Към съдържанието

Снимка

Определете значението на Бойно Изкуство ?!

• Please log in to reply
В темата има 196 мнения

#181 shodan

shodan

Немска овчарка

• Кик-бокс
  • 711 мнения
  • БИ:Kick Boxing, Kyokushinkai Karate

Публикувано: 27 май 2012 - 21:34

Колкото и да съм съгласен с вас, че Бойно е преди Изкуство, в бойните изкуства, все пак наличието на втората дума не е козметично. Изкуството е да изразяваш себе си, както е казал Брус Лии и не само той. В боя има много философия, психика, мисъл, чувства дори. Разбира се, трябва да имаш гърбина за тая работа, но само тя не стига. Знам, защото съм бил свидетел на ситуации, в които мускулите, силата и техниката не са били достатъчни. Пътят на Изкуството, така както аз го разбирам, е и път на себеусъвършенстването. Според мен това, че тренираш бойни изкуства, не означава че трябва да си НАЙ-великият и НАЙ-силният (освен ако искренно не го желаеш), а ти (аз, ние, вие, те) може да тренираш по прични, лични на теб.
Отричате "романтиците", но до колко реално те са ваш проблем? До колко вас ви засяга какво един човек прави със себе си и защо? Говорим, когато го и държи за себе си, а не го разпространява и/или убеждава други в неговата правота.
Вътрешното убеждение и желание за тренировки, не подлежат на външна критика - нямате това право.
Може да изказвате мнения, да коментирате и да сте съгласни или не с нещо, да давате личен пример, или да използвате чужд, но дотам. Да критикуваш по начина, по които в този форум си позволявате да го правите, означава да се поставяте НАД другия. Това е надменност и арогантност. Къде е смирението, приятели ?

И да ги отричаме, и да не ги отричаме, те са си факт. Така наречените от теб "романтици" ги е имало, има ги и ще ги има.
Традициите са хубаво нещо, но както се казваше в една реклама - те не са това, което бяха. От друга страна, да квалифицираш хората като

лош поглед и квадратна глава, голем кат бик и почти толкова умен

е показател за истинско духовно израстване и разбиране на философията, залегнала в БИ. Свободата на словото и мисълта са сред основните права на човека, но това не означава, че когато някой бълва дивотии, всички останали трябва да го гледат смирено и да му се възхищават. В този форум сме се нагледали на достатъчно енергитици; ГРАНД МАЙСТОРИ - пЪзители; антитерористи; самоуки нинджи и пр. все велики майстори. Всичко това е забавно, но до един момент.

ПП. Тъй като все се говори за "изкуство" и как трениращите бойни изкуства развивали своята духовна същност, а простите спортисти за нищо не ставали, иска ми се да дам един надлежен пример - Витали Кличко срещу Чисора. Преди началото на мача, Чисора се изплю в лицето на Владимир Кличко, който запази хладнокръвие и каменното си изражение. Не веднъж сме виждали "подскачащите спортистчета" (както някой бе нарекъл боксьорите) окървавени, с множество поражения по себе си да стискат зъби и да продължават напред. Ако това не е боен дух и силна концентрация, здраве му кажи.

Това мнение е редактирано от shodan: 27 май 2012 - 21:49

• Проф харесва това
След години
ще стане скалата дребен чакъл,
без да прекъсва
вечните метаморфози
на този променлив свят

#182 Кубар_

Кубар_
  • Гости

Публикувано: 27 май 2012 - 21:38

Уау,Касуя ! Колко жалко,че пред него защитих третия си дан , та не успя да ме уплашиш докрай Качена снимка Всъщност,той е японец , ти не си ли падаш по китайски БИ? В профила ти пише Син И ,какво , не успя ли с каратето?Както и да е,продължавай да ни развличаш с тъпните си ,винаги е имало нужда от смешници...

Трябваше да те плаша ли? Ако тогава си защитил дан, когато аз бях - олеле мале колко бяхте зле, човека се хвана за главата, не ви изпокъса, че все пак трябваше да ви вземе парите. Качена снимка То такива като тебе затова ходят при него - да вземат по някой друг дан - на нищо не е успял да ви научи човека. Добре че Фунакоши не е жив - да види в какво превръщат каратето такива като теб (една от причините поради които се махнах). Качена снимка
И да, тренирам Син И, смятам, че това е моят стил.

Започвате доста да се отклонявате от темата. Ще ви върна обратно със един въпрос, по който наскоро водих нещо като спор.

