Към съдържанието

- - - - -

Вегетарианство - основни идеи

• Please log in to reply
В темата има 378 мнения

#21 Gajdin

Gajdin

Shinkyokushin

• Дао
  • 374 мнения
  • От:София
  • БИ:Shinkyokushin

Публикувано: 03 септември 2003 - 14:37

Imam vypros kym Toshe:

Kazvali sa mi, che za ogyvkavqvane e neobhodimo da se spre qdeneto na meso, kato v syshtoto vreme se qde poveche oriz, zashtoto toj !pochistval "shlakite"!
Ima li neshto vqrno v tova?

Pozdravi!
We will make a man of you or kill you trying. Maybe both.

#22 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 10 септември 2003 - 16:18

Ами ако знам, че някъде се отнасят лошо към животните, не бих си вземал месо от тях. Не само защото обичам животнитер ами и заради натрупаните токсини в тялото им. Чел съм, че животното трябва да се убива чисто, иначе от стреса и паниката, в тялото се натрупват токсини. Иначе не бих могъл да се откажа от месото, особено от луканковите колбаси :D , но много от манджите ги предпочитам постни и не съм съгласен, че без месо не можеш да се заситиш. Нищо чудно това да е на психологическа основа. Аз наистина често ям постно, понякога само плодове и сокове, а съм голям човек - 80 кг. Бе въобще трябва мярка. Но в разделното хранене не вярвам. Да ме извиняват тези дето го прилагат, ама месото от край време се яде с хляб. И сто процента сме се адаптирали към такъв режим.

#23 Sun Tzu

Sun Tzu
  • Дао
  • 425 мнения
  • От:Студентски град
  • БИ:уморих се

Публикувано: 10 септември 2003 - 18:56

vegetarianstvoto i surovoqdstvoto sa polezni -DA,no v sa6toto vreme v bylgariq NE e lesno da gi praktikuva6.pri4inite za tova sa-negolemiq izbor na plodove i zelen4uci prez cialata godina(tiq nitratnite niama kakvo da mi gi hvalite),finansite nujni za podyrjane na takava dieta,neznanieto na horata kakvo i po kolko da qdat i ako ne drugo to pone psihi4eskata naglasa.a za tova 4e ako ne qde6 meso raztqga6 pove4e - da taka e tui kato ima aminokiselini koito organizma ne razgrajda(nai mnogo sa v svinskoto meso,no i to e sled 4ove6koto),no ako poglednem edin kitai kydeto horata otkrai vreme qdat meso i vse pak imat kung fu 6te vidim 4e ne e samo tam pri4inata.no pone 1-2 dena v sedmicata ako ne se qde meso a to se zamenq s riba naprimer(ili pitaite Toshe za pove4e informaciq s kakvo) e po dobre za organizma.po princip svinskoto meso,pyrjenoto,alkohola i zaharta e nai dobre da se izkliu4at napylno ot hranitelniq rejim
"From quiet homes and first beginning,
Out to the undiscovered ends,
There's nothing worth the wear of winning,
But laughter and the love of friends." Hilaire Belloc

#24 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 11 септември 2003 - 06:58

Аз по принцип не използвам захар, но ако ти се яде сладко, по-добре да си хапнеш, защото много по-опасна от високата захар е ниската захар. Има теория за трите бели смърти - захар, сол и брашно, ама и захарта и солта са необходими за организма и не винаги можеш да си ги доставиш по естествен начин (плодове, риба).
Имам един въпрос - ако си вегетарианец, как си доставяш необходимите соли?

#25 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 11 септември 2003 - 08:05

захарта и солта са необходими за организма и не винаги можеш да си ги доставиш по естествен начин

Това за солта е било вярно само в миналото, а това за захарта въобще не е вярно. В днешно време нуждите от сол се задоволяват дори само от хляба, който ядеш. И хич да не солиш яденето си, пак няма да почувстваш дефицит. Напротив, много е вероятно да почувстваш дефицит на йод, защото за отдалечените от морето области йодираната сол е единствен източник на йод. Та добре е да се ограничава соленето, защото предозирането е по-лесно постижимо в наши дни от липсата. Що се отнася до захарта човек не е създаден да яде тази захар, която си сипваме в чая. Затова и тя разваля зъбите ни - организмът не се е настроил към ядене на захар в процеса на еволюцията. Има сума ти други видове плодова захар, мед и др (позабравил съм им химическите имена) които се доставят спокойно от плодовете и меда и ти стигат за правилно функциониране на организма.

