Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Как бе създадено Айкидо в България

• Please log in to reply
В темата има 22 мнения

#1 Ed.Germanov

Ed.Germanov
  • Дао
  • 31 мнения

Публикувано: 08 април 2003 - 17:19

Откривам тази тема с ясното съзнание че истините са точно толкова колкото са и хората.Също така знам че тази тема ще донесе доста конфликти но все пак опитайте да дадете вашата версия по въпроса.

#2 nobody_

nobody_
  • Дао
  • 478 мнения

Публикувано: 08 април 2003 - 17:29

Според мен след като поставяч темата би трябвало първо ти да разкажеч каквото знаеч... (аз между другото не знам нищо освен това, което съм чел по сайтовете на айкидо федерациите)

Pozdravi.

#3 HIKARI_

HIKARI_
  • Гости

Публикувано: 08 април 2003 - 17:33

В началото беше тъмнина........ :D
бате Еди ти си човекът с най-много стаж (поне друг от юзерите на дао - бг не познавам лично)в Айкидо. Така, че е редно ти да пишеш нещо!
Аз каквото знам, ще допълвам!

А между другото верно ли е, че си почнал да тренираш при сенсей Георги Иванов?

Живи и Здрави!

#4 Ed.Germanov

Ed.Germanov
  • Дао
  • 31 мнения

Публикувано: 08 април 2003 - 21:54

Добре ,ще дам моето виждане на нещата.Сигурен сам че на много от вас това което ще пиша няма да се хареса,но .....!
Като изключим Хинков,който е практикувал Томики Айкидо при Когури Сенсей в началото на 60-те години на миналия век,началото се поставя от Сенсей Георги Пенев или Големия Жоро.Той е завършил математика в Полша ,където тренира йога и Айкидо,след като се завръща с него се свързва Тошко\Клуб Калагя сега към БАФ \ ,а доста по-късно към тях се присъединява Георги Иванов\ или Жоро Малкия\.Така се започва .....Първите черни колани в Б-а са Георги Пенев,Георги Иванов и Добромир Друмев.
Първата съдебно регистрирана организация е Айкидо Асоциятя София- това бе през 1988 година.Там бяхме аз,Краси Цветанов\Сега Ошинкан Дойо\ и Пламен Юруков \ сега президент на БАФ\.
Първия Японски Шихан е поканен от същата организация АА-София през Ноември 1990,Втория е Йокота Шихан и третия е Фуджита Шихан през следващата година.
През 1990 година се регистрира Bulgarian Айкидо Association от мен, Ненчо Смилов \ сега шеф на Йошинкаи Айкидо \ и Деси Петрова \ сега ЕПА - България\
По късно е регистрирана БАФ,която дълго време бе най-голямата Айкидо организация в Б-а.След нелепата смърт на Георги Иванов БАФ се разпада на няколко парчета а именно:
1.БАФ - според мен околол6\7 клуба в момента
2.Ивама Айкидо - около 10 клуба
3.Nationalen Айкидо Union - не повече от 5 клуба
Май това е всичко ,по новата история я знаят повечето от вас.
Камене ,никога не съм тренирал при Георги Иванов,нито за една секунда!
Зная че за много от вас той бе една легенда,но аз го познавам в много по друга светлина!Това обаче не ми пречи да го уважавцам и почитам като един от хората с хай-големи заслуги за популяризирането на Айкидо в България!
Както и да е ,моя първи учител е Георги Пенев,след него сам имал само един учител и това е Шихан Тайода!
Съжалявам ако това което написах не съвпада с вашата представа за нещата в Айкидо,но не е проблем !
Колкото хора толкова истини,нека сега да видим вашата гледна точка!

