Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Как бе създадено Айкидо в България

• Please log in to reply
В темата има 22 мнения

#21 shog59_

shog59_
  • Гости

Публикувано: 28 ноември 2010 - 22:44

Ще трябва да допълня нещо по темата. (Не е ново, старите вълци помнят). Третият клуб, за който някой от пишещите "не се сеща", беше в АОНСУ - Будо-клуб Ултра. Съществува и досега и не е преставал да провежда тренировки вече 30 години. Първото място, където водеше тренировки Анри Джамбо , беше там .(По линия на дипломатическата си служба той беше в нашата зала от 1986 г.) Оттам ,чрез А.Джамбо, беше поканен и Бернар Боари от Франция. Там, в залата на клуба, тренираха в началото и всички от "Хан Аспарух", по тази линия беше и демонстрацията на Бонсови поляни. Много от новите "знаещи и пишещи" тогава не са били родени още! И ако нямат необходимата информация, можеха да попитат Жоро Брадата, той щеше да им отдели време и да им разкаже(Жоро, поздрави, ако четеш това!). И другите ,които се занимават повече от 25 години с айкидо, могат да разкажат същото на незнаещите.
Еди, поздрави ( ти знаеш кой пише). Сигурно не си успял да дойдеш на семинара по Томики айкидо, но ще се видим на зимния лагер в Семково.

#22 bean

bean

Явор Михайлов

• Дао
  • 66 мнения
  • От:София
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 13 юни 2012 - 15:18

Архивите са живи...

Това, иде да рече, че поне веднъж съм си платил месечната такса

#23 D. Antonov

D. Antonov

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 1 мнения
  • БИ:Jiu Jitsu, Karate i durgi

Публикувано: 03 декември 2014 - 23:49

Добре ,ще дам моето виждане на нещата.Сигурен сам че на много от вас това което ще пиша няма да се хареса,но .....!
Като изключим Хинков,който е практикувал Томики Айкидо при Когури Сенсей в началото на 60-те години на миналия век,началото се поставя от Сенсей Георги Пенев или Големия Жоро.Той е завършил математика в Полша ,където тренира йога и Айкидо,след като се завръща с него се свързва Тошко\Клуб Калагя сега към БАФ \ ,а доста по-късно към тях се присъединява Георги Иванов\ или Жоро Малкия\.Така се започва .....Първите черни колани в Б-а са Георги Пенев,Георги Иванов и Добромир Друмев.
Първата съдебно регистрирана организация е Айкидо Асоциятя София- това бе през 1988 година.Там бяхме аз,Краси Цветанов\Сега Ошинкан Дойо\ и Пламен Юруков \ сега президент на БАФ\.
Първия Японски Шихан е поканен от същата организация АА-София през Ноември 1990,Втория е Йокота Шихан и третия е Фуджита Шихан през следващата година.
През 1990 година се регистрира Bulgarian Айкидо Association от мен, Ненчо Смилов \ сега шеф на Йошинкаи Айкидо \ и Деси Петрова \ сега ЕПА - България\
По късно е регистрирана БАФ,която дълго време бе най-голямата Айкидо организация в Б-а.След нелепата смърт на Георги Иванов БАФ се разпада на няколко парчета а именно:
1.БАФ - според мен околол6\7 клуба в момента
2.Ивама Айкидо - около 10 клуба
3.Nationalen Айкидо Union - не повече от 5 клуба
Май това е всичко ,по новата история я знаят повечето от вас.
Камене ,никога не съм тренирал при Георги Иванов,нито за една секунда!
Зная че за много от вас той бе една легенда,но аз го познавам в много по друга светлина!Това обаче не ми пречи да го уважавцам и почитам като един от хората с хай-големи заслуги за популяризирането на Айкидо в България!
Както и да е ,моя първи учител е Георги Пенев,след него сам имал само един учител и това е Шихан Тайода!
Съжалявам ако това което написах не съвпада с вашата представа за нещата в Айкидо,но не е проблем !
Колкото хора толкова истини,нека сега да видим вашата гледна точка!

Пиши на кирилица

ОБЪРНАТО НА КИРИЛИЦА

Здравей Млади боецо,

Еди, това което пишеш в голямата си част е истина но има и неточности.

Тойода сенсеи (първият японски майстор) беше поканен в България по покана на Българската Федерация по Традиционни Бойни изкуства циито Председател бях аз а не  от some AA-София. Тя беше направена по предложение на Краси(Красимир Тцветанов) които брше председател на айкидо асоциацията в нашата федерация. Ти  също преподаваше и беше член на федерацията.

