Към съдържанието

Снимка

Muay Thai - Добре ли започвам ?

muay thai

• Please log in to reply
В темата има 9 мнения

#1 tekkno

tekkno

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения
  • БИ:muay thai

Публикувано: 25 април 2016 - 19:20

Здравейте,

Надявам се, че пиша в подходящия раздел.

На 33 години съм, от малък провинциален град (няма да му споменавам името, за да не засегна някой от клуба) Тренирам от месец и половина Muay Thai. Искам да попитам дали ме учат правилно. Тренировката най-общо протича по следния начин:

1. Въже 20 мин.

2. Разтягане/раздвижване

3. Чувал

4. Коермни преси - различни/подскоци/лицеви опори - различни

5. Разтягане/разпускане

* Цялата работа е 1 астрономически час.

След първата-втората, най-много след третата седмица чувала беше заменен от спаринги само ръце, понеже съм гола вода особено в защита ме контузиха от 3 седмици ме боли реброто и ходя от време на време, трудно дишах, но болката вече намалява.

Тренираме от време на време, така наречените пътечки - вървим напред/назад с удари или кикове или пък колена

Не забелязвам никой от залата да тренира лакти, дори и трениращите от повече време. Треньора ми каза, че лактите са един вид обогатяване на бойното изкуство и на този етап не се учат....

Не видях никой да тренира падове, а поне от клипчетата гледам се ползват доста, а тези в залата висят закачени и до сега не съм виждал да се ползват.

Как ви се струва това като за човек, който никога не е тренирал нищо, дори футбол. Контакта ми със спорта беше преди 3 години, когато взех, че отслабнах и за 3-4 години постигнах прилична физика. Това бойно изкуство ми е любимо от дете, поради това реших да пробвам (нали и физически съм по-добре от преди години).

Моля кажете ми това прилична тренировка ли е или си губя времето, притеснявам се да не ме контузят по-сериозно и да не науча нещо по грешен начин... знам после трудно се фиксва това.

Благодаря предварително и лека вечер на всички !

#2 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения
  • От:Добрич
  • БИ:тайдзи, ТКД, бокс, някои оръжия...

Публикувано: 04 май 2016 - 16:33

Дори да не е най-добрата школа по муай тай, това, че има муай тай в малък провинциален град, е вече голямо нещо. Тренировката, която си описал, е по-скоро ОФП, отколкото бойно изкуство. И кога работите техники? Директно на чувала ли ги заучавате?

Това мнение е редактирано от сила: 04 май 2016 - 16:33

#3 tekkno

tekkno

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения
  • БИ:muay thai

Публикувано: 10 май 2016 - 17:57

Дори да не е най-добрата школа по муай тай, това, че има муай тай в малък провинциален град, е вече голямо нещо. Тренировката, която си описал, е по-скоро ОФП, отколкото бойно изкуство. И кога работите техники? Директно на чувала ли ги заучавате?

Здравейте !

Да съгласен съм, че за малък град си е добро постижение да се отвори такава школа и има не малко хора.

Притеснява ме качеството на преподавания материал. Точно поради тази причина създадох тази тема, за да получа мнение от хора с опит в това направление.

Преди да я пусна изгледах доста клипчета (гледах тренировки по МТ - цели или някакви части, гледах тренировки по други БИ, гледах тренировки в Тайланд, гледах семинари и тренировки по МТ и МТ Боран в Холандия) прочетох доста информация, да някои ще кажат, че клипчетата нямат много общо с действителността, но от тях придобих някакви впечатления (в действителност няма от къде другаде, няма други клубове, няма наблизо, нямам приятели, които се занимават с това... остава ми Интернет или да отида до София, или Варна например да гледам състезания, но все пак съм и на работа имам дете на 2 г. изобщо панаира е пълен, а времето оскъдно).

Имам странното усещане, че изпускам основните съвсем начални неща - о с н о в а т а , като например движението ми в пространството, какво си правя краката докато нанасям удари с ръце, как стъпвам, как стъпвам преди кик и така нататък. Мога да продължавам и още, но предполагам ме разбирате.