#26 DaNsiNg_ShiVa

DaNsiNg_ShiVa

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 6 мнения
  • От:Baрна
  • БИ:Шотокан

Публикувано: 11 септември 2003 - 08:50

част от наи-великите хора са били вегетарианци-Питагор,Сократ,Аристотел,Платон,цар Ашока,Леонардо
да Винчи,Монтен,Джон Милтън,сър Исак Нютон,Емануел Сведенборг,Волтер,Бенджамин Франклин,Жан-Жак Русо,Ламартин,Пърси Биш Шели,Ралф Уолдо Емерсън,Хенри Деивид Торо,Лев Толстои,Джордж Бърнард Шоу,Рабиндранат Тагор,Ошо,Махатма Ганди,Алберт Шваицер,Алберт Аинщаини много ама много др. които сега не се сещам да напиша.
Ето и интересни изказвания на известни личности за вегетарианството-Питагор-"Приятелю мои,не оскверняваи тялото си с греховна храна.Имаме жито,ябълки,под чиято тежест клоните се огъват,и грозде на лозницата,налято със сок. Имаме ароматни подправки и зеленчуци,които могат да се готвят на огъня,не ни липсва мляко и мед с дъх на мащерка.Земята щедро ни предоставя съкровищата си от чисти храни и ни кани на пиршество,което не е помрачено от кръвопролитие и жестокост.Само зверовете утоляват своя глад с плът,и то дори не всички от тях-конете,кравите и овцете също ядат само трева"
В трактата си,наречен "за яденето на плът",Плутарх пише:"Нима наистина питаш защо Питагор се е отказал от месото? Лично аз по-скоро се чудя в какво психическо състояние е бил този,които пръв е поднесъл към устата си окървавената плът и е докаснал с устни трупа;какви обстоятелства са го принудили да подреди върху масата си мъртви,разлагащи се тела и да нарече "храна" това,което доскоро е мучало и блеело,движело се е и е дишало.....Защо не ядем вълци и лъвове,които застрашават живота ни,а убиваме безобидни,покорни създания,които не могат да ни сторят никакво зло,понеже нямат ни нокти,ни бивници.Заради парче плът ние ги лишаваме от слънце,светлина и живот,на които те имат същото право,както и ние."
Плутарх отправя открито предизвикателство към всички,които ядат месо:"Ако сте толкова сигурни,че животните са предназначени за ваша храна,тогава сами убиите това същество,чиято плът искате да изядете.Но го убиваите с голи ръце и със зъби,не с тояга,сатър или брадва!"

Джордж Бърнард Шоу уличава хората в лицемерие:"Когато човекът иска да убие тигър,наричат това спорт,а когато тигърът иска да убие човек,наричат същото нещо жестокост."

Лев Толстои-"Как може да се надяваме на земята да се възцари мир и блогополучие,докато телата ни са живи гробове за убити животни."

да Винчи-"Да,човекът е цар на зверовете,защото многократно ги превъзхожда по-жестокост.Ние живеем с цената на чужди животи.Нашите тела са истински гробници!"

мога да напиша още доста изказвания,но смятам че тези са достатъчни да илюстрират,така наречения морален човек.

ако темата е много активна,смятам да напиша за вегетарианството от гледна точка на-икономика,здраве,а може и от религия. Като мои лични думи искам само да кажа че Тоше е много прав относно това че никои не трябва да бъде убеждаван насила да стане вегетарианец,всеки трява да реши за себе си и наи вече да се запознае с продължаването на своя начин на хранене.

#27 Troika

Troika

Перекенде

• Дао
  • 230 мнения

Публикувано: 11 септември 2003 - 09:56

Понеже тука е сайт за бойни изкуства, може да се дадат и примери с много майстори, които са били вегетарианци. И са нямали проблеми със силата, която да приложат върху главите на другите. Ето примерно една теза: ако си агресивен в боя а не хладнокръвен това не ти помага. А ако ядеш месо, определено не отиваш към спокойствието. Това е от личен опит. Освен това, ставите ми например са по-раздвижени от преди, което също е плюс, така, че има защо да се говори по тази тема.