Кое според вас е по-важно: Да се възползваш от чуждата грешка, когато я видиш, или да направиш всичко възможно да не може противника да се възползва от твоя грешка в същия момент? Зададен по-общо, този въпрос ще звучи така: Кое е по-важно - да гледаш движенията на врага, или да гледаш своите? Зададен още по-общо, ще звучи така: Кое е по-важно - да победиш, или да не бъдеш победен?

Знам че и двете са много важни.
Знам че няма наистина верен отговор на тези въпроси.
Въпреки това съм любопитен какво ще отговорите за самите себе си и най-вече за отговорите на тези от вас които са по-опитни.

// Моля ви, зарежете тази караница. Не мисля че тези въпроси се решават по начините по които се опитвате да ги решите. Не в интернет, не с публикуване на постове.

За мен лично, важното е да следиш противнка, така може и да не победиш, но и няма да бъдеш победенКачена снимка.

П.С. към shodan - Тия бойци, които аз виждам, по разните турнири са се такива, едни бабанки, гледат страшно, нашарени с татуировки - не ще да е БИ това... Но това си е моето мнениеКачена снимка

#183 Siko_

Siko_
  • Гости

Публикувано: 28 май 2012 - 09:10

"романтиците"

В другите изкуства (изобразително, музика, танци, скулптори и дори по-обикновените занаяти) има и други течения освен романтизма. Те са много и съм сигурен че някой по-запознат с удоволствие ще ти ги изброи. Защо смяташ че бойното изкуство е по-различно, че има само един вид бойно изкуство?

Не веднъж сме виждали "подскачащите спортистчета" (както някой бе нарекъл боксьорите) окървавени, с множество поражения по себе си да стискат зъби и да продължават напред. Ако това не е боен дух и силна концентрация, здраве му кажи.

Именно този дух е причината да уважавам спортистите. И все пак мисля че е някак си похабен когато целта е някакъв си медал. Кое му е ценното? Това не ви разбирам на спортистите.

Чувал съм че някой хора (мисля че бяха японци) смятат един определен поглед преди (или по време на) битката за част от бойното изкуство. След като дори гледането може да е изкуство, тогава защо бойния дух да стои по-долу?

Бойното изкуство обхваща много неща, включително бойния дух. Който го подценява го чака неприятна изненада.

#184 shodan

shodan

Немска овчарка

• Кик-бокс
  • 711 мнения
  • БИ:Kick Boxing, Kyokushinkai Karate

Публикувано: 28 май 2012 - 14:29

В другите изкуства (изобразително, музика, танци, скулптори и дори по-обикновените занаяти) има и други течения освен романтизма. Те са много и съм сигурен че някой по-запознат с удоволствие ще ти ги изброи. Защо смяташ че бойното изкуство е по-различно, че има само един вид бойно изкуство?

Именно този дух е причината да уважавам спортистите. И все пак мисля че е някак си похабен когато целта е някакъв си медал. Кое му е ценното? Това не ви разбирам на спортистите.

Чувал съм че някой хора (мисля че бяха японци) смятат един определен поглед преди (или по време на) битката за част от бойното изкуство. След като дори гледането може да е изкуство, тогава защо бойния дух да стои по-долу?

Бойното изкуство обхваща много неща, включително бойния дух. Който го подценява го чака неприятна изненада.

Медалът е следствие, а не самоцел.
Защо реши, че спортистите са един вид похабени такланти? Хората тренират здраво, развиват се, стремят се да достигнат определено ниво и след това да го поддържат.
От личните ми наблюдения мога да споделя, че почти винаги когато се е налагало, "спортистчетата" са се измъквали невредими от създалата се ситъация. За сметка на това не веднъж съм виждал разни философи да "гризват" дръвцето, къде от "спортистчета", къде от самонадеяни бабаити.

Кубар, кога си бил на изпит при Касуя? Ако говориш за провелия се през 2011-та, не знам какво си гледал, но там имаше хора занимаващи се с Карате от над 20г., които при това не бяха никак случайни.
Тъй като без свян си позволяваш коментари към някои от потребителите тук, не е лошо първо да се запознаеш с това - кой се крие зад даден никнейм. Информация из сайта има достатъчно.

