Към съдържанието

Снимка
- - - - -

БУ ВЕЙ - българското бранно умение

• Please log in to reply
В темата има 210 мнения

#201 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения
  • От:София
  • БИ:Българско бранно умение

Публикувано: 17 юни 2014 - 20:00

10423969_614321438684212_90681572054625610384904_614323138684042_81452550559205910462898_614323385350684_459881078451342

Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !
Бранното умение от самото начало ни учи, укрепва и усъвършенства в любовта.

#202 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 28 декември 2014 - 13:20

Юнашката система за физическо възпитание !

1508641_718528441596844_6984696930713076

1513772_718538224929199_4699170972465394Bulgarian_sport_union_Iunak_in_Solun_bul

Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !

#203 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 05 юли 2015 - 12:25

Момчета, стига с тая тояга бе! :tooth: При толкова разговор, никому ли не му дохожда до ума, че "сопата" никога не е била оръжие на вОйна. Няма такава армия по нашите земи, чието въоръжение да е било тоягата! Връзката на сопата с всякакво бранно умение е като на свинче - звънче! ( И да не почнете сега да ми вадите вода от 9 кладенеца за възстаннически отряди и тяхното ратно обучение, и как макар и чобани, всъщност това са бойци, и оттам следва, че това всъщност са войници, и т.н.)

Г-н Василев, на тази стара фотография добре се вижда юнашката сопа.

035681924.jpg?r=0

035681959.jpg?r=0

035681983.jpg?r=0

Асеновски юнак - 8 юни 1902 година !

#204 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 02 август 2015 - 11:15

Привет Никодиме!

Темата ме заинтригува, имам една молба към теб относно физическите упражнения в началото на миналият век изпълнявани с тояга - има ли някъде запазена тяхна форма или ката, като последователност на извършваните движения?

Интересува ме за сравнение, с други известни.

Както в източните бойни изкуства, така и в Българското бранно умение, също има подобни форми, известни под името - упражнения ( гимнастика).Освен старите илюстрации, които ще ги запазя за мен, тези юнашки упражнения предвидливо  са били и записани, с цел да не потънат в забрава.Ето част от тези упражнения.035824391.jpg?r=0035824321.jpg?r=0На тази много рядка снимка е запечатен момент от юнашките упражнения с тояги !035824369.jpg?r=0035824348.jpg?r=0Успех в търсенето !!!

#205 САМОТЕН ВЪЛК

САМОТЕН ВЪЛК

АЛФА ВЪРКОЛАК

• Дао
  • 40 мнения
  • От:БЪЛГАРИЯ
  • БИ:ДА ДАО, МЪРЗЕЛУВАНЕ, АЗ И МАЦКА НАСАМЕ

Публикувано: 19 декември 2015 - 16:20

Може в предните страници да е указано, но понеже не видях ще питам

Има ли в София тренировки по бу вей? (за предпочитане в района на  Княжево или близо до "цар Борис ІІІ"

Ако да къде?, кога?, колко струват? 

ОТКЪДЕТО ДОШЛО ТАМ И ОТИШЛО И  НЕКА ОРЕНДА БЪДЕ
С НАС

#206 yordechi

yordechi

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 1 мнения

Публикувано: 21 декември 2015 - 12:11

Е ако създателя на бу-вей имаше достижение, щеше да се е похвалил. Никодим даже не казва кой е създателя.
Защо просто да не се хванат няколко добри бойци и да създадат един стил. Не е нужно да се правят на палячовци и велики гении. Нека имената на хватките си останат, каквито са . В свободните двубои има още много неща да се доразвиват! 

#207 владимир -футбол

владимир -футбол

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 9 мнения
  • БИ:ЕТО-българско би

Публикувано: 12 януари 2016 - 02:38

Българското бойно умение - има ли такова днес?

Има ли наистина автентично българско бранно умение в днешни дни ? Им ли и неавтентично ?
Преди имаше някакво ЕТО, което нещо не се разви и много приличаше на карате. Сега четох в един форум за някакво си БУ-ВЕЙ но така и не разбрах , какво представлява.
Знаете ли какви други има, и дали въобще има нещо?

Редакция : преди да пускаш нова тема, пусни едно търсене... ще се изненадаш от резултата!!!!

Благодаря на редактора за съвета : ще го послушам другият път.
Искам да попитам Никодим за основните техники в този боен стил: удари ли за, ключовели са , какво е ?

ЕТО го има но не пхредставяно имам материали печатни както и видео ще се изненадате защото е свързано с боя с мечове .Целта му е скорост и точност  степените са 10 но са немислими за днешно време. Над 5 м ст околните не са разбирали какво става просто са виждали че единия воиник пада.Вднешно време са постижими максимум3 м ст.