Минавам към въпроса, техники учим или от чувала, или във въздуха, и най-често от спаринга.

* При чувала тренера ми казва последователността на това което трябва да направя и аз започвам докато изтече рунда. Проблема при чувала, е че беше много за кратко. Дори да помоля тренировката ми да се насочи повече към чувала и основните неща - не се случва (все пак имам респект от треньора, уважавам труда, който е положил, за да стане треньор, уважавам познанията му и не желая да оспорвам това, което е решил... нали за това е треньор да ми казва какво да правя, да преценя, а аз да изпълнявам.... нещо подобно на казармата)

* Във въздуха - така наречените пътечки - вървим напред назад с кикове или удари (например крачим напред с ляв/десен прав, после заднешком със същото), освен пътечките има вариянт "от място" - удари във въздуха от място (например ляв, десен, ляво круше, десен кик/коляно). Проблема при тези пътечки, е че също не са много често, а в много от случаите задачата е да играем във въздуха свободно (как да правя свободни удари, като не съм сигурен дали ги изпълнявам правилно или дори не ги знам... гледам от другите и махам ръце ама правилно ли махам незнам... понякога някой, който е до мен ми казва ако правя нещо отвратително погрешно или аз дискретно питам някой наблизо (забранено е говоренето).

* Спаринг - Техниките се учат предимно от спаринга (как се прилага непозната за теб техника, докогато я учиш от опонента си при условие, че не умееш да се защитаваш адекватно?). Групирани сме от тренера по двойки на татамито (мисля така се наричаше тази меката настилка) и започваме например "само ръце". По-готините трениращи ме виждат, че съм зле (аз си го и казвам преди да започнем) и ме пазят, обясняват някои неща (прибери си ръцете към тялото, като удариш си връщай пак ръката към лицето и тнт.), други пък не - затова съм още в бокса. Проблема при този спаринг, е че уча нещата по трудния начин и незнам дали се движа в правилна посока.... както споменах по-горе някои не ми обясняват нищо ами ме ползват като чувал или манекен, докато се усетя какъв гард да вдигна, да удрям ли, да блокирам и да удрям ли и получавам градушка, даже не знам от къде ми идва понякога, понеже освен да се скрия зад ръкавиците и да се свия не мога да направя друго (от там дойде и контузията в ребрата). Тренера прави спаринги в ринга с най-добрите и рядко гледа какво се случва на татамито, понякога пита "как е ?"... какво да отговоря освен "добре е", като се има в предвид, че съм му казал вече какво смятам и като се има предвид, че съм най-голям на години от почти всички + тренера и че имам огромен мерак и желание... казвам "добре е" включвам ината и продължавам към следващия ден.

Знам, че от тоя текст не можете да надникнете в залата и да усетите самата тренировка, че да се даде обективно мнение, което да е 100% вярно, но поне мога да се насоча дали да продължавам или да се връщам във фитнеса, докато намеря по-добър клуб някога или докато се преместя в по-читав град някога.

П.П. Ако на някой му се занимава, може би ще е добре да ми щрихова една тренировка по МТ за начинаещи, за да 

имам база за сравнение.. нещо такова ми се върти в главата

Благодаря предварително на всички, желая спокойна вечер и успешна седмица !

#4 VAm

VAm

XAN

• Дао
  • 27 мнения

Публикувано: 15 май 2016 - 17:15

Имайте доверие в треньорите си,

То днес човек от всичко разбира,и гледа в интернет

Отиваш на доктор,даваш акъл на доктора

Отиваш,ремонт колата,даваш акъл

Мисля че не става така

#5 bobcho

bobcho

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 1 мнения

Публикувано: 27 май 2016 - 13:36

Здравейте !

Да съгласен съм, че за малък град си е добро постижение да се отвори такава школа и има не малко хора.

Притеснява ме качеството на преподавания материал. Точно поради тази причина създадох тази тема, за да получа мнение от хора с опит в това направление.

