Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Zhan Zhuang

zhan zhuang the search of w

• Please log in to reply
В темата има 38 мнения

#21 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 08 април 2014 - 12:25

Лично аз смятам, че твърде много се набляга на туй шоу и "спаринговата" система в тайдзицюан. Колкото са джанджуан, в различните стилове целта му е съвсем различна. Мога да споделя само за неща, които съм тренирал, а те са малко, при това аз се приемам за аматьор, навсякъде си нося "белия колан" и съм съгласен да се уча от всеки. Чета форума и мненията на всеки, и въпреки, че не съм съгласен никак с много от тях, не оспорвам. Тук-там добавям нещо, не за да покажа, че знам, а да предизвикам някаква реакция от по-знаещи от мен. Познавам и хора, които се занимават с вътрешни стилове, и са достигнали една високо ниво, без да наблягат на джанджуан.

Майстор Бай каза, че във всеки китайски парк е пълно с бабички, шампионки на туй шоу, които с радост ще покажат на всеки уменията си, както и с дядовци, които ще ти покажат форми, които никой не е виждал. За много хора тайдзицюан е точно това.

Напълно съм съгласен, че джанджуан не е упражнение за начинаещи. Аз съм начинаещ, от време на време практикувам джанджуан, но за мен има по-важни неща.

Още: не знам как джанджуан може да помогне за фадзин. Повечето методи джанджуан, които познавам, тренират позиции. Виждал съм в спаринги и лично съм бил свидетел, а надявам се да и някой да е свидетел на мен как атакуващият е спиран само с позиция. Както и атаките в стилове като Син-и например, са в позиции.

Колкото малко и да разбирам от бокс и муай тай, там гардът има същото значение.

Позицията предполага твърдост, а не 流 (течене). Където го има, там има и дзин. За мен прилагането на дзин във всяко движение е върха на което и да е бойно изкуство.

Честно казано хората, от всички които ги познавам и са на високо ниво никой от тях не е тренирал ДжанДжуан, а всеки като го питам се е подсмихвал и откровено си казва, че не се занимава и не вижда полза....

Един единствен  Ян Зибелсдорф, но при него пък аз съм сигурен, че не е добър поради джанджуана...а си приказва и практикува, защото бизнес етикетът на Чен го изисква.

Дядото Сие /бог да го прости/ като го питахме вика ..."аа не това не е нужно" и пак се усмихва и вика "не виждам смисъл"..

..."добре де, а как се тренира И".

... "ами просто" и показа едно интересно /и много просто/ упражнение.

.."а добре иначе как стоиш в джан джуан" /питаме, защото и ние си мислехме, че джанджуана е голямата работа/

...вика "аз не стоя, а тренирам пустота"..

.."ее добре де" викам "как"..."ми просто...седя и не мисля за нищо"..../е това ако знаете колко е трудно/

Гардът си е гард, позицията също, но тя не се тренира с Джанджуан...или поне не директно...

Лично аз смятам, че да се тренира джанджуан без подготовка и то значително е наистина безполезно и загуба на ценно време.smile2.gif

#22 Единак

Единак
  • Дао
  • 346 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 13:22

Единак:

За мен това си е съвсем обикновено упражнение, макар че не мога да скрия възхищението пред неизвестния гении, който го е измисил. За нещо толкова просто, то предлага изключително много неща. Чисто от техническа гледна точка, тъй като се използват визуализации, разбирам, че има хора, които ще изтълкуват нещата по различен начин от предвиденото, но тъй или иначе, такава е съдбата на повечето думи. Колкото до начина на преподаване, от незначителния ми опит съм виждал само три и смятам първите два за напълно безполезни. Дали навсякъде се преподава така, не мога да кажа.

front, именно във визуализациите е проблема .. - просто не трябва да има никакви такива неща. Мисълта трябва да почива, за сметка на чувствителноста.

...

Още: не знам как джанджуан може да помогне за фадзин. Повечето методи джанджуан, които познавам, тренират позиции. Виждал съм в спаринги и лично съм бил свидетел, а надявам се да и някой да е свидетел на мен, как атакуващият е спиран само с позиция. Както и атаките в стилове като Син-и например, са в позиции.

Колкото малко и да разбирам от бокс и муай тай, там гардът има същото значение.

Позицията предполага твърдост, а не 流 (течене). Където го има, там има и дзин. За мен прилагането на дзин във всяко движение е върха на което и да е бойно изкуство.

