Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Приятелството

• Please log in to reply
В темата има 73 мнения

#1 Instant_Soul

Instant_Soul

The Errant

• Дао
  • 83 мнения
  • От:Русе
  • БИ:Aikido

Публикувано: 24 април 2003 - 19:20

Приятелството, мисля, е едно от най-ценните взаимоотношения между хората.
Родителите някой ден умират /колкото и да не ни се иска/, с гаджетата се разделяме рано или късно, но верният приятел е този, който е винаги до теб.
Това е човек, на който можеш да разчиташ, който когато си лапнал/а по някой идиот/кокошка те завръща, търпи ти кризите и изживява с теб щастливите ти мигове, дава ти съвет когато се нуждаеш и рамо, на което да си починеш поне за малко.
А лично най-добре се чувствам с човек, с когото мога да си мълча и 2 часа и никой от двамата да не се почувства неловко от самото мълчание и да не се чувства длъжен да го нарушава.

Какво е за вас приятелството ?
Колко време е нужно за да бъде изградено ?
Колко лесно/трудно се губи то ?

Може ли да съществува такъв тип приятелство в залата, между трениращи в един и същ клуб ?
Какво се случва ако се засекат приятели на финал да речем ?
Кое е по-важно приятеля ви или призовото място ?
"Опознай себе си" - Instant_Soul©

#2 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 24 април 2003 - 21:05

Много приятна тема, Instant_Soul! Нямам много време, за това сега ще бъда лаконичен, а следващият път ще допълвам =).

Един от най-добрите ми приятели, ми стана такъв още в първия момент, когато го видях :) Е, добре де- в първия момент имаше потенцияла, а в края на деня вече ми беше (приятел) ;)
А другия най-добър приятел- ми знаехме се над една година преди въобще някой от нас да си помисли за приятелство, хехе.

Въобще, според мене времето не е константна [за изграждане на приятелство]:) Зависи от ситуацията, нагласата ти/ви и т.н. А дали един приятел е "истински"- това вече само времето наистина може да покаже... Излиза, че малко си противореча, но всъщност не си ;)

Поздрави,

PsY

Това мнение е редактирано от PsYhAr: 24 април 2003 - 21:12

You can only be what you are

#3 AGE_KILLER

AGE_KILLER

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 3 мнения

Публикувано: 24 април 2003 - 21:05

Zdrasti, wyprosite koito zadawa6 spored men nqmat orgowor, tyj kato na men mi se e slu4walo dosta 4esto da se symnqwam i da sym siguren w priqtelstwoto na dadena li4nost. Za men naj-dobriqt priqtel si si ti i nikoj drug.
Naprimer edna Heavy metal grupa kazwa "Better to be on your own than thrust a friend might betray".
Otnosno priqtelstwoto w zalata - zadylvitelno e, za da ima edin dobyr otbor trqbwa da ima uwavenie, kolegialnost i priqtelstwo, za da bydat pylnocenni trenirowkite.
Za prizowoto mqsto move da se razberete s protiwnika, no spored men edno edinoborstwo pomevdu wi osobeno ako igraete sparing zaedno bi bilo dobra nasoka wyrhu kakwo tqbwa da nablegnete, a i e edna neweroqtna igra na nerwi, koqto w nikakyw slu4aj ne trqbwa da razwalq priqtelstwoto.
Izwodyt e spriqtelqwaj se tolkowa byrzo kolkoto iska6, no winagi imaj edno naum.