Друг е въпроса, че е ако е насила по-скоро вреди. Ставаш един нервен вегетарианец, по-лошо от месоядното ти състояние. Или ако си само на зеле и моркови, се храниш непълноценно и пак си вредиш. Така, че има и пишман вегетарианство. Трябва сериозно разбиране преди това.
Идеята за чистота на съзнанието е една голяма мръсотия.
Когато картата и теренът не съвпадат, вярвайте на терена - стара военна аксиома

#28 Sun Tzu

Sun Tzu
  • Дао
  • 425 мнения

Публикувано: 11 септември 2003 - 11:28

da prepora4itelno e da se zapoznae6 s vyprosa predi da izkliu4i6 mesoto ot dietata si.obiknovenno e dostaty4no da porazpita6 nasam natam i 6te ti kajat tui onui :) . naististina mesoto e izli6na 4ast ot dietata na horata no ot ikonomi4eska gledna to4ka(pone ot glednata to4ka na bylgariana) e po dorbe da se qde meso.a i ako ste zabelqzali kolkoto po studena e edna dyrjava tolkova pove4e meso se konsumira v neq,taka 4e mojebi geografskoto ni polojenie ne e nai podhodq6to za vegetarianstvo no tova ne bi triabvalo da e pre4ka ako seriozno si re6il da predprieme6 tazi stypka

#29 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 12 септември 2003 - 07:25

Има сума ти други видове плодова захар, мед и др (позабравил съм им химическите имена)

Фруктоза и глюкоза, а за йод - орехи. Има едно хубаво предястие - запечено сирене с мед и орехи, на едно място захар, сол, йод и калций. :D
А за това, че сме гробници и хранилище за трупове, доста се замислих. Обаче по същата логика, защо трябва да ядем растенията, нали така и тях убиваме. И защо тогава ядем мляко и яйца, когато гледаш животно за месо, след по-малко от година го заколваш, не мисля,че е по хуманно да гледаш животно за мляко и яйца, да го мъчиш в продължение на години, затворено, ядящо някакви смески и накрая пак да го заколиш, и да направиш от него храна за други животни. Или пък да крадеш труда на пчелите, с който те разчитат да изкарат зимата (ако не знаете, като им се вземе меда на пчелите, ги захранват с захар).
Просто това е живота, всеки идва с кармата си и трябва да я преживее, и не бива да се хвърлят такива сурови думи към хората, аз ям месо, дори в момента ям повече от обикновенно и въобще не съм агресивен, нито ме избива на жестокост.

#30 Sun Tzu

Sun Tzu
  • Дао
  • 425 мнения

Публикувано: 12 септември 2003 - 11:28

HM ima i vegetarianci koito ne konsumirat i qica i mliako- vyob6te ni6to koeto ima jivotinski proizhod no togava se nabavqt po trudno proteini i ne e mnogo syobrazno za aktivni hora kakvito triabva da ste 6tom se zanimavate s BI(tva e predimno za jogite v indiq koito ako ojadneqt protqgat lqvata si ryka i si vzimat kokosov oreh a kato protegnat dqsnata si vzimat baban4e)

#31 Troika

Troika

Перекенде

• Дао
  • 230 мнения

Публикувано: 12 септември 2003 - 19:30

Има сума ти други видове плодова захар, мед и др (позабравил съм им химическите имена)

Фруктоза и глюкоза, а за йод - орехи. Има едно хубаво предястие - запечено сирене с мед и орехи, на едно място захар, сол, йод и калций. :D
А за това, че сме гробници и хранилище за трупове, доста се замислих. Обаче по същата логика, защо трябва да ядем растенията, нали така и тях убиваме. И защо тогава ядем мляко и яйца, когато гледаш животно за месо, след по-малко от година го заколваш, не мисля,че е по хуманно да гледаш животно за мляко и яйца, да го мъчиш в продължение на години, затворено, ядящо някакви смески и накрая пак да го заколиш, и да направиш от него храна за други животни. Или пък да крадеш труда на пчелите, с който те разчитат да изкарат зимата (ако не знаете, като им се вземе меда на пчелите, ги захранват с захар).
Просто това е живота, всеки идва с кармата си и трябва да я преживее, и не бива да се хвърлят такива сурови думи към хората, аз ям месо, дори в момента ям повече от обикновенно и въобще не съм агресивен, нито ме избива на жестокост.