Това мнение е редактирано от shodan: 28 май 2012 - 14:30

След години
ще стане скалата дребен чакъл,
без да прекъсва
вечните метаморфози
на този променлив свят

#185 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения
  • От:София
  • БИ:карате

Публикувано: 28 май 2012 - 16:46

Трябваше да те плаша ли? Ако тогава си защитил дан, когато аз бях - олеле мале колко бяхте зле, човека се хвана за главата, не ви изпокъса, че все пак трябваше да ви вземе парите. Качена снимка То такива като тебе затова ходят при него - да вземат по някой друг дан - на нищо не е успял да ви научи човека. Добре че Фунакоши не е жив - да види в какво превръщат каратето такива като теб (една от причините поради които се махнах). Качена снимка
И да, тренирам Син И, смятам, че това е моят стил.

Наглоста ти премина границите,което всъщност не ме изненадва -личи си школата на Доктора Качена снимка Явих се на изпит преди 9 години заедно с Александър Славков ,Георги Георгиев-Джоси , Борислав Нешев и Христо Герасимов - тук има хора,които ги познават и могат да кажат дали са зле.Да даваш оценка какъв съм,как развивам карате и кой на какво ме е научил не можеш,защото не ме познаваш лично.Затова ти предлагам 2 варианта :1.На 2-ри юни ще участвам с хората си в състезание по карате от 11ч в зала Триадица- заповядай,ела да ми кажеш в очите какво мислиш за мен . 2.На 9 юни ще има състезание по АРБ в залата по бокс на ЦСКА - ела да участваш, ако искаш,там повечето състезатели са от карате ,ще ти намерим подходяща категория и ще те пуснем ни обясниш разни работи за бойните изкуства.Казвам се Веселин Панайотов ,да не губиш време в търсене.Ще те чакам. Качена снимка

Това мнение е редактирано от толерантния: 28 май 2012 - 16:52

#186 Енсифер

Енсифер
  • Дао
  • 177 мнения
  • БИ:Кенджутсу, Средновековна Фехтовка

Публикувано: 28 май 2012 - 18:59

Много на лично го обърнахте. Старите майстори са го казали - практика без теория и изкусност може, но теория и изкусност без практика е безумие. Леко перифразиране на Дьобрингер. Накратко, човека казва, че един боец трябва първо да е достатъчно добър, за да оцелее, и псле може да навлиза в дълбочина в изкуството. А, и съчетанието 'бойни изкуства' на български звучи все едно говорим за финни изкуства... На китайски е ушу - умението за избягване на конфликт. На японски е буджутсу - абсолютно същото. В Европа се е наричало Изкуството на защитата. Става въпрос за умение, не за префинено творчество - защото изкустео е дума с много значения и нива.

#187 Siko_

Siko_
  • Гости

Публикувано: 28 май 2012 - 19:53

shodan
Отново цитирам старият ти пост. Новия няма какво да му цитирам, защото ме разбра погрешно.

Не веднъж сме виждали "подскачащите спортистчета" (както някой бе нарекъл боксьорите) окървавени, с множество поражения по себе си да стискат зъби и да продължават напред. Ако това не е боен дух и силна концентрация, здраве му кажи.

Ставаше дума за хората от собствения ти пример. За техните усилия не разбирам защо си заслужават. Едно е да си във форма и да правиш това което обичаш да правиш. Съвсем друго е да показваш подобен боен дух в опитите си да вземеш медала. Това граничи с мазохизъм. Не мога да го разбера. Обясни ми го, ако ти можеш.

#188 Кубар_

Кубар_
  • Гости

Публикувано: 28 май 2012 - 20:46

Shodan, много отдавна бях на семинар при Касуя - можеби първия път когато той дойде в България, помня, беше еуфория, плакати навсякъде и т.н. Та тогава се наложи на няколко пъти Касуя да става да показва повреме на изпита как се правят нещата. Доста разочарован остана.

Толерантен, за школите не прави предположения - може и да съм там, може и да не съм. Джоси го познавам лично и въобще няма какво да питам - тренирал съм при него даже, добър е спор няма. Качена снимка Добър опит да ме уплашиш на свой ред Качена снимка
Второ, внимавай какво си пожелаваш - може пък и верно да дойда...Най-обичам такива дето вече като няма какво да измислят оставят имена и часове за срещи - а, ако попаднеш на неправилния човек? Риторичен въпрос не ми отговаряй.
Трето, ти започна с арогантните си нападки и не зачиташ мнението на другите, аз само се защитавам - да съм ти казал нещо иначе? Оценките ги давам по това какво пишеш във форума, за момента това ми е достатъчно.
Междудругото на 2-ри най-вероятно ще бъда - на повечето състезания по карате ходя, защото ме интересува как се развива това БИ в БГ. Може и да ти се обадя, ще видим...за всеки случай доведи и второкласницитеКачена снимка

