Към съдържанието

Снимка

Помогнете ми да избера правилно! (избор на лък)

лък

• Please log in to reply
В темата има 10 мнения

#1 DonaterBulgaria

DonaterBulgaria

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения

Публикувано: 02 юли 2013 - 14:24

Здравейте,

Искам да се консултирам с хората тук,защото нямам никаква идея точно какъв лък да си купя/направя.Ако може някой да ми обесни разликите между различните видове лъкове и кой за какъв човек е предназначен(да вметна,че си търся спортен лък,но идея си нямам кой лък е рефлексен и така нататък).

DonaterBulgaria

Благодаря предварително!

Редакция: Като начало , нито във форума е разрешен такъв тип заглавие, нито в българския език

Помогнете Ми Да Избера Правилно

Успех!

#2 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 05 юли 2013 - 21:01

Не си описал, какъв лък искаш. А ние трудно можем да отгадаем какво ти трябва и да ти го предложим. Може би искаш да препишем в тази тема есенцията от 35-те теми за лък и ти да си избереш тогава???  Рефлексен лък е този, на който краищата на рамената и самите рамена при снета тетива са огънати на обратно на положението на сложена тетива.

Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#3 DonaterBulgaria

DonaterBulgaria

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения

Публикувано: 06 юли 2013 - 18:47

Идеята ми е да имам някакъв лък,който да не е много силен ( няма да убивам дивеч ами ще гърмя по мишени ),но не знам точно какви размери трябват ( аз съм 185 см висок и с дълги ръце ).До колкото поразгледах в темите като че ли най ми приляга компаунд,но ми трябва някой,който разбира повече от мен да си даде мнението.

#4 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения

Публикувано: 10 юли 2013 - 17:04

Компаунда е много скъп лък и е с много висока скорост на стрелата. Това са тези лъкове с ролките и са предимно за лов. Защо като начало не си направиш един дълъг английски лък от ясен - като най-достъпен материал. Купи си няколко стрели и виж докога ще те държи мерака. Хубаво е да зарибиш приятелите си и ще се получи чудесно и дълготрайно хоби. Чак след това си купувай компаунд.

#5 DonaterBulgaria

DonaterBulgaria

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения

Публикувано: 12 юли 2013 - 11:35

Компаунда е много скъп лък и е с много висока скорост на стрелата. Това са тези лъкове с ролките и са предимно за лов. Защо като начало не си направиш един дълъг английски лък от ясен - като най-достъпен материал. Купи си няколко стрели и виж докога ще те държи мерака. Хубаво е да зарибиш приятелите си и ще се получи чудесно и дълготрайно хоби. Чак след това си купувай компаунд.

Благодаря ти много за съвета! :) А да зарибя приятели няма да е много трудно,понеже са на същия акъл като моя

#6 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения

Публикувано: 12 юли 2013 - 16:44

На " пощата " някой ми зададоха въпроси, които са подобни и реших да им отговоря тук. Даже помислих, че единият от тях  си ти. Ще трябва да намеря чертежа на дълъг англ. лък и да го кача. Но по-пъргави и далекобойни стават лъковете с твърди / неогъваеми/ краища на рамената.  Английският се огъва като правилна дъга. За тетива може да се купи въже от изкуствена материя, въжето не трябва да е разтегливо разплита се и от конците му се оплита тетива. В краен случай може от най-обикновена рафия. Като си отида на село ще заснема ясен и ще кача снимка, за да не го объркат тези, които ще си отрежат за лък.

#7 DonaterBulgaria

DonaterBulgaria

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения

Публикувано: 12 юли 2013 - 20:46

Всъщност не съм те питал по пощата,но не бих отказал да видя това което си предложил.Като малък си мислех,че трябва тетивата да се огъва като ластик,за да стреля лъка,докато един ден дядо ми ми направи малък лък с неразтеглива тетива и тогава осъзнах,че това което се огъва трябва да са раменете на лъка.Колкото до английския лък-за него гледах документалка по Хистори (май беше там ако не се лъжа),където един експерт обясни,че английския дълъг лък се е правел,преди векове,със сила на опъване около 90 кг и много малка група хора можели да стрелят с него,но тези стрелци са били безценни.Другото което каза е,че дървото от което се прави(май каза ясен),е със здрава сърцевина,която издържа на силна компресия,а външния слой издържа на разтягане,което го прави много здрав и качествен.Докато един ден някой измисля арбалетите и така тези стрелци,стрелящи със дългия лък,постепенно изчезват и биват заместени от арбалетчици(обясниха,че е много по лесно да стреляш със арбалет отколкото с лък и трябва по-малко подготовка и тренировки).С нетърпение очаквам да видя чертежите.Благодаря предварително :)