Пиши на кирилица

Това мнение е редактирано от Gajdin: 07 ноември 2004 - 21:20

#5 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 09 април 2003 - 08:39

Не знам каква е идеята на темата

Ed.Germanov Sashto taka znam che tazi tema shte donese dosta konflikti

не виждам къде е конфликта, но сигурно ще се появи :)
Леко ще допълня хронологията

Ed.Germanov
Parvia Japonski Shihan e pokanen ot sashtata organizatzia AA-Sofia prez Noemvri 1990

Първи чужденци с по -високи степени дошли официално в България семинари:
Юли 1989 Бернар Боари(или Бовари)-французин 6-ти дан ст.Академик ,хандбална зала .Присъстваха три клуба на Г.Иванов, Г.Пенев и за третия не съм сигурен кой е ръководителя.
След това 1990 между пролетта и есента един унгарец 4-дан на ст.В.Левски и един италианец на ст.Славия мисля, че 6-ти дан (имена не помня)
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#6 HIKARI_

HIKARI_
  • Гости

Публикувано: 09 април 2003 - 13:52

Бате Еди,
ако с някои думи сам те накарал да се чувстваш неудобно - извини ме!
Просто тези всичките факти не ги знаех - и се радвам да ги науча - нямал сам нищо предвид като съм те питал това!
Интересно ми е да го знаем това - всички, както аз така и всички които са в този форум!

с уважение 

#7 Ed.Germanov

Ed.Germanov
  • Дао
  • 31 мнения

Публикувано: 09 април 2003 - 16:36

Kamene,chuvstvam se napalno udobno!
Nikakvi problemi!
Yspeh!

#8 Arzana

Arzana

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 3 мнения

Публикувано: 07 ноември 2004 - 08:10

Kamene ,nikoga ne sam treniral pri Georgi Ivanov,nito za edna secunda!

<{POST_SNAPBACK}>

Само можеш да съжаляваш за това.Сенсей Иванов беше изключителен човек.
Голямото Айкидо в България го направи именно той.Вярно е че има и други хора започнали по онова време,но само толкова.В периода 1988-1996г. Айкидото той го разви,направи го популярно... Едва ли в момента има някой в България който да работи толкова много за развитието на Айкидо

#9 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 07 ноември 2004 - 11:11

По въпроса можете да почерпите известна информация от статията "Ветераните и основоположниците на бойните изкуства в България през втората половина на 20-ти век"; има и обща снимка на всички хора участвували на втория семинар със сенсей Бернар Боари /тогава 5-ти дан Айкидо/; /виж в сайта на школа "Златен Дракон" ; раздел статии ; "общи статии" - www.zlaten-drakon.com

Това мнение е редактирано от Доктора: 07 ноември 2004 - 11:12

#10 Bitchelina_

Bitchelina_
  • Гости

Публикувано: 10 ноември 2004 - 00:05

Аз несто май не съм разбрала някои неста...
Доколкото схвастам тези които са поставили началото на Айкидото в Бг са двамата Георги от 1988 година. От тогава са минали почти 17 години. На последния испит на който присъствах за 4 дан, двамата които се явиха бяха тренирали от 82 и 84 година. Как тогава става така че в Бг има толкова много черни колани? Аз ли съм останала с криво впечатление? Нормалното би било тогава да има най-много 2 поколения Айкидоки в Бг. Как може тогава да не се познавате? Логиката ми подсказва, че учениците на Пенев и Иванов би трябвало да са днесните хора с най-много (средно казано) 2 дан.

#11 hinki_

hinki_
  • Гости

Публикувано: 10 ноември 2004 - 12:08

Харесва ми това, което си написала, Bitchelina.
:up:

Та реших и аз да подметна нещо "В отговор на Как бе създадено Айкидо в България".
Айкидо не бе създадено в България, нито карате, нито джу джуцу, а даже и у-шу. Който не знае какви са БИЛИ правилата и критериите за присъждане на майсторска степен в традиционните школи, ами да прочете тук там. Като начало това, което е написала Bitchelina, е напълно достатъчно за размисъл.

Имаме ли такива майстори тук? Носители на традицията? Поели сабята от ръцете на учителя си?

Един човек беше казал: "По плода ще ги познаете."

Всички пием чай. Майстори ли сме на чайната церемония - чаною?