#4 Ninja

Ninja

ronin

• Дао
  • 100 мнения
  • БИ:Нинджитсу

Публикувано: 24 април 2003 - 22:22

Naistina smislena tema ,po koiato moje mnogo da se govori i diskusira!Nai-vajnia element na priatelstvoto e doverieto,bezuslovno i vzaimno doverie.Lesno moje6 da go zagubi6 i mnogo trudno moje6 da si go vurne6!Iztinskite priateli spodeliat svoite problemi edin s drug i taka, edi vid se raztovarvat,no tova pak se dulji na doverie.Priatelite se podkrepiat v trudni momenti i vinagi se otzovavat ako naistina se nujdae6 ot tiahnata pomo6t.Priatelite spodeliat i dobrite i lo6ite momenti v jivota si.Spored men ne samo vremeto e predpostavka za skrepvane na priatelstvoto,a i imenno tova doverie.A prizowoto miasto ne bi triabvalo da e problem za priatelite-na ringa te ne sa priateli,a protivnici i pe4eli tozi koito se e trudil pove4e (ne e dobre da se smesvat priatelskite i slugebnite vzaimootno6enia) :ninja:
Истинският нинджа е този,който живеейки сред хората изглежда външно като тях,но вътрешно се различава напълно по своето светоусещане и знания за Света

#5 maria_maria

maria_maria
  • Дао
  • 170 мнения
  • От:[from] Ruse, [now] Sofia

Публикувано: 25 април 2003 - 07:08

Това е човек, на който можеш да разчиташ, който когато си лапнал/а по някой идиот/кокошка те завръща, търпи ти кризите и изживява с теб щастливите ти мигове, дава ти съвет когато се нуждаеш и рамо, на което да си починеш  поне за малко.

много кратко и точно... само липсва отбелязката "и обратното" накрая :)

а иначе...

Може ли да съществува такъв тип приятелство в залата, между трениращи в един и същ клуб ?

може разбира се. най-добрия си приятел срещнах именно в залата, макар после той да се разбунтува и прекъсна тренировки. и сега е (почти) единствения , с които се виждам като се прибера "у дома", защото всички други се оказаха "менте" приятели...

#6 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 25 април 2003 - 08:35

защото всички други се оказаха "менте" приятели...

Случват се и такива, но в общия случай приятелството е двустранен процес, в който и двете страни трябва да поддържат огъня. А много често приятелствата не завършват с катастрфа след някое предателство, а просто постепенно избледняват. Това е естествен процес, защото хората се променят, променя се средата им, социалният им статус и пр. и в един момент се оказва, че просто нямат общи интереси и по тази причина не изпитват потребност да се търсят. Това се случва много често и не означава, че в момента на разцвета си приятелството е било неискрено или менте.

#7 Profita_

Profita_
  • Гости

Публикувано: 26 април 2003 - 18:52

Ще си позволя да цитирам думи изпратени ми от един мой приятел (твърдо заставам зад използваното от мен определение).

“Какво са приятелите? Хората, без който не можем и хората от които понякога адски ни писва! Това са хората, с които делим и хубави моменти в живота си, радваме се и плачем с тях, или заради тях, хората с които споделяме мечтите с и, най-съкровените си мисли, с една дума хората, без които не можем.
Въпросът е обаче кой до колко ни е приятел....а аз както обичам да казвам има "приятели" и "приятели".
Едните са хора, с които се виждаш всеки ден, те са хората от типа " приятели за кафе", винаги има какво да си кажеш, весело ти е, забавно ти е, но...освен обикновените неща- пиене на кафе, ходене по магазините, обсъждане на ежедневните клюки ти просто няма какво повече да си кажеш с тях.
Другите приятели- това са хората, с които може да се виждаш един път в месеца дори, говорите, просто я има тръпката. Знаеш, че ако ти се наложи някога да им се обадиш в 2 през нощта няма да ти се развикат на телефона....Просто това са те, истинските приятели- обичат те и знаят, че и ти ги обичаш. Но...всеки знае, че те са наистина рядко и са много малко. А това до колко един човек ти е приятел всеки преценява сам...”

И нещо от мен: Мисля, че трябва да се научим да не слагаме етикета “приятел” на всеки, които ни е казал мила дума, на всеки с когото ни е приятно да говорим, на всеки който ни е помогнал. Защо ли, ами защото именно в това се корени истинския смисъл на думата приятелство. То се
доказва а не се показва!
И още една цитирана мисъл :
“Нека Бог да ме пази от приятелите, а от неприятелите ще се пазя сам”

Изводите оставям на вас.