#189 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения
  • БИ:карате

Публикувано: 28 май 2012 - 23:08

Четейки глупостите , които бълваш така щедро , не мисля, че си компетентен да ме определяш по написаното във форума..Не забравяй да се обадиш , ако дойдеш на състезанието - тогава ще видим кой е неправилния човек, анонимнико! :)

#190 Waldemar

Waldemar
  • Дао
  • 50 мнения

Публикувано: 29 май 2012 - 14:41

Бойните изкуства са един необятен свят, в който всеки би могъл да открие за себе си каквото търси. За един това може да са бойните умения, за друг – постигането на добро здраве, за трети – духовното усъвършенстване, за четвърти – жизнена философия, за пети – романтиката на древните легенди, и т.н. Разбира се, по обективни причини, малцина са тези, които успяват да обхванат всички аспекти и да се развиват във всички насоки. Така че, според мен, е наистина безмислено хората да се карат и обиждат на „нискоинтелигентни рингови биячи”, „освободени от физическо традиционалисти и формаджии”, „енергетици”, „философи” и пр. (парафразирам, че не ми се търсят точни цитати) Качена снимка В крайна сметка всеки практикува каквото му харесва – спаринг, чували, форми, медитация, оръжия... Това си е личният път на развитие в изкуството, независимо дали за зрителите отстрани изглежда грешен, прав, крив, смешен, безмислен... и не е редно да се отрича.
Поздрави,

П.п. Лично мнение, провокирано от горния конфликт.

Това мнение е редактирано от Waldemar: 29 май 2012 - 14:44

• TRN харесва това

#191 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 29 май 2012 - 15:17

Започвате доста да се отклонявате от темата. Ще ви върна обратно със един въпрос, по който наскоро водих нещо като спор.

Кое според вас е по-важно: Да се възползваш от чуждата грешка, когато я видиш, или да направиш всичко възможно да не може противника да се възползва от твоя грешка в същия момент? Зададен по-общо, този въпрос ще звучи така: Кое е по-важно - да гледаш движенията на врага, или да гледаш своите? Зададен още по-общо, ще звучи така: Кое е по-важно - да победиш, или да не бъдеш победен?

Само за протокола - грешката на противника ми може да е грешка, но може и да е провокация, за да ме вкара в капан. За това е най-добре сам да си създавам възможностите.

#192 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 29 май 2012 - 16:16

Като се замислих защо дразнят "философите", причината е проста - не могат нещата, които говорят :) Не ги могат. Това прави приказките им без покритие. И аз съм чел за дъртите майстори дето медитират в планината и после пребиват 100 човека, но не съм видял никой да го прави наистина. А тези дето претендират да владеят хиляди техники много често биват спирани от някой по-силен и по-бърз от тях без никаква техника. Виждал съм уж заключен и контролиран човек да си става с контролиращия го на гърба и да го изтръсква като мокро коте както и всякакви други такива примери.
За какво го пиша това. Бойните изкуства са една пирамида. На върха са философиите, енергиите и другите неща, дето изглеждат нереални. Но в основата е здрав гърч, пот, болка и практика. Без основата се градят пясъчни кули и те рухват при първото препятствие. Не можеш да построиш къща и да започнеш направо от покрива, не можеш и да решаваш интеграли без да си научил събиране и изваждане. Та който иска да стане джедай тъмен или светъл, да си наляга парцалите в залата, евентуално след време ще започне да му просветва за какво са писали хората в книгите.
И личното ми мнение е, че всеки от време на време е добре да отскача до някоя друга зала, където тренират нещо различно да провери дали това, което е научил работи или не. Няма нищо по-крехко и измамно от фалшивото самочувствие изградено върху непроверени умения.
  • Franky, Alcek, К.Т. и 3 others like this
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#193 Енсифер

Енсифер
  • Дао
  • 177 мнения
  • БИ:Кенджутсу, Средновековна Фехтовка

Публикувано: 30 май 2012 - 05:34

А и дори Доктора ще признае, че всички велики майстори от Китай, които описва, на 15-20-25 години са блъскали, потили са се, били са се с други младежи и дори и да са изучавали някакви филисофии, едва ли са ги приемали толкова навътре и насериозно. А всички големи майстори, за които имаме повече от апокрифни разкази, са известни с яко блъскане на младини, а някои от тях и като безхаберни побойници.
  • shodan харесва това

#194 Busi_

Busi_
  • Гости

Публикувано: 30 май 2012 - 11:57

важна е спонтанната реакция тъй като всяка ситуация е различна сама по себе си и съответно трябва да се реагира различно

а вариациите в това отношение са безброй и затова не е толкова важен въпросът как и защо а кога

когато не искаш да бъдеш победен е много вероятно да не загубиш а когато искаш да победиш има вероятност и да загубиш

#195 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения
  • От:Bulgaria
  • БИ:kempo, FFF & MHF

Публикувано: 30 май 2012 - 14:01

Хммм.... Като чета разгорялата се дискусия ми идва на ума репликата на Слай в "Разрушителя" към двете противостоящи групи на "възвишените" и на "натуралистите" - "Ако едните малко се поизцапате, а пък вие малко се поизмиете, вероятно ще се срещнете и ще намерите истината за живота някъде по средата..." (Цитирам по памет).

Та така... Крайностите никога не са довели до нищо добро, а пък замерянето с клишета от въздигнати на пиедестал позиции също води до безплодни тиради и .... драстично отклоняване от темата.

Факт е, че без усвояване на основата, провеждане на емпирични изследвания и последващ анализ на резултатите, всякакво теоретизиране е само празни приказки.
Факт е и че без наличието на мисловен процес и творчески подход е невъзможен прогрес в никое практическо занимание, тъй като крайният резултат ще бъде 100% ограничен във вече достигнатата рамка без възможност за развитие и надграждане на основата.

А що се отнася до дискутирането на значението на "Бойно изкуство" като термин - не виждам разлика между "бойни спортове" и "бойно-приложни" техники или системи ( както искате така ги означавайте), тъй като за изкуство в която и да е област на човешката дейност може да се говори едва когато се надскочи етапа на изграждане на базата и започне надграждане, което обаче задължително трябва да е съпроводено с творчество. Едва когато се появи творческият момент, едва тогава може да се говори за изкуство, т.е. едва когато усвоените умения, които да са над средното ниво са толкова съвършени и да впечатляват с лекотата, с която ги ползва прилагащият ги се гарнират с творческа интерпретация.
Затова изкуство могат да творят майсторите, а зрителите и потребителите обикновенно могат само да .... коментират. ;)

Всяко едно занимание, ако е самоцелно - т.е. се извършва заради самото занимание, а не да се постигне определена по-висша цел е безмислено.

П.П. Мнозина бъркат философиите и житейските концепции и принципи застъпвани от старите майстори със самите изкуства. Да ... за разлика от другите изкуства, продуктът, който произвеждат БИ или иначе казано - творбата е самият практикуващ. Дали това произведение на изкуството ще е хубаво или лошо зависи от "уменията" на "майстора".

Поздрави и душевен покой!!!
  • TRN харесва това
ВСЯКО ПРАВИЛО СИ ИМА ИЗКЛЮЧЕНИЯ!!! ЩО ЛИ...!?!?!?

#196 ТониАтанасов_

ТониАтанасов_
  • Гости

Публикувано: 27 октомври 2012 - 12:03

Според мен,бойните изкуства не са само цел за нанасяне на щета на съперника,а и те също така и възпитават.Също така има разлика между спорт и изкуство.Най-общо казано това е начин на живот за мен
-Спиш
-Ядеш
-Тренираш
После цикълът се повтаря наново.

#197 САМОТЕН ВЪЛК

САМОТЕН ВЪЛК

АЛФА ВЪРКОЛАК

• Дао
  • 40 мнения
  • От:БЪЛГАРИЯ
  • БИ:ДА ДАО, МЪРЗЕЛУВАНЕ, АЗ И МАЦКА НАСАМЕ

Публикувано: 29 януари 2016 - 11:48

Според мен главната цел на БИ, това, за което са създадени е запазване живота и здравето (нашето и на близките ни) и защита на родината. Философията и духовното развитие, колкото и ценни и важни да са (да не си помисли някой, че ги отричам) са на второ място. А за защита (ако предпочитате оцеляване) е необходимо да се мине през много пот и болка в тренировките, мисля че и фантазията играе роля  и доста често през пребиването или убиването на противника. Разбира се за предпочитане е да избегнем битката, но за жалост не винаги е възможно.

/P.S. Не съм тренирал активно около 11г, мързелив съм (когато се налага мога здраво да работя), леко шубе и с доста въображение, което ме прави по-скоро фантазьор отколкото  практик/

ОТКЪДЕТО ДОШЛО ТАМ И ОТИШЛО И  НЕКА ОРЕНДА БЪДЕ
С НАС