Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Форми, кюйени, кати, тули, таолута...

• Please log in to reply
В темата има 67 мнения

#21 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 11 април 2003 - 14:59

Гриша, забележи-писал съм само за форма или неин аналог-заместител...а функцииите на формите все нещо трябва да ги поеме-основни са...виж по-натам:).

Cocolino,  Пусната: Apr 11 2003, 11:06 AM
...Ами, не знам и аз "хубаво нещо ли е бракът" (и аз нямам личен опит-не си сам, Гриша )...
...А на всички като мен и Гриша ще кажа: "Това ви чака! Ако не е истина, не е и лъжа!"

Cocolino, Пусната: Mar 28 2003, 04:30 PM
Виж ти...очаквах да бъда отлъчен от църквата като ертик, а ме изненадахте приятно...е, сега ако и някой представител на "съвременните" стилове се съгласи с мен, ще повярвам в чудеса!:) Гриша, къде си?

Cocolino, Пусната: Mar 29 2003, 10:43 AM
Гриша, пиши дали ти няма да ме обявиш за "еретик" зарадси онова ми изказване за "традиционните" и ю"модерните" стилове. Може и лично.

Predvaritelno se izvinqvam, 4e se otklonqvam ot temata :wink:
Cocolino-razglejdaiki pove4eto ot mneniqta ti, 4ovek bi ostanal s vpe4atlenieto, 4e vodi6 nqkakyv li4en spor s men ili prosto obi4a6 da si govori6 s men...?!? Ne smqtam, 4e moeto mnenie e tolkova merodavno, za da tyrsi6 avtoritetno potvyrjdenie v nego, nito pyk e tolkova blizko do tvoeto (vsy6tnost v pove4eto slu4ai mneniqta ni se razli4avat), za da me citira6 na vseki post. Ako pyk ne si syglasen s ne6to, kazano ot men- imai predvid, 4e az ne se my4a da ubejdavam nikogo v pravotata si i dori izob6to ne dyrja da sym prav (nito da zvu4a kompetentno, citiraiki drugi izto4nici i demonstriraiki znaniq ot razni teoreti4ni oblasti na naukata ;) )
Ako smetna za neobhodimo da napi6a ne6to po temata (ako mi se stori 4ak tolkova vajno i si zaslujava), ili da izkaja mnenie, 6te go napravq i sam.
Ta molbata mi e: Spri da mi spomenava6 imeto na vseki post s pri4ina i bez pri4ina, please!

Nakraq da kaja samo, 4e po konkretnata tema za katite ve4e izkazah mnenieto si i osven _GT_ i PAX nikoi ne prozvu4a mnogo ubeditelno v za6tita na formite kato nezamenima 4ast ot BI - izklyu4vam raznite demonstracii na znaniq po sistemna teoriq, istoriq, latinski i kakvo li o6te ne...
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#22 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 11 април 2003 - 16:39

Като прочетох мненията на GT i Kokolino се сетих за още два положителни момента в катите (т.е. посочените двама автори са си го казали, но не са наблегнали на това и други може да са го пропуснали).

- В карате много се държи на правилните стойки и позиции, с презумпцията, че правилна стойка значи стабилност и сила. Хубавото на катите е, че ембусенът (диаграмата на катата) е изчислен така, че да се започва и свършва в една и съща точка (на състезания и изпити мястото на започване се маркира и там трябва да се свърши). Така ако свършим точно там, от където сме започнали, ще имаме едно обективно доказателство, че сме играли с правилни позиции. И обратно, ако не ни излезе ембусенът, значи сме оплескали катата. Тук игнорирам духовните и пр. аспекти, а се спирам само на най-практическия.
Държа да отбележа за потенциалните опоненти, че правилна стойка не е едно към едно с ниска стойка. Съвсем ниските позиции са за начинаещите, а напредналите играят в по-висока и динамична стойка. Но и в двата случаи, ако стойките са пропорционални, а не една къса, една дълга, една ниска, една висока, то ембусенът трябва да излезе.