#208 владимир -футбол

владимир -футбол

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 9 мнения

Публикувано: 12 януари 2016 - 02:40

сега мога да кача 3 стр. ипег с обяснения и снимки за Ето но не знам как

Несподелем мнението,че "куцан гражд" се използва като"последната хватка на САМБО" -т.е. "беганието му е майката".Преди време показах тази "игра" на едно момче-след няколко седмици ми се похвали,че доста му се вдигнал реитинга сред момчетата...народа е казал: "бии,че да те уважават". След като започнал да ги "наритва"-започнали да го уважават повече.Поздрави! Posted Image

познавам автора заедно сме тренирали преди 25 г.Умението е добро но не е военен стил. затова аз предпочетох военния стил Ето

действително много интересна статия а и искам да добавя че снимка на въпросната византийска монография съм я виждал и българския боец е приложил с една ръка вътрешен ключ на китката на византиеца а с другата се приготвя да му отреже главата с меча си и като последна добавка бих казал че въобшще не са нии били случайни победите срещу византийскиы кумански и прочие войски

може ли някой да каже как са се обучавали войниците в българската войска на какъв стил. Щом имат победи все някак са обучавани

#209 владимир -футбол

владимир -футбол

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 9 мнения

Публикувано: 18 януари 2016 - 10:08

Бу -вей едобро да дао отговяря на Б Уличен бой може би по добро от доста чужди умения но изкуството на Б Военни от боиното поле с мечове е Етои целта му е военна с едно две действия да се отсрани противника зада могат да вземат превес в боя.

И трите отговора са верни.....както и да е - не беше идеята да спорим кой е изобретил панкратиона...
Поздрави!

тракийското военно изкуство се е казвало Маите и е нещо като айкидо

По въпроса относно тоягата - Енсифер, правилно си се изразил, но самият дебат за тоягата ни насочва към Бу Вей, който няма нищо общо с бойната система на българите, т.е за отделни оръжия ли се говори тук или за Бу Вей и връзката му (каквато я няма) с истинската стара бойна система на българите, каквато и да е била тя? СЪЩО, няма смисъл да се влиза в големи подробности за тоягата, която очевидно е основното ''оръжие'' в Бу Вей, след като основните оръжия на българите до последният момент, преди да се направят огнестрелни такива са били >>ЛЪК, ДЪЛГО КОПИЕ и САБЯ<<.

''не, българите не са били конен народ във Второто Българско Царство и не са живели залепени за коня си'' - Българите СА били конен народ във Второто Българско Царство. А това, че са живели залепени на конете си... не знам как го измисли. Мисля, че казах, че не са били номади.

''Вярно е, че прабългарите, живели между 5-9ту век, са били дълбоко обвързани с конете си както като метод за придвижване, така и като боен инструмент. Но твърдението, че това е продължило дори и след като българската държава е навлязла в зрялото Средновековие, е недоказуемо и противно на всякакви данни и логика.'' - Недоказуемо и противно е, че не са били на коне. А как е доказуемо и с какви данни, че не са били на коне?

''Ако тябва да се върнем по-назад, можем да видим на някои от колоните на Омуртаг даннк за военните реформи на Крум, който е заменил свръхлеката и явно неефективна по това време конница, като е вложил много средства да изгради тежка брониана конница, въоръжена с копия. '' - Лека..тежка - конница е.

''Промяната във начина на бой на противника води до промяна и в начина на бой от наша страна - и това е логичен процес. '' - Логичен процес е противника да се адаптира към нас, имайки на предвид ТОТАЛНАТА българска доминация над ВСЕКИ по онова време. Ако мен ме победят - ще гледам да се усъвършенствам повече за следващият път...ето ти логичен процес.

''Да, конят е бил основне инструмент в българската армия'' - И аз това написах, но май не четеш напълно постовете. Това, че българската войска се е усъвършенствала и модернизирала като се е добавяло и други бойни единици, като пехота и различни оръжия, това в никакъв случай не променя факта, че конницата (КАКВАТО И ДА Е ТЯ /лека или тежка/) ВИНАГИ е била ГЛАВНАТА бойна единица на българите.

''както и във всяка друга армия в Средновековна Европа'' - Категорично изказване, но грешно.

''но не е заемала някакво мистично единствено място сред бойните методи на българите.'' - Кой каза, че е заемала някакво мистично единствено място сред бойните методи на българите?

''В множество средновековни ръкописи тя (тоягата) заема важно място наред с меча, копието, алебардата и другите инструменти на войната.'' - Авторите на ръкописите мога ли да знам? Какви са? Арабски? Византийски? Или други? Има ли данни, че тоягата е заемала важно място наред с меча, копието, алебардата и другите инструменти на войната при българите специално?

''Искам само да отбележа, че твърденията дето прабългарите били конен народ не трябва с лек ръка да се обвързват с извод че са били номади-като хуните'' - Аз казах именно обратното Posted Image

''Едно е да си конен народ в смисъл да обичаш конете и да имаш силна кавалерия в бой, друго е да си конен народ в смисъл да си скитник'' - Първото е това, което аз твърдя.

''Защото става трудно обяснимо как и защо тези номади са живуркали в големия град Фанагория при Кубрат, и как при пристигането си тук са се хвърлили да правят доста стабилни, направо твърде масивни каменни стени и други градежи около Плиска.'' - Необяснимо е, да. Както и абсурдно.

