Към съдържанието

Снимка

Определете значението на Бойно Изкуство ?!

• Please log in to reply
В темата има 196 мнения

#41 barmaley_

barmaley_
  • Гости

Публикувано: 21 януари 2006 - 22:21

Popai научил съм си урока защото главно с това се занимавам напоследък.
Ще дефинирам понятието "елитен спорт".Това е системна,високоинтензивна,научнообоснована тренировъчна и състезателна дейност за достигане на максимални спортни резултати.Нейна цел са високите спортни резултати.Изградена е система от международни и национални структури за ръководство на спортно-състезателната дейност.Всеки вид спорт може да попадне в графата елитен стига да отговаря на горните условия.Олимпийският спорт също влиза в елитния спорт.След като практикуването на даден спорт не е насочено към максимални постижения той не е елитен.

#42 stareca uan_

stareca uan_
  • Гости

Публикувано: 22 януари 2006 - 00:46

Бойните изкуства нямат нищо общо със спорта.

#43 barmaley_

barmaley_
  • Гости

Публикувано: 22 януари 2006 - 00:51

И аз с това исках да започна.

Това мнение е редактирано от barmaley: 22 януари 2006 - 00:53

#44 popai_

popai_
  • Гости

Публикувано: 22 януари 2006 - 16:43

Къде да бия камбаната?!?!?!?!?!?

Judoboy Публикувано на Вчера, 11:47
  Цитат(popai @ 21.01.2006, 02:46)
Спорта от край време е само пари, политика, химия и високи технологии...
Малко уточнение (лично мнение )  :
Горния цитат е  масово употребявано  извинение от лигльовци, опитващи се по всякакъв начин да скрият некадърността си. 

За кой ли пореден път сме свидетели на безнаказани лични обиди от страна на модераторите...
Може и да съм лиглю :D , може и да съм некадърник :D , но все си мисля, че по голям е този който се влияе от чуждото мнение:wooow:
Пари има много/друг е въпроса кой как разбира понятието "много пари"/, но те не всичките се обивяват официално и има някакъв контрол над тях... А пък то, ако всеки бърка в казанчето с надпис "далавера" ще трябва да му се смени надписа....
За химията - трагичното е, че и в така наречения "масов спорт" започнаха да се употребява "масово" химията... Или ти искаш да ми намекнеш, че в джудото не се взимат никакви "медикаменти"?!?!?!?
barmaley, ако си беше научил урока щеше да знаеш и колко БИ са кандидаствали за олимпийски спортове преди таеквондото...

Ще дефинирам понятието "елитен спорт".Това е системна,високоинтензивна,научнообоснована тренировъчна и състезателна дейност за достигане на максимални спортни резултати.Нейна цел са високите спортни резултати.Изградена е система от международни и национални структури за ръководство на спортно-състезателната дейност.Всеки вид спорт може да попадне в графата елитен стига да отговаря на горните условия.Олимпийският спорт също влиза в елитния спорт.След като практикуването на даден спорт не е насочено към максимални постижения той не е елитен.

Това мога да нарека само промит мозък... Кой спорт не се стреми към "максимални постижения"?!?!?!? "Сиситемна, високоинтензивна," ... Посочи ми някое БИ, което не е системно и още повече - не се изисква високоинтензивна дейност. Това "научнообоснована тренировъчна и състезателна дейност " може би го употребяваш само за да се оправдае съществуването на НСА?!?!?.... По нататък няма да продължавам...
Нима неразбрахте, че разликата между спорт и изкуство е крайният резултат...
Как мислиш... защо ли са забранили двубоите между самураите в древна Япония?!?!?

barmaley Публикувано на Днес, 00:51
  И аз с това исках да започна.

Ако искаш да почнеш нещо, просто го почни...
:chinese:

#45 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения
  • БИ:Кендо

Публикувано: 22 януари 2006 - 17:40

Каква е разликата между духовните аспекти на спорта и духовните аспекти на будо-то?