- Добавка към запазване на богатството на карате. Има удари като бъркане в очите, стискане и усукване на тестиси, пукане на тъпанчета и т.н. които няма как да се тренират в договорена практика или на чувал (може би на някакви специални манекени, ама къде сте виждали такива? В залите на ЦРУ?) Та единствения начин да се тренират все пак такива опасни техники е ката.

Не се сещам за други практически ползи. Вече философски идеи има много и много може да се пише. Например претворяването на "карате ни сенте наши" в катите - всички кати (поне в Шотокан) започват с блок, а не с атака.

П.П. Към Гриша.
И аз обичам да те цитирам, ама какво да правя, като мненията ти се набиват в очи, сочат практическо познаване на материята и ми допадат? Така по неволя често игнорирам другите мнения и се получава нещо като диалог с теб. Нищо лично. Или по точно тъкмо лично - проява на лично одобрение :up: И това въпреки латиницата. Не искам да обидя никога, ама често прескачам някои дълги постинги на латиница от други автори, защото усилието спрямо съдържанието не си струва.

#23 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 11 април 2003 - 19:03

Още един плюс имат катите според мен: като станеш на 100 години, едва ли ще можеш да си правиш спаринг или кръчмарски кютек за разнообразие. А ката, и куц да си, пак може да си я играеш. Ще куцаш, ще се спъваш, но ще се движиш и практикуваш БИ. За самоподготовка без партньор това е добър метод за тренировка.

#24 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения

Публикувано: 11 април 2003 - 20:11

Държа да отбележа за потенциалните опоненти, че правилна стойка не е едно към едно с ниска стойка. Съвсем ниските позиции са за начинаещите, а напредналите играят в по-висока и динамична стойка.  Но и в двата случаи, ако стойките са пропорционални, а не една къса, една дълга, една ниска, една висока, то ембусенът трябва да излезе.

Bez zna4enie dali stoikite sa visoki ili niski,6iroki ili tesni-nikoi ne gi izpolzva v boq,nito v sparinga--v kraq na krai6tata vsi4ki (karatisti, kungfuisti, TKD-isti, i dr.) se biqt v edna nepretenciozna pribrana stoika, malko ili mnogo doblijava6ta se do boksyorska poziciq s gard,ili do tazi v kikboksa - i tova ne e slu4aino, prosto tazi poziciq e dokazala efektivnostta si. Poziciite ne sa edinstvenoto ne6to, koeto e harakterno edinstveno za katite - eto za6to na momenti mi se struva, 4e formite se prevry6tat v 'izkustvo zaradi samoto izkustvo'. Kazvate - v tqh se sydyrjat osnovite na stila,nali? E,da,ama nali tozi stil (kakto sami tvyrdite) se promenq s vremeto, adaptira se. A i nqma 2-ma maistori, koito da igraqt formata ednakvo - za kakvo zapazvane na stila govorim togava?

- Има удари като бъркане в очите, стискане и усукване на тестиси, пукане на тъпанчета и т.н.  които няма как да се тренират в договорена практика или на чувал. Та единствения начин да се тренират все пак такива опасни техники е ката.

Edinstveniq na4in, spored men, da se trenirat tezi 'opasni' tehniki si e to4no s partnyor-dogovoreno,za6toto qvno v sparinga 6te dovedat do kontuziq (pove4eto ot tqh prakti4eski iziskvat takyv taiming i uset, koito nqma kak da dobiete v kata), a sy6to i na podhodq6t maneken-ima mnogo i razli4ni takiva.

Sklonen sym da se syglasq s nqkoi ot poso4enite dovodi, no tova pak ne pravi formata 4ak tolkova unikalna i nezamenima ot 4isto prakti4eska gledna to4ka.
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#25 Pantalei