#12 Wild Child

Wild Child

--------

• Дао
  • 133 мнения
  • От:София
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 11 ноември 2004 - 10:15

Харесва ми това, което си написала, Bitchelina.
:up:

Та реших и аз да подметна нещо "В отговор на Как бе създадено Айкидо в България".
Айкидо не бе създадено в България, нито карате, нито джу джуцу, а даже и у-шу. Който не знае какви са БИЛИ правилата и критериите за присъждане на майсторска степен в традиционните школи, ами да прочете тук там. Като начало това, което е написала Bitchelina, е напълно достатъчно за размисъл.

Имаме ли такива майстори тук? Носители на традицията? Поели сабята от ръцете на учителя си? 

Един човек беше казал: "По плода ще ги познаете."

Всички пием чай. Майстори ли сме на чайната церемония - чаною?

<{POST_SNAPBACK}>

Мисля, че разликата е в това, че Айкидо НЕ Е традиционна школа. Много голяма разлика. И тук според мен е отговора - традиционна школа променена и адаптирана към двадесети век. Затова и нейното предназначение е по-различно от това на традиционните школи. Затова и правилата за присъждане на степени и самите степени не са каквито са били - няма и смисъл да бъдат такива.

Тук не става въпрос за тайни учения при които учителят предава техниките на най-близките си ученици и те от своя страна на избран кръг, а за "масово" представяне на принципи от Будо - променено така, че да е разбираемо за децата на новото време.

В същия тон - какво е майстор? И какъв трябва да бъде един майстор на осъвременена школа? И по какво се познава той?

Поздрави

#13 Malak_

Malak_
  • Гости

Публикувано: 12 ноември 2004 - 15:05

Официално Рики Когуре(Томики Айкидо) е пьрвия майстор в Бьлгария макар и за кратко като служител в Японското посолство. След това в началото на 80-те години след бума на филма ¨АЙКИДО¨ в кино ¨¨Дружба¨, малка група ентусиасти начело с Георги Пенев(Гого брадата или Големия Жоро) започват занимания в една зала вув ВИТИЗ(ако не се льжа), малко след това 2-3 месеца Тодор Цветков(Калагия) довежда в залата Георги Иванов(Малкия Жоро), в началото е било много скромно, правели са се много малко не6та, които са видяли от книжки за айкидо като 6ико, таенохенко, икио, ирими наге, тенчи наге и така докато в Бьлгария идват двама полски ученици по Айкидо Роман ? и Йежик Помияновски коитро по това време са притежавали 1 киу, които за времето тук са показали за какво става дума аджаба, показали са техники като коте фае6и, кокиу наге, ко6и наге, тежко падане и др. по това време Айкидото в Пол6а е било вече развито, в момента та са 6ефовете на Айкидо в Пол6а.
След тяхното заминаване групата продължава заниманията си, става контакта с Анри Джамбо 1 дан, по това време Посланник на реп. Конго у нас, той многократно провежда тренировки в залата по Джудо на стадион Академик. След време той съдейства за организирането на семинари(об6то 3) с Бернар Боари 5 дан, последния бе6е през иуни 1989г. Той провежда и първия изпит за дан степени у нас, на който се явяват Г.Пенев, Г. Иванов и Д. Друмев. Изпита се провежда на закрити врати, гледал съм записа от него.
А организираното преподаване на Айкидо у нас, или първия клуб за почва през 1987 като тренировките са провеждани и от тримата, в края на су6тата ре6ават да се разделят, тогава6ните ученици е трябвало да ре6ат при кого искат да тренират и така се обособяват групите на Големия Жоро, Малкия Жоро и Добри.
В края на 1989г., двамата Жоровци с няколко ученика посетиха семинар с Фуджита сенсей вув Вар6ава(Пол6а), на който и двамата за6титават 1 Дан Айкикай, следва6тата година Малкия Жоро с ученици бе6е на семинар с Тамура сенсей В Унгария.
Пез лятото на 89г. ни изгониха от залата в Академик, започнаха гоненията от ОСО(Организация за съдействие на отбраната), Добромир Друмев - Добри влезе там. По това време (с Малкия Жоро)тренирахме тайно, за6тото бе6е забранено в ´ДУПКАТА´ Сре6ту Софийско градско на МВР, след това се смениха много зали като Нац. Стадион, Герена, Дианабад, 11 ЕСПУ, Английската Гимназия, Художествената и т. н., с две думи страхотно време бе6е.
През 89-90г. Жорката посети конгресите на ЕАФ в Бруксел и Луксембуг, саздаде контакти там, организира семинари няколко с Лиуба Врачаревич 5 дан, Джордио Венери 6 дан(след този семинар може да се каже че Гого и Жорката поеха по различни пъти6та), Франческо Вилаверде 3 дан, един унгарец 2 дан. През иуни 1991г. вече създадената от Жоро Българска Айкидо Федерация организира първия официален семинар Йо6иаки Йокота Сенсей Айкикай 6ихан. На този семинар Жоро за6тити 2 дан, а Марти Тодоров и Албена Даскалова 1 дан. През есента на су6тата Йокота сенсей проведе втори семинар на който о6те седем ученика положиха 1 дан. Повече инфо в сайта на БАФ.

