяпам - все ще е на далавера. Гледам илюстрациите и не вярвам на очите си - ами те всичките илюстрации са една и съща снимка, която се повтаря от време на време /една поза и една техника, може би две/. Явно авторът на книжката и Краси са имали сходно чувство за хумор....... Работата тотално отече в канала. Книгата и досега май я пазя, но такъв си беше Краси Китаеца - майтапчия! pardon.gif

Това мнение е редактирано от Доктора: 05 февруари 2015 - 17:29

#15 Ppeppi

Ppeppi
  • Дао
  • 150 мнения

Публикувано: 09 февруари 2015 - 23:14

Между другото Краси Китаеца има издадена книга за Ян стила на Тай Дзи Цюан, виждал съм я на книжния пазар в Пловдив