Към съдържанието

- - - - -

Аминокиселини

• Please log in to reply
В темата има 14 мнения

#1 old_moon_

old_moon_
  • Гости

Публикувано: 30 март 2003 - 21:03

Аминокиселините са градивните единици на белтъчините в човешкото тяло.
Познатите протеинови препарати, използвани най-често от спортисти, постъпвайки в организма се разграждат най-напред до аминокиселини. Взети в готов вид аминокиселините спестяват това първо стъпало на ресинтез. Затова за разлика от протеините се усвояват много по-бързо, до 100% и имат най-висока биологична стойност.
Аминокиселините увеличават мускулния метаболизъм, което води до повишаване възможностите за трениране с по-интензивни и обемни натоварвание.
- водят до нарастване на мускулната маса и сила;
- спомагат за изгарянето и регулирането на подкожните мазнини;
- имат възстановителен ефект;
- стимулират хормоналното производство на жлезите.
Съществуват 20 вида аминокиселини, които изграждат човешките белтъци. Осем от тях са есенциални (незаменими). Те не могат да се синтезират от други аминокиселини. Три от аминокиселините (L-LEUCINE, L-ISOLEUCINE и L-VALINE) са с разклонена верига (BCAAs) и са особено важни. 40-50% от тях се изпозват по време на тренировката за натрупване на мускулна маса и спомагат за положителния азотен баланс при усилена дейност. BCAAs спестяват изгарянето на собствени аминокиселини на мускула, т.е. спестяват загубата на мускулна тъкан по време на тренировка. Оасвен антикатаболните функции, които имат, те са катализатори, стимулиращи производството на други аминокиселини.

Това беше цитат, от каталога на MLO

#2 DarkGhost_

DarkGhost_
  • Гости

Публикувано: 14 януари 2004 - 18:16

- водят до нарастване на мускулната маса и сила;

Razli4ni mneniq 4uvam za aminokisilinite.Treniram vyv fitnes zalata za ka4vane na masa.
V kraina smetka ,ako iskam da ka4a masa aminokisilinite li sa moeto re6enie sled trenirovka?A moje li da pravq slednoto protein gainer predi trenirovka i 5 aminokisilini sled trenirovka.Kakyv 6te e efekta?

Pih edin pyt aminokisilini predi trenirovka i na trenirovkata nqmah gram sila.A sled neq pih protein na belty4na osnova.Cqla ve4er me bolq korema i na sutrinta se naloji da povyrna.Ot togava si mislq,4e organizma mi ne priema gotovi aminokisilini.( za spravka pih Amino 2121 na MLO)

#3 Pantalei

Pantalei
  • Дао
  • 325 мнения

Публикувано: 16 януари 2004 - 04:29

Pih edin pyt aminokisilini predi trenirovka i na trenirovkata nqmah gram sila.

Еми няма и да имаш,ето ти някои пояснения.Има три основни хранителни съставки - въглехидрати,белтъчини и мазнини.
1.въглехидратите-тяхната функция в организма е енергийна,т.е. от тях идва силата за която ти говориш.
2.белтъчините-тяхната фънкция е градивна,т.е изграждат структурата на мускулите.Съставната част на белтъчините са аминокиселините.
3.Мазнини - тук функцийте са енергийна,резервна енергия,термоизулаторна,предпазна(някои вътрешни органи са обвити в мазнини с цел предпазване).Всъщност има различни видове мазнини и някои са много нужни на организма,някои витамини са на такава основа.В повечето случаи ние се стараеме да ограничим тези мазнини които се натрупват в подкожието.
За да имаш сила повреме на тренировка трябва вземеш геинер(в него има въглехидрати и белтъчини), или през деня да си ял достатъ4но храни които имат въглехидрати.
За да можеш да възтановиш мускула след трнировка и за има материал за разтежа му трябва да взимаш протеини(белтъчини) или аминокиселини.
В тялото белтъците(протеините) се разграждат до аминокиселини т.е. като взимаш аминокиселини тялото дирекно ги усвоява без да губи време да ги разражда.
Обаче не се надяваи само на хранителните добавки(геинери,протеини,аминокиселини и др.) трябва да имаш добра разнообразна храна в която да има вси4ко-ориз,картофи и др.(въглехидрати),месо,мляко,сирене,яица(белтъци),овесени ядки(въглехидрати и белтъци) и много други храни.Незабравяй и зеленчуците и плодовете за витамини и минерали.
Един съвет 4ети пове4е - биологоя,книги за храненето и др. фитнеса и правилното хранене вървят ръка за ръка те са цели науки и ако иска6 успехи в тях трябва да си любознателен и да се интересуваш.
Ako iskate da uspeete - 4estnost,postoqnen trud i polojitelno mislene.
Pravi kakvoto trqbva puk da stava kakvoto shte!Mejdunaroden institut po boini izkustva i spetsialni taktiki - www.imasti.org

#4 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 16 януари 2004 - 17:32

Pih edin pyt aminokisilini predi trenirovka i na trenirovkata nqmah gram sila.A sled neq pih protein na belty4na osnova.Cqla ve4er me bolq korema i na sutrinta se naloji da povyrna.Ot togava si mislq,4e organizma mi ne priema gotovi aminokisilini.( za spravka pih Amino 2121 na MLO)

izberi si protein, koito da ti ponasq - vseki si e individualen v tova otno6enie...

