Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Най-великия боен филм за всички времена

• Please log in to reply
В темата има 83 мнения

#81 Доктора

Доктора

лаошъ (старши преподавател)

• Дао
  • 2933 мнения
  • От:гр. София
  • БИ:Кунг-Фу /Син-И, Ба-Гуа/ и Кали/Ескрима

Публикувано: 03 април 2018 - 13:29

Интересно ми е да разбера кой филм за вас е номер 1 за всички времена.За мен това е филма "Боец на вятъра" "Fighter in the wind" много надъхващ филм иначе си падам по филмите с участието на Bruce Lee i Jean-Claude van Damme ,така се и пиша в чата (jan_clod_vandal)

Проблемът с този филм е, че в него има доста несъответствия с действителността и историческата истина; да не кажа нещо повече! За да не навлизам в детайли, най-добре прочетете внимателно книгите и коментарите на двама от най-приближените ученици на Мазутатсу Ояма /рожденно име Йон Шул Чой/ грандмайстор Джон Блуминг /10-ти дан Карате Киокушинкай, 9-ти дан Джудо и 6-ти дан Джо-Джуцу/, а също и статията на Стийв Арнейл /7-ми дан Карате Киокушинкай/. Само да вмъкна за онзи легендарен турнир след войната, че е абсолютно измислен от някого! През 1948 г. Япония е окупирана от САЩ, които им пишат новата конституция и почти всички бойни изкуства с изключение на Джудо и Сумо са забранени! Също така Ояма никога през живота си не е убил и един бик; документалния филм, че уж убива бик с един удар е пълен пунт и пластика. Касапите в кланницата са били помолени да изберат един стар бик за клане и с чукове да разклатят и "подготвят" рогата му. После Ояма се бори с него и със саблен удар му "чупи" единия рог - демек има "смъртоносна битка" и той "убива бика". Бикът по-късно е заклан в кланницата и така всъщност умира!....... Известния майстор и създател на Шоринджи Кемпо в Япония - грандмайстор Дошин Со /10-ти дан Кемпо/, в своята книга открито се подиграва с този епизод и ценностната система на Карате Киокушинкай, като пълна пародия. Съжалявам ако съм докачил някого, но това е истината, при това една много малка част от разните легендарни истории по този въпрос....... Джон Блуминг много добре ги е описал.

Това мнение е редактирано от Доктора: 03 април 2018 - 13:30

#82 Доктора

Доктора

лаошъ (старши преподавател)

• Дао
  • 2933 мнения
  • От:гр. София
  • БИ:Кунг-Фу /Син-И, Ба-Гуа/ и Кали/Ескрима

Публикувано: 03 април 2018 - 14:03

И аз гласувам за Ип Ман.

И този филм както и цялата поредица от филми за Ип Ман са много далече от историческата истина за него и неговия живот! Лошото е, че младежите си изграждат някакви нереални представи и идеализиране на последния грандмайстор на Уин-Чун и за възможностите на стила като цяло. Особено боят срещу 10-15 каратисти като стои на едно място е просто върхът на глупостта и е абсолютно нереално!...... През 1990 г. бяхме поканили на семинар по Уин-Чун Кунг-Фу в София последния ученик на грандмайстор Ип Ман - сифу Люн Тинг; така че съм наясно за нещата точно от кухнята на школата в Хонконг. После са идвали и други майстори по Уин-Чун в България, но това не променя нещата. Уин-Чун е просто един от 130-те основни стила на Кунг-Фу със своито силни и слаби страни и не трябва да се идеализира прекалено.

#83 front

front
  • Дао
  • 314 мнения

Публикувано: 03 април 2018 - 21:30

Нека се наслаждаваме на филмите заради самите тях, а не да ги възприемаме като документални източници.
Добрата игра, хореографията на боя, завладяващата история, това е ценното в един филм.
Няма майстор, който да не е идеализиран от учениците си. Няма традиционно БИ, което да съответства на рекламата си.
Аз много харесвам Тигър и дракон като филм. Не ми пука, че няма нищо общо с реалността. Както и много самурайски филми.
Реалността е съвсем отделно нещо. Тя трябва да ни интересува в тренировките ни, а не в забавленията. Жалко, че и тренировките са обикновено по-скоро филм, отколкото действителност.

#84 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения
  • От:Добрич
  • БИ:тайдзи, ТКД, бокс, някои оръжия...

Публикувано: 03 май 2018 - 15:01

"Dragons Forever" с Джеки Чан, Само Хун, Юен Биао и Бени Уркидес като лошия.