От тогава изтече много вода и можеме да продължим да говорим много, но това е което знам за основополагането на Айкидо у нас, това е което съм видял и слу6ал от Георги Иванов.
Лека му пръст на Жорката!

Поздрави на всички:)

#14 Стефо_

Стефо_
  • Гости

Публикувано: 13 ноември 2004 - 22:20

Г-н Германов,вероятно с това Ваше твърдение искате да кажете,че става въпрос за уви вече покойния Тойода Сенсей.Бих Ви помолил за повече информация, тъй като и аз разполагам с такава. По въпроса за организациите, бих допълнил БУДО клуб към Софийския университет и клуб за бойни изкуства ''Хан Аспарух'' , които смятам, че са преди така наречената АА-София. Бих допълнил и един доста голям форум по онова време за бойните изкуства, а именно Бонсови поляни. Не си Ви спомням там.Ще допълня и друго събитие, районен турнир по борба ''Ал. Костов'' в Драгалевци, където имаше демонстрация по Айкидо и където вече със сигурност сте там. По въпроса за хронологията, така добре представена от МАЛАК, бих допълнил, че БАФ е създадена 90 г. с президент Г. Иванов. Реакцията отвън не закъснява и през април същата година пристига председателя на ИАФ (Интернешънал Айкидо Федерейшън) и зам. председател на ЕАФ (Европейската Айкидо Федерация) Джорджо Венери-5 дан . Г-н Венери пристига тук в качеството си на Председател на комисията за развитие на Айкидо в източна Европа.Резултатът е, че след 5 дневен семинар кандидатурата на БАФ за членство в ЕАФ е приета и е създадена връзка с Айкикай-Хомбу Доджо- Токио. На 29.04.91 г. за Люксембург заминава президента на БАФ, като делегат на Конгреса ЕАФ( където участва в паралелно проведен семинар). През следващата година, официалната причина за посещението на ген. секретар и техн. директор на ИАФ и ЕАФ Айкикай Масатаке Фуджита не е просто провеждането на 4 дневен семинар, а последвалото приемане на БАФ за член на ЕАФ на извънреден конгрес на ЕАФ в Брюксел(1992 г.) Същата година в Тай Пей - Тайван, на конгреса на ИАФ, БАФ получава признание от Айкикай-Хомбу Доджо. През следващата година пристига и Питър Голдсбъри( 5 дан тогава секр. на ИАФ). Така стигаме до Олимпиадата на неолимпийските спортове (Световни игри) - Хага '93, където отиват 7 представители на БАФ. Показаното на успоредно проведения семинар и 3 те демонстрации на самите Световни игри постави България редом с най-добрите в Айкидо. Доброто представяне на възпитаниците на БАФ в Хага ( сред които Даниел Димитров и Георги Зарков), както и цялостната дейност на организацията бяха предпоставки за взимане на решение от ЕАФ( на тогава провелия се конгрес), за следващ домакин на Конгреса да бъде София ( Конгреса е проведен през '95 г. в парк-хотел ''Москва'' и НДК, където БАФ е избрана за член вече и на ИАФ, а президента на БАФ Г. Иванов е избран за зам.председател на комисията за развитие на Айкидо в източна Европа ). На 12.11.93 г. от Япония пристига делегация от 7 яп. майстори, водени от Ичихаши Сенсей- 8 дан. Заедно с тях БАФ провежда семинар и демонстрация в рамките на дните на японската култура и изкуство у нас. Останалото мисля, че почти всички в този форум го знаят. Относно това, че колкото хора има, има и толкова истини е абсолютно вярно,но за конкретния случай това важи с една изключителна частност. Истината в този случай е само ЕДНА, просто защото хронологията, събитията и хората не могат да бъдат подменени. Г-н Германов, неприятно ми стана за така йезуитски представената тема за създаването на Айкидо в България в явна коалиция с г-н Радев. Всички знаят, че хората заради които има Айкидо в България са: Г. Пенев, Г. Иванов, Д. Друмев, Т. Цветков и Анри Джамбо. Или както шеговито бяха наречени някои от тях, това са -Голямото КИ- Г.Пенев, - Малкото КИ - Г.Иванов и Добри КИрката. Всички останали сме техни ученици и като такива би трябвало да уважаваме тези, които са ни показали, че има такова бойно изкуство т.е. нашите първи Учители. Относно нетренирането Ви за нито една секунда при Г.Иванов. Не знам точно как е станало, защото отначало тренировките се водеха почти винаги от двамата- Г.Пенев и Г. Иванов. Между другото, бихте ли казали точно от кога тренирате, защото смятам, че ще се получи разлика в представената от Вас информация по въпроса. Г-н Германов относно познаването Ви на Г. Иванов в по-друга светлина. Познавах Жоро от '87 г. до трагичната му и нелепа смърт през '96 г. Той си беше човек като всички нас. Народен човек със своите силни и слаби страни. Но по отношение на Айкидо, той беше една изключителна и светла личност, която непрекъснато се трудеше и бореше за популяризирането и развитието на Айкидо в България. Така, че познаването Ви на Г. Иванов в малко по- друга светлина си остава изцяло Ваш проблем. Почивай в мир Жоре.