сила,  за да има фа дзин, трябва да има корен, а за да има корен, трябва да има баланс и фиксираност на проекциите на центъра на тежест в ходилата, които пък са неща трениращи се с джанджуан.

Колкото до дзин, мисля че ако всяко движение започва и завършва в релакс, то в него има дзин. В твърдите (стегнати) движения, които започват с мускулно стягане и (или) завършват със стегнати мускули няма дзин, има ли.

Незнам защо, но явно мнозина смятат че за да има дзин в движенията им, то те не трябва да напрягат изобщо мускулатурата си и едва ли не, трябва да се носят като разкапани и видиш ли така само като пипнат някого и оня направо ще пририта .. - сигурно, само че от смях ... Такива екземпляри има на рояци в почти всяка тай чи школа навсякъде по света.

За мен, истината е в това, което написах по-горе. Всяко движение трябва да започва с пълен релакс, който постепенно се измества от все по-масово мускулно усилие на цялото тяло и след определена точка се разтоварва без остатък до пълен релакс при завършване на движението. Това е движение с дзин (респективно с фа дзин).

#23 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 13:33

:) Четейки коментарите, оставам с впечатление, че всички говорим за съвсем различни неща, които наричаме по един и същи начин. Ето за това е необходимо човек да почувства лично с тялото си нещата.

Тъй като не мога да преценя сам, разчитам на мнението на човекът, когото съм избрал да следвам. Според него, това е много важна практика, която трябва да се прави всеки ден от самото начало. Той лично стои средно по около 30 минути на ден. В самото начало това е едно от няколко упражнения, които трябва да се тренират, докато настъпят достатъчно промени в съзнанието и тялото, за да може да се тренират съдържателно останалите.

Тъй като стоенето е основно упражнение за свързване на дантиен с цялото тяло, а пък в резултат на свързаността идва стабилността и силата, смятам, че има директна връзка с фадзин.

Колкото до визуализациите, може би има значение, какво разбираме под мисъл. Последният 3ти том на Warriors of Stillness съдържа много информация за дейността на мозъка и връзката с практиките на вътрешните БИ.

#24 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 13:59

smile.png Четейки коментарите, оставам с впечатление, че всички говорим за съвсем различни неща, които наричаме по един и същи начин. Ето за това е необходимо човек да почувства лично с тялото си нещата.

Тъй като не мога да преценя сам, разчитам на мнението на човекът, когото съм избрал да следвам. Според него, това е много важна практика, която трябва да се прави всеки ден от самото начало. Той лично стои средно по около 30 минути на ден. В самото начало това е едно от няколко упражнения, които трябва да се тренират, докато настъпят достатъчно промени в съзнанието и тялото, за да може да се тренират съдържателно останалите.

Тъй като стоенето е основно упражнение за свързване на дантиен с цялото тяло, а пък в резултат на свързаността идва стабилността и силата, смятам, че има директна връзка с фадзин.

Колкото до визуализациите, може би има значение, какво разбираме под мисъл. Последният 3ти том на Warriors of Stillness съдържа много информация за дейността на мозъка и връзката с практиките на вътрешните БИ.

Ами пожелавам ти успех...очевидно, разбираш в детайли "свързването на дантиен с цялото тяло" wink2.gif...без лоши чувства.

/оставям без коментар дълбоко погрешните схващания за фадзин, дантиен и свързаността и стабилността/

Това мнение е редактирано от AngelZ: 08 април 2014 - 14:33

#25 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 15:39

хахаха!

Да, напълно е възможно да си прав. На този етап съм поел на сляпо риска да тренирам погрешно още някоя друга година.

#26 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 20:28

хахаха!

Да, напълно е възможно да си прав. На този етап съм поел на сляпо риска да тренирам погрешно още някоя друга година.

e...грешките са част от растежа...smoke.gif

#27 Pei Jun

Pei Jun
  • Дао
  • 366 мнения
  • БИ:Yi Quan, San Da, Combatives

Публикувано: 08 април 2014 - 22:51

Хахахаха - Смея се, защото всеки път решавам, че няма смисъл да пиша тук и все не мога да сдържа :)

ХАХАХА - И пак се смея, защото практикувам джанджуан повече от 15 години. Стоял съм както 5мин. така и над 50мин. и така и не съм достигнал заветните мистични умения и високи енергийни нива, техники и прочие дивотии.