Pantalei
  • Дао
  • 325 мнения

Публикувано: 11 април 2003 - 23:58

Purvoto neshto koeto sum treniral e Ushu,treniral sum go 4 godini.Igral sum formi i to dosta.No otkakto sum zapo4nal da treniram JKD formi ne sum igral.Vuv metodite si na trenirovka vkliu4vam predimno boksovi i kikboksovi metodi t.e. boi sus sqnka,4uval,lapi,u4ebna igra po dvoiki i sparing.Otkakto sum zapo4nal da treniram taka sum polu4il mnogo po-golqm i po-burz napreduk otkolkoto predi kogato sum igraeh formi.Smqtam 4e formite, daje i da razvivat nqkakvi fizi4eski ka4estva(ravnovesie,dishane,koordinatsiq,izdrujlivost) ,sa bezpolezni zashtoto sushtite fizi4eski ka4estva se razvivat mnogo po-dobre sus boksovata metodika kazana malko po gore.Do takuv izvod sum stignal az v moite trenirovki.
Znam 4e sega shte se namerqt strashno mnogo hora koito da pojelaqt da posporqt s men otnosno tova koeto kazah,no az iskam da pomolq tezi hora slednoto neshto - nezavisimo kakvo BI trenirate otidete molq vi v edna boksova zala i potreniraite boks nqkolko mesetsa ili po-dobre godina.Sled tazi edna godina ve4e nqma da ste tolkova revnostni zashtitnitsi na formite :D nqma da vi kazvam zashto e taka - sami shte go usetite.Tova beshe ot men.
Pozdravi na vsi4ki i polzotvorni trenirovki :yin-yang:
Ako iskate da uspeete - 4estnost,postoqnen trud i polojitelno mislene.
Pravi kakvoto trqbva puk da stava kakvoto shte!Mejdunaroden institut po boini izkustva i spetsialni taktiki - www.imasti.org

#26 Асен Г

Асен Г

Развратно малко мече:)!

• Дао
  • 1103 мнения
  • БИ:Кайлиндо, Кибацуме-рю и Смаша
  • Предишен прякор: Cocolino

Публикувано: 12 април 2003 - 11:38

Ще те изненадам: няма да споря!:)
Но съм виждал хора, обучавани само по конгфуистката методика. Виждал съм и какво ставаше в ИМАСТИ:). Честно казано, останах с впечатлението, че и двете методики са взаимозаменяеми (в смисъл, че постигат същия ефект по различен начин). Ако искаш, можеш да отдадеш това на недостига ми на опит-който си го признавам:). Е, липсата на опит е като младостта:)-и двете минават с времето :D ...
А и да не забравяме, че една методика може да е по-ефективна при едни хора и по-малко при други...само че нямам идея при кои хора е по-ефективна формата, и при кои-боксовата тренировка:). Според мен е въпрос на психика...
Портал за фехтовка!
"Power comes from the end of a gun."-Eldridge Cleaver

#27 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 12 април 2003 - 12:48

Добре, Панталей, а какво ще кажеш за комбинациите в бокса, които в повечето случеи предхождат бой сянка. Немислиш ли, въпреки че те не са като класическите форми, спокойно могат да се асоциират с тях, като последователност от някакви избрани техники?

:gangstah:
Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#28 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения

Публикувано: 12 април 2003 - 23:28

...само че нямам идея при кои хора е по-ефективна формата, и при кои-боксовата тренировка:).

Prosto e- boksovata trenirovka e efektivna pri tezi, koito iskat da se biqt, a formata - pri tezi, koito ne iskat...

Anonimen - stiga s tezi kombinacii ot boksa be :ohmy: , ne razbra li, 4e stava duma za principno razli4ni ne6ta???
Роджър Етъм

black_cobra:

#29 ktsolov_

ktsolov_
  • Гости

Публикувано: 13 април 2003 - 08:50

Prosto e- boksovata trenirovka e efektivna pri tezi, koito iskat da se biqt, a formata - pri tezi, koito ne iskat...

Това може ли да го обясниш по-подробно, защото може да се тълкува по 2 начина...

#30 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 13 април 2003 - 09:57

Grisha, tochno tuk se razminavat mneniyata ni po vaprosa. Za teb sa principno razlichni ot edna strana, a za men ot druga strana sa principno ednakvi.

