Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Форми, кюйени, кати, тули, таолута...

• Please log in to reply
В темата има 67 мнения

#61 EviLrOOt

EviLrOOt

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 16 мнения

Публикувано: 16 октомври 2007 - 00:36

Катата или Боят с въображаем противник според мен е с цел повдигане на самочувствието.Него можеш да го набиеш без особено да се напъваш и да го биеш колкото и когато си поискаш за разлика от реалния противник :wink: Даже можеш да биеш по два три и на горе(аз лично до 5 максимум 10 вече 11-12 ми идват в повече) :sunny:
НЕ ЧИСЛОМ,А УМЕНЬЕМ!

#62 crdf_

crdf_
  • Гости

Публикувано: 16 октомври 2007 - 04:02

Може би и една по-друга гледна точка.

I was happy with this knowledge until I started having questions about the real value of the forms. "Why do we have to refrain from any type of tensions during the practice of the very basic aspect of the system?" Wing Chun is a pugilistic art designed to deliver powerful blows to an enemy and yet we have to practice a slow curious looking exercise as the core of the art. This seems to make no sense, as it apparently provides nothing in terms of "training" when we think about a fighting style or art. Why not simply forget all about this loss of times and start doing the boxing routine?

I played with the contradiction for some times but I had to come to a valid Conclusion: Wing Chun is a soft style…it was designed as an "internal" art.

The punch starts from the heart business really means that it should be driven by the mind/intent of the practitioner. Heart = interior. The whole thing about practicing SLT (Siu Lim Tao) is to develop a mind/body link. It also became clear that the very name of the form; "small idea" had to mean "The practice of constant control of the motions, using awareness". It is impossible to accomplish this task while thinking about something else.

#63 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения
  • От:София
  • БИ:карате

Публикувано: 16 октомври 2007 - 08:42

Катата или Боят с въображаем противник според мен е с цел повдигане на самочувствието.Него можеш да го набиеш без особено да се напъваш и да го биеш колкото и когато си поискаш за разлика от реалния противник :wink: Даже можеш да биеш по два три и на горе(аз лично до 5 максимум 10 вече 11-12 ми идват в повече) :sunny:

Боят с въображаем противник под една или друга форма присъства във всяко едно БИ.Свързан е с усъвършенстване на специфичните движения,координация,придвижване,подобряване на физическата подготовка и т.н.Боксьори,кикбоксьори,каратеки-всички правят бой със сянка и това не е с цел фалшиво повдигане на самочувствието. Сигурен съм че БИ като борба,джудо,самбо, джуджуцу също са включили в подготовката си отиграване на техники без партньор,надявам се че не греша! :) Тук умишлено не говоря за ката,просто искам да подчертая че до голяма степен нейния замисъл е същият.Нека гледаме с повече сериозност и уважение на тези неща,става ли?

Това мнение е редактирано от толерантния: 16 октомври 2007 - 08:43

#64 Ловец

Ловец
  • Дао
  • 43 мнения
  • Предишен прякор: COUNTERPOISE108

Публикувано: 16 октомври 2007 - 09:30

Да бе, сигурен ли си :confused: Моля те, не се изказвай така лекомислено. Но за съжаление твърде много трениращи разбират нещата по този начин; туко-що си представих картинка от състезание по безконтактно карате :huh:
Ката е една от основите на карате, заедно с кихон и кумите. Няма да е истина, ако кажа, че е най-важното в карате-до, защото е еднакво важна с другите две :yin-yang:

#65 kraigula

kraigula
  • Дао
  • 298 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Budo

Публикувано: 16 октомври 2007 - 09:31

Формите (ката) в бойните изкуства са измислени от определения човек, който обикновено е родител на стила. Това не е дошло от нищото, а от многократни изследвания от векове на определен вид движения. Някой от тях са изпробвани на бойното поле, други в релани условия по залите и ринговете на състезания. Формата според мен е реално отражения на характера на дадения изпълнител. Въпреки че тя е унифицирана, всеки я изпълнява както най-добре би могъл да я представи. Както музиканите свирят една и съща творба, но със своето обаяние и индивидуализъм.
Ката е необходима според мен защото:
1. Отразява основния кихон на движения в определения стил.
2. Сглобява основните биомеханични фактори на всеки един отделно.
3. Изразява напредъка и зрелостта.
4. Научава на точност и прецизност при изпълнението
5. При многократно (милионнно) повторение отваря съзнението в друго ниво.
5. Дава обяснение на самия стил - азбуката.

В много от стиловете има двустранно изпълнение. В Айкидо обикновено кати има при изпълнението с джо. Това са онагледените кати на Морихиро Сайто, моделирани по спомени от О-Сенсей. Има и други кати , които също са моделирани от други Сенсеи, включващи елементи от неговото учение. като например ката 22 движения.
Основното изпълнение по двойки на тези кати се казва авасе. В кати 13 и 31 може да бъде назовавано на отделни елементи.
Ич кара, йон мадге е първата партия на двамата.
В ката 31 може да се изпълнава почти всичко и като кумиджо. За това 31 ката се казва санджу ичино джо кумиджо, или санджу ич ино джо субури.
Това дава обяснение какво се случва в реалност с вашите движения при защита и нападение.

Това мнение е редактирано от kraigula: 16 октомври 2007 - 09:31

#66 EviLrOOt

EviLrOOt

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 16 мнения

Публикувано: 16 октомври 2007 - 16:46

Не съм искал да обидя никого,просто исках да изкажа една малко по-различна гледна точка.Не го взимайте толкова навътре така като аз уважавам и чета вашите мения,независимо от това дали съм сагласен или не(не се оправдавам нито извинявам). :yin-yang:
http://youtube.com/w...related&search=

Да бе, сигурен ли си :confused: Моля те, не се изказвай така лекомислено. Но за съжаление твърде много трениращи разбират нещата по този начин; туко-що си представих картинка от състезание по безконтактно карате :huh:
Ката е една от основите на карате, заедно с кихон и кумите. Няма да е истина, ако кажа, че е най-важното в карате-до, защото е еднакво важна с другите две :yin-yang:

Аз пък си представих картинка от състезание по контактно карате :kez_11: :tooth:

Това мнение е редактирано от EviLrOOt: 16 октомври 2007 - 17:02

НЕ ЧИСЛОМ,А УМЕНЬЕМ!

#67 велизар

велизар

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 4 мнения

Публикувано: 04 ноември 2007 - 17:35

който желае нека да напише тук кой е любимият му тулъ :sunny: :sunny: :sunny:

Това мнение е редактирано от велизар: 04 ноември 2007 - 18:37

#68 Plamenko

Plamenko

unicorn

• Дао
  • 160 мнения
  • От:София
  • БИ:победа

Публикувано: 04 ноември 2007 - 19:45

Съгласен съм с автора на темата , че формите са важни.
Чрез тях може да се види до какво ниво е стигнал трениращия (удари , блокове и т.н.)
"Насилието е последното убежище на безпомощния"