Опираме също и до това кое е естествено за човека :wink: Като казваме гробници, така е, ама и за растенията също ставаме гробници, така е. :D Мисля, че е по-естествено да се консумират растителни продукти отколкото животински. При положение, че ги има. Ако няма от тях, ядеш каквото има, месо или каквото и да е, то е ясно. За съжаление, цивилизацията доста се е отклонила или отдалечила от естествеността (или природата) така, че е нормално да правим точно това и да сме встрани от всичките тези неща които са създадени за нашия организъм. А ако си близо до природата имаш избор, поне в България е много голям, не сме някаква пустиня.
Пък и смятате ли, че чувството ни е достатъчно рафинирано, че да усетим кое е присъщо за организма ни и кое не? Всеки е с разцентрован вкус, в резултат на използването на какво ли не и храненето ни от малки с изкуствени храни. Изцяло съм за възможността да се консумират разнообразни и директно от природата неща. Едно са в хранителен и химичен състав промишлено отгледаните продукти, друго са домашните или диворастящите. Качеството е несравнимо. Все пак, това което ядеш после си ти. Това означава, че и щом имаш качество на продукта който ще си ти, и ти ще може да направиш по-качествено нещата в живота си, в частност бойните изкуства или вообще всичко което правиш.
Идеята за чистота на съзнанието е една голяма мръсотия.
Когато картата и теренът не съвпадат, вярвайте на терена - стара военна аксиома

#32 DaNsiNg_ShiVa

DaNsiNg_ShiVa

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 6 мнения

Публикувано: 13 септември 2003 - 21:07

red dragon,blagodaria 4e zadava6 v1prosi-1-rastenia triabva da iadem,no v pove4eto slu4ai ne gi ubivame,a vzimame samo plodovete im,a reasteniiata si ostavat jivi,te sa s mnogo po-nisko nivo na s1znanie ot jivotnite[moje da vidi6 ogromnata razlika,kogato koli6 jivotno ili kogato k1sa6 plod]. prav si oba4e 4e i tova e ubiistvo,no v prirodata ni e da se hranim i zatova taka ili ina4e ne mojem da sprem dokrai bolkata na rasteniiata,no te imat tolkova slabo razvito s1znanie 4e po4ti ni6to ne 4uvstvat. 4oveka e edinstveniia koito ne jivee samo s instinkti,a raz4ita na s1znanie i toi izpitva 4uvstva,koito jivotnite niamat.zatova 4ovek moje da napravi izbor i moje da se hrani dori s sebepodobni[hora],zatova niakoi moje da si kaje kato teb-taka ili ina4e triabva da ubivam,dali sa rasteniia ili hora niama zna4enie[sigurno vijda6 gluposta v tova izkazvane].zatova ne iadem hora za6toto sme moralni izpitvame s1stradatelnost,gradivni sme i imame s1znanie,no pak triabva da ubivame,za6toto triabva da se hranim,ideiata e 4e mojem da se hranim kato vegetarianci,za6toto tova ni e v prirodata[kazah 4e tova 6te go razgledam posle,ako temata e aktivna]

po drugiia v1pros-li4no az ne iam iaica,no konsumiram mle4ni produkti i zabeliazvam kak ti si usetil ujasnoto otno6enie k1m jivotnite.
ne e zad1ljitelno da m14i6 kravata ,naprotiv,v edno po dobro ob6testvo k1deto niama da ima voini,glad i t.n t.n[iavno niama da e skoro]6te mojem da osigurim vsi4ki uslovia jivotnite da jiveiat kato upolzotvoriavat do 100% svoite instiktivni v1zmojnosti. i primerno taka kravata 6te dava pove4e mliako[izvestno ni e 4e kogato za kravata se griji6 dobre dava pove4e mliako].az poznavam hora koito otglejdat kravi i se grijat izkliu4itelno az tiah,kakto kravata niama da moje da se griji sama za sebe si,zatova ne vijdam problem s mle4nite produkti.
zatova s p4elite ne s1m mnogo zapoznat,no 100% i tam ima alternativa,koiato da e s1obrazena s 4ove6kata priroda.
a za karmata-tova koeto kazva6 za neia e goliama glupost,za6toto tova e izpolzvane na karmata v mnogo negativen smis1l-az 6te bezdeistvam p1k to da stava kakvoto e pisano,tova e mnogo ne ekzistencialna poziciia i pozicia na strahlivi hora[ne go kazvam li4no k1m teb,kazvam go po princip kato na4in na t1lkuvane na ina4e prekrasniia zakon za karma]nie mojem da promeniame karmata,zatova sled praistoriata ve4e ne iadem hora,zatova naukata i 4oveka kato individ se razviva,za6toto ne ostavia vsi4ko na karmata,a vzima jivota v svoi race,taka i strana kato INDIIA i mnogo otdelni individi ot cial sviat sa videli,4e niama kak 4oveka da progresira ako ne nadmina svoiiata nes1znatelnost da ubiva jivotni.. :baaa: :baaa:

#33 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 14 септември 2003 - 09:34

Troika, мисля, че проблема е по-скоро, че повечето хора имат твърде рафинирано чувство и за това не усещат какво им е необходимо. Но все още имо хора, в слабо урбанизирани държави като нашата, които стоят близо до природата и усещат какво им е необходимо. Аз лично усещам какво трябва да ям, какво ми е необходимо.
DaNsiNg_ShiVa плода е зародиш на нов живот, има ли разлика между това да убиваш съществуващ или бъдещ живот? А кое предпочиташ, да си добре хранен, но затворен или да живееш на воля и ти да избираш?
Както и да е, с постинг-а (няма ли някоя българска дума за това) си исках да кажа, че думите, с които описвахте ядящите месо, са твърде силни и осъдителни и че тръгвайки по тази линия можеш да кажеш същото и за тези, които ядат растения. Живота е пълен с убийства и това да виждаш само едните, а да не виждаш другите за мен не е позиция. Нима не се избиват хищници, за да се опазят стадата, нима не се избиват вредители, за да се опазят посевите?!?!
Ако наистина стоиш зад това което казваш, трябва да се оттеглиш от този живот и да отидеш някъде, където да събираш само паднали сами плодове, да отделяш семките им и така да ги ядеш или да ги сушиш за по-нататък. Да не ядеш зърнени храни, ядки и всичко от което може да израсне нещо. Само така ще можеш да се откъснеш от живота ни изграден върху убийства. Ако си достатъчно силен.
А за слабо развитото съзнание, според някои и животните имат слабо развито съзнание, поне аз не приемам инстинкта за съзнание. А това, че изпитват болка, за Германия знам, че първо ги преспиват, после ги колят, така че няма болка. Може и тука да са почнали или ще почнат. (има закон в България за хуманно отношение към кокошките-носачки).

#34 DaNsiNg_ShiVa

DaNsiNg_ShiVa

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 6 мнения

Публикувано: 14 септември 2003 - 13:44

ok red dragon.ti iavno ne si razbral dobre moite dumi,no niamam namerenie da prerazkazvam.Pomisli samo za tova-jivota e p1len s ubiistva,za6to togava ne ubivame i iadem hora,tiahnoto meso ima pove4e belt14ini i vsi4ki hranitelni s1stavki sa v po goliamo koli4estvo,6tom 6te se doveriavame na prirodata i na karmata to za nas e po dobre da si osiguriavame po ka4estveni i v po goliamo koli4estvo hranitelni sastavki,kakvito ima v 4oveka a ne v jivotnite,prirodata se griji za nas i iavno zatova triabva da se v1zpolzvame ot po-visokoka4estvenoto 4ove6ko meso.

nadiavam se nai nakraiia da si razbral 4e sled kato ne iade6 horai,tazi ideia gore ti zvu4i absurdno,ti pak si napravil izbor-da ne ubiva6,za6toto v1preki 4e triabva da se hranim mojem da izbegnem nenujnoto ubiistvo i da jiveem civilizovano[to4no za tova ne ubivame hora],po s16tiia na4in iskam da iliustriram 4e sled kato pravim tak1v izbor i dokazvame 4e sme civilizovani,taka mojem naistina da se doblijim do tezi ka4estva koito sa vratata na 4oveka k1m razvitie na vi6e s1znanie i evoliuciia,ta civilizovanosta i razvitieto ni karat da post1pim po s16tiia na4in i s jivotnite,kakto s horata[v1preki 4e mojem da gi iadem nie se doveriavame na 4uvstva kato s1stradanie i dori normalno t1rsene na 6tastie i se otkazvame kakto ot iadene na hora,taka i na jivotni,za6toto nadska4ame na6ata priroda i se orientirame k1m gradivnosta i vi6eto s1znanie,no vse o6te triabva da iadem ne6to i nie pravim izbor tova da e ne6toto s nai ni6e s1znanie,p1k skoro moje bi niama da imame nujda v1ob6te da ubivame za da se hranim,no tova zavisi ot naukata i niama da e v blizko b1de6te]
nadiavam da si me razbral tozi p1t.

