Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Zhan Zhuang

zhan zhuang the search of w

• Please log in to reply
В темата има 38 мнения

#1 PeterPAN

PeterPAN

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения
  • БИ:Master of the Light

Публикувано: 04 май 2013 - 09:18

Някой занимавал ли се е с този "стил" ефекта върху мен е Уникален...

Абсолютно начинаещ съм :)

#2 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения
  • От:Добрич
  • БИ:тайдзи, ТКД, бокс, някои оръжия...

Публикувано: 02 април 2014 - 09:30

Това не е стил, а упражнение. Един стил съдържа много повече неща. Почти всички, които тренират китайски бойни изкуства, а и не само, се занимават с това упражнение. Трябва да си много талантлив, понеже при мен за 11 години практика няма някакъв уникален ефект, но сигурно е различно за абсолютно начинаещи. :)

Продължавай да практикуваш. Респект заслужава всеки, който започва да се занимава на 40.

Това мнение е редактирано от сила: 02 април 2014 - 09:32

#3 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 09:33

Някой занимавал ли се е с този "стил" ефекта върху мен е Уникален...

Абсолютно начинаещ съм smile.png

Това не е стил, а упражнение. Един стил съдържа много повече неща.
Почти всички, които тренират китайски бойни изкуства, а и не само, се
занимават с това упражнение. Трябва да си много талантлив, понеже при
мен за 11 години практика няма някакъв уникален ефект, но сигурно е
различно за абсолютно начинаещи. smile.png

Продължавай да практикуваш. Респект заслужава всеки, който започва да се занимава на 40.

#4 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 02 април 2014 - 12:59

Съвсем отскоро започнах по-сериозно да се занимавам със стоене и трябва да кажа, че резултатите идват много бързо, да кажем до няколко седмици. Единствената разлика спрямо предишният ми опит са обясненията. Иначе преди за над 2 години практикуване, единственото, което усещах, е заякване на краката... Така че таланта според мен няма никаква роля. Както всяко друго упражнение, тряба да се знае за какво служи и как се прави. Както със всяко друго упражнение, ефектите не закъсняват да се появят.

Ефектът е наистина интересен, но много незначителен в началото.

#5 Pei Jun

Pei Jun
  • Дао
  • 366 мнения
  • БИ:Yi Quan, San Da, Combatives

Публикувано: 02 април 2014 - 22:27

Да занимаваме се, най - редовно. Всъщност стилът който тренирам изцяло е изграден на основата на това упражнение. Това е И Цюан (Yi Quan), а напредъка много зависи от правилната практика, тя пък зависи от методиката и не на последно място от усилията и индивидуалността на всеки практикуващ :) Всъщност на клипа съвсем за малко се появи един известен майстор на И Цюан :)

#6 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 03 април 2014 - 11:02

Наскоро попаднах на интересен материал в интернет, написан от ученик на Wang Lianyi, син на Wang Jiwu:

https://wulinmingshi...n-hidden-power/

Ето превод на частта, касаеща джан джуан:

"Тренирането на джан джуан не служи за заякване на краката, а за развиване на вътрешна сила и вътрешната ци. На този етап стоим в ниски позиции, но не е добре да се стои твърде продължително. В началото са достатъчни няколко минути - моят шъфу задържа позиция само за 100 вдишвания. Ако желаеш, можеш да разменяш краката си, важното е да не се схванеш. По този начин развиваш сила, въпреки че стоиш за кратко време. Докато стоиш, ръцете могат да се движат леко, но краката трябва да са неподжвижни. Талията (дантиен) и раменете трябва да се завъртят, когато почувстваш притока на вътрешна сила (ней ли). Заедно с упражнението е необходимо да си представяш определени неща. Най-доброто време за тренировка е когато няма шум и хора наоколо: моят шъфу тренира в 4 следобед, докато аз тренирам между 10 вечерта и полунощ - това е въпрос на личен избор."