S uvajenie

#31 зрител

зрител
  • Дао
  • 27 мнения

Публикувано: 13 април 2003 - 21:19

по-точно не мога да го кажа

Cocolino Но съм виждал хора, обучавани само по конгфуистката методика. Виждал съм и какво ставаше в ИМАСТИ. Честно казано, останах с впечатлението, че и двете методики са взаимозаменяеми (в смисъл, че постигат същия ефект по различен начин). Ако искаш, можеш да отдадеш това на недостига ми на опит-който си го признавам

Абе Cocolino какво си гледал не знам ,
ама някой ти е промивал здраво мозъка (не само твоя ).
Ти на кунгфу шампионата не видя ли какво стана с трениралите по
традиционната кунгфу методика и по кикбокс методиката????????

Остават битките санда ,обаче какво става в София
доминираха Imasti 90-99% от случаите. Да ама както се писа те били кикбоксьори.(не точно де, ама пак същото)

Когато фактите говорят ............. .
Нали се сещаш какво да направиш!

В София не съм чул да има кикбокс състезания, ама я отиди на някое по борба и си помисли дали
ти стиска да си изиграеш формичката срещу някое от тия момчета дето отпадат в първия кръг

Това мнение е редактирано от зрител: 13 април 2003 - 21:22

#32 Pantalei

Pantalei
  • Дао
  • 325 мнения

Публикувано: 13 април 2003 - 23:04

Dostatu4no qsno izrazih svoeto mnenie,vuobshte nemislq da se povtarqm i da obqsnqvam po deset puti,vlezte v edna boksova zala,potreniraite i shte usetite efekta v/u sebe si.

Anonimen - formite nqmat nishto obshto s kombinatsiite v boksa.Po skoro kato ekvivalent na formata bih slojil boq sus sqnka,s tazi razlika 4e formata se nau4ava naizust i q igraesh mehani4no.Formata ne se promenq,dokato kato igraesh boi sus sqnka toi vinagi e razli4en,vse edno se biesh s razli4en 4ovek,pri boq sus sqnka nqma mehani4nost ima mislene,razbirash li kude e razlikata.
Ako vzemesh i razmenish edin element s drug nikoga nqma da ti dadut kolana za koito si otishul na izpit.I predstavi si sega slednata situatsiq - da sravnim teb i nqkoi drug,dvamata otivate na izpit za kolan i trqbva da izigraete edna forma i posle da igraete sparing,ti izgravash formata po greshen na4in(razmenqsh elementite,ina4e udarite i stoikite sa ti pravilni,no prosto razmenqsh elementite) a drugiq q izigrava pravilno,i posle na sparinga ti mu spukvash zadnika ot boi.Na koi shte dadut kolana na teb ili na nego a?Az smqtam 4e na nego,nali taka,prav sum, zashto,zashtoto e izigral nqkakva si formi4ka,a tova 4e ti si go prebil ot boi ne e vajno.Ei za tova sum protiv formite prekaleno golqmo vnimanie im i se otdelq.Vajen e sparinga,boq,samo tam se razbira koe burshi rabota i koe ne.Razberi 4e men me interesuva tova koeto vurshi rabota,ne me interesuva dali nqkoi igrae dadena forma krasivo,ili dali pravi nqkoi udar krasivo,interesuva me dali shte moga da si svursha rabotata.Formata ne mi vurshi rabota.
Nadqvam se ve4e da sum qsen :D
:yin-yang: :yin-yang: :yin-yang:
Ako iskate da uspeete - 4estnost,postoqnen trud i polojitelno mislene.
Pravi kakvoto trqbva puk da stava kakvoto shte!Mejdunaroden institut po boini izkustva i spetsialni taktiki - www.imasti.org

#33 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 14 април 2003 - 03:00

Zdravei, Pantalei!

Prekrasno razbiram kakvo imash predvid, no mislya che propuskash fakta, che vav vsichki udarni BI sashtestvuvat formi na boi syanka. Tuk mislya che nyama chovek koito da ne se saglasi s teb, che v tozi vid trenirovka se misli i se igrae taka syakash vseki pat igraesh s razlichen chovek, pri polojenie che samoto uprajnenie e svarzano sas svobodnata improvizaciya. No i tuk veche vliza v sila moita ideya za prilikata m\u
klasicheskite formi (kati i prochee) i kombinaciite v boxa/kickboxa, koito sa shabloni i baza imenno za izpalnenie na po-natatashni uprajneniya tochno kato "boyat syanka". Estestveno te si imat i golemi principni razlichiya, poradi koeto vijdam mnogo hora ne sa saglasni s men, koeto e savsem estestveno. V kraina smetka 'seki si ima pravo na sobstveno mnenie po vaprosat.
A tova koeto kazvash za izpitite, e taka deistvitelno, koeto pokazva che v klasicheskite BI, shablonite sa se prevarnali ot neshto koeto tryabva da bade prosto edin fundament, v neshto vredno za tyah, koeto izkrivyava ideyata vaobshte sa svobodniyat duh na BI. V tova otnoshenie boxa i BI kato nego imat predimstvo, koeto yavno gi pravi predpochitani ot hora kato teb.