a i ot gledna to4ka na naukata 4ove6kiia organiz1m ne e pigoden za hranene s meso[postoianno kazvam 4e za tova 6te govoria drug p1t,poradi pri4inata 4e temata e mnogo d1lga a imam problem s trafika koito mi broi internet-a]

ta moje mnogo da se spori,no ot spora niama smis1l,nasila nikoi niama da stane vegetarianec,iavno triabva sam da vidi kakvo izpitvat jivotnite i kak toi iska 6tastie a ne pozvoliava na drugi bezza6titini s16testva da go izpitat.kogato 4ovek mu se svie s1rceto i kogato ne6to mu svetne v glavata,togava moje da stane vegetarianec,togava niama smis1l ot nikakvi dovodi,za6toto cialoto mu s16testvo mu podskazva kakvo e pravil do momenta.no povtariam tova triabva da stane ne nasila.

iskam da otbeleja posledno ne6to interesno,sravni kakvi hora stavat vegetarianci i kak stavat vegetarianci.spored men samo hora koito izlizat izv1n ob6testvenoto mnenie i koito zapo4vat da jiveiiat individualno spored svoiata priroda i s razbirane za jivota stavat vegetarianci,a vsi4ki ostanali sa mesoiadci i te prosto vodiat bezs1znatelen jivot orientirani samo da m1knat tejkoto breme na jivota,za6toto niamat ni nai malka predstava za tova koeto sa i tova koeto mogat da stanat,te sa hora obiknovenni,bez smelost da se op1l4at sre6tu cialata glupost okolo tiah i da poemat p1t koito sami si izberat,te zavisiat ot ob6testvenoto mnenie i ostariavat no ne uzriavat,zatisnati v1v idei za nacionalizam i ot strah da se otvoriat k1m novoto te sa mnogo po zle ot instinktivnite jivotni.

po posledniia v1pros moga da prod1lja o6te mnogo no niamam namerenie..................Na mesoiadcite ne triabva da se s1rdim triabva prosto da im pomognem da poglednat izv1n svoia zatvoren kr1gozor[do magazina i kr14mata,toaletnata i legloto]i ako sled tova pak ne stanat vegetarianci,tova e s1vsem drugo iavlenie,togava ve4e znaem 4e te sa poglednali prez na6ata gledna to4ka no v1preki tova tiahnoto s16testvo protivostoi na tezi idei,togava ve4e sa svobodni da b1dat mesoiadci,ideiata e prosto da se opitat da poglednat prez 4isti o4i

#35 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 14 септември 2003 - 14:19

:D напълно те разбирам какво искаш да ми кажеш, но ти не ме разбираш. Просто исках да ти покажа, че нямаш право да ни съдиш нас месоядните, че по същата логика и ти можеш да бъдеш съден. Колкото до това че не ядем други хора, ами това си е нормална защитна реакция на обществото, достатъчно се избиваме по между си по разни безумни причини, че да почнем и да се избиваме с цел хранене. Нормално е че не го правим, но най-вече защото на никой не му харесва идеята, че той самият може да стане блюдо. По същата причина ако някоя глудница стане много голяма или се появи тигър людоед, се вдига хайка и се отсранява опасността. Или ти ще се оставиш на някой хищник да те изяде?
Още веднъж искам да подчертая, всичко казано от мен до тук е, че нямаш право да даваш такива тежки оценки. Исус е казал, който е безгрешен той първи да хвърли камък.
А колкото до ограничения кръгозор, ами аз допускам повече варианти на поведение от теб, ти съзнатело си се ограничил, защо тогава аз да съм с ограничен светоглед.
Колкото за това какви хора стават вегетарианци, не се ласкай толкова. Познавам 4 вегетарианци, 2 са станали по причини подобни на твоите, 1 просто пробвал и станал и 1 просто майка му готви ужасно.
Уважавам избора на всеки, но искам и моят избор да бъде уважаван, а хич не ми харесаха онези тежки думи:

"Само зверовете утоляват своя глад с плът,и то дори не всички от тях-конете,кравите и овцете също ядат само трева"

"Лично аз по-скоро се чудя в какво психическо състояние е бил този,които пръв е поднесъл към устата си окървавената плът и е докаснал с устни трупа;какви обстоятелства са го принудили да подреди върху масата си мъртви,разлагащи се тела и да нарече "храна" това,което доскоро е мучало и блеело,движело се е и е дишало....."

-"Как може да се надяваме на земята да се възцари мир и блогополучие,докато телата ни са живи гробове за убити животни."

-"Да,човекът е цар на зверовете,защото многократно ги превъзхожда по-жестокост.Ние живеем с цената на чужди животи.Нашите тела са истински гробници!"

"мога да напиша още доста изказвания,но смятам че тези са достатъчни да илюстрират,така наречения морален човек."

Надявам се това да сложи точка на спорът ни и ще те помоля ако все пак не съм ясен, да го продължим с лични бележки.