#7 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения

Публикувано: 05 април 2014 - 07:23

Джанджуан в сумо:

http://www.sumoforum...e=2#entry252476

Това мнение е редактирано от сила: 05 април 2014 - 07:33

#8 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 05 април 2014 - 10:15

Практикувам система, която произлиза от японски БИ, и тя изглежда в голяма степен аналогична на китайските вътрешни практики, които съм виждал. Напълно е възможно, да не кажа 100% сигурно, тези практики да са преминали от Китай в Япония преди години. Има някои чисто исторически проблеми в тази теория, но сходствата са изключителни.

#9 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения

Публикувано: 06 април 2014 - 05:24

Исторически погледнато, малко трудно може да се говори за китайска, японска или корейска култура. В традиционните култури на територията на трите съвременни държави има трърде много сходства. Спокойно можем да ги обединим в една обща източноазиатска култура, като изключим най-външните западни и южни китайски провинции. Кое откъде е дошло не е важно, определено е имало голям културен обмен. Нещо може да се е зародило на едно място, но да е било развито и усъвършенствано на друго. Японската катана например.

Джанджуан в различни варианти се тренира в много бойни изкуства. Подобно упраженение има както в монголската борба, така и в южните китайски стилове.

Това мнение е редактирано от сила: 06 април 2014 - 05:30

#10 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 06 април 2014 - 10:51

Моят коментар беше в по-конкретен смисъл. В японски БИ като Дайто рю и Айкидо има прекалено много термини и концепции, които са директни заемки от китайски източници. Съществуват други японски БИ, чиито сертификати на високите нива са дори написани на китайски. Т.е. тук не става дума за някаква косвена връзка от миналото, а за директна такава. За съжаление в момента не е ясно как е станало това заемане, тъй като исторически би следвало да се е случило точно в периода на изолация по времето на шогуната Токугава. По никакъв начин не помага и факта, че до ден днешен вътрешните практики се считат за някаква тайна.

#11 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения

Публикувано: 06 април 2014 - 14:06

Моят коментар беше в по-конкретен смисъл. В японски БИ като Дайто рю и Айкидо има прекалено много термини и концепции, които са директни заемки от китайски източници. Съществуват други японски БИ, чиито сертификати на високите нива са дори написани на китайски. Т.е. тук не става дума за някаква косвена връзка от миналото, а за директна такава. За съжаление в момента не е ясно как е станало това заемане, тъй като исторически би следвало да се е случило точно в периода на изолация по времето на шогуната Токугава. По никакъв начин не помага и факта, че до ден днешен вътрешните практики се считат за някаква тайна.

Не съм запознат много с японската история. Знам, че сред японската аристокрация до 19 век китайският език е бил изучаван като аристократичен език; изучавали са се и китайски военни манускрипти, така че нищо чудно терминологията да е на китайски. Аз се занимавам с айкидо от 5 години, а с китайски бойни изкуства от 10+. Има общи неща, но досега честни казано не съм успял да направя паралел между айкидо и някой от познатите ми китайски стилове. Има голяма прилика в системата цин-на и в техниките в айкидо и джуджицу, но това е съвсем в реда на нещата - заклюването на една става не може да бъде направено по чак толкова различни начини; напълно е възможно двете системи да са възникнали паралелно, с минимални влияния една на друга,. Разглеждал съм европейски учебници по фехтовка с идентични похвати, а е изключено италианските майстори да са били повлияни от японски или китайски през 16 в. примерно.