''Не можеш да имаш навик да живееш в кожени палатки, и в същото време да имаш нуждата и знанията по архитектура да правиш това, което са направили'' - Разбира се. Както казах вече, ние не сме били номади и се били много напред в материала във всяко едно отношение. Един прост пример - Базиликата на Кан Крум има кенефи и канали, а по същото онова време, римските императори са се изхождали в канчета..

''Също така става трудно обяснимо защо са имали подробен календар'' - Защото им е бил нужен като народ, който е бил развита цивилизация. Междо другото пра-българския календар е признат от ЮНЕСКО за най-точният.

''такъв календар е нужен на уседнали народи'' - Да, каквито сме и били ние.

''във връзка със земеделие например'' - Било е развито при нас.

''Също така, чел съм /без да го твърдя на 100%/ че прабългарите са ползвали не мечове, а саби т.е. не двуостри прави оръжия, а криви едноостри'' - И аз така съм чел. Погледнато реално, кривата едноостра сабя е по-приложима в бой от кон, защото е предназначена главно за посичане, каквото е удобно ''от горе''. Двуострият прав меч е главно приложим в мушкането, което е по приложимо във фронтална пехотна атака. Българите са имали както конница, така и пехота, т.е и сабя и меч е логично да са използвали.

ПО принцип византия е въоръжена като Рим големи щитове и легиони костенурки с крива сабя едва ли ще им направиш нещо.Трябва да имаш подобни легиони.ПРи ц Иван-Асен легионите са по подобие на римските нос по дълък меч заради конницата.

Владимир....има много източници за обучението на българската армия на третата Българска държава. За първите две...информация можеш да намериш единствено в старите народни песни и някой чужди исторически извори.

Относно военния стил " Ето" е хубаво да създадеш отделна тема или да публикуваш своя материал на https://www.facebook.com/branno.umenie .

Военното обучение в третото Българско царство: - Юнашкия салон в военното училище в София !

Девиз: - " Здрави тела - здрави поколения "
Posted Image

Упражнения по юмручен бой !
Posted Image

Упражнения по фехтовка !Posted Image

kakvo e tui 4udo ETO ??? Posted Image

Ето е втория вик.командата на офицера е Дай а атговора с деиствие е Ето.Викът е по принципа на Киай дава хормони.

Няма как да разбереш за Ето ако не прочете ш кръстословиците .Там го има като въпрос.

Posted ImagePosted ImagePosted Image ....... Интересуват ме българските боини изкуства - прочел съм почти всички книги които са издадени по тази тема но те по скоро осветляват историчаската част на нещата няма информация за самата техника и начин на прилагане в реалният бой....Ходих да гледам ДА ДАО но не видях да използват българските народни танци в тяхните техники...Един приятел ми каза че Дорян Александров преподавал тези неща но незнам точно къде.... ако някои знае нещо повече за българските боини изкуства и къде мога да ги тренирам ще му бъда много благодарен...

Танците са свързани с духа и тялото така че има връзка с движенията на тялото при нанасяне на удар.

bbobby, мерси за статията.
Заключението много ми хареса

и немога да разбера само изследователя на каква основа след такова заключение преподава ББИ?

Е това ако може някой да ми каже?

Някоий не познава ли някой, който тренира нещо такова та да ни осветли по въпроса, защото колкото и да търсим, нещо все повече се отдалечаваме от ББИ. Posted Image

Тъи като на монасите е било забранено да носят оръжие но тояга могат да носят те имат следния избор или да поискат охрана от тогавашната полиция което е бавно или сами дасе охраняват. Папата е решил въпроса с платени гвардеици.

аз знам, че траките още са имали прийоми за водене на бой (и то не лоши), също и прабългарите и славяните. може би те са се развили до цели бойни системи - да ги нарека изкуство не смея. за тях се пише с уважение и респект в старите летописи от римляните, а после и от византийците. но не съм чул и не смятам за възможно да се се запазили до сега. а това, че са много опасни и затова са тайни е най-голямата глупост. верно е, че българите сме си гений Posted Image, на чак пък да сме открили как се поразява смъртоносно човек докато си спиш...

Един от императорите може би Август казва че тракийците не отстъпват на римляните в боя но нямат голяма държава и затова губят.с-у Рим

#210 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 23 януари 2016 - 15:32

Ето още една стара  фотография за Българското военно обучение - 1900 година !

036504922.jpg?r=0

#211 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 21 март 2016 - 09:45

Всичко това е чудесно, но не видях никъде да се споменава нещо за БОЙНО ИЗКУСТВО от типа на източните БИ (т.е. систематизиран комплекс от хватови и ударни техники, методика на преподаване и тренировка, форми и пр.).

А Бу Вей претендира да е точно това, доколкото разбирам. И какво излиза - техники, взети от различни съвременни БИ, "облечени" в някаква българска обвивка. Т.е. сменяме ги-то с потури и се получава БуВей. ;)

Разбира се че, информация има !

На тези стари снимки от 1901 година  добре се вижда  .....Юнашкото БОЙНО ИЗКУСТВО" (т.е. систематизиран комплекс от хватови и ударни техники и т..н "

036734167.jpg?r=0

036734168.jpg?r=0

036734169.jpg?r=0