Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Предимствата на Класическата борба

• Please log in to reply
В темата има 66 мнения

#1 Sun Tzu

Sun Tzu
  • Дао
  • 425 мнения
  • От:Студентски град
  • БИ:уморих се

Публикувано: 06 януари 2006 - 19:27

Днес имах разговор с един приятел,който помеждодругото беше тренирал И няколко години класическа борба.По негово мнение тя е по добра от борбата свободен стил,самбо,джудо и т.н.Той се опря на собствения си скромен опит(тренирал е като младеж) и на това което е виждал като съревнование между отделните стилове борба(не знам по какви правила).

Според вас има ли тази теза някаква обосновка?

П.П. няма смисъл да се почват коментари от рода на това колко готина била борбата,каква добра подготовка получавали(освен ако не се посочат разлики в подготовката на отделните видове)
"From quiet homes and first beginning,
Out to the undiscovered ends,
There's nothing worth the wear of winning,
But laughter and the love of friends." Hilaire Belloc

#2 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 06 януари 2006 - 19:52

Класическата борба развива много добре силово.Клинча е основен.Сега,в сравнение с другите стилове,зависи от правилника-в самбото има всички видове събаряния и хвърляния от борба и джудо,което ше рече че е по-добро от класическата...

#3 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 06 януари 2006 - 20:01

Класическата борба развива много добре силово.Клинча е основен.Сега,в сравнение с другите стилове,зависи от правилника-в самбото има всички видове събаряния и хвърляния от борба и джудо,което ше рече че е по-добро от класическата...

<{POST_SNAPBACK}>

Поради изправената стойка (в класическата няма захвати по краката) и близката дистанция се развива много сила и усет за работа в клинч. Има много готини неща в нея. От друга страна, предвид по-свободна схватка, не се изграждат навици да атакуваш и пазиш от кръста надолу. За да определиш нещо като "по-лошо" или "по-добро", трябва да имаш критерии, по които да ги сравняваш...та по какво ги сравняваме?
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#4 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 06 януари 2006 - 20:04

та по какво ги сравняваме?

Аре да вържем по бира,че и автора не знае :D

#5 Sun Tzu

Sun Tzu
  • Дао
  • 425 мнения

Публикувано: 06 януари 2006 - 20:09

<{POST_SNAPBACK}>

{}
развиване на качества и най-вече усет.

ставаше въпрос за изказване от рода на "тия от класичексата борба нямахе нито една загуба,а другите всички бяха на кантар и не се знаеше кой ще бие."

#6 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 06 януари 2006 - 20:14

Състезание по какво?
Какви качества?
Какъв усет?

#7 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения

Публикувано: 06 януари 2006 - 20:58

развиване на качества и най-вече усет.

<{POST_SNAPBACK}>

Ами за усета...на джудиста докато го доближиш с център и те хвърля...свободняка докато му посегнеш към краката и те спраул-ва: това са ти два примера за усет, който класическата борба не развива (или поне не в такава степен). Мисълта ми е, че никой не я омаловажава, ама ако ти кажа аз пък колко изказвания съм чувал от типа:
(борец): Аве тия джудисти, като им влезеш в краката и не знаят кво да правят. Пък и без Ги не стават...
(джудист): Аве тия борци само 5 хватки имат и другото е щанги. Нищо друго не знаят...
Ако тук прибавим подобни изказвания от типа "нашто гардже е най-рошаво" на културисти (дето пък на каратистите кат им шибнат една и ше забраят каратето), самбисти и каквито си избереш -исти, и почнем да ги сравняваме сега аджеба прави ли са или не са, ще стане една безкрайна и безсмислена дискусия.
Ето сега аз ще ти кажа, че например от гледна точка на ММА и с цел развиване на комплексност, класическата борба е хубава, но свободната е по- подходяща, самбото също е по-добро за случая. Това е по този критерий :)

Това мнение е редактирано от Grisha: 06 януари 2006 - 20:59

Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#8 Ltn. Ganev

Ltn. Ganev

MMANIAC

• Дао
  • 506 мнения
  • От:гр.София
  • БИ:Кикбокс, Граплинг

Публикувано: 06 януари 2006 - 22:02

Според мен, като обикновен наблюдател, най-силните страни на класическата борба са от една страна силата, която развива (може би най-силовото БИ след сумото), както и добрите умения и усет за работа в клинч, както каза Гришата, които правят класическата борба много подходяща за ММА. Класиците могат да скъсяват дистанцията с удари и да влизат в клинч, където вече няма кой да им се опре и могат да поемат инициативата. Свободняците най-често шуутват и на това по-лесно се отреагира, но го правят с такава скорост, че трябва сериозно да си се готвил за да не бъдеш съборен. Имат и по-голям арсенал от техники за контрол на земята.
И двата случая са често срещани в ММА, заради което съм се убедил, че и двата стила си имат плюсове и са подходящи като база за усъвършенстване на бойните умения
А някой може ли да каже нещо повече за подготовката на Team Quest. Съдейки по изявтите им няблягат най-вече на клинча, ама знам ли?

Поздрави

:ar15firing:
Military Intelligence is a contradiction of terms

#9 Sun Tzu

Sun Tzu
  • Дао
  • 425 мнения

Публикувано: 06 януари 2006 - 22:44

<{POST_SNAPBACK}>

след един филм и разходка до тоалетната ме озари какво съм мислел.

идеята на темата беше "Как класическата борба и бокса кореспондират с у шу," но за съжаление не е за тая част на форума.

съжалявам за темата.обещавам повече да не пускам теми преди да съм ги обмислил поне 2 дена.

#10 Танц

Танц

Mарин

• Дао
  • 64 мнения
  • БИ:Муай Тай (когато имам време)

Публикувано: 07 януари 2006 - 02:22

Един бая тъп въпрос. Реших, че не си струва да отварям нова тема за него.

Много искам да се занимавам с борба, но се чудя кога да почна. Доста дълго отлагах този момент за светлото бъдеще, но сега много ми се притренира. Защо не се хващам тогава?

Може да се получи така, че да прекъснамалко с бойните изкуства, за година, две след 9 месеца. За тези 9 месеца мога доста да дръпна уличната си поготовка на дистанция ръце или да започна борба, 4 дена седмично. Крайна цел, тези година, две, които няма да мога да тренирам да съм с приложна техника на средна и близка дистанция?

Въпрос да запиша ли борба или да си мая спаринги с приятели от бокса и каратето, пък борба, когато мога да и отделя поне две години?

Мерси,

Някои ден като стана известен кечист с добро ще ви помня.

Бат Танц
Всяка маймуна с номера си...

#11 сап4ето

сап4ето

Хищник

• Дао
  • 1001 мнения
  • От:ПРЕОБЛАДАВАМ НА МЕСТА
  • БИ:ММА

Публикувано: 07 януари 2006 - 06:25

По негово мнение тя е по добра от борбата свободен стил,самбо,джудо и т.н.Той се опря на собствения си скромен опит(тренирал е като младеж) и на това което е виждал като съревнование между отделните стилове борба(не знам по какви правила).

Ами донеси го,следващия път твоя приятел,да видим колко е добър,като борец!Защо се така се изказвате,да има добро приложение в санда-та
,може би и в други такива турнири от тоя род с такива правила!Никой не го омаловажава ,но замисли се както те питаха другите ,според какво и кого е по добър,нека да разберем какво искаш да постигнеш,с този стил - борба,какво да усъвършенстваш с него :confused: ,на кой - твой недостатък искаш да наблегнеш :confused: и по какъв начин да го изчистиш! :huh:
Всеки си има бойни  умения, накоито си държи,всеки си има техника и удари на изпълнения ,които са му любимите и които с кеф ползва ,даже и в реална ситуация,както и твоя приятел си има някаква техника ,както и любимата му борба ,която е класическата!

поздрави :wink:
http://fight-journal.blogspot.com/ -страница пълна със статии за бойци и видове бойни изкуства

"НЕ Е СМЕЛ ТОЗИ ЧОВЕК,КОЙТО ТЪРСИ ПОСТОЯННО ОПАСНОСТТА"!!!

#12 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения

Публикувано: 07 януари 2006 - 11:01

<{POST_SNAPBACK}>

Иво, печелиш бирата  :beer:  Повече няма да се хващам с тебе на бас, щото като гледам другите мнения, бая бири има да спечелиш... :P
Роджър Етъм

black_cobra:

#13 shodan

shodan

Немска овчарка

• Кик-бокс
  • 711 мнения
  • БИ:Kick Boxing, Kyokushinkai Karate

Публикувано: 07 януари 2006 - 11:08

Не му е тук мястото, но някой да е срещал книжки за борба из мрежата?
След години
ще стане скалата дребен чакъл,
без да прекъсва
вечните метаморфози
на този променлив свят

#14 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 07 януари 2006 - 11:30

Въпрос да запиша ли борба или да си мая спаринги с приятели от бокса и каратето, пък борба, когато мога да и отделя поне две години?

Танц,гледам БИтата дет си ги писал в профила си и си мисля,че изобщо не би трябвало да го задаваш въпроса...Фащай борбата,за 1 година 4 пъти седмично ше си станал машина!Останалите дни маай спаринги бокс и карате...и джудото,дет си го писал,не го забравяй...

#15 katana_

katana_
  • Гости

Публикувано: 07 януари 2006 - 12:48

приятелю,въпросът ми е защо трябва да оставяш бокса заради борбата,някога мноооого отдавна,когато още бях млад и красив, а не само красив...хахаха през деня ходех на борба, понякога двуразово , а вечер бях в залата по МТ, не ме питай как се издържа на това натоварване-като си в тийн възраст става, повечко витаминчвта,креатинец, якохапване, много сън, а и тогава половия ти живот се свежда до "сутрин вечер онанизъм-здрав и бодър организъм" така  докато сте млади ,имате желание за тренировка, и високо количество тестостерон в кръвта-тренирайте повече, сутрин на тепиха, вечер на ринга..много бързо ще оцениш предимството на комбинираната тренировка. успех..оссу

#16 Huno-Bulgarian

Huno-Bulgarian

Под модераторски контрол:)

• Дао
  • 107 мнения
  • БИ:Киокушин

Публикувано: 07 януари 2006 - 14:28

Винаги съм харесвал борбата. Определено има голям ефект от тренирането на борба и на улицата.Познавам доста борци и всичките са някви "здравеняци". Не че са някакви набити такива , ами просто са си якички. Друг вече е въпроса колко се затъпява от борбата  :) .Не се записах да тренирам борба поради няколко причини. Една от тях е , че страдам от нещо като каустрофобия и като ме затиснат се чувствам ужасно все едно немога да си поем въздух.Винаги съм се възхищавал на личности като Дан Колов (стила му наподобява борба).

#17 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 07 януари 2006 - 15:33

... Определено има голям ефект от тренирането на борба и на улицата.Познавам доста борци и всичките са някви "здравеняци". Не че са някакви набити такива , ами просто са си якички. Друг вече е въпроса колко се затъпява от борбата  :)

кажи сега колко тъпака-борци познаваш и колко се затъпява от борбата, моля ти се... не ме дръж в напрежение  :P то вече четох някъде, че от бокса се затъпява (там причината беше, че поемали много удари в главата и умирали мозъчните клетки), но горя от желание да ми обясниш колко и защо се затъпява от борбата (там и удари няма даже, та се чудя защо е такъв ефекта).

...Винаги съм се възхищавал на личности като Дан Колов (стила му наподобява борба).

и аз винаги съм се възхищавал на Дан Колов... обаче не защото "стилът" му наподобявал на "борба".  :confused:
и на Мас Ояма съм се възхищавал... нищо, че стилът му прилича на "карате".
и на Джеки Чан съм се възхищавал... нищо, че стилът му прилича "у шу".
и на Чък Норис съм се възхищавал... нищо, че стилът му прилича на "таекуондо".
и на Брус Ли съм се възхищавал... нищо, че стилът му не прилича на нищо, сбирщайн оттук-оттам (и не се знае от какво е умрял, та един малоумник питаше).
я сега кажи и ти на кой още се възхищаваш и на какво прилича стилът му, та пак да се посмея с глас :evil: много яко попадение направи, почти като Ники Кънчев, дето информира зрителите, че степента "дан" произлиза от Дан Колов  :wooow: ... кой ли дан е имал в борбата, а?

Над 1 милион българи страдат от затлъстяване. 40% от тях са мъже, 34% - жени.

А другите (26%) какви са?
Азис и pa6ata!

#18 Grish0

Grish0
  • Дао
  • 135 мнения
  • От:България
  • БИ:Киокушин
  • Предишен прякор: karatekas

Публикувано: 07 януари 2006 - 15:41

и като ме затиснат се чувствам ужасно все едно немога да си поем въздух

хахаха и аз бях така преди години..... :( дъ бест паника....  :chinese:
ама сега вече откакто се записах да тренирам БИ и като правя борби и сe свиква.......не е кой знай кво. :wink: ..опит му е майката и яко практика.. :up:
Ина4е по темата:Познавам доста борци-все пак в Хасковския,Старозагорския регион има доста шампиони!!! :Bulgaria:  Та класиците са ми казвали,че имат доста повече техники и приоми в клинч и са доста по силови.. отколкото свободняците....Обаче лично на мен класиците ми се струват малко ограничени,тъй като нямат право да играят от пояса надолу....Иначе борбата е много як спорт--->универсален,щото във всички бойни спортове тя намира приложение..Tа за борците мога да кажа че са много жилави и яки....Имат раце като клещи.Като те хванат и не пускат  :D 

Рънътъ прай борбътъ!!!      :up:

#19 katana_

katana_
  • Гости

Публикувано: 07 януари 2006 - 15:52

че нямат захвати под кръста нямат, но пък владеят техниките на хвърляне, далеч по добре от свободняците, просто защото нямат друг избор.

#20 Sun Tzu

Sun Tzu
  • Дао
  • 425 мнения

Публикувано: 08 януари 2006 - 03:53

Ами донеси го,следващия път твоя приятел,да видим колко е добър,като борец!

<{POST_SNAPBACK}>

аиде пак се почна с предизвикателствата и поканите за обмяна на опит.споменах ли че въпросният човек е тренирал като "младеж" какъвто отдавна не е?даи да не го намесваме,че и без това съм за бой.

какво да постигнеш?да ти се е случвало да ти кажат че всеки бой рано или късно,при желание на поне една от страните,стига до бой на близка дистанция/клинч/земя?знаем че клинча ти е едно от любимите неща,но дали не може да си намериш маистора там?

и на Джеки Чан съм се възхищавал... нищо, че стилът му прилича "у шу".

<{POST_SNAPBACK}>

абе и аз гледам разни хора по залите...и техните стилове приличат на БИ  :up:

че нямат захвати под кръста нямат, но пък владеят техниките на хвърляне, далеч по добре от свободняците, просто защото нямат друг избор.

<{POST_SNAPBACK}>

е това вече е мнение по темата,колкото и да е тъпа и т.н.

дали това че нямат толкова широк арсенал(не че нямат!) не им позволява да се специализират в нещо,което ги извежда пред другите?примерно боксьорите като имат ограничен арсенал от удари(е не е като таекуондо с неговите 400 удара с ръце) са едни от най-добрите страикъри(аиде да не прекалявам с хвалбите).