Аз разглеждам източноазиатската култура като единна, тъкмо защото понятията за държава, нация, национална идентичност и култура се формират през 20 век. На територията на модерната държава Китай са съществували стотици царства. Т.н. "династии" реално са били съвсем различни държави със съвсем различна политика, култура, че и език. Така че не може да се говори за единна китайска култура въобще. Има култура на Цин, на Мин, на Дзин, на Сун, на Тан, на Хан, на първата Цин и т.н.Дори всеки император си има съвсем собствени идеи. Освен това древните държави въобще не са били толкова централизирани, колкото си мислим. Държавата - това е била столицата и околността. Всичко останало е било провинция, която е била повлиявана твърде малко от столичните моди и то само в кръговете на изпращаните от стилицата аристократи. Местните големци са имали съвсем различна идея за култура. Същото е и в Корея, а Япония като островна държава предполага още по-голямо културно разделение. Меджу всички културни центрове е съществувал културен обмен. Бог знае къде са се зародили йероглифите и чие творение са. Може да е било на територията на Китай, но това значи ли, че са били измислени от китайци. През 2-3 век по нашите земи е имало гали (келти), сега такива са останали само на островите Албион и Ирландия. Ако те са сътворили нещо тук, то достояние на българската култура ли е?

Твърде голяма е приликата в културните постижения на съвременен Китай, Япония и Корея. Исторически дин. Тан е повлияла най-много и на Корея и на Япония клултурно. Дин, Тан е била на територията на днешен Китай, но може ли да твърдим, че това е китайска култура? Цялата култура на дин. Цин е пренесена в Тайван. на територията на Китай през 60те и 70те се унищожава всичко старо и се заменя с ново. Реално Тайван е културният наследник на Китай. Континенталните китайци са вече носители на съвсем друг тип култура.

Пак съвсем в реда на нещата е "китайската" култура да влияе на Корея и Япония. Хората, живеещи между двете реки, са влизали в много повече политически, културни и търговски взаимнодействия поради географското си положение. Територията, на която са се осъществявали тези взаимоотношения е много по-голяма от територията на някой от японските острови или на някоя от древните корейски царства, които също са били географски ограничени от положението си. Въпреки това, пак поради изолираността си, културните достижения, достигнали до Корея и Япония, са били преработени така, че са станали нещо съвсем различно от оригинала.

Шаолинските бойни изкуства са пренесени в Китай от индийски монах. но колко общо имат днешните шаолински стилове с индийските? И това, което е общо, дали произлиза от един източник.

Навремето моята учителка по китайски разказваше, как някакъв мастит професор създал теория, че древните българи идват от Япония, защото японската дума 山 (яма) звучала идентично с нашата "яма", обаче с времето добила противоположно значение...

И аз съм ял традиционно апонско ястие, което е идентично с нашите кофтета в доматен сос, но не мисля, че двете ястия идват от едно и също място.

Не възразявам, че кного японски стилове произлизат от по-стари китайски такива, но не можем да отречем, че японският подход е съвсем различен.

Това мнение е редактирано от сила: 06 април 2014 - 14:11

• Единак харесва това

#12 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 07 април 2014 - 13:53

Поради непознаване на достатъчно детайли, дълго време японските бойни изкуства ми изглеждаха съвсем различни от китайските. Напоследък мнението ми търпи промени. Външно има значителна разлика в общия случай, но се оказва, че от вътре разликите не са толкова много. Разбира се, както беше вече споменато, тялото е едно и също при всички бойни изкуства, така че е по-скоро естествено да има сходства.

Странното за мен беше друго, да разбера, че има изключителни прилики в методите на трениране на някои БИ. Да вземем за пример Айкидо. Аналогиите с Тайдзи са повече от очакваното на пръв поглед. За повече информация препоръчвам този блог: http://www.aikidosangenkai.org/blog/

Кристофър Ли е професионален преводач от японски, който е имал щастието да превежда и тренира с повечето от известните Айкидо майстори.

#13 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения

Публикувано: 07 април 2014 - 16:03

Поради непознаване на достатъчно детайли, дълго време японските бойни изкуства ми изглеждаха съвсем различни от китайските. Напоследък мнението ми търпи промени. Външно има значителна разлика в общия случай, но се оказва, че от вътре разликите не са толкова много. Разбира се, както беше вече споменато, тялото е едно и също при всички бойни изкуства, така че е по-скоро естествено да има сходства.

Странното за мен беше друго, да разбера, че има изключителни прилики в методите на трениране на някои БИ. Да вземем за пример Айкидо. Аналогиите с Тайдзи са повече от очакваното на пръв поглед. За повече информация препоръчвам този блог: http://www.aikidosangenkai.org/blog/

Кристофър Ли е професионален преводач от японски, който е имал щастието да превежда и тренира с повечето от известните Айкидо майстори.

То и аз съм от китайски преводач, тук-там и от японски правя, ако са йероглифи и е просто, ама това не ми помага много в бойните изкуства, хехе. Бавно схващам, трябват ми много повторения. Докато стигне едно движение от крайниците до мозъка, половината се губи по пътя. scratch_one-s_head.gif

Това мнение е редактирано от сила: 07 април 2014 - 17:31

#14 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 07 април 2014 - 17:25

Ха-ха! Точно моя случай, но в обратен ред!

Тръгнал съм от японско БИ (Айкидо) към китайските (незначителен стаж в Багуа и Тайдзи), а напоследък към американско (тук даже не може да се говори за стаж все още). При мен се губи връзката от мозъка км крайниците, даже едно движение не мога да направя.

Едно е неоспоримо, нужни са мноооооого повторения.

#15 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 07 април 2014 - 19:55

Ами не знам момчета...аз досега не познавам, човек, който да има истински напредък с Джанджуан...това упражнение е за много високо ниво адепти, а не за новобранци и не е толкова за развиване на нещо, колкото за неговото трениране.

Чувал съм невероятни глупости за Джанджуан....как изграждало структура....как енергийно нещо си правило...и обикновено хората, които го казват не могат на краката си да стоят...или тренират нещо друго и обикновено напредъка  им идва от това "друго".

Според  мен ползата му е силно преувеличена....scratch_one-s_head.gif

В общи линии по разните интервюта се папагалстват едни и същи работи на принципа "copy-paste".

Що се отнася до Японските БИ то заемките още от окинавското карате се виждат с невъоръжено око...

Според мен с някои изключения японците не са разбирали много голяма част от истинските принципи и същност на КБИ, а просто са натъманявали външни аспекти.

Истинското Кунгфу трябва да те запази жив и здрав и да ти помогне да оцелееш независимо по какъв начин, а не да си правиш харакири....но това е дълга история.chinese.gif

Това мнение е редактирано от AngelZ: 07 април 2014 - 20:12

• Единак харесва това

#16 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 00:33

Честно казано, не разбрах какво искаш да кажеш.

На мен ми бяха показани няколко различни упражнения, които са все стоене.

Първото е отваряне на тялото. С него се тренира връзката между всяка част на тялото и хара (дантиен).

Второто е движение в неподвижност.

Целта на тези две упражнения е развиване на намерението (на китайски И) и съответните промени в тялото и съзнанието, които настъпват бавно и постепенно с повторенията и с увеличаване на силата и чистотата на намерението.

И не смятам, че окинавското карате има нещо общо. Тези упражнения са част от съвременна система, за която не ми е известно да има каквато и да е историческа връзка с карате. И не виждам нищо "външно" в това, което съм видял от нея. Струва ми се, че подценяваш японците в това отношение.

#17 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 08 април 2014 - 06:34

Честно казано, не разбрах какво искаш да кажеш.

На мен ми бяха показани няколко различни упражнения, които са все стоене.

Първото е отваряне на тялото. С него се тренира връзката между всяка част на тялото и хара (дантиен).

Второто е движение в неподвижност.

Целта на тези две упражнения е развиване на намерението (на китайски И) и съответните промени в тялото и съзнанието, които настъпват бавно и постепенно с повторенията и с увеличаване на силата и чистотата на намерението.

И не смятам, че окинавското карате има нещо общо. Тези упражнения са част от съвременна система, за която не ми е известно да има каквато и да е историческа връзка с карате. И не виждам нищо "външно" в това, което съм видял от нея. Струва ми се, че подценяваш японците в това отношение.