Преди да я пусна изгледах доста клипчета (гледах тренировки по МТ - цели или някакви части, гледах тренировки по други БИ, гледах тренировки в Тайланд, гледах семинари и тренировки по МТ и МТ Боран в Холандия) прочетох доста информация, да някои ще кажат, че клипчетата нямат много общо с действителността, но от тях придобих някакви впечатления (в действителност няма от къде другаде, няма други клубове, няма наблизо, нямам приятели, които се занимават с това... остава ми Интернет или да отида до София, или Варна например да гледам състезания, но все пак съм и на работа имам дете на 2 г. изобщо панаира е пълен, а времето оскъдно).

Имам странното усещане, че изпускам основните съвсем начални неща - о с н о в а т а , като например движението ми в пространството, какво си правя краката докато нанасям удари с ръце, как стъпвам, как стъпвам преди кик и така нататък. Мога да продължавам и още, но предполагам ме разбирате.

Минавам към въпроса, техники учим или от чувала, или във въздуха, и най-често от спаринга.

* При чувала тренера ми казва последователността на това което трябва да направя и аз започвам докато изтече рунда. Проблема при чувала, е че беше много за кратко. Дори да помоля тренировката ми да се насочи повече към чувала и основните неща - не се случва (все пак имам респект от треньора, уважавам труда, който е положил, за да стане треньор, уважавам познанията му и не желая да оспорвам това, което е решил... нали за това е треньор да ми казва какво да правя, да преценя, а аз да изпълнявам.... нещо подобно на казармата)

* Във въздуха - така наречените пътечки - вървим напред назад с кикове или удари (например крачим напред с ляв/десен прав, после заднешком със същото), освен пътечките има вариянт "от място" - удари във въздуха от място (например ляв, десен, ляво круше, десен кик/коляно). Проблема при тези пътечки, е че също не са много често, а в много от случаите задачата е да играем във въздуха свободно (как да правя свободни удари, като не съм сигурен дали ги изпълнявам правилно или дори не ги знам... гледам от другите и махам ръце ама правилно ли махам незнам... понякога някой, който е до мен ми казва ако правя нещо отвратително погрешно или аз дискретно питам някой наблизо (забранено е говоренето).

* Спаринг - Техниките се учат предимно от спаринга (как се прилага непозната за теб техника, докогато я учиш от опонента си при условие, че не умееш да се защитаваш адекватно?). Групирани сме от тренера по двойки на татамито (мисля така се наричаше тази меката настилка) и започваме например "само ръце". По-готините трениращи ме виждат, че съм зле (аз си го и казвам преди да започнем) и ме пазят, обясняват някои неща (прибери си ръцете към тялото, като удариш си връщай пак ръката към лицето и тнт.), други пък не - затова съм още в бокса. Проблема при този спаринг, е че уча нещата по трудния начин и незнам дали се движа в правилна посока.... както споменах по-горе някои не ми обясняват нищо ами ме ползват като чувал или манекен, докато се усетя какъв гард да вдигна, да удрям ли, да блокирам и да удрям ли и получавам градушка, даже не знам от къде ми идва понякога, понеже освен да се скрия зад ръкавиците и да се свия не мога да направя друго (от там дойде и контузията в ребрата). Тренера прави спаринги в ринга с най-добрите и рядко гледа какво се случва на татамито, понякога пита "как е ?"... какво да отговоря освен "добре е", като се има в предвид, че съм му казал вече какво смятам и като се има предвид, че съм най-голям на години от почти всички + тренера и че имам огромен мерак и желание... казвам "добре е" включвам ината и продължавам към следващия ден.

Знам, че от тоя текст не можете да надникнете в залата и да усетите самата тренировка, че да се даде обективно мнение, което да е 100% вярно, но поне мога да се насоча дали да продължавам или да се връщам във фитнеса, докато намеря по-добър клуб някога или докато се преместя в по-читав град някога.

П.П. Ако на някой му се занимава, може би ще е добре да ми щрихова една тренировка по МТ за начинаещи, за да 

имам база за сравнение.. нещо такова ми се върти в главата

Благодаря предварително на всички, желая спокойна вечер и успешна седмица !

Че защо, доста ясно си описал нещата. Никой не може да ти даде обективно мнение, че и 100 % вярно, а няма и нужда, защото въпросът е ти какво искаш и как го чувстваш.

Както си го описал си е ок, искам да кажа, че ти си ужасно начинаещ и е съвсем нормално да не са ти ясни нещата. Нормално е да се набляга на физическата подготовка, нямам намерение да ти обяснявам защо, тъй като не съм треньор, а и не виждам смисъл, просто приеми, че така трябва. Което и ударно бойно изкуство с контакт да тренираш, все ще е така.

Нормално е да не знаеш кое къде се слага и как точно се удря, тези неща се учат постепенно и отнемат години, а на някои и след това пак не им е ясно.

Спарингът обаче, особено ако е свободен, ми изглежда, меко казано, преждевременен. Техниките трябва поне малко да си ги автоматизирал, преди да се пробваш да ги прилагаш, това, мисля, е ясно.

Вторият проблем е с това доколко те пазят, което си зависи и от треньора т.е. какъв ред налага в залата. Ако смяташ, че има риск от сериозна контузия, е хубаво пак да премислиш, както каза, имаш малко дете. Имай предвид, че на практика няма шансове да станеш състезател и съответно треньорът ти няма да е особено мотивиран да ти обръща внимание. В особено скапаните школи (и такива ги има) в подобен случай човек го ползват за боксова круша, да се "научат" перспективните, но да се надяваме, че случаят не е такъв.

Та с една дума, просто си прецени какво точно искаш и какво точно си готов да дадеш, за да го постигнеш. Освен това е сигурно, че е по-добре да ходиш да тренираш там, отколкото да се знаимаваш примерно сам или изобщо да не се занимаваш, но пък в такъв случай трябва да се внимава с травмите.

#6 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения
  • От:Добрич
  • БИ:тайдзи, ТКД, бокс, някои оръжия...

Публикувано: 20 юни 2016 - 11:45

tekkno, пишеш като човек, който знае.

Ако имаш достатъчно информация и знаеш как да тренираш, защо ти е да посещаваш чужда школа? Тренирай сам или с приятел.

Ако постоянно търсиш информация в интернет или в книги и очакваш практиката да се доближава до това, което си чел/видял, ще бъдеш разочарован. Затова се нарича практика, защото няма нищо общо с четенето на книги и гледането на клипчета.

#7 pepimili

pepimili

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 1 мнения

Публикувано: 14 юли 2016 - 16:50

Страхотен спорт и поздравления за темата. Хубаво е да се интересуваш допълнително за спорта. Човек колкото повече е информиран и подготвен, толкова по-добри резултати постига.

#8 katana

katana

БЯС

• Дао
  • 1559 мнения

Публикувано: 18 юли 2016 - 12:19

аз пък гледах в интернет как тренира Буакау..пък в нашата зала никой не тренира така ..дали тренера знае какво прави...че кара хората да правят техники във въздуха,малко по чувал,много офп,сила..а падове и лапи играят само напредналите ..пък ние ,новобранците скачаме на въже,бягаме,играем бой в сянка с гири или ластици,движим се напред назад,встрани кога с удари,кога не ..ама Буакау не тренира така в клиповете ...дали не бъркам..доста клипове изгледах и от Чакурики,от Вокс гим,от Меджиро...и даже един камп на тайгър муай тай...ама там правят други неща,много по интересни..явно  в нашия клуб тренера нещо не е в час..

#9 Alcek

Alcek
  • Дао
  • 601 мнения

Публикувано: 21 юли 2016 - 14:40

Естествено, кой е този който ще си покаже истинската тренировка в тубата? Полезни зрънца информация се намират трудно. Слушайте си треньорите и сенсеите, защото почти гарантирано знаят повече от вас.

#10 joro80

joro80

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения

Публикувано: 04 август 2017 - 23:09

Според мен всичко зависи от теб.

В твоя град ще намериш учител за това от което имаш нужда.

Ако си упорит ще се развиеш до нивото което искаш

Портал за безплатни обяви разделен на разнообразни категории