В света на спорта съществува понятието спортсменство което е духовна настройка насърчаваща честният двубой и спазването на правилата. Това е в голямо съзвучие с член първи от официалните правила за Кендо Шияй където се казва: "Целта на тези правила е да осигурят на Шиай-ша честна игра в съзвучие с принципите на Катана (меча)....." Наистина ли това е толкова различно от концепцията за спортсменство при спорта? Много хора ще отговорят че разликата между кендо-то и спорта е в "принципите на Катана". Обаче, подчиняването на "принципите на Катана" всъщност може да бъде приравнено с подчиняването на правилата при спорта, следователно и това не е убедителен аргумент за разликата между спорт и будо. Ако основната цел на кендо беше победата на шияй, истинската същност на Кендо не би била толкова различна и това би го поставило някъде в сферата на спорта. С други думи ако практикуващият вижда своята крайна цел в победата на шияй това прави заниманието му спорт и става невъзможно да се определи като будо.

Кендо Ката - Един Философски поглед

От Иное Йошьихико Ханшьи 8 дан
преведена от Алекс Бенет
(Из списание "Кендо Свят" #2 2002)

Смятам, че и хиляда определения не биха дали дефиниция за разликата между спорт и бойно изкуство. А и кому е нужно. Винаги ще има много изключения и частни случаи. Нима определенията ще променят с нещо това което правим.

Какво са гладиаторските боеве? По канал История наскоро говориха за едно изследване на кости на гладиатори, което доказва, че те са били подготвяни с с интензивност и методи сходни на тези в съвременният спорт. Какво правят бягащите за здраве и форма понякога десетки километри? Нима те са извън определението за спорт и бойно изкуство? Те знаят ли го? Какво бихте казали за кеча - спорт ли е или чисто зрелище. Търсенето на етикети за всичко около нас поставя в ред мислите ни но, не пречи ли то да разбираме света чрез сърцето си. Лишени от слова определители, под дрехите, греховни и безлични, понятията се оказват отчайващо еднакви. Човек измисля думите за да направи света по удобен, а не по сложен.

#46 barmaley_

barmaley_
  • Гости

Публикувано: 22 януари 2006 - 17:45

Това мога да нарека само промит мозък... Кой спорт не се стреми към "максимални постижения"?!?!?!? "Сиситемна, високоинтензивна," ... Посочи ми някое БИ, което не е системно и още повече - не се изисква високоинтензивна дейност. Това "научнообоснована тренировъчна и състезателна дейност "

Масовият спорт и детско-юношеския спорт не се стремят към максимални постижения.Спорта в свободното време няма необходимите условия за реализиране на максимални постижения тъй като липсва професионализацията.
Вида на бойното искуство или вида спорт тук не е от значение по отношение на трите нива на спортната дейност.От значение е насочеността на тази дейност.Не може човек да ходи на работа 5 -6 дни в седмицата по 8-9 часа ,да тренира когато има свободно време и да се стреми към максимални постижения в съответният спорт или БИ.Максималните постижения се получават когато е налице професионализация.Тогава тренировъчната дейност е високоинтензивна,по 6-8 часа на ден.Тя е осигурена финансово от съответните спонсори и институции.
Когато човек практикува БИ за лични цели:самозащита,самоусъвършенстване,подобрение на здравето,тогава тази дейност не е насочена към върхови постижения и попада в категорията на спорта за всички(масов спорт).

#47 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 23 януари 2006 - 08:18

За кой ли пореден път сме свидетели на безнаказани лични обиди от страна на модераторите...
Може и да съм лиглю :D , може и да съм некадърник :D ,

<{POST_SNAPBACK}>

Ако четеш внимателно , ще забележиш употребата на множествено число!А това ,че  се причисляваш..........