Pozdravi :up:

#34 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 14 април 2003 - 10:50

Е, виждам 2 лагера и май само аз съм по средата:) Но понякога ми се струва, че ме пращат към лагера на абсолютните защитници, като игнорират част от постингите ми, а цитират други.

Но аз казах в самото начало - човек може да стане превъзходен боец и бияч без да е научил нито една ката / форма. И че катите са по-бавния и по-труден метод да се овладеят уменията за бой. Това е факт и не виждам защо да го оспорвам или някой да ми внушава, че го оспорвам. Но понеже темата беше за ползата, а не за вредата от катите, по подразбиране трябваше да търсим позитивните, а не негативните неща. За това в постингите си съм търсил и ползите от катите, защото ако нямаше съвсем никакви ползи, нямаше да има и кати. А полза има все пак. Но най-обобщено, ако искам да направя кариера в БИ, да постигна ниво, разбиране и дълголетие като практикуващ бих тренирал И кати. А ако искам практически резултати и бърз напредък ще тернирам без кати.

#35 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 14 април 2003 - 13:43

Първо-до зрителя:
Уважаеми, признавам, че не съм гледал нито едно състезание в последните...ами, около година и половина. ИМАСТИ ги видях на тренировка-и пак на тренировка (на тези, на които ходя) видях човека, за който казах, че е подготвен по "чисто кунгфуистка" методика. Само не съм сигурен дали тя не включва и "бой със сянката"-в крайна сметка, като чета книгат "Да-чен-цюан", през цялото време там майсторът говори не за стилове на гунг-фу, а за стилове/методи на...бокса със сянката!
Аз не отричам "бокса със сянката". Сигурно е, че ще го практикувам-ако трябва, и сам-когато усвоя достатъчно базовата техника. Уважавам и харесвам това упражнение. Но формата има и една друга цел...хайде, ще я напиша на края на постинга.
А дали бих се пробвяал срещу някой от борците, отпаднали в първия кръг-да, но само ако няма друг избор и няма накъде да бягам. Тук методиката на подготовка няма нищо общо-всеки от тях има поне два пъти по-дълъг "стаж" в борбата, отколкото аз в моя стил, и щом е излязъл на състезание-допускам, че сигурно е практикувал повече за това време (например, поне 4-5 пъти седмично!). Ergo-почти сигурно аз ще ям дървото, и това няма да има нищо общо със стила ми-и с борба, и с бокс да се бях занимавал също толкова дълго, пак същото...

Dostatu4no qsno izrazih svoeto mnenie,vuobshte nemislq da se povtarqm i da obqsnqvam po deset puti,vlezte v edna boksova zala,potreniraite i shte usetite efekta v/u sebe si.

Ako vzemesh i razmenish edin element s drug nikoga nqma da ti dadut kolana za koito si otishul na izpit.I predstavi si sega slednata situatsiq -
Трудно ми е-в моя стил няма колани... И така всеки си знае, кой е по-добър от него и кой не е...

da sravnim teb i nqkoi drug, dvamata otivate na izpit za kolan i trqbva da izigraete edna forma i posle da igraete sparing,ti izgravash formata po greshen na4in(razmenqsh elementite,ina4e udarite i stoikite sa ti pravilni,no prosto razmenqsh elementite) a drugiq q izigrava pravilno,i posle na sparinga ti mu spukvash zadnika ot  boi.Na koi shte dadut kolana na teb ili na nego a?
Със страшна сила не ме  засяга-вече посочих защо...