(извинявам се за липсата на цитираните източници)

#8 KILLERINCHO

KILLERINCHO

Приятел

• Дао
  • 81 мнения
  • От:Стамболийски

Публикувано: 26 април 2003 - 19:35

Hmm mnogo interesna tema bih kazal. Kakvo da vi kaja za priqtelstvoto ne znam. Jiveem v edno takova skapano vreme 4e tova e duma deti i se poiztyrka zna4enieto. Mejdu horata v BG nqma uvajenie, a spored mene priqtelstvo se gradi imenno na osnova na uvajenieto. Jivota deto go jiveeme e dosta truden za da si pozvolime doverie v drug 4ovek. Xa ta nie na sebe si ne vqrvame kamo li na drug. I vypreki vsi4ko se syzdavat zdravi priqtelstva. Az samiq imam dvama priqteli i dve priqtelki na koito moga da raz4itam vinagi. Priqtelki kato kazvam imam predvid priqtelki a ne momi4eta s koito sym si lqgal nqkoga si. S tqh ne sym. Mnogo e gotino da ima6 sigurni hora do sebe si. I mnogo e gadno sigueniq v edin moment da te predade, no ima hora koito ne te predavat, koi ostavat do tebe i ti pomagat v trudnite momenti. Posle ti pomaga6 na tqh. Uvajavate se edin drug i ostavate priqteli za cql jivot. Trudno se gradi podobno ne6to, no stane li tova e istinata :) Ostanaloto podpisa mi 6te go kaje vmesto men :D
"Приятелството е най-голямото благо на нашия дух"

#9 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 26 април 2003 - 20:18

Trudno mi e da obqsnq nakratko kakvo predstavlqva spored men priqtelstvoto, no za men priqtel e tozi 4ovek, koito bi ubil zaradi teb, bi lejal v zatvora zaradi teb, bi prodal imota si zaradi teb, bi si slojil glavata v torbata zaradi teb...drugite sa si prosto dobri poznati...Ako poznavate takyv 4ovek, zna4i ste 6tastlivi hora!
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#10 Слънчев мечо

Слънчев мечо

Вечно гладно мече

• Дао
  • 263 мнения
  • От:Шумен,Центъра на света

Публикувано: 27 април 2003 - 18:22

Е приятелство .
Аз не искам да имам приятели и не искам да бъда аз на някого приятел !
Може би така е по правилно , не знам , може и да бъркам но така смятам .
По горе някой беше казал , че е възможно да се опреш на приятел а аз смятам ,че няма нужда . Ако в този живот не можеш да се оправиш сам :( друг няма да може да ти помогне и колкото по рано го разбреш толкова по добре .
Може и моето мнение да е малко по цинично /меко казано / но е верно за мене . Това обаче не означава ,че не помагам на хората когато мога били те и по-близки или по-далечни . Но приятели , хм това не го разбирам .

Гриша брат ти си много краен според мен ,но може би съм съгласен с теб .И ти познаваш ли такъв човек - аз не !!!
Защото въпреки че Яденето на Мед бе много хубаво нещо, има един момент - точно преди да започнеш да ядеш, който е по-хубав, отколкото след като започнеш, но Пух не знаеше как се нарича той.

Скаутски клуб "Мадарски конник"