#15 Новия

Новия

Е.Германов

• Дао
  • 642 мнения
  • От:някъде наоколо
  • БИ:Граплинг и от време на време Айкидо

Публикувано: 14 ноември 2004 - 10:45

Нямам нищо против Жоро Иванов,лека му пръст.Ако сега хората могат да тренират Айкидо това е и негова заслуга .
Нищо йезуитско и никаква коалиция с г-н Радев.
Започнал съм да тренирам при Краси Цветанов и Петко Петков зимата на 86 ,не помня точно кога.Малко по късно Петко ме заведе при Жоро Брадата и това е .По това време на Академик имаше две групи на Големия Жоро и на Малкия Жоро.Заедно с мен тренираха Ненчо Смилов,Деси Петрова,Мария Радева и Краси Цветанов,в другата група бяха Сашо Алексиев,Христо Михаелов,помня и Мартин от Търново.Още Зарков,Арбен ,Бисер,Кънчо....
Ако има неточности моля да ме извиниш.

#16 Новия

Новия

Е.Германов

• Дао
  • 642 мнения

Публикувано: 14 ноември 2004 - 11:22

Току що говорих с Краси Цветанов,според него съм започнал 87 -ма,така че това е май точната година.
Успех

#17 Стефо_

Стефо_
  • Гости

Публикувано: 15 ноември 2004 - 00:57

Ако има неточности моля да ме извиниш.