#36 DaNsiNg_ShiVa

DaNsiNg_ShiVa

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 6 мнения

Публикувано: 14 септември 2003 - 17:25

mislia 4e 6te namerim ob6t ezik za6toto ti se4e pipeto.
prekrasno e 4e pod4ertava6 4e na nikoi ne mu haresva da stane bliudo[taka priznava6 4e zaradi teb se izm14vat jivotni koito stavat na bliudo za tvoiata masa].To4no kakto ti niama da se ostavi6 na niakoi hi6tnik da te iziade,to4no taka i jivotnite ne biha se ostavili i to4no tam e nai-goliamoto 4ove6ko licemerie,4e jivotnite ne mogat da se za6titiat i horata iadat samo bezza6titni jivotni.
otnosno tejkite dumi te sa na Pitagor,Plutarh,Da vinci 6te triabva da s1di6 tiah :deal: :deal: :deal:
a i e interesno 4e govori6 ne6to za s1rceto

VELKOMS@mail.bg :lolOK: :lolOK: :lolOK:

Това мнение е редактирано от DaNsiNg_ShiVa: 14 септември 2003 - 17:32

#37 volk

volk
  • Дао
  • 232 мнения
  • От:Varna... samo ponqkoga, sega mai sofia
  • БИ:TaeKwonDo

Публикувано: 24 септември 2003 - 16:56

az, da vi kaja, chestno, mislq che prekaleno mnogo ste se zamislili tuka nad razni gluposti :D

taka.... az s moq nick da kaja che sum vegetarianec.... :kuku: malko stranno shte zvuchi, ne mislite li? :sunny:

da govorq che jivotnite bili bezmilostno ubiti heheheh shte umra ot smqh :) mnogo mi e chudno po kakuv drug nachin moga da ubiq nqkoe jivotno za da go izqm. moje bi trqbva da se obadq na nqkoq prirodozashtitna organizacia i da gi pitam za humanen metod? heheh . a tq- svinqta (da rechem) imala chuvstva i bila zaklana hladnokruvno. a zelkata nqma li chuvstva? :confused: a kakvo da kajem za izturbushenite piperi ili za obelenite kartofi? mojete li da si predstavite kakvo e tova- s noj da vi mahnat kojata? heheh .estestveno, tova si prekalena dramatizacia, no moeto mnenie e che i drugiq variant- s jivotnite e prekaleno "izmislen".
i tuka nqkoi kaza che na rasteniata sme im vzemali samo edna chast i te produljavali da jiveqt. ami, probvah da otreja samo ediniq krak na svinqta na selo, ama tq vze che umrq kvo da napravq? da q ostavq li? hehehe :clown:
ako poglednesh prekalno filosofski na neshtata, togava, za da ne pravish losho na nikoi, ti prosto ne trqbva da sushtestvuvash.
dali jivotnite mogat ili ne mogat da se zashtitqt- tva si e samo tehen problem i men vuobshte ne me interesuva tova. dali e umrqla svinq koqto e bila v kochina ili ubita diva svinq, nqma da ima nikakva razlika, s izkliuchenie na vkusa na mesoto :) az kakvo da napravq kato s mozuka i eventualno uredite si (kato nojove ili pushka, da rechem) imam predimstvo pred svinqta i moga da q ubiq? da postupq humanno i da ne q ubiq? ili puk kato raven s raven da otida i da probvam da q ubiq s goli ruce? i ako uspeq- kakva shte e razlikata za svinqta? i v dvata sluchaq shte e murtva, samo deto az moje da imam nqkoq druga schupena kost.
az si qm meso bez da se zamislqm kak tochno idva tova meso. i kato se zamislq, da vi kaja chestno, mi e vse taq, zashtoto e ochevidno che mesoto bez da se ubie neshto ne moje da doide. dali shte ubiesh riba ili svinq- pak si e jivot nqkuv. daje ima golqma razlika dali shte se qde safrid ili svinsko, shtot ot edna svinq mogat da se naqdat ne znam kolko choveka, a edin chovek da se naqde sus safrid sigurno trqbva da izqde pone 10-15. ... da ne govorim za triconata (koparkata). a za skaridite vuobshte
posle, imashe neshto drugo za shimpanzetata- ako obichate, poglednete si uchebnicite po biologia i nito edin nqma da vi kaje che choveka e proizlqzul ot shimpanzeto, nito ot orangutana, nito ot gorilata. i choveka i maimunata imat obsht "praroditel", no choveka i maimunata sa dva klona na evoliuciata, samo che choveka se e usuvurshenstval poveche.
ta takiva neshta. bez kebapcheta, kiufteta, parjoli i kvoto i da e... ne znam ... mnogo losho. moite lichni predpochitania- az obojavam svinskoto, osobeno kato e po mazno i sochno (leeeko alangle). mnogo dobre idva s gotin hlqb i sharena sol. shkembeto pak mi e ot liubimite qdeneta, kakto i pochti vsichko s meso. edinstvenite neshta, koito mnogo haresvam i koito nqmat nishto obshto s meso sa bob i zele (moje otdelno, moje zaedno... kakto i da e)
aide tva e, nadqvam se vegetariancite da ne me namrazqt mnogo :kuku:
учим се да вървим...