Точно това искам да ти кажа, че едно е да си мислиш нещо, а друго е наистина да става...има голяма разлика. "И" не се развива по този начин или поне това е най-дългият и най -сложен начин. "И" трябва вече да е развито на определено ниво за да се тренира такова нещо.

Обикновенно с увеличаването на "чистотата на намерението" по- този начин се увеличава и възможността за посещение при травматолог.

Виж за движението в неподвижност, не ми  се иска да те разочаровам, но има съвсем друг смисъл и то много по буквален....

Това е метод за тренировка без външни движения /т.е ти първо трябва да си направил всичко, за което говориш и тогава да тренираш/...просто защото едно време  като тренираш на показ..лошите ти виждат кунгфуто и те убиват много по- лесно...,но това едва ли би задоволило желанието за "мистични" и "тайни" упражнения развиващи необикновенни способности /хари, И, Ци, Ки и тн./  в начинаещите адепти...и затова са почнали раздувкитеsmile2.gif

Що се отнася до окинавското карате там съм виждал неща близки до вътрешните КБИ...

...а иначе правилно си забелязал, че не ми харесват особено ЯБИ, но това си е мое лично мнение, което не налагам...smoke.gif

Както е казал председателят Мао..."нека десет хиляди цветя да цъфтят"..всеки си тренира това, което му харесва.dntmention.gif

• Единак харесва това

#18 Единак

Единак
  • Дао
  • 346 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 09:02

smile2.gif

Да подкрепя малко Ангел ..

Аз също смятам, че Джанджуан не трябва да се преподава на начинаещите по начина по който се прави в момента. Най-малкото трябва поне да им се обясни преди това с прости думи и на съвсем материално-чувствено ниво, какво трябва да следят и търсят като усещане и възприятие, преди да започнат да стоят като клатещи се истукани и да си представят че ги обливат вълни от какви ли не сили и енергии и въображението им да избухва като свръхнова.

В противен случай много скоро почват да се получават изказвания като на автора на темата ..

Джанджуан е просто упражнение със съвсем "материални" цели. Няма разни енергиини или незнам си какви  движения в неподвижноста или някакви други простотии. Това е чиста статика, чиито основни цели са развитието на баланс, усет за напрегнатост и отпуснатост, усет за местоположението на проекциите на центъра на тежест на тялото в ходилата, усет за "свързаност" на частите на тялото и не на последно място това е основно статично упражнение за повишаване на издръжливостта на сухожилията и мускулатурата на краката, без която пък е абсолютно невъзможно дори да бъде започнато, камо ли да има напредък в изучаване на нещо като Тай Чи.

Това, че при правилно практикуване на това просто упражнение се постигат ефекти на релакс и тонизация е само следствие от постигането на основните цели на упражнението. За съжаление, в момента на трениращите джанджуан, целите и следствията които те трябва да достигат при изпълнението му почти винаги са обърнати с краката нагоре. Обикновено им се казва, че те като застанат неподвижно с ръце пред пъпа, трябва да се отпуснат и релаксират, да почувстват как им се раздвижва незнам какво си, да се слеят със света или някакви други глупости и т.н. .. все неща които запращат начинаещите на светлинни години от същноста която трябва да усвоят с това просто упражнение.

Същото важи и за завършека на упражнението. Ръцете трябвало да се съберат върху пъпа при жените еди си как, а пък при мъжете наобратно и едните да въртяли в една посока пък другите в друга ... (в интерес на истината, това сигурно наистина така трябва да бъде и смятам че е съвсем правилно, защото е в съгласие с теорията на китайската медицина, но възмущението ми е от факта, че това просто постепенно физическо раздвижване след продължителното обездвижване, което има строго физиологична и превантивна цел (да не се получат разни схващания и травми при рязко раздвижване) се представя като "събиране на Енергията в Дантиен" - т.е. енергиината зарибеност е налице. Ето това ме дразни.) 90 и кусур % от хората разбират и започват да си представят под "събиране на Енергията в Дантиен", някакъв порой от мистична Енергия, стичаща се от всички части на телата им в коремите им ... sad2.gif

Това е не само грешно, то е и съвсем реално опасно за здравето, защото традиционната медицина казва, че мисълта води кръвта и хора с определени здравословни проблеми, при подбни представи могат сами да си докарат доста неприятности. А същноста на израза е просто да "върнеш управлението на движенията на тялото от зоната на Дантиен или таза" ... - просто и елементарно.