<{POST_SNAPBACK}>

Г-н Германов, неточности има и аз Ви извинявам за това. Това са неща от края на 80 те години и трудно се помнят( както казвате- стари работи ), но е добре да има една точна и систематична хронология побликувана в този форум( и не само ), за да може тази информация да се ползва нормално от всички( стари и нови, знаещи и незнаещи, напреднали и начинаещи ) и да няма спекулации по темата.Относно началото на вашето практикуване мисля, че е наистина от зимата, но на 88 г.( т.е. м. януари-март ). Ще допълня още един не много известен факт. Будо клубът за който споменах в предишният ми поуст, е учреден през '88 г. от Пл. Юруков и Е. Прокопов, където влизат катедрата по физкултура и спорт, и УК на ДКМС. Това е първата организация и легална форма за практикуване на Айкидо и поради големия интерес се създават 3-те групи.Също така в предишният ми отговор не споменах за г-н Пл.Юруков, който също е един от хората заради които има начало и развитие на Айкидо в България. За г-н Д. Друмев- Добри ще добавя един факт, за да не остават останалите с грешни впечатления за доайените на Айкидо в България. Г-н Друмев бе по-скоро покровителстван от Г.Пенев и Г.Иванов и съответно гравитиращ около тях, отколкото основоположник. Нещо повече. Известно време след като се защитиха първите 3 дана, г-н Друмев се опита да се възползва от влизането си в една от държавните структури( мисля,че ОСО ) и да попречи за развитието и работата на другите двама в Айкидо. За радост, това се оказа един не съвсем сполучлив опит. Относно предишният ми поуст, искам да уточня годината за членство на БАФ в ИАФ. Годината в която БАФ става член ИАФ и получава признание от Хомбу Доджо е 1992 г., за което се извинявам на БАФ.

Това мнение е редактирано от Gajdin: 15 ноември 2004 - 07:18

#18 zan_shin_

zan_shin_
  • Гости

Публикувано: 15 ноември 2004 - 13:17

Качена снимка
Ето една снимка от споменатия турнир по борба през 1989 г. "Александър Костов"
Без името на една дама (да ме прощава) си ги спомням всичките.
Долу клекнал и ухилен - Дамян-фотографа (той колко снимки има, може би и той самия не знае) :D
Първа редица изправени от ляво на дясно:
Дидо, Ани, Кънчо, Бисер, "красива_дама_на_която_съм_забравил_името", Георги Иванов Сенсей, Ани (не е грешка адашки са с първата), Валерий, Вихрен.
Втората редица:
Еди, Краси (г-н Цветанов не се вижда много, но тази оредяваща растителност по главата е неговата) :wink:
Седемте еднакви шапки-идиотки бяха много на мода и всички на които им "отиват" си взеха :wooow: Бяха хубави и безгрижни години в които имаше по 90-100 човека на редовна тренировка и Жорката се разчекваше да обикаля, за да "огрее" нас - схванатите кретени със "сакати" крайници дето все не ни слушаха...

...нещо не мога да я добавя тази снимка :huh: ... еейййй - разгеле :yin-yang:

Това мнение е редактирано от zan_shin: 15 ноември 2004 - 13:24

#19 Новия

Новия

Е.Германов

• Дао
  • 642 мнения

Публикувано: 15 ноември 2004 - 14:13

Даже не си спомням ,че съм бил там.Старост нерадост....
Браво Сашо !

#20 тина_

тина_
  • Гости

Публикувано: 20 ноември 2010 - 01:04

Качена снимка
Ето една снимка от споменатия турнир по борба през 1989 г. "Александър Костов"
Без името на една дама (да ме прощава) си ги спомням всичките.
Долу клекнал и ухилен - Дамян-фотографа (той колко снимки има, може би и той самия не знае) :D
Първа редица изправени от ляво на дясно:
Дидо, Ани, Кънчо, Бисер, "красива_дама_на_която_съм_забравил_името", Георги Иванов Сенсей, Ани (не е грешка адашки са с първата), Валерий, Вихрен.
Втората редица:
Еди, Краси (г-н Цветанов не се вижда много, но тази оредяваща растителност по главата е неговата) :wink:
Седемте еднакви шапки-идиотки бяха много на мода и всички на които им "отиват" си взеха :wooow: Бяха хубави и безгрижни години в които имаше по 90-100 човека на редовна тренировка и Жорката се разчекваше да обикаля, за да "огрее" нас - схванатите кретени със "сакати" крайници дето все не ни слушаха...

...нещо не мога да я добавя тази снимка :huh: ... еейййй - разгеле :yin-yang:

Какви времена бяха :) Снимката не се отваря, но аз си имам една в наличност