az predi ne mnogo vreme vzemax po 4 tabletki Monster Amino 2700 na JK do 1 4as predi trenirovka i mi idva6e dosta sila - vdigax po-tejko i po-prodaljitelno, sega po4ti su6tiq efekt postigam s med, a nqkoi go pravqt s kreatin, tam ne znam, ama ako do 2 4asa predi trenirovka nqma6 pone edno hranene sus 80-100 gr slojni vuglexidrati, zabravi da trenira6...
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#5 Д-р Кикбокс

Д-р Кикбокс
  • Дао
  • 198 мнения
  • БИ:бокс, кикбокс

Публикувано: 12 февруари 2007 - 16:07

А може ли някой да ми каже кои аминокиселини са добри, в смисъл - търговско наименование или фирма, защото има много боклуци на пазара. Ползвал съм преди, но от доста време не пия нищо и сега и идея си нямам какво да взема, затова питам всички, особено състезателите.
Поздрави

#6 Тануки

Тануки

Шеф на БФ по Борба за Жени в Кал

• Дао
  • 193 мнения

Публикувано: 14 февруари 2007 - 12:21

Аз лично съм доволен от аминокиселините на JK - Юнивърсал, Био-фит, Генезис Нютришън. Напоследък след тренировка взимам хидролизирани амино - по бързо се усвояват. По принцип са добра хрантелна добавка, подходящи като антикатаболно средство, но само толкова - не очаквай някакви осезаеми резултати в сила и маса. Наивно е да се приписват някакви вълшебни свойства.

#7 RextoN

RextoN
  • Дао
  • 24 мнения
  • БИ:Киокушин

Публикувано: 23 март 2007 - 20:06

Може ли да ми кажете на каква възраст е препоръчително да се започне вземането на аминокиселини ?
Сега съм на 15 :)

За изгаряне на мазнини в коремната област трябва да сваля 4 КГ за 2 седмици :)
Expect the unexpected !

#8 aigner

aigner

Б А Б А И Т

• Дао
  • 176 мнения
  • От:виж снимката

Публикувано: 23 март 2007 - 21:05

Може ли да ми кажете на каква възраст е препоръчително да се започне вземането на аминокиселини ?
Сега съм на 15 :)

Ами откакто си почнал да дъфчиш мръфки по коледа от тогава...
Ама пиши първо за какво искаш да ги пиеш.
Няма власт над оная глава, що е готова да се отдели от раменете си.
Напред Ботев !!!
Теб обичам АЗ !!!

#9 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 23 март 2007 - 22:36

За изгаряне на мазнини в коремната област трябва да сваля 4 КГ за 2 седмици :)

за свалянето на мазнини си има едни стратегии, за свалянето за сътезание - други. Особено в краткосрочен план. За аминокиселините виж мнението на Тануки. Единственото им действие е мускулно антикатаболно.
за свалянена 4кг за 2седмици (предпоалгам засътезание) се обърни към треньора си. Освен виж в търсачката - има тема по въпроса.

#10 Evil

Evil

Evil

• Дао
  • 97 мнения
  • БИ:Karate

Публикувано: 27 юни 2007 - 09:06

Колеги,
Бихте ли ми отговорили на следния въпрос ?
Пия аминокиселини, обаче са на много големи капсули.
Има ли нещо лошо ако ги начупвам или стривам преди да ги изпия?
Мерси предварително.

Това мнение е редактирано от Evil: 27 юни 2007 - 09:07

трениращ

#11 wehrwolf

wehrwolf
  • Дао
  • 111 мнения
  • От:София
  • БИ:Кикбокс, ММА

Публикувано: 27 юни 2007 - 09:19

Колеги,
Бихте ли ми отговорили на следния въпрос ?
Пия аминокиселини, обаче са на много големи капсули.
Има ли нещо лошо ако ги начупвам или стривам преди да ги изпия?
Мерси предварително.

Нищо им няма ако ги начупиш. Даже малко по-бързо се усвояват.

#12 Evil

Evil

Evil

• Дао
  • 97 мнения
  • БИ:Karate

Публикувано: 27 юни 2007 - 10:11

Благодаря ти.
Някой друг да каже нещо ?
трениращ

#13 Мак Сим

Мак Сим

ПРОГРЕСОР

• Бабаит
  • 1528 мнения
  • От:Гладбах на Нирс
  • БИ:СУБАКС

Публикувано: 27 юни 2007 - 20:59

Дъвчи ги,важното е да ги преглътеш.

#14 Hardway_

Hardway_
  • Гости

Публикувано: 30 декември 2011 - 18:54

Пичове, можете ли да ми кажете дали с аминокиселините ще постигна релеф или за тази цел трябва някоя друга хранителна добавка.. ? Може за ня да е глупав този въпрос, но ще съм Ви благодарен да ми отговорите! :) :)

#15 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 31 декември 2011 - 09:12

Пичове, можете ли да ми кажете дали с аминокиселините ще постигна релеф или за тази цел трябва някоя друга хранителна добавка.. ? Може за ня да е глупав този въпрос, но ще съм Ви благодарен да ми отговорите! :) :)

релеф ще постигне с подходящо хранене, подходящи тренировки и начин на живот. Значението на аминокиселините възлиза на под 1% от цялото уравнение.