Така че, и Джанджуан, както и всяко друго нещо тренирано неправилно, може да бъде не само загубено време, но може да бъде и нещо съвсем истински вредно. ck.gif

Това мнение е редактирано от Единак: 08 април 2014 - 09:10

#19 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 09:13

AngelZ:

""И" не се развива по този начин или поне това е най-дългият и най -сложен начин. "И" трябва вече да е развито на определено ниво за да се тренира такова нещо."

Дали е най-дългият или най-късият начин за развиване на И не мога да преценя, но смятам, че го тренира със сигурност. В тази система И е най-важното нещо и всяко упражнение тренира И от самото начало.

"Виж за движението в неподвижност, не ми  се иска да те разочаровам, но има съвсем друг смисъл и то много по буквален... Това е метод за тренировка без външни движения"

Нали това казвам, упражнението е докато стоиш неподвижно.

И наистина споделям мнението ти за тренирането.

Единак:

За мен това си е съвсем обикновено упражнение, макар че не мога да скрия възхищението пред неизвестния гении, който го е измисил. За нещо толкова просто, то предлага изключително много неща. Чисто от техническа гледна точка, тъй като се използват визуализации, разбирам, че има хора, които ще изтълкуват нещата по различен начин от предвиденото, но тъй или иначе, такава е съдбата на повечето думи. Колкото до начина на преподаване, от незначителния ми опит съм виждал само три и смятам първите два за напълно безполезни. Дали навсякъде се преподава така, не мога да кажа.

Това мнение е редактирано от front: 08 април 2014 - 09:27

#20 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 12:10

Лично аз смятам, че твърде много се набляга на туй шоу в тайдзицюан. Освен това туй шоу се приема не за упражнение, а за спаринг...

Колкото са джанджуан, в различните стилове целта му е съвсем различна. Мога да споделя само за неща, които съм тренирал, а те са малко, при това аз се приемам за аматьор, навсякъде си нося "белия колан" и съм съгласен да се уча от всеки. Чета форума и мненията на всеки, и въпреки, че не съм съгласен никак с много от тях, не оспорвам. Тук-там добавям нещо, не за да покажа, че знам, а да предизвикам някаква реакция от по-знаещи от мен. Познавам и хора, които се занимават с вътрешни стилове, и са достигнали една високо ниво, без да наблягат на джанджуан.

Майстор Бай каза, че във всеки китайски парк е пълно с бабички, шампионки на туй шоу, които с радост ще покажат на всеки уменията си, както и с дядовци, които ще ти покажат форми, които никой не е виждал. За много хора тайдзицюан е точно това.

Напълно съм съгласен, че джанджуан не е упражнение за начинаещи. Аз съм начинаещ, от време на време практикувам джанджуан, но за мен има по-важни неща.

Още: не знам как джанджуан може да помогне за фадзин. Повечето методи джанджуан, които познавам, тренират позиции. Виждал съм в спаринги и лично съм бил свидетел, а надявам се да и някой да е свидетел на мен, как атакуващият е спиран само с позиция. Както и атаките в стилове като Син-и например, са в позиции.

Колкото малко и да разбирам от бокс и муай тай, там гардът има същото значение.

Позицията предполага твърдост, а не 流 (течене). Където го има, там има и дзин. За мен прилагането на дзин във всяко движение е върха на което и да е бойно изкуство.

Това мнение е редактирано от сила: 08 април 2014 - 12:22