#8 Black Wolf

Black Wolf
  • Дао
  • 75 мнения

Публикувано: 15 юли 2013 - 12:06

DonaterBulgaria, не мисля, че някакво готово въженце (пък било и неразтегливо) е добро решение. Тетивата е важна и си има определени изисквания за нея, съобразно силата на лъка. Има материали на български в Интернет. Ако пуснеш "Тетива за лък" ще ти излязат разни материали.

#9 Huskarl

Huskarl

пенсиониран будока

• Дао
  • 85 мнения

Публикувано: 15 юли 2013 - 18:28

За направа на тетиви има материали в Интернет, вкл. на български.

#10 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения

Публикувано: 15 юли 2013 - 19:43

Това, което казват Black Wolf и Huskarl е наистина така. Тетивата е наистина нещо изключително важно за лъка. Ако си достатъчно търпелив и прецизен - послушай ги. Дългият лък не значи сила на опън непременно 90кг. Чертежа който имам е за лък със  сила на опън 20кг. и е за тисова дървесина, от която основно са се правели тези лъкове. При всеки вид дървесина, определени размери дават различни резултати. Осейджа ,например, е "по-силен " с около 45% от тиса. В смисъл, че  при еднаква дължина и еднаква сила на опън , осейджа трябва да е с 45% по-малка площ на сечението от тиса - това съм го установил опитно.

Деветдесет кг. лъкове са били с цел да хвърлят тежки стрели, които да пробиват ризници. На теб не ти трябва такъв. А арбалетите са хвърляли на значително по-къси разстояния и са имали по-малка пробивна сила. Но времето за обучението на войника и точността са били по-добри.

#11 gosho&

gosho&
  • Дао
  • 53 мнения

Публикувано: 27 юли 2013 - 09:53

Здравейте,

Искам да се консултирам с хората тук,защото нямам никаква идея точно какъв лък да си купя/направя.Ако може някой да ми обесни разликите между различните видове лъкове и кой за какъв човек е предназначен(да вметна,че си търся спортен лък,но идея си нямам кой лък е рефлексен и така нататък).

DonaterBulgaria

Благодаря предварително!

Редакция: Като начало , нито във форума е разрешен такъв тип заглавие, нито в българския език

Успех!

rtfm.gif Донатер ,по принцип всички лъкове с извити напред по посока на стреляне  краища / стръки /,някъде им викат уши са рефлексни.Дори и малка да е тази извивка се счита за рефлексност.Такива са така наречените скитски лъкове ,египедски ,асиро-вавилонски.Затова в европа се смята този лък ,конкретно за тях,за традиционален,тъй-като тяхните лъкове са прави /английските ,френските ,норвежските и т.-н.т/ ,и така те са с прости лъкове но желаят да притежават тази част от историята на въоръженията на останалото човечество,затова вменяват на всякъде ,че това е традиционален лък.

За нас ,българите ,традиционалния лък си е нашия прабългарски.Да ,произвежда се в Унгария ,защото ние нямаме стратегия и традиция по въпрса.

Полиспастните лъкове са модерни и по-силни,но и сравнително по-скъпи и скъпо им е подръжката.Те притежават и рефлексноста и голямата сила  /скорост на изстрелване / при приложена по-малко усилие на опън,възможност за "водене " на мишената по-продължително време спрямо рефлексния и др.подобни.

Условията за избор на лък са няколко в най-общ аспект :традиционален , заради красивото изделие и практичноста му    2.модерноста с неговит скъпи аксесоари   3.тренировки от спортен характер или с цел тренировки за придобиване на умения за лов/ като се има в предвид ,че лова с лък езабранен свободно в ловните полета на дружинките  ,а е само в ДЛС./,  4. Сила на опън и разтег на лъка.За теб ,с тези данни ,където ги даваш  ,най-подходящ лък е :сила на опън непо-малко от 25кг. ,дължина на опън /разтег /-непо-малко от 72см.Това е активната част на стрелата.

Та ,това е в общи случаи,ако има нещо недоразбрано или друго -питай!rtfm.gifumnik.gif

Also tagged with one or more of these keywords: лък