#11 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 27 април 2003 - 23:00

Da...
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#12 kabal_

kabal_
  • Гости

Публикувано: 28 април 2003 - 02:23

V priqtelstvoto ima mnogo neopredelimi i opredelimi ne6ta, naprimer ne moje da se opredeli momenta kogato to se porajda.Kakto kogato pulnite kapka po kapka nqkakuv sud s voda , nai-setne idva edna kapka koqto go prepulva, taka i pri poredicata ot proqvi na priqtelstvoto idva edna, koqto grabva surceto ti. No opredeleno za zapazvaneto na edno priqtelstvo sa nujni mnogo usiliq, jertvi, jestove, doverie ( ako trqbva da citiram Larosh Fuko 4e " Priqyelqt 6te stane vrag, kogato narushim obe6tanieto si" za da razbere vseki kolko e vajno to4no tova ka4estvo, ako nqkoi ne go e razbral... vse o6te), turpenie, razbirane, uvajenie, umenieto da prosti6 ( vseki pravi gre6ki nezavisimo dali iska ili ne ) i mnogo drugi 4erti za da prosu6testvuva edno priqtelstvo, za6toto istinskoto priqtelstvo e po rqdko i ot istinskata lubov. Pazete priqtelite si te sa nai cennoto koeto imame v na6eto zaburzano i ponqkoga nelicepriqtno ejednevie :up:

#13 WildRose_

WildRose_
  • Гости

Публикувано: 28 април 2003 - 09:58

[FONT=Arial][COLOR=blue]Wednyj nai dobriqt mi priqtel /wsyshtnost te sa trima... :) / mi kaza slednoto neshto:"Na sweta ima pone petima dushi,koito te obichat tolkowa mnogo,che biha dali jiwota si za teb!"Az mu otgoworih,che dori i da ne me obichat chak tolkowa mnogo,az gi obicham dostatychno za da dam swoq jiwot za tqh...Eto towa e priqtelstwoto za men!I razbira se,nai-dobriqt priqtel mnogo po-wajen ot edin priz,no ako toi naistina e nai-dobriqt ti priqtel,za nego ti syshto shte si po-wajen ot priza.Taka bitkata e rawnoprawna...

[FONT=Times][COLOR=red]Istinskiqt priqtel-towa e wtoroto AZ!!!

#14 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 610 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 28 април 2003 - 10:20

Ima edno mnenie, che "Kolkoto poveche opoznavash edin chovek, tolkova po - malko bi iskal da go poznavash"...
Da go poznavash vaobshte, a ne da ne beshe go opoznaval...
No interesno, che s istinskite priyateli e obratnoto...
Kogato ostanete nasame - pone sas sebe si - bilo v bolnichna staya, v kazarmata ili v obshtejitieto (da, spisaka moje da bude prodaljen), imate vazmojnostta da se vzrete v Minaloto :!: - tozi put - v sobstvenoto i da otseete ISTINSKITE si priyateli, koi sa vi bili falshivi/mente priyateli - zaradi koito ste si izgubili vremeto, koeto mojehte da otdelite na istinskite si priyateli ili za sebe si...
Da, az imam istinski priyateli - i ot dojoto, i ot kazarmata i kolegi, i sauchenici.
Za sajalenie, s nyakoi ot tyah ne sme se vijdali otdavna, prusnahme se po sveta.
Propusnah da dobavya, che imam brat (kruven, makar da imam i edin mlechen i nyakolko mlechni sestri - kurmeli sa ni zaedno v rodilnoto), no s brat mi i za tri jivota napred nyama da prejveya i edna deseta ot tova, koeto sum prejivyal s priyatel(k)ite si. Prosto e po - maluk ot men, a i e po - razlichen ot tyah.
No vse pak - brat!

Това мнение е редактирано от ISTORIK: 28 април 2003 - 10:23

Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#15 Profita_

Profita_
  • Гости

Публикувано: 28 април 2003 - 14:12

...много краен...

Мечо, това не е крайност...Аз мога само да добавя нещо след репликите на Григор: ...приятел е и човек, на когото можеш да разчиташ, ако "убиеш" някого, за да го закопаете заедно.

Знам, че това също ще прозвучи силно, но критерият за приятелство е и такъв.
Използвах"убиеш" като пример.

#16 Слънчев мечо

Слънчев мечо

Вечно гладно мече

• Дао
  • 263 мнения
  • От:Шумен,Центъра на света

Публикувано: 28 април 2003 - 14:49

Гриша - ти си късметлия :)

Профита - като убия някого ще те извикам да го заровим заедно :) .
Тука май е местото да вмъкна една приказка за четата с предател :)

Явно аз се разминавам доста с всички мнения за приятелството . Честно да ви кажа пак мислих и пак същото ми иде на ум . Приятелството е лоша дума за мене . Предполагам и това е идеята да нямам приятели , защото се дърпам от тях .

Обаче като се погледна в огледалото не виждам вълк единак , което от своя страна още повече ме обърква .

Да питам аз : Какво му е лошото да нямаш приятели , какво му е лошото да знаеш ,че се опираш само и единственно на себе си . Знаеш каквото и да стане проблема е твой и ти си го решаваш , няма друг . Или идеята е да прехвърлим проблема на приятеля ,да се оттървем от отрицателата емоция като ощетим добрият приятел . Ми тогава иде въпроса аз добър ли приятел съм ?

Абе хора /тез дето ме познават / кажете ми аз луд ли съм или много изкривен ?
Защото въпреки че Яденето на Мед бе много хубаво нещо, има един момент - точно преди да започнеш да ядеш, който е по-хубав, отколкото след като започнеш, но Пух не знаеше как се нарича той.

Скаутски клуб "Мадарски конник"

#17 ICE_

ICE_
  • Гости

Публикувано: 28 април 2003 - 17:03

Абе хора /тез дето ме познават / кажете ми аз луд ли съм или много изкривен ?

Ami mecho toia vypros sichki sme si go zadavali ili shte si go zadadem niakoga.Spored vyzrasta e.Spored men niama ve4ni priateli ima ve4ni interesi.Ima mnogo sluchai dori i bratia ne si govoriat sichko opira do interesa.

#18 Profita_

Profita_
  • Гости

Публикувано: 28 април 2003 - 17:23

Мечо, да разбирам ли, че вече си се отрекъл от неприязънта си към приятелите и в мое лице виждаш такъв! :!: Или си правиш леки подигравки с постинга ми?
Все пак, благодаря за жеста, друже!
:up:

Това мнение е редактирано от Profita: 28 април 2003 - 17:25

#19 maria_maria

maria_maria
  • Дао
  • 170 мнения
  • От:[from] Ruse, [now] Sofia

Публикувано: 29 април 2003 - 07:08

А много често приятелствата не завършват с катастрфа след някое предателство, а просто постепенно избледняват. Това е естествен процес, защото хората се променят, променя се средата им, социалният им статус и пр. и в един момент се оказва, че просто нямат общи интереси и по тази причина не изпитват потребност да се търсят.  Това се случва много често и не означава, че в момента на разцвета си приятелството е било неискрено или менте.

може би е така. наистина не бях се замисляла в тази посока. но явно е било просто "познанство", а не приятелство, защото другото, поставено в същите условия, е оцеляло... средата, може би именно средата е ключа от палатката, като го гледам.

благодаря ти за интересната гледна точка.

#20 muxcmux

muxcmux

...

• Дао
  • 58 мнения
  • От:Sofia
  • БИ:...

Публикувано: 29 април 2003 - 09:16

Има нещо, в което съм съгласна със Слънчев мечо -

Или идеята е да прехвърлим проблема на приятеля ,да се оттървем от отрицателата емоция като ощетим добрият приятел . Ми тогава иде въпроса аз добър ли приятел съм ?

Но според мен приятелството се познава в мълчанието:
Instant_Soul

А лично най-добре се чувствам с човек, с когото мога да си мълча и 2 часа и никой от двамата да не се почувства неловко от самото мълчание и да не се чувства длъжен да го нарушава.

Grisha,

za men priqtel e tozi 4ovek, koito bi ubil zaradi teb, bi lejal v zatvora zaradi teb, bi prodal imota si zaradi teb, bi si slojil glavata v torbata zaradi teb...

може и да има такива хора, но според мен те са врагове на самите себе си - в края на крайщата за теб такъв човек би навредил на себе си... Но ако ти си приятел, не би му позволил... Но ако не му позволиш, за какво ти е такъв приятел - или ти е достатъчна само мисълта, че имаш такъв приятел?!?
Светулки
или хиляди луни
отразявани в оризови полета...