Аз бях осигурил спонсори и федерацията беше осигурила най хубавите додйо в залите на ЦСКА на 4 kilometer.

Колкото до Горо Пенев и Гор Иванов си прав. Горо брадата беше мой приятел и това че той е започнал прав е вярно (с помоща на Емо Прокопов си осигури зала academic) и след това към него се пресъедини Тошко мустака. Няколко месеца по  късно Тошко заведе в залата малкия Горо (Тошко и Горо са съграждани от Силистра.. Преди това ние с него се опитвахме да го направим каратист но нищо не стана. Той тогава  беше ученик в хореогравското училише и опитите ни не дадоха resultat зачтото той правеше балетни движения а не движения на бойно изкуство.

Първата япанесе книга която те имаха беше книга която Тошко взе от един от ЯПАНЕСЕ посолство като я размени за една моя Япанесе книга по карате.

В последствие малкия Горо които е подобър комбинатор и организатор измести от Айкидо сцената Горо Пенев които е един наистина по дух менталити и поведение martial artist.

Това е истинската история с началото на  айкидото в България.

Аз съм бил свидетел и участниц в този process защото сам един от наистина първите 7-8 човека които наистина поставиха основите на бойните изкуства в България а не както е дадено в тази пародия (book ) "Кой Кой е в българските бойни изкуства" от  един от най големите комбинатори в България но това е друга тема. Като следя по интернета какво става в България и си мисля че много хора измислят нова история на бойните изкуства и се представят в героична светлина.

S pozdravi: Prof. Dr. D. Antonov, Kiu dan Jiu Jitsu, Kiu dan Karate

President Canadian Jiu Jitsu and Karate Federation

Zdravei Mladi boeco,

Edi, tova koeto pishesh v goliamata si chast e istina no ima i netochnosti.

Toioda sensei (parviat japonski maistor) beshe pokanen v Bulgaria po pokana na Bulgarskata Federacia po Tradicionni Boini izkustva ciito Predsedatel biah az a ne  ot some AA-Sofia. Tia beshe napravena po predlozenie na Krasi(Krasimir Tcvetanov) koito brshe predsedatel na aikido associaciata v nashata federacia. Ti  sachto prepodavashe i beshe chlen na federaciata.

Az biah osiguril sponsori i federaciata beshe osigurila nai hubavite dodjo v zalite na CSKA na 4 kilometer.

Kolkoto do Goro Penev i Gor Ivanov si prav. Goro bradata beshe moi priatel i tova che toi e zapochnal prav e viarno (s pomoshta na Emo Prokopov si osiguri zala academic) i sled tova kam nego se presaedini Toshko mustaka. Niakolko meseca po  kasno Toshko zavede v zalata malkia Goro (Toshko i Goro sa sagrazdani ot Silistra.. Predi tova nie s nego se opitvahme da go napravim karatist no nichto ne stana. Toi togava  beshe uchenik v horeogravskoto uchilishe i opitite ni ne dadoha resultat zachtoto toi praveshe baletni dvizenia a ne dvizenia na boino izkustvo.

Parvata japanese kniga koiato te imaha beshe kniga koiato Toshko vze ot edin ot JAPANESE posolstvo kato ia razmeni za edna moia Japanese kniga po karate.

V posledstvie malkia Goro koito e podobar kombinator i organizator izmesti ot Aikido scenata Goro Penev koito e edin naistina po dux mentaliti i povedenie martial artist.

Tova e istinskata istoria s nacaloto na  aikidoto v Bulgaria.

Az sam bil svidetel i uchastnic v tozi process zaschtoto sam edin ot naistina parvite 7-8 choveka koito naistina postaviha osnovite na boinite izkustva v Balgaria a ne kakto e dadeno v tazi parodia (book ) "Koi Koi e v bulgarskite boini izkustva" ot  edin ot nai golemite kombinatori v Bulgaria no tova e druga tema. Kato sledia po interneta kakvo stava v Bulgaria i si mislia che mnogo hora izmisliat nova istoria na boinite izkustva i se predstaviat v geroichna svetlina.

S pozdravi: Prof. Dr. D. Antonov, Kiu dan Jiu Jitsu, Kiu dan Karate

President Canadian Jiu Jitsu and Karate Federation