#38 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 25 септември 2003 - 14:27

i tuka nqkoi kaza che na rasteniata sme im vzemali samo edna chast i te produljavali da jiveqt. ami, probvah da otreja samo ediniq krak na svinqta na selo, ama tq vze che umrq kvo da napravq? da q ostavq li? hehehe  :clown:

Имаше един виц: От двора на Вуте се разнася страхотна гюрлутия и на следващия ден съседите виждат вутевата свиня се разхожда на три крака. Какво става бе Вуте, защо на свинята ти и липсва единия крак. Ами няма зяряди една пача да я коля цялата я.

Та такива мити работи.

А вегетарианците вместо да се заяждат с нас, да вземат да напишат нещо за хранителните режими и т.н., а не само да казват колко е опасно да станеш веге, ако не знаеш как и после да искат от нас да се впуснем в опасноста с главата напред. А и шимпазетата са месоядни и то не ядат само въшките си.

#39 Хрис

Хрис
  • Дао
  • 44 мнения
  • От:Пловдив
  • БИ:АЙ КИ ДО

Публикувано: 26 септември 2003 - 11:09

Аз пак съм страшно месоядна....Много обичам да ям месо и докато го ям нямам никакви угрезения, че ям убито животно или нещо такова...Напротив - наслаждавам се на прекрасния вкус на месото :sunny: Понякога ям и сурово месо. Ако няколко дни не ям месо после се чувствам зле. Имам нужда от него и не мисля, че е не е природосъобразно. Но всеки знае за себе си и не би трябвало да съди другите. нямам нищо против вегетарианците - и аз обичам салатки :wink: обаче ми е направило едно впечатление /не знамв дали наистина е така с всички, сигурно не/ , но всички вегетарианци около мен - мои познати са с наднормено тегло, особено жените....дали просто като не ядат месо не похапват повечко банички и хлебец... :confused:

Мисля, че каквото и да яде човек най-важно е отношението към храната и състоянието на духа докато яде. Ако си сизпълнен с агресия вътрешно и само доматки да хапнеш пак ще е вредно. Ако си хармоничен и пълен с Любов...все едно какво ядеш .... можеш дори да не се отровиш ако ядеш нещо наистина отровно :wink:

#40 Abbath

Abbath

Неук!

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения
  • От:Пловдив
  • БИ:Непркактикуващ Йога!

Публикувано: 26 септември 2003 - 13:53

Ох... вегетарианство, вегетарианство... Аз ям месо, предимно пилешко и много ми харесва, много пъти съм се замислял откъде и как се добива. Осъзнавам, че е брутално (в повечето случаи), но колкото и да искам/да се стремя - не мога да не ям месо! Просто е изключено. И без друго по цял ден съм гладен и не мога да се наям, колкото и да го правя, ами сега и ако мина на трева и мляко ще умра от глад! Пък и за да стана вегетарианец ще трябва да се бръкна доста, а ще ми е трудно, защото джоба ми не е достатъчно дълбок! :) Искам да съм в равновесие с приодата, но не мога!

BTW: Скоро (не много) четох в един вестник за някакво семейство- украинка и англичанин (май), които от години не са яли нищичко и не са пили. От какво живеят? Във вестника пише, че са на фотоснитеза! :) Сериозно, дори след изследване на организмите им било установено, че са страхотно запазени - като на младоци!

Имам желание ако не да стана вегетарианец, то поне да се храня здравословно, защото на практика всеки ден ям следните неща: дюнери, пица, пържоли или някакви други меса. Имам нуждата да се прочитя. Но като знам колко съм... несериозен ми се струва невъзможно! Просто съзнанието ми не можа да каже НЕ! Помощ!?

Поздрави: Abbath :ninja: