Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Сам Чин (и-ли чуан) и Рой Голдбърг (дайто-рю)

• Please log in to reply
В темата има 7 мнения

#1 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 17 октомври 2017 - 09:52

#2 diqn300

diqn300
  • Дао
  • 30 мнения

Публикувано: 17 октомври 2017 - 23:28

'Баси и тъпотиите...тия дрънкат като за балъци отпреди 50 години...

#3 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 18 октомври 2017 - 14:32

Хахаха! Искрено ме развесели! Не съм последовател на нито един от двамата, но смятам, че ако оставим настрана някои детайли в изразните средства, идеите, за които говорят, са изключително смислени. Ще споделиш ли малко повече за основанията, на базата на които ги "закла" по този начин? Интересно ми е, защото тренирам това, за което те говорят, и го намирам за изключително рационално и практично.

#4 VAm

VAm

XAN

• Дао
  • 27 мнения

Публикувано: 26 октомври 2017 - 15:58

Как може още за се вярва на тези глупости,говорено е хиляди пъти,измишльотени за бързо достигане на ефективни техники,тренировки тип балет,хора с минимална физическа активност но със свръх сили,по принцип със скъпи такси и секретни техники

Че чак някой може да си повярва че може да му помогнат за съмотбрана

#5 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 27 октомври 2017 - 13:23

Бързо достигане на ефективни техники? Не мисля, че е ставало дума за това във видеото. Минимална физическа активност? Не точно. Особено Рой е на възраст, но тренира всеки ден. Разбира се, не са на нивото на атлети във върха на славата. Нито един от двамата няма претенциите да е.
Често казано, ако вземеш един треньор по бокс на възраст, няма ли да е същата работа? Какво общо имат принципите със способността да пребиеш ей сега веднага текущия шампион по някакъв спорт?
Те преподават работещи неща. Дали някой ще ги вземе и ще ги използва практически, това е съвсем друго нещо. Все едно да кажеш, че теорията зад бокса и борбата е глупост, след като треньорите взимат пари за да учат другите.

#6 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 30 октомври 2017 - 12:55

Пуснах си видеото още един път за спорта, отново ми се зави свят от обясненията и осъзнах, че ако не ми беше преподадено същото нещо по разбираем начин, сигурно и аз щях да го отсвиря...
Ще направя опит да го преразкажа:

Става дума за това, как да придобием динамичен баланс на тялото при свободно движение. Т.е. как да неутрализираме ефективно външни сили без да жертваме подвижност. Конкретно, той дава прост пример с една точка, чиято цел е да онагледи механиката.
Избираме една произволна точка от тялото и искаме тя да се държи все едно е "подпряна" или закачена към много стабилна основа. Да кажем точка малко преди китката.
Ако в тази точка действат две противоположни сили, тя ще "виси" окачена на тях, все едно две въжета я дърпат настрани.
Чисто анатомично, имаме мускули, които да дърпат. Номерът е, как да ги накараме да дърпат в противоположни посоки едновременно, тъй като сме свикнали да дърпаме само в една посока, когато се движим.
Както в изометричните упражнения, използваме разни визуализации, за да накараме нервната система да активира мускулите по този начин. Веднъж като свикнем, визуализациите не са необходими повече.
Е, това е което той се опитва да каже. Най-добре е цялото тяло да е активирано все едно се разпъва на всички страни едновременно, но ако това не ни се отдава, като минимум трябва да си представяме, че конкретната точка се разпъва в две посоки.
На китайски "6 посоки" е в смисъл на "всички посоки", а ин-ян е използвано като "две противоположни сили, действащи в една точка".
Ако успеем да го направим, ефектът е, че крайниците и цялото тяло ги усещаме много леки и подвижни, все едно нямат тегло и инерция, а за този, който се опитва да ни бута, дърпа и т.н. все едно сме много тежки и силни. Смятам, че това са много практични умения. Затруднява хвърлянията и ключовете и прави нашите удари и ритници много тежки.
Разбира се, има много повече детайли, но основната идея е, че съществува такъв вид механика, базирана на създаване на противоположни сили в тялото, и методи за тренирането й. Просто традиционните изрази, обикновено от китайски, имат нужда от разтълкуване, за да разберем за какво става дума.
Накрая да добавя, че както от лицеви опори, набирания и щанги никой не е станал шампион в UFC, така и от това трениране няма да стане, защото чистата сила не е достатъчна.
Тези методи имат и няколко недостатъка:
- напредването е по-бавно от тренирането на мускулите във фитнеса,
- нервната система трябва да се натренира наново, което означава да се спре предишното трениране, за да не се проточи процеса в безкрайността.
Това прави тези методи неадекватни за спортисти и особено за активни състезатели.

#7 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 05 ноември 2017 - 12:01

Ето част от друго видео, свързано с карате, където експериментално са забелязали ефекта от активирането в 2 посоки едновременно. Жалко, че никой от тях не знае какво са "открили", за да даде адекватно механично обяснение. От 68 минута нататък:

Това мнение е редактирано от front: 05 ноември 2017 - 12:03

#8 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 20 ноември 2017 - 19:43

Още един, напълно изолиран от приложения, пример за използване на две посоки в конкретния случай. Посоките на силата в случая са напред и назад по дължината на ръцете: