Към съдържанието

Снимка

Определете значението на Бойно Изкуство ?!

• Please log in to reply
В темата има 196 мнения

#21 Таманцев

Таманцев
  • Дао
  • 49 мнения
  • БИ:св.борба,киокушин,кик-бокс

Публикувано: 19 януари 2006 - 00:39

Система за психофизическа подготовка,практикуването на която цели изграждане на способност за адаптиране и оцеляване в силно агресивна среда при максимално запазване на здравето и психиката. :)
СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТСЯ, А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

#22 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 19 януари 2006 - 04:35

да,дааа
Бойните изкуства са физическо проявление на движението на човешката душа.Движейки се,човешката душа твори,под въздеиствието на всемирната душа/БОГ/. Затова и се наричат Изкуства.Затова и БИ се явяват молитва /както каза и Никодим/ ,защото този процес на творчество ,който се проявява в момент на практикуване на БИ ,свързва душата с всемирната душа.Както в шаха не се повтаря нито една партия,така и в БИ не се повтаря нито един спаринг.Катите се повтарят-спарингът не.Затова и свободният бой/Джиу-кумите/се явява узрелият плод на Бойните изкуства-същността на БИ.Краината цел на БИ.
Поздрави

<{POST_SNAPBACK}>

:up:  :up:
именно :)
Този процес на творчество при практикуването на БИ, който се явява молитва, може също да бъде наречен динамична медитация (което за мен е почти едно и също). Разбира се при свободния спаринг това е най-силно изразено.

.. Анди, наистина ли тренираш Киокушинкай ? Изненада ме с това мнение :)
От много малко хора съм чувал този тип разсъждения, и то хора които съвсем не са случайни :)
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#23 Борислав

Борислав

Химик

• Дао
  • 335 мнения
  • От:София, Видин
  • БИ:химия

Публикувано: 19 януари 2006 - 08:52

Система за психофизическа подготовка,практикуването на която цели изграждане на способност за адаптиране и оцеляване в силно агресивна среда при максимално запазване на здравето и психиката. :)

<{POST_SNAPBACK}>

Ааа, това вече е доста добре. Само да добавим едно "на практикуващия" накрая.

Малко ми е чудно защо повечето хора обясняват какво са за тях БИ или наблягат на значението на психическата подготовка, вместо да се опитат да съчинят дефиниция.

#24 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 19 януари 2006 - 09:06

Малко ми е чудно защо повечето хора обясняват какво са за тях БИ или наблягат на значението на психическата подготовка, вместо да се опитат да съчинят дефиниция.

<{POST_SNAPBACK}>

Твоето нахалство няма граници  :evil:
Голяма част от писалите преди теб са доста навътре в БИ ,така че ти препоръчвам повече да четеш ,да тренираш ,да завършиш училище и тогава да им даваш акъл.

ПП: Погледнете моята дефиниция и я допълнете или редактирайте и накрая ще обявим едно завършено определение за БИ. Като пак си нямаме работа ще напишем и за боен спорт.

<{POST_SNAPBACK}>

Хм,  прекалено арогантно за човек задал  тема от рода:
"Преди боя, как да се приготвим, когато е неизбежен"    http://daobg.com/forum/index.php?showtopic=4880&hl=    
няма нищо лошо във темата ,но тя показва, че все още не си на етап да искаш други да се включват в твои дефиниции.
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#25 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 19 януари 2006 - 09:13

Разликата между изкуството и спорта е,че в спорта има съревнование,победа и загуба.В изкуствата това не е така,там няма конкретна цел.Човек практикува заради самата практика.

<{POST_SNAPBACK}>

Твърдо смятам, че такова определение е грешно! Според мен няма нещо, което да се прави без цел в живота. Целта може да е неосъзната, интуитивна, но я има- поне като абстрактна представа. Целта може да е съвършенството или каквото дуго непостижимо си формулираш.
Когато правиш нещо като самоцел, няма как да се развиваш, защото не знаеш къде искаш да отидеш...
Освен това съревнованието също е възможно да е част от изкуството- просто в спорта то е основна цел, а в изкуството то е тест и не е най-важното.
Не мисля, че е нужно определение за БИ- поначало дефинициите са присъщи на западния начин на мислене, докато източния, напротив приема, че колкото повече определяш с ума си нещо, толкова повече го отдалечаваш от себе си; колкото повече го усещаш със същността си, колкото повече го постигаш, толкова повече напредваш в него.
Но тъй като всеки от нас малко или много е в капана на западния начин на мислене, моето опрделение за БИ е:
Състояние на съществото ти, в което ударът и ритникът са толкова естествени, колкото умението да се храниш и да спиш, а усещането за тях е толкова истинско, както усещането, че обичаш или тъгуваш.

Това мнение е редактирано от Grisha: 19 януари 2006 - 09:43

Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#26 MXM_

MXM_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2006 - 11:19

Състояние на съществото ти, в което ударът и ритникът са толкова естествени, колкото умението да се храниш и да спиш, а усещането за тях е толкова истинско, както усещането, че обичаш или тъгуваш.

<{POST_SNAPBACK}>

Мразя дефиниции и определения, но зад това заставам 100%.
Повече определения не са нужни! Браво!
Поздрави!

#27 Andy

Andy

Десперадо

• Дао
  • 287 мнения
  • От:Габрово
  • БИ:Киокушин ,Кик-бокс

Публикувано: 19 януари 2006 - 11:45

:up:  :up:
именно :)
Този процес на творчество при практикуването на БИ, който се явява молитва, може също да бъде наречен динамична медитация (което за мен е почти едно и също). Разбира се при свободния спаринг това е най-силно изразено.

.. Анди, наистина ли тренираш Киокушинкай ? Изненада ме с това мнение :)
От много малко хора съм чувал този тип разсъждения, и то хора които съвсем не са случайни :)

<{POST_SNAPBACK}>

Не си първият които ме пита това:)
Не е важно какво тренираш, по коя пътечка си тръгнал.
От значение е дали носиш душа на Търсач.
Поздрави

#28 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2006 - 13:48

Мненията на МХМ и Гришата много ми допаднаха  :up:
Личното ми мнение е, че да се говори за бойно изкуство и бойни спортове е грешно. Говорете за карате, бокс, борба, син-и-цюан и т.н., но не казвайте - това е изкуство, а това е спорт. Лично от конкретния човек зависи дали това, което прави е изкуство или спорт. Идете на някои от пазарчетата за картини, какво има там - изкуство  :confused: , неее, просто занаятчийски творби, нищо, че рисуването се води за изкуство. Също така съм сигурен, че ще намерите инженер, чиито изчисления са изкуство, чистач, който е превърнал метенето в изкуство. Ще преразкажа един от сенсеите ни, в Кендо има три етапа:
1. Сляпо правиш каквото ти каже сенсея.
2. Осмисляш, това което ти е казал сенсея.
3. Тръгваш по своя път и създаваш своето си Кендо.
Чак когато стигнеш до третата точка, тогава вече можеш да кажеш, че Кендото (или каквото там практикуваш) е изкуство, т.е. както каза МХМ - създаваш нещо ново. Това е изкуство.
А какво спорта - ами упражнения за здраве (физическо и умствено). Грешно е, да се свързва спорта със състезанията и турнирите, много малка част от спортуващите ходят и на състезания (питайте тичащите сутрин, колко от тях са маратонци или  влезте в някоя фитнес зала и питайте, колко от тях се явят на състезания по културизъм  ;D ) Значи не всеки спортист ходи на състезания, а дали всеки участник в тях е спортист. Няма да можете да разпитате например участниците на рицарските турнири, но едва ли някой от вас ще нарече рицарите спортисти  ;D .
Накрая като заключение - аз бих делил самите практикуващи на спортисти и артисти (сиреч хора на изкуството). Така например за някои боксьори можем да кажем, че боксирането им е изкуство, а те артисти и същевременно някои от практикуващите източни БИ, че са гимнастици (правят някакви движения, с които си подобряват физическото и психично здраве)  - съответно са спортисти.

#29 akimasa_

akimasa_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2006 - 14:41

за мен "изкуство" е теорията. "бойното" - практиката.

стил-направление в развитието на БИ , характеризиращо се с ОГРАНИЧЕНИЯ в зависимост от  средата и условията в които се развива-било то географска,историческа ,религиозна или квато и да е...

тук бих искал само да добавя и Ли4ностната интерпретация на всеки практикува6т.

#30 Go6eto_

Go6eto_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2006 - 14:45

Определете , дефинирайте Бойните Изкуства !
За какво са създадени , кой се занимава с тях  , за какво служат , и т.н.

<{POST_SNAPBACK}>

Бих добавил към всичко казано дотук, че бойните искуства са нещо лично и съкровенно... по-точно личното ти отношение към израстването ти...

Това мнение е редактирано от Go6eto: 19 януари 2006 - 14:50

#31 barmaley_

barmaley_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2006 - 19:50

Бих искал да дефинирам и разгранича спорта от изкуството.Една и съща двигателна дейност може да бъде спорт или изкуство.Едно от определенията за спорт е:подготовка и участие в състезания.Например има състезателни танци,но има и класически танци,има спортно карате,но има и традиционно карате.В спорта целта е спортното постижение и тя е конкретна.При изкуството ако трябва да има цели те не са от толкова конкретен характер,а са по абстрактни или повече в сферата на естетичното,духовното.

#32 MXM_

MXM_
  • Гости

Публикувано: 19 януари 2006 - 20:30

Тъй като повечето, говорейки за изкуство, отидохме в доста различни от "обикновения бой" сфери, бих искал, само за пълнота на мненията да добавя следното:
Много често, много хора разбират изкуство не в смисъла, който обсъждахме в последните постове, а като производно на "изкусен", тоест вещ в нещо, добър, постигнал завидни резултати, притежаващ способностим които го отличават от другите.
Така за много хора "бойно изкуство" може да бъде умението на човек, довел до съвършенство способността си да убива ефикасно с голи ръце например, или такъв, който е развил в резултат на упорити тренировки невероятна бързина на удара, или пък може с видима лекота и танцувалност да се справя с нападението на няколко разгневени мъже и прочие. Тук не е задължително въпросния човек да практикува изкуство, да твори, да преодолява вътрешни граници, да формира духа си и т.н.

#33 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 20 януари 2006 - 09:34

1. Едно от определенията за спорт е:подготовка и участие в състезания.
2. Например има състезателни танци,но има и класически танци,има спортно карате,но има и традиционно карате.
3. В спорта целта е спортното постижение и тя е конкретна.
4. При изкуството ако трябва да има цели те не са от толкова конкретен характер,а са по абстрактни или повече в сферата на естетичното,духовното.

<{POST_SNAPBACK}>

1. Категорично против. Мои приятели карат колела, никой не се готви за състезания и нямат намерение да стават следващият Армстронг. По твоята дефиниция, те не се занимават със спорт, понеже липсва "подготовка и участие в състезания". Какво тогава правят- изкуство  :confused:  Аз играя тенис (на маса и на корт), не се подготвям за състезания и не участвам в тях - аз също ли съм правил изкуство с хилката и ракетата  :confused: Спортисти аматьори колкото щеш, никой от не ходи по състезания, всички те не спортуват, а правят изкуство  :confused: Това твърдение е толкова абсурдно, че ако се позамислиш върху него, сам ще се отречеш от него.
2. Няма такива танци бе, има стандартни и латиноамерикански, и по двете има състезания. И такива приятели имам, дето ходят на танци, без да се състезават (някои всъщност се състезават де, ама по кендо турнирите  ;D ). Но повярвай ми, изкуство танца правят само най-добрите професионалисти, а те се състезават.
А т'ва за спортното и традиционното карате, ти какъв шотокан тренираш - спортен или традиционен  :hysterical:
3. В спорта целта е постигането на добро здраве, хубава фигура и тонус, а за професионалистите - парите естествено.
4. Абстрактно казваш, като архитектурата и музиката, нали? Обаче пък живописта и скулптурата не са от най-абстрактните  :wink: Въобще много мога говоря за изкуството (все пак професията ми е вид изкуство), само ще се отдалеча от темата.

#34 Zoro

Zoro

Чукам , влизам , гледам ... то било заключено :)

• Дао
  • 1870 мнения
  • От:имам парцел на Луната ...
  • БИ:пенсионер

Публикувано: 20 януари 2006 - 10:24

...Въобще много мога говоря за изкуството (все пак професията ми е вид изкуство), само ще се отдалеча от темата.

<{POST_SNAPBACK}>

Нищо , действай  :up:  , пък после ще го свържем с бойно , и ще доуточним понятията . Аз ще се включа другата седмица , че сега трябва да бягам ...

Поздрави
"Едно е да искаш , второ - да можеш, а трето и четвърто да го направиш"
"всички могат да духат , но малцина могат да свирят"
"Истината е относително нещо, но е винаги само една!

#35 popai_

popai_
  • Гости

Публикувано: 20 януари 2006 - 15:57

Темата е много хубава! :D
Радвам се, че видях хора от различни БИ :D  да се обединяват около едно нещо, което ми подсказа, че много хора "горят" в БИ  :D
Има много мнения, зад които бих застанал спокойно и за това не искам да цитирам подред ....
Но също така искам да споделя нещо...
Изкуство...
Всеки в началото си учи обикновенните техники на изразяване на изкуството. Всеки минава през етапа на това да постави "своята техника" в "рамка". Но според мен истинският творец е този който е успял по някакъв начин да излезе извън тази рамка. Затова и спорта според мен е "рамката", а изкуството е всичко това което е извън нея... И в този ред на мисли - всичко което е извън "рамката" е естествено/а няма нищо по-естествено от природата/, то това е заобикалящия ни свят...
И без да искам да влизам в спорове само ще споделя, че мислия ЧЕ:

Цитат(barmaley @ 19.01.2006, 20:50)

3. В спорта целта е спортното постижение и тя е конкретна.

и

red dragon Публикувано на Днес, 09:34

3. В спорта целта е постигането на добро здраве, хубава фигура и тонус, а за професионалистите - парите естествено.

Мисля, че тези девизи са измислени само за да оправдаят целите на спорта:)))
Това е според мен...
:chinese:

#36 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения
  • БИ:Българско бранно умение

Публикувано: 20 януари 2006 - 16:36

Те майсторите са го казали много готино.
Ето няколко основни примера.

Бокс на слънчевата пролет.

Шум на вятъра в боровите дървета.

Бокс на разума

Крайна истина

Великият предел

Ще спра до тук.....другото си  го знаете  :D

поЗдрави
Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !
Бранното умение от самото начало ни учи, укрепва и усъвършенства в любовта.

#37 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 20 януари 2006 - 17:07

Мисля, че тези девизи са измислени само за да оправдаят целите на спорта:)))

<{POST_SNAPBACK}>

Която е ...

#38 barmaley_

barmaley_
  • Гости

Публикувано: 20 януари 2006 - 20:15

Спорта е част от физическата култура,която пък е част от общата култура на обществото.Спорта като компонент на системата на физическа култура се разделя на три отделни звена:
1.Елитен спорт за високи постижения.
2.Детско юношески спорт.
3.Спорт за всички(масов спорт)
Три характеристики определят спорта за високи постижения:
1.Комерсиализация
2.Интензификация на тренировъчния процес
3.Професионализация
При бойните изкуства може да се отдели една малка част,която да се сложи в елитния спорт.Например таекуондо е олимпииски спорт.По други има първенства,медали и купи.
Голямата част от практикуващите БИ влизат в сферата на масовия и детско юношеският спорт.Към масовия спорт спадт също всички видове двигателна активност насочена към подобряване на здравето,възстановяване и задоволяване на лични потребности различни от участието в състезания.
Мисля,че внесох малко яснота около терминологията ползвана дотук от различни потребители.
Поздрави.

#39 popai_

popai_
  • Гости

Публикувано: 21 януари 2006 - 01:46

barmaley добре си си научил урока...
Споделих си мнението. Никой не е длъжен да се ангажира с него.... Но както винаги ..........
Отдавна е известен Предела на физическите човешки способности... Спорта от край време е само пари, политика, химия и високи технологии... Без да се заяждам/и с риск да разводня темата/ ти можеш ли да дадеш определение за "елитен спорт".... Не че имам нещо против таекуондото, но според мен то не ми се връзва с "елитен спорт"... Там по скоро бе политика като го направиха олимпийски спорт ... А и отдавна е известна максимата "хляб и зрелища"... Това е спорта-зрелище.... Вече направо не ми се прави демонстрации, защото публиката очаква да види само кръв, счупени кости и раздрана кожа...
Но пък ако ти вярваш на това което си написал... какъв ти е проблема :D Приеми, че аз съм се издънил и карай нататък :D  и по същество...
Извинявам се на всички, които искаха да помогнат за определението...
:chinese:

#40 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 21 януари 2006 - 11:47

Спорта от край време е само пари, политика, химия и високи технологии...

<{POST_SNAPBACK}>

Малко уточнение (лично мнение ) :) :
Горния цитат е  масово употребявано  извинение от лигльовци, опитващи се по всякакъв начин да скрият некадърността си.
*Пари –има ги в ограничен  брой спортове , а в сферата на БИ само в профи бокса са в големи количества(и то не за всички).
В останалите.... или  колкото да не е без хич или такова животно “пари”няма(ако някой ги види:  веднага,повтарям веднага :D  да съобщи   ,та да се облажим от далаверата.
*Политика –ако има пари има и политика,няма ли пари .........
*химия и високи технологии   - ми... имат си хората(неприятно за химията ,но факт) , но след като повечето БИ-та  действат срещу дрогирани ,пияни, афектирани, един се оправя срещу 50 и  т.н. (извадки от рекламни афиши) ,  не вярвам някаква химия и високи технологии да му се опрът : )

А и отдавна е известна максимата "хляб и зрелища"... Това е спорта-зрелище.... Вече направо не ми се прави демонстрации, защото публиката очаква да види само кръв, счупени кости и раздрана кожа...

<{POST_SNAPBACK}>

Точно  демонстрациите(системните) са най-голямото  зрелище и хвърляне на прах в очите  :)
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!