Az smqtam 4e na nego,nali taka,prav sum, zashto,zashtoto e izigral nqkakva si formi4ka,a tova 4e ti si go prebil ot boi ne e vajno.
"Обяснението" е, че явно не знаеш какво всъщност си изиграл-т.е. "режат" те, защото си играл "механично"...
Ако мен питаш, и двамата не трябва да получат колани в тази ситузция-единият явно не си представя как действа техниката, която е изучавал-и да се бие подобре, това вероятно не се дължи на обучението му в школата-а "колана"означава, че иска да представлява школаа, нали?
Другия може би си представя каква му е техниката, но щом е "ял дървото", сигурно не я е усвоил (вечната разлика между "знам" и "мога").
Като цяло-вероятно и двамата са играли формата механично; просто единият има по-добри природни данни. Но както казва Брус Ли (и не само той)-в БИ има значение какво си успял да научиш и придобиеш!

Е, поне това би следвало да е "официалното" обяснение. Пак казвам-не знам, не съм виждал такъв случай (по обясними причини)...
Ei za tova sum protiv formite prekaleno golqmo vnimanie im se otdelq.Vajen e sparinga,boq,samo tam se razbira koe burshi rabota i koe ne.
Ей с това съм 100% съгласен...а ако му се отделя прекалено внимание, всеки елемент ще бъде вреден! Форми, базова техника, силова подготовка...всичко! Всичко е до баланса между тия елементи.

Razberi 4e men me interesuva tova koeto vurshi rabota,ne me interesuva dali nqkoi igrae dadena forma krasivo,ili dali pravi nqkoi udar krasivo,interesuva me dali shte moga da si svursha rabotata.
Ами и мен не ме интересува "красотата" на техниката...аз настоявам само като ме учат на карате (примерно!), да не ми показват как да се бия като кик-боксьор-това в зала по кик-бокс биха ми го показали по-добре!
Formata ne mi vurshi rabota.
Тогава си прав да не я ползваш...впрочем, някои майстори поддържат точно твоето мнение-например, Фунакоши Гичин...който предупреждава за опасността формите/катите да станат "като танци"...
Впрочем, знаеш ли колко епитети има в традиционните стилове за хора, които само учат форми, а не могат да се бият? "Майстори на Бокса на Мързеливеца" не е най-лошият, но в момента само той ми идва наум...

Nadqvam se ve4e da sum qsen  :D
Пределно ясен си! Дано и аз да съм успял да поясня своето становище...

Zdravei, Pantalei!
A tova koeto kazvash za izpitite, e taka deistvitelno, koeto pokazva che v klasicheskite BI, shablonite sa se prevarnali ot neshto koeto tryabva da bade prosto edin fundament, v neshto vredno za tyah, koeto izkrivyava ideyata vaobshte sa svobodniyat duh na BI. V tova otnoshenie boxa i BI kato nego imat predimstvo, koeto yavno gi pravi predpochitani ot hora kato teb.

Подкрепям казаното...само един въпрос: а тази ситуация, която описа Панталей-все пак може ли да се случи? Нямам представа-честно!

Май като цяло съм най-близо до мнението на РАХ...

А формите са в известен смисъл "огледален вариант" на бокса със сянката. При него си представяш как ще промениш движенията, за да контрираш друга атака. При практиката на форма, трябва да си представиш как със същото движение, приложено по друг начин, ще контрираш различна атака...на японски това му се вика "бункай"-и означава "изследване". И двете гонят една и съща цел, но както казва РАХ-"бокса със сянката" вероятно ще я постигне по-бързо. Аз мисля, че при някои хора може формата да е по-бързият метод...макар че другите хора май ще са повече. Не знам...

А сега един въпрос: форма без практика на спаринг е "леко безсмислена"-съгласен. А какво ще кажете за "бой със сянката" без практика на спаринг? Аз мисля, че ефекта вероятно ще е все същия....

Всичко това е личното ми мнение-абсолютно допускам, че може да е погрешно. Е, ще проверя...с практика!
П.П.: А за да видя боксьор, няма нужда да излизам от залата си-имаме си, даже май е бил спаринг на някакъв републикански...не ме е интересувало, не съм го питал за имена.
Портал за фехтовка!