Извиненията: "там има пари ,политика ,химия и т.н."  говорят ,че дадено БИ се възприема като нещо временно и  ръсещия оправдания вижда само състезателната му част (не че има нещо лошо в нея-напротив ,но тя е само един детайл) !

Смятам, че и хиляда определения не биха дали дефиниция за разликата между спорт и бойно изкуство. А и кому е нужно. Винаги ще има много изключения и частни случаи. Нима определенията ще променят с нещо това което правим.

<{POST_SNAPBACK}>

:up:
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#48 Zoro

Zoro

Чукам , влизам , гледам ... то било заключено :)

• Дао
  • 1870 мнения
  • От:имам парцел на Луната ...
  • БИ:пенсионер

Публикувано: 23 януари 2006 - 09:33

Бойните изкуства нямат нищо общо със спорта.

<{POST_SNAPBACK}>

Както беше посочил някой :
"НИКОГА НЕ Е КЪСНО ДА СТАНЕШ ЗА РЕЗИЛ" :hysterical:
, та в този дух не дрънкай глупости ако обичаш , ако имаш нещо да кажеш - обоснови се , но не като това , защото ставаш смешен :  :hysterical:

Пич , чел съм, че лъвът е доста силен,но поне аз не знам да вдига камъни дървета или каквото има там из джунглата за да е як.

<{POST_SNAPBACK}>

:hysterical:

Поздрави
"Едно е да искаш , второ - да можеш, а трето и четвърто да го направиш"
"всички могат да духат , но малцина могат да свирят"
"Истината е относително нещо, но е винаги само една!

#49 popai_

popai_
  • Гости

Публикувано: 23 януари 2006 - 14:10

Judoboy Публикувано на Днес, 08:18
Ако четеш внимателно , ще забележиш употребата на множествено число!А това ,че  се причисляваш..........

Определено изречение/не конкретното/ поставено по двусмислен начин по скоро ме навява на мисълта за прикрита атака :D
Явно неможем да се разберем....
Става въпрос за следното: При дефинирането на понятието "бойно изкуство" би ли следвало да се има предвид и тежестите, които се носят от "боен спорт" и в каква степен те са определящи?
Още с първия си пост казах, че заставам зад много от мненията преди мене, като носители на нещо ценно в търсенето на това нещо - "определение за бойно изкуство"...
Напълно съм съгласен с Judoboy и Samurai и затова смятам , че БИ е със сърцето си и заради самото то, което не означава автоматически изключване на Боен спорт... barmaley започна нещо, но като че ли не го довърши

Бих искал да дефинирам и разгранича спорта от изкуството.Една и съща двигателна дейност може да бъде спорт или изкуство.Едно от определенията за спорт е:подготовка и участие в състезания.

Защото веднага щях да попитам: Ако в БИ няма състезания какво тогава представлява Републиканското по Кендо?
Ако човек наистина търси определение на нещо, то то е заради нуждата да има единна отправна точка за нещо, което впоследствие се стреми да развие... Или с други думи - търси здрава почва за да стъпи на нея ...
За мен лично много ми допада и това:

С други думи ако практикуващият вижда своята крайна цел в победата на шияй това прави заниманието му спорт и става невъзможно да се определи като будо.

Лично за мене аз съм си го определил/понятието - БИ/ и то ме задоволява напълно. Не съм го изложил тук с цел да невлияя на другите, както и за да не ми се налага надълго и нашироко да се аргументирам защо така и т.н. ...
Така че според мен е необходимо коректно подхождане към нещата, защото не точно определението е проблема...

#50 barmaley_

barmaley_
  • Гости

Публикувано: 23 януари 2006 - 22:40

Тъй като в този форум думите са единствено средство за изразяване,мисля,че е важно когато говорим за дадено явление или факт да ползваме обективни т.е. общоприети понятия за да няма недоразумения.Мисля също,че е важно човек да може да изразява точно с думи това,което иска да каже с цел да бъде разбран правилно от максимален брой хора(без да звучи прекалено сложно)използвайки общодостъпни изрази.Използваните понятия трябва да отразяват реални обекти,точно и ясно да предават техния смисъл,позицията им трябва да е точна при обясняването на фактите и явленията от съответната област на познанието.
Поздрави

#51 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 23 януари 2006 - 22:55

При спорта обикновено се цели победа (при конфликт, двубой, състезание и пр.) и обикновено се тренира за да си подготвен за тази победа.
При БИ се тренира за самоусъвършенстване, т.е. там на първо място е пътя по който вървиш и не е толкова важно дали ще спечелиш или ще изгубиш в конкретна битка.  Това е дълбоко залегнало в цялата източна философия.
При западната култура, за разлика от източната се цели победата, независимо от средствата и е важно главно да победиш.
Ако възприемаш победата и загубата единствено като ориентир докъде си без да влагаш каквито и да е емоции, и главната ти цел е да се развиваш, тогава може да се твърди че се занимаваш с изкуство, а не спорт.
Но човек, който не обича да побеждава и не е отишъл на състезание, заради победата не познавам. Вие ако познавате такъв, може да дадете примери.
За това и някои отричат състезанията, защото има ли състезание, има и стремеж към победа а именно това те прицелва и фокусира съзнанието ти на различно ниво и оттам се пречи на развитието.

Просто при едното се подхранва егото, а при другото се цели неутрализиране на егото с цел чистота на съзнанието.

Да обобщя : При БИ победата е само следствие на факта че се занимаваш и вървиш по определен път

Искам да подчертая, че това е мое лично мнение, и не желая да споря с никой по въпроса или да ангажирам някой с мнението си.
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#52 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 23 януари 2006 - 23:26

Как мислиш... защо ли са забранили двубоите между самураите в древна Япония?!?!?

Ми сигурно щото са щели да се изколят,кат се знае че егото им е граничело с тъпанарщина!
Мене ми е по-интересно защо някой се опитват да се изкарват по-самураи от самураите(познавайки последните от ленти и книжки със съмнителен характер)?

#53 stareca uan_

stareca uan_
  • Гости

Публикувано: 24 януари 2006 - 00:04

Нямам абсолютно нищо против спортните прояви на БИ стига двубоите да не са с някакви много сложни правилници .

#54 Zoro

Zoro

Чукам , влизам , гледам ... то било заключено :)

• Дао
  • 1870 мнения
  • От:имам парцел на Луната ...
  • БИ:пенсионер

Публикувано: 24 януари 2006 - 08:50

...Но човек, който не обича да побеждава и не е отишъл на състезание, заради победата не познавам. Вие ако познавате такъв, може да дадете примери.
...

Хммм , ами аз съм горе-долу такъв човек . Не твърдя че не хубаво да се побеждава , но и не ходя на състезания само заради победата . Обаждали ми са се за мачове , дето се вика от днес за вчера  :)  , и съм играл и без необходимата подготовка , а и съм печелил по-голямата част от тях/ губил съм също достатъчно/ , защото така се трупа опит , защото така поставям тялото , духа и психо-физическите си качества в екстремална обстановка , и виждам докъде съм стигнал и докъде са ми възможностите .

Поздрави

Това мнение е редактирано от Zoro: 24 януари 2006 - 08:52

"Едно е да искаш , второ - да можеш, а трето и четвърто да го направиш"
"всички могат да духат , но малцина могат да свирят"
"Истината е относително нещо, но е винаги само една!

#55 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения
  • БИ:Българско бранно умение

Публикувано: 24 януари 2006 - 10:39

Тъй като в този форум думите са единствено средство за изразяване,мисля,че е важно когато говорим за дадено явление или факт да ползваме обективни т.е. общоприети понятия за да няма недоразумения.
Поздрави

<{POST_SNAPBACK}>

"Казана дума хвърлен камък",а ние често забравяме това.И когато се обидим и огорчим от някои или нещо,се опитваме неосъзнато да нараним другия за да усети нашата болка като своя..

Когато наистина осъзнаем, че думите са стрели и понякога имат такива контри, че не могат да бъдат извадени - тогава ще осъзнаем и стойността на благостта, тактичността и деликатността. А тези качества ще предадат такава сила на думите ни тогава, когато ги развием, че трудно ще им се устоява.

Понякога когато съм по събран,усещам думите как излизат като свистящи стрели които поразяват точно целта си или по скоро като остър меч който помита всичко по пътя си.Това е формата,но тя е нищо спрямо силата на вътрешната гравитация.

Всяка дума - удар с меч
Не в думата е силата, а чрез нея тя се проявява...

Ние изрязаваме своето моментно вътрешно състояние посредством формата на думите (на Бойните Изкуства).Например колкото по разтегнато и неясно се изразяваме,толкоз по мътно и разсеяно е моментното състояние на умът ни.И колкото по подредено ни е в главата толкоз думите свиват своя брой и обем и тогава те се наливат със сила.За мен голямото постижение в практиката на Бойните Изкуства е когато думите започнат да излизат трудно от устата,когато ръката искаща да удари някой се налива с тежест.Трудно се удря с такава ръка.Бих я оприличил като един натегнат лък с които колкото по трудно опъваш стрелата толкоз по голяма сила,полет и пробивност ще има тя.Така разбираш силата,а  с нея идва отговорноста,контрола,вниманието.За мен това е едно високо ниво на бойното изкуство,прехода от бойно в изкуство.Когато умението за война се превръща в умение за мир.А ние от войн се превръщаме в миротворец.
поЗдрави
Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !
Бранното умение от самото начало ни учи, укрепва и усъвършенства в любовта.

#56 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 24 януари 2006 - 12:07

Ако възприемаш победата и загубата единствено като ориентир докъде си

<{POST_SNAPBACK}>

Независмо какво искаш, това си е така, от тук нататък личните възприятия са си лични възприятия.

без да влагаш каквито и да е емоции,

<{POST_SNAPBACK}>

постижимо е, ако си кръстоска между п***л и мухльо (който иска да се обижда).
Излизайки на състезание без мисълта за победа е безмислено ,освен ако не  се занимаваш с Балетни Изкуства.
Все едно да те нападнат на улицата и оцеляването да не ти е приоритет.
Състезанията са измислени освен за проверка на физическите и техническите качества ,но и за проврка на психиката. Като са въведени правила за да няма убити и осакатени. До сега не съм видял труп,който да продължи да се развива/усъвършенства   след смъртта си ,било то и в духовен аспект!
Относно нагласите преди двубой, Миамото Мусаши е казал: "Приемайки смъртта , ти остава само да победиш"-не съм чул да го определят като състезател :wink:
Изпадане в определени състояние след победата/оцеляването са проблем на личността!

За това и някои отричат състезанията, защото има ли състезание, има и стремеж към победа а именно това те прицелва и фокусира съзнанието ти на различно ниво и оттам се пречи на развитието

<{POST_SNAPBACK}>

истината е далеч по-прозаична :D -шубето е голям страх!!!

Хммм , ами аз съм горе-долу такъв човек . Не твърдя че не хубаво да се побеждава , но и не ходя на състезания само заради победата . Обаждали ми са се за мачове , дето се вика от днес за вчера  :)  , и съм играл и без необходимата подготовка , а и съм печелил по-голямата част от тях/ губил съм също достатъчно/ , защото така се трупа опит , защото така поставям тялото , духа и психо-физическите си качества в екстремална обстановка , и виждам докъде съм стигнал и докъде са ми възможностите .
Поздрави

<{POST_SNAPBACK}>

Благодарение на въведените ограничение ,действително може да се участва на някои състезание без необходимата подготовка ,защото са си ценен опит и вид трeнировка.
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#57 popai_

popai_
  • Гости

Публикувано: 24 януари 2006 - 14:48

Ми сигурно щото са щели да се изколят,кат се знае че егото им е граничело с тъпанарщина!

Недейте забравя, че дори и тогава са се ораганизирали срещи и различни двубои, носещи елементите на днешните състезания. В тези "срещи" са участвали и щколи, в които не се е толерирало егото и съзтезателния характер и се е преподавало само Пътя...:) В този ред на мисли си мислех, че "етапа-боен спорт" може да се яви като част от Пътя...
barmaley това което казваш е вярно, но ми се струва, че отново е само част от нещата... И понеже от предния ми опит с теб разбрах, че може да се разводни темата ще пропусна коментара...

Мене ми е по-интересно защо някой се опитват да се изкарват по-самураи от самураите(познавайки последните от ленти и книжки със съмнителен характер)?

Ако искаш да се похвалиш, че си стиснал ръката на някой самурай - тук му е мястото!!! Иначе когато ги споменах исках да обърна внимание на факта, а не конкретно на тях...
barmaley май ще излезеш прав...  :wooow:

#58 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 24 януари 2006 - 15:13

Аз не виждам нищо за гордеене в стискането на ръцете на самураи :D
А тая информация:

В тези "срещи" са участвали и щколи, в които не се е толерирало егото и съзтезателния характер и се е преподавало само Пътя

отде я имаш?
Я са върни на статията на олд_муун за сумото,в частта,в която се описват двубои...щото по него време не е имало голямо стилово разграничение...хората говорят за скачане в/у паднал противник,ти си знаеш обаче "Пътя,та Пътя!"!
Пак в тоя дух,ако гледаш малко японски сериали,лoшите самураи са в пъти повече от добрите(обикновенно 10:1).Та к'ва им е далаверата на япончолята да си злепоставят самурайството,според тебе?Ми никва,щото самураите са били един обикновен аскер,дето не чак толкова голяма част са знаели как да въртят меча изкусно и разни други фатки!Имената на майсторите,дет са останали в историята,затва се помнят,щото са се биели по-добре от другите!Ма далеч не са били всичките такива!

#59 popai_

popai_
  • Гости

Публикувано: 24 януари 2006 - 15:24

Я са върни на статията на олд_муун за сумото,в частта,в която се описват двубои...щото по него време не е имало голямо стилово разграничение...хората говорят за скачане в/у паднал противник,ти си знаеш обаче "Пътя,та Пътя!"!
Пак в тоя дух,ако гледаш малко японски сериали,лишите самураи са в пъти повече от добрите(обикновенно 10:1).Та ква им е далаверата на япончолята да си злепоставят самурайството,според тебе?Ми никва,щото самураите са били един обикновен аскер,дето не чак толкова голяма част са знаели как да въртят меча изкусно и разни други фатки!Имената на майсторите,дет са останали в историята,затва се помнят,щото са се биели по-добре от другите!Ма далеч не са били всичките такива!

Невиждам с какво тази информация оборва моята... А за Пътя - казват, че той е сновата на БИ, но не съм казал, че всички са на правилния... А именно тези които са останали в паметта на хората служат за пример на тези, които искат да се занимават с БИ...
Ако не съм те разбрал давай по нататък... :D
Опитай пак...

#60 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 24 януари 2006 - 16:42

Ако не съм те разбрал давай по нататък... 
Опитай пак

Не си...Ми щом викаш,пак ше опитам...о,велики сенсей! :D

А за Пътя - казват, че той е сновата на БИ, но не съм казал, че всички са на правилния

Сериозно?Ми те хората много работи казват...пък ти ако беше меродавен да даваш оценки кой е,и кой не е на правилния път,щяха да ти викат други имена...
Та за кой Път говориш,че то в различните БИта са много пътищата...