Всъщност смело мога да кажа, че до преди да започна да тренирам И Цюан си нямах и на идея какво точно правя, въпреки ценните съвети и вещото ръководство на местни адепти и прочути Бг.  майстори - специалисти. Абе май се получаваше нещо като онзи лаф - "седя и си мисля и по едно време усещам, че само седя" :D 

И Цюан е може би стилът, който най много набляга на това упражнение във различни форми и варианти. И учудващо никой никога не ми е говорил тук за мистика, инергии и др. Дори башмайстора създателя на И Цюан не е говорил за това. В този стил това е просто едно упражнение, с което се развиват определени умения и се надграждат в процеса на практиката с други упражнения. Вярно е, че това е базовата работа но... Мислех да го опиша - какво и как практикувам, но е твърде енергоемко пък енергията трябва да се пести tooth.gif  Всъщност прецених, че какво ще напиша и какво ще разбере всеки един, който го прочете е доста неясно chinese.gif

Е ако някой има интерес да каже, може да пробваме какво ще се получи, а иначе обяснения и показно на живо е най добре.

Поздрави на адептите :)

#28 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 08 април 2014 - 23:27

На мен ми е интересно да видя/усетя какво правиш. Може да се срещнем някоя събота или неделя, ако имаш желание да споделиш.

#29 Pei Jun

Pei Jun
  • Дао
  • 366 мнения
  • БИ:Yi Quan, San Da, Combatives

Публикувано: 10 април 2014 - 20:56

На мен ми е интересно да видя/усетя какво правиш. Може да се срещнем някоя събота или неделя, ако имаш желание да споделиш.

Ок. имам желание, но не съм от София, так че ще трябва да се уговорим някак. Доста пътувам, но като има желание ще намерим начин. Поздрави :)

#30 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 18 април 2014 - 11:04

Попаднах на добра статия и реших да споделя:

http://www.ycgf.org/...Y_SanTiShi.html

#31 WaffenSS

WaffenSS

akademik prof. d-r ik. ist. nayki

• Дао
  • 173 мнения
  • От:Burgas
  • БИ:ББУ

Публикувано: 23 януари 2018 - 09:16

Това е базово упражнение, следват доста други. От него само по себе си няма да литнете, но е много важно.Прикачен файл  143471311-Behind-the-Zhan-Zhuang-Training.pdf   89,52K   83 Брой сваляния

Това мнение е редактирано от WaffenSS: 23 януари 2018 - 09:17

#32 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 23 януари 2018 - 20:16

Като прочетох, че научното обяснение на нейдзин е силата, породена от циркулацията на кръвта и ци, си мисля, че това поражда повече въпроси, отколкото отговори.
И най-важното, не става ясно какво е интент, а всичко се върти около него.
Ограниченият ми опит с традиционните методи показва, че рядко има обяснения в смисъла, който обикновено влагаме. Там се очаква с времето някак си да разбереш сам кое какво е и рядко се правят опити за механично и анатомично правилни обяснения.
Затова има толкова много мнения кое какво е.
Смятам, че без разбиране трудно могат да се развият практически умения. Но очевидно има твърде много мнения, какво представляват основните неща като ци, и, дзин, а от тук останалите като пъндзин, фадзин и т.н. Трудно се обсъждат тези неща.
Лично за мен, съгласен съм с повечето неща в материала, нищо че са казани по начин, който прави невъзможно разбирането, ако вече не знаеш кое какво е. Но съм готов да се обзаложа, че ако решим всеки да сподели тук, какво е разбрал, няма да има никакво съгласие помежду ни ;)

#33 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 07 март 2018 - 16:43

И най-важното, не става ясно какво е интент, а всичко се върти около него.

Интент или интенция (intention - фр.) означава намерение, стремеж, цел, умисъл, 

Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#34 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 13 март 2018 - 22:48

Определено не смятам, че е използвано в този смисъл. Китайското И (значение, идея, намерение, желание) не се използва в буквалния си смисъл във вътрешните БИ. Трите вътрешни хармонии описват процеса на генериране на сила. И се поражда от Син. Ци се поражда от И. Какво е И в тази схема?

#35 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 14 март 2018 - 21:21

Може би следните статии биха могли да осветлят проблема...

http://darsanamartia...internal-power/

http://qi-encycloped...al Martial Arts

https://books.google... power.&f=false

http://www.fightinga...icle.php?id=556

https://www.internal...n-internal-art/

http://www.centrosan...the-6-harmonies

https://wcjourney.wo...g-chun-mastery/

Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#36 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 17 март 2018 - 02:14

Само първата статия съдържа някои конкретни неща, макар пак да не дава обяснение за тях. Също не дава модел. Без модел не може да се тренира и разсъждава. В крайна сметка, не мисля че в която и да е от тези статии имаше обяснение за И и Ци. Всъщност, дори нямаше обяснение за ин/ян. Да не говорим за някакви практични напътствия за джан джуан.
Може би оправданието е, че това са неща само за вътрешна употреба в съответните школи.
Ето малко по-конкретни обяснения, макар и не каквито може:
https://taiji-forum....inner-s-skills/

#37 Доктора

Доктора

лаошъ (старши преподавател)

• Дао
  • 2933 мнения
  • От:гр. София
  • БИ:Кунг-Фу /Син-И, Ба-Гуа/ и Кали/Ескрима

Публикувано: 03 април 2018 - 15:16

Хахахаха - Смея се, защото всеки път решавам, че няма смисъл да пиша тук и все не мога да сдържа smile.png

ХАХАХА - И пак се смея, защото практикувам джанджуан повече от 15 години. Стоял съм както 5мин. така и над 50мин. и така и не съм достигнал заветните мистични умения и високи енергийни нива, техники и прочие дивотии.

Всъщност смело мога да кажа, че до преди да започна да тренирам И Цюан си нямах и на идея какво точно правя, въпреки ценните съвети и вещото ръководство на местни адепти и прочути Бг.  майстори - специалисти. Абе май се получаваше нещо като онзи лаф - "седя и си мисля и по едно време усещам, че само седя" biggrin.png

И Цюан е може би стилът, който най много набляга на това упражнение във различни форми и варианти. И учудващо никой никога не ми е говорил тук за мистика, инергии и др. Дори башмайстора създателя на И Цюан не е говорил за това. В този стил това е просто едно упражнение, с което се развиват определени умения и се надграждат в процеса на практиката с други упражнения. Вярно е, че това е базовата работа но... Мислех да го опиша - какво и как практикувам, но е твърде енергоемко пък енергията трябва да се пести tooth.gif  Всъщност прецених, че какво ще напиша и какво ще разбере всеки един, който го прочете е доста неясно chinese.gif

Е ако някой има интерес да каже, може да пробваме какво ще се получи, а иначе обяснения и показно на живо е най добре.

Поздрави на адептите smile.png

Значи ще ти е необходимо още технологично време когато "дивотиите" се превърнат в реалност. Тогава обаче ще си загубил въобще желание да ги споделяш с непросветлената част от аудиторията! Това е положението. Ако някой си мисли, като Ангел, че с пет или десет години практика нещата ще станат, особено когато си спрял да се развиваш или да практикуваш, висшите нива няма как да се появят каквото и да практикуваш или философстваш! Все някога ще трябва и да разбере защо ония адепти са се подсмихвали. Ако не се бяха подсмихвали, то нямаше да има Дао, каквото и да значи това. Кунг-Фу и въобще Изтока е тънка работа!...... spiteful.gif

Това мнение е редактирано от Доктора: 03 април 2018 - 15:23

#38 Доктора

Доктора

лаошъ (старши преподавател)

• Дао
  • 2933 мнения
  • От:гр. София
  • БИ:Кунг-Фу /Син-И, Ба-Гуа/ и Кали/Ескрима

Публикувано: 03 април 2018 - 15:19

Определено не смятам, че е използвано в този смисъл. Китайското И (значение, идея, намерение, желание) не се използва в буквалния си смисъл във вътрешните БИ. Трите вътрешни хармонии описват процеса на генериране на сила. И се поражда от Син. Ци се поражда от И. Какво е И в тази схема?

"И" на китайски означава няколко неща - намерение, воля. Ако четете внимателно класиките на Син-И-Цюан и най-вече "10-те тезиса на ген. Юе Фей" ще ви станат малко по-понятни тези термини и значението им в бойните изкуства!

Това мнение е редактирано от Доктора: 03 април 2018 - 15:21

#39 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 03 април 2018 - 21:18

Не съм се изразил добре. На мен ми е ясно в някакви граници кое какво е. Мисълта ми беше, че в повечето достъпни материали липсват ясни обяснения за нещата. Повечето майстори се "стискат" в писмен вид, а някои и когато преподават. Просто не смятам, че от книги могат да се научат истинските неща. Дори простите неща трябва да се усетят, тъй като е умение на тялото.