#36 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения

Публикувано: 14 април 2003 - 15:31

А дали бих се пробвяал срещу някой от борците, отпаднали в първия кръг-да, но само ако няма друг избор и няма накъде да бягам. Тук методиката на подготовка няма нищо общо-всеки от тях има поне два пъти по-дълъг "стаж" в борбата, отколкото аз в моя стил, и щом е излязъл на състезание-допускам, че сигурно е практикувал повече за това време (например, поне 4-5 пъти седмично!). Ergo-почти сигурно аз ще ям дървото, и това няма да има нищо общо със стила ми-и с борба, и с бокс да се бях занимавал също толкова дълго, пак същото...

Eto v tova poslednoto ti e generalnata gre6ka- za6toto opredeleno ima zna4enie ne samo kak trenira6, a i kakvo to4no trenira6. Syvet4e kym vsi4ki- otgovorite na nqkoi vyprosi idvat po byrzo ne 4rez diskutirane, analizirane, predyvkvane, razvivane na teorii i vyobrajaemi scenarii, a prosto s praktikuvane i testvane. Uspeh v trenirovkite!
Роджър Етъм

black_cobra:

#37 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 14 април 2003 - 15:58

Донякъде към Гриша.
Безусловно е важно какво тренираш и как тренираш ( за да има полза трябва да е здраво и по много), но още по-важно е как си готов да приложиш наученото. На мен ми се е случвало да играя спаринг ( лек и приятелски, тренировъчен) с доста добър борец, доста по-нисък, но и по-тежък от мен, да не говорим, че и доста по-як. Спарингът беше без правила, и понеже аз бях по-добър в даденото БИ, което тренирахме и двамата, той ме нападна с борцов приом - хвърли ми се в краката (много подходящ, защото аз съм доста висок и с висок център на тежестта). Е, видях атаката, но единствения шанс да я спра (направи го много бързо) беше да го тресна някак си така, че да не може да продължи. Нямах нагласа за такова действие и естествено после ме намачкаха.
От тогава си знам, че да излизаш срещу по-як от теб човек практикуващ спорт със захвати (борба, джудо и пр.) е голяма гадост. Трябва да си готов да се биеш и наистина да причиняваш вреда. Ако не успееш да го направиш преди да стигнете до клинч - кофти работа. Но пък е опасно и за якия - след като вземе да ме мачка, единствения ми шанс е да му бръкна в очите например. Пак тъпо.

Е, май се отплеснах, но идеята беше, че състезания между "удрящ" и "хващащ" боец не става, ако не е на истина и без правила. Докато има контрол, борецът ще е с предимство.

#38 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 14 април 2003 - 16:55

здрасти банда :clown: ,

сега серьозно:

Pantalei:

nezavisimo kakvo BI trenirate otidete molq vi v edna boksova zala i potreniraite boks nqkolko mesetsa ili po-dobre godina.Sled tazi edna godina ve4e nqma da ste tolkova revnostni zashtitnitsi na formite  nqma da vi kazvam zashto e taka - sami shte go usetite

прав си за бокса. аз много го уважавам. единствената причина, поради която не съм го тренирал е, че там се играе с много големи ръкавици и съм останал с впечатлението, че голямата им площ много се използва като предимство в защита. а това ме страх да не ми промени начина на бой. имам предвид, че съм се бил с ръкавици и не ме беше толкова страх от юмруците. което се променя изцяло, когато играеш с гола ръка /тук вече зависи и от метода на тренировка - да не е само въздушен танц :) / удряли са ме с гол юмрук в лицето няколко пъти и само си спомням, че се свлякох вертикално надолу от болка. ефекта от разък бърз и точен удар с гола ръка не може да се сравни с нищо /не говоря за лакти и колена/. надявам се разбирате за какво говоря. хубавото на бокса според мен е, че те учи да избягваш ударите , като движиш тялото / уклони или както му казват там/. май това е засега. поправете ме , ако нещо греша.
:yin-yang:

#39 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 14 април 2003 - 18:55

Абе, хора! Вижте темата!
Там не пише "за ползата и вредата от бокса:)" (не мисля, че някой отрича ползата от бокса) или нещо подобно! Пише си, че темата е за формите.
А сега едва ли не се налага да се доказва, че ако тренираш форми, не е задължително да не умееш да се биеш! Какви са тия "форумни войни"?:confused:
Макар че, за мой срам...сред "трениращите форма" (или по-скоро-"трениращите САМО форма", а не сред"трениращите И форма":)) е много по-голям делът на хората, които не умеят да приложат това, което учат{}...но според мен, "повредата е в техния телевизор":).
А за мача "борец Vs Cocolino":)...

Eto v tova poslednoto ti e generalnata gre6ka- za6toto opredeleno ima zna4enie ne samo kak trenira6, a i kakvo to4no trenira6.

Съгласен-но нали поясних, че от всяко положение съм тренирал по-малко. И борба да бях тренирал, или какъвто и да е друг стил-при 2, 5-3 пъти по-малко тренировъчен опит...има ли нещо, което би могло да окаже влияние :confused: ? Ако знаеш само как ме е "мачкал" доста по-лек човек на близо 70 години...тренирал БИ през 60 от тях:)..."приятелски спаринг" беше, за мой късмет...а, да-и ме похвали!:)

Syvet4e kym vsi4ki- otgovorite na nqkoi vyprosi idvat po byrzo ne 4rez diskutirane, analizirane, predyvkvane, razvivane na teorii i vyobrajaemi scenarii, a prosto s praktikuvane i testvane. Uspeh v trenirovkite!

Още утре ще последвам съвета ти:)-днес нямаме тренировка, за съжаление:)...

Това мнение е редактирано от Cocolino: 14 април 2003 - 19:02

Портал за фехтовка!

#40 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения

Публикувано: 14 април 2003 - 21:01

Taka-naistina dosta se otklonihme ot temata, no ne vijdam kakvo pove4e moje da se kaje po neq- izqsnihme glednite to4ki, vseki se argumentira...ami ottuk natatyk vseki si pravi izvodite za sebe si-ostanaloto e predyvkvane i povtarqne (raztqgane) na lokumi :wink:
PAX- za dvuboq borec- karatist ili nai- ob6to udarni vs hvatovi BI:
Vinagi e trudno kogato izliza6 da se bie6 s nqkoi koito ima razli4ni umeniq ot teb i e dobyr, o6te po-trudno e kogato ne znae6 kakvi umeniq ima- tova e i smisylyt ot krystosanata podgotovka. 6te ti e trudno da udrq6 boreca ako uspee da ti vleze- prosto na tazi distanciq nqma kak da go udari6 silno. Izob6to tova koeto vyrvi na udarnata i kicking-distanciq e dosta bezpolezno na klin4- ili distanciq za borba,ili na zemqta...Ta ako nqma6 borcovi umeniq, nai-dobre e da ne dopuska6 protivnik na tazi distanciq i da se bie6 mo6tno v udarnata zona, oba4e tova ne vinagi zavisi samo ot teb. Ako ima6 i udarna, i grappling-podgotovka, ima6 po-dobri 6ansove da se spravi6.
Han Omurtag- prav si za polzata i vredata ot boksovite rykavici- naistina izpolzvaneto im dava otrajenie ne samo vyrhu psihikata, no i vyrhu poziciqta, i vyrhu igrata s ryce; moeto mnenie e,4e trqbva da se igrae i s,i bez rykavici-za6toto ako bez rykavici garda se modificira, po4va6 da vklyu4va6 i drugi ne6ta v igrata si i po4va6 naistina da vnimava6 v udarite,a ne da vliza6 slqpo na razmqna- to s rykavicite ima6 vyzmojnost da udrq6 dosta po-kontaktno, da poraboti6 v kombinacii i da izsledva6 efekta ot udara si, tyi kato poneseniq udar s rykavica ne predizvikva ostra bolka i razkysvaniq, kakto golata ryka-a po-skoro razseqno zamaivane.
Aide stiga sme go dyvkali- v zalata 6te si otgovorite na mnogo pove4e vyprosi :)
Pozdravi.
Роджър Етъм

black_cobra: