Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Подход към начинаещия в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 90 мнения

#1 Instant_Soul

Instant_Soul

The Errant

• Дао
  • 83 мнения
  • От:Русе
  • БИ:Aikido

Публикувано: 08 май 2003 - 17:45

Напоследък ми се случва често да говоря с познати, желаещи да се запишат да тренират Айкидо - нормално всеки го вълнуват различни въпроси по отношение на техниките и ефективността на самото БИ, при което вие съответно го каните да погледа някоя тренировка.

Но много често се задава въпроса /предполагам и вие сте го чували/ :
"Добре де какво ще правя като се запиша ? Ако някой не ми прави техниката като хората, да падам ли ? Ами ако не падна, той може ли да ми счупи нещо ? "

Тъй като аз съм ниска степен и не съм инструктор, би ми било интересно какъв е вашият подход към един начинаещ вече влязъл в залата /понеже от приказки до първата тренировка има голяма разлика/. Към какво го подтиквате първоначално ?
Че учи база, то е ясно.
Но дали му обяснявате как да внимава, за да не се нарани /което може да доведе до бъдещи балетни изпълнения/ или му обяснявате още в началото да се прикрепя към постоянен контрол над противника /което при начинаещите може да доведе до сериозни травми/.
"Опознай себе си" - Instant_Soul©

#2 aikizk

aikizk
  • Дао
  • 132 мнения
  • БИ:айкидо

Публикувано: 08 май 2003 - 18:55

Аз мисля,че е добре на първата тренировка на начинаещия освен основните стъпки и движения да му се покаже и някои от заключващите техники.Така,макар и в не пълен аспект той ще разбере реалността на айкидо и ще се избегне опасността от травма,която може да се получи от едно хвърляне.Техниките "никьо" и "санкьо" считам,че са подходящи.

#3 maria_maria

maria_maria
  • Дао
  • 170 мнения
  • От:[from] Ruse, [now] Sofia

Публикувано: 09 май 2003 - 06:48

Техниките "никьо" и "санкьо" считам,че са подходящи.

начинаещ да прави санкьо на първата си тренировка?!?

#4 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 610 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 09 май 2003 - 10:56

Abe, povechko raztyagane, pone v nachaloto...
Ha, koy uchitel bi karal NACHINAESHT da pravi klyuchove?
Padaniya, stavane, raztyagane, hodene, dishane... takiva raboti, za nachalo.
Ama tova tryabva navsyakade da bude taka.

Za klyuchovete... Verno, che, na PURVATA mi trenirovka po :ninja: jutsu, PRAVEH klyuchove, no az sum gi uchil na trenirovkite po JU jutsu.

Това мнение е редактирано от ISTORIK: 09 май 2003 - 10:58

Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#5 kiko

kiko

DAIDOKAN

• Дао
  • 9 мнения
  • От:Пловдив
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 09 май 2003 - 15:30

raztqganeto si e raztqgane
spored men parvona4almo trqbva da se po4ne s etiketa
v dojoto za6to primerno 10 4oveka se poklanqt kam shomena,
kak se vliza i izliza ot dojoto i t.n. edva sled tova trqbva da mu se pokajat
osnovnite pozicii, tenkani i dr. koito 6te mu slujat kato osnova v po natata4nite
tehniki. :yin-yang: :yin-yang: :yin-yang:

http://www.movies-stars.hit.bg

Това мнение е редактирано от kiko: 09 май 2003 - 15:31

Айкидо е не-съпротивата. Защото, който не се съпротивлява, винаги побеждава.

#6 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 610 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 09 май 2003 - 16:37

Mmm, da, saglasen sum za etiketa v dojoto, kum senseya, senpaite (pomoshtnik - trenyorite), kum partnyorite...
Za sajalenie, nyakoi prepodavateli burzat da prepodadat "znaniya" i ne obrushtat vnimanie na tova.
Spomnyam si edin takuv - v Kardjali - gledam uchenicite mu ne mogat da padat - pitam go - zashto ne gi ponauchish?
Vika: "Nyamam vreme. Shte zaminavam za seminar v Germaniya, gledam da gi naucha na tehnikata!"

Dobre, be, ama bez padane???
Padat i se vartyat kat' pumpali. Shteshe da e smeshno, ako ne beshe tragichno.
Kude otiva kulturata na dvijenie?

Pred vhoda na zalata imashe stulbishte s ok. 20 stupala - poneje beshe zima, na vsyako stapalo imashe po 1 pedya snyah i otdolu - zdrav led.

Mi, nali moje nikoga da ne se sbiyat s nyakogo tezi deca, no, podhluznat li se na leda, padnat li varhu stulbite (dori sega me pobivat trupki, kato se setya kolko beshe zaledeno stulbishteto i meseci nared nikoy ne se seshta da pochisti leda, daje i "senseyat" im) - SBOGOM trenirovki po boyni izkustva s grumki imena!!
Inache nadpisa za zalata glaseshe:
"Aikido, Ju jitsu, Aiki ju jutsu, ninjutsu"
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#7 msvetli_

msvetli_
  • Гости

Публикувано: 10 май 2003 - 12:01

1 - i osnovno kakto kazahte i vie e etikeciqta( cqlata ).
2 - razqsneniq po uprajneniqta za zagrqvane i raztqgane( mnogo ot horata sa sas slaba fiz. koltura )
3 - osae, no ne vklw4eno v cqla tehnika, a samo kato '' klq4 ''( dori te trqbva da sa vklw4eni v zagrqvkata )
4 - kamae+tenkan i irimi tenkan
5 - stapki (cugi i awmiachi )
6 - chiko, uchiro chiko
7 - mae ukemi, uchiro ukemi( 1 - vo ot suvari waza, a posle ot hami hantachi waza ) - kato za na4alo dori kalbo napred i nazad.mnogo, mnogo padaniq - bez tqh sme za nikade( te sa '' tehnikata '' da se za6titite ot hvarlqneto, ot osae
8 - 4 - te osnovni vlizaniq v aikido
4ak togava moje da mu se dadat bazovite tehniki

vinagi trqbva da ima kontrol, no v nego spored men vliza i tova da vnimava6 da ne kontuzi6 uke.4e to ina4e kakav kontrol e( za v dodjoto govorq de )? :confused:
obqsneniq trqbva da ima, no nai dobre e 4ovek( instruktora ) da useti tehnikata(dvijenieto) v/u samiq sebesi, ako ne6to go e usamnilo.ina4e gola teoriq bez mnogo praktika ni6ti4ko ne var6i :(

pri samite obqsneniq trqbva da se nablegne na klw4ovi mesta v tehnikat kadeto nay 4esto se gre6i i kadeto kontrola e mnogo opasen za uke.

tova e spored men :)

#8 maria_maria

maria_maria
  • Дао
  • 170 мнения
  • От:[from] Ruse, [now] Sofia

Публикувано: 10 май 2003 - 16:17

и да се проследи на следващата тренировка как пада, ако трябва първите 2 тренировки само позиция и падане, защото иначе е опасно.
да се поощри в началото да си упражнява самостоятелно падане и тенкан, тайсабаки, шикко преди или след тренировка.
в началото основни техники, по-добре класически форми.

и етикет...

#9 Ninja

Ninja

ronin

• Дао
  • 100 мнения
  • БИ:Нинджитсу

Публикувано: 10 май 2003 - 20:33

Mario,Marioooo,vse edno mi govori6 na iaponski (ama ti naistina govori6 s iaponski termini) :) !Maitapa na strana,da kaja kvoto imam da kazvam puk posle 6te se 6eguvame!Spored men podhodut kum na4inae6tite v Aikido ne se razli4ava ot podhoda v vsi4ki drugi BI(predi da zapo4nete da me celite s iaica pone mi 4uite argumentite)Silata e nezavisimost,no i otgovornost!Triabva treniorut da podgotvi u4enika si da nosi tazi sila i da go nau4i da ia izpolzva v polojitelna nasoka!Tova e!Ostanaloto e specifika.Pozdravi! :ninja:
Истинският нинджа е този,който живеейки сред хората изглежда външно като тях,но вътрешно се различава напълно по своето светоусещане и знания за Света

#10 STONE

STONE

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 1 мнения
  • От:Rousse

Публикувано: 17 май 2003 - 02:54

Моят твърде скромен опит ме навежда на мисълта , че е необходимо първо да се наблегне на факта че този човек не е сам в залата . Начина му на работа спрямо останалите е основен фактор за това до колко може да се контузи или предпази по време на тренировка.
Според мен , след етикецията и реда , първото нещо по важност е това , да се научи начинаещият преди всичко да пази партньора си и останалите работещи около него .
Друг е въпроса , че един начинаещ е необходимо да работи колкото се може по - бавно и внимателно за да прецени в една техника къде е границата която не трябва да преминава за да не контузи партньора...

Мнението е лично и нецеленасочено!
Be what you are! STONE

#11 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 17 май 2003 - 09:28

Не знам за айкидо, но по принцип смятам, че за всяко БИ най-важното е още от самото начало да се набие в главата на трениращите, че тренират БИ, а не балет или гимнастика. Както казват японците - " ри но шугио, уаса но шугио" - едновременно да се учат и смисъла и идеята на техниката и самата техника.
Много често това се изпуска и се концентрира на формата, а съдържанието се оставя на самотек. И в резултат тръгват злословията за безполезността на по-техничните БИ. А те не, че са непълноценни, но някой прекалено много е залягал на красотата на движението и дали стъпалото е на 45 градуса вместо на 40, пък е пропуснал да се замисли за това, че целта на БИ най-общо е да удряш ( хвърляш) без да те удярят(хвърлят) и да има ефект от ударите ти. А ефектът идва само когато сме осъзнали че удряме, а не бутаме нпр., когато сме пробвали на чувала и сме разбрали как да си държим рълката за да не си изкълчим китката и пр. и пр.

#12 nely

nely
  • Дао
  • 96 мнения
  • От:София
  • БИ:таекуон-до

Публикувано: 17 май 2003 - 13:29

Много е вярно, че подходът към начинаещите е сходен в повечето БИ. Според мен най-важни в първите месеци са общите физически и двигателни упражнения – както за разтягане, така и за сила. В залата освен деца влизат и хора на по 20 и повече години – на някои сигурно никога до момента не им се е случвало да правят кълбо напред например. И сума ти народ дори не може да тича. Така че – почва се от първите елемнтарни упражнения кълбо напред, назад, през рамо, падания – може би по-късно, защото хората още ги е страх, разтягане, дишане, задължително – поне мъничко ОФП (колко не могат да направят и две свестни лицеви опори…), подскоци най-различни… Не е толкова важно да се правят от самото начало всички специфични упражнения за съответния стил – това се натрупва и подобрява с години, който се задържи достатъчно дълго в залата, ще ги научи. Важно е хората да имат добра физическа и двигателна култура, правилна стойка (жалко за всички стилове, ако след … месеца тренировки стоиш прегърбен и отпуснат). Задължително – работа по двойки от самото начало – за да свикнат с мисълта, че освен да пазят партньора си, трябва и да му помагат, и че уж бойците в БИ са индивидуалности, ама без партньор в действителност не може. По двойки може примерно на загряването и разтягането – не е задължително да се правят ключове и захвати от първите тренировки, не дай боже пък - спаринг. И е хубаво двойките да са начинаещ – напреднал, а не само начинаещ – начинаещ – тогава инстуркторът ще се чуди към кого по-напред да се обърне.
Хубаво е да се обяснява кое упражнение какви качества развива – ако щете в началото само чисто физическите качества – доста хора не се замислят, че са важни такива неща като гъвкавост на китките например, отскокливост, бързина, баланс – например по-разтегнатите ритат високо, само защото гонят височина, а така залитат на удаирите,че сами ще се пльоснат на земята само като ги погледнеш; логиката е, че се набляга само на силата, концентрацията, изпреварващият удар – то е така, ама не само…
Разбира се – етикетът в залата е важен, и също за тези, които водят тренировка – като дойде нов човек, не го сбърквайте с термини на източни езици, които се запомнят с години, обяснете му просто и на нормален човешки език, да знаете – сигурно ще се наложи много, много пъти да му показвате, така че – търпение и пак търпение; и ако го е страх – не си поставяйте за цел да го излекувате от страха с гръмки фрази като “тук няма не мога, няма не искам” – оставете го сам да пожелае да изпълни техниката, може да не е днес, може след три месеца да е, но е важно този човек да почувства сам, че може и иска да го направи, а не от страх да не се изложи и да му се скарат да заема някакво бегло подобие на стойка и да имитира това, което се прави – така освен да го научите да маркира в залата и занапред всяко нещо, което му се струва непознато, друго едва ли ще постигнете…И непременно – обадете му две приказки за дисциплината още от самото начало, да не се окаже после, че той всъщност не знае как трябва да се държи и затова се държи както си знае…
И в тази връзка имим въпрос към всички: предлагам ви и тема: какво ще кажете въобще за тренировките в вашата зала и по-специално – за дисциплината и наказанията там – трябва ли да има наказания или те само предизвикват нов изблик на смях – още по-голям и от предишния, за който уж са ви наказали…
:wink:
Свобода за българските медици в Либия!

#13 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 18 август 2003 - 15:52

Браво Нели, много смислено мнение :up: От начинаещите не могат да се очакват чудеса, то е ясно. Трябва търпение към грешките им, както и памощ при партнирането. Общите упражнения и етикета са добро начало, защото не са стресиращи. После вече може да се покажат по-специфични упражнения за съответното БИ, под надзор естествено. Мен ме пуснаха на втората тренировка с останалите - чувствах се като най-голямото дърво - не знаех как да застана, как да атакувам, как да падам, а пък техниките ми бяха оле мале :kuku: Определено ми дойде нагорно. А и с тези термини на японски същи ми беше зор. Трябваше ми около месец да започна да се ориентирам в обстановката. Та сега като ми се падне някой новак, възприех следния подход. Да му обясня цялата техника е безсмислено, защото той няма да я проумее, затова концентрирам вниманието му върху някой елемент от нея, някое базово движение като тенкан например, а за останалото се оставям и си падам сам, като му показвам на ключовете как да ги прави без да си травмира партньорите. Също като го атакувам правя бавни движения и помагам максимално, та да стане техниката. Когато му правя техниката също гледам да е бавно и внимателно, като спестявам всички тежки падания и болезнени елементи доколкото е възможно.
Говоря малко като сенсей, но всъщност съм доста далече от това ниво. Все пак имам основата и вече мога да уча пълноценно. И обяснявам само нещата, които няма как да объркам, инак си е жива излагация :jockey:
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#14 daon

daon

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 3 мнения

Публикувано: 12 май 2005 - 14:56

От 2-3 седмици се занимавам с айкидо(вув Велико Търново) и за първипът влизам в сайт-а за това се надявам да не засегна вече изчерпана тема. Та въпросът ми е : Искам да се занимавам в къщи допълнително(а там не е много широко) и не знам какви опражнения ще ми е полезно да правя. И въобще за начинаещи някой друг савет и т.н.
Ако може и някои друга дума за клуба в Велико Търново да имам няква представа..
Благодаря предварително :D

#15 Nogi_

Nogi_
  • Гости

Публикувано: 12 май 2005 - 15:49

Колкото и да е малко мястото винаги можеш да намериш подходящи упражнения. Като начало можеш да пробваш с обръщането на място, запазвайки правилна позиция или така нареченото мавате. Можеш да упражняваш и придвижване ирими и тенкан - това е стъпка напред със задния крак, обръщане тялото на 180 градуса и изтегляне на предния крак назад. Сигурно се сещаш за какво става дума, след като вече си влязал в доджото по айкидо. Това са основни упражнения. Пробвай и седеж в сейза с подгънати под теб колене - колкото по-дълго, толкова по-добре. За това не се изисква много място. Можеш да се обърнеш и към сенсея си. Той най-добре може да ти препоръча подходящи упражнения. Колкото до клуба във Велико Търново - миналата година през октомври бяха домакин на един от семинарите и останах с много добри впечатления от всички.

#16 Bitchelina_

Bitchelina_
  • Гости

Публикувано: 12 май 2005 - 16:20

Тренирай да сменяваш ляво и дясно ханми като се въртиш на пръстите на краката. Можеш да упражняваш същите техники който си спомняш без партньор, което се получава като от рода на Тай чи. Ако ти е трудно да си представяш партньора можеш да закачиш някоя блуза с дълаг ръкав на закачалка да ти е уке. Можеш да затваряш вратата на хладилника с йукомен, шомен или цки ;)

#17 Асен Г

Асен Г

Развратно малко мече:)!

• Дао
  • 1103 мнения
  • БИ:Кайлиндо, Кибацуме-рю и Смаша
  • Предишен прякор: Cocolino

Публикувано: 12 май 2005 - 16:24

Можеш да затваряш вратата на хладилника с йукомен, шомен или цки ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Все пак внимавай с бялата техника! :D
Портал за фехтовка!
"Power comes from the end of a gun."-Eldridge Cleaver

#18 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 12 май 2005 - 20:24

а като напреднеш малко повече, започни да прилагаш техники на който имаш под ръка от домашните ти :) . Аз така на доста съм се научил :) . Те изобщо не реагират като партньорите от доджото. :P

#19 Sinat

Sinat

Гнусотник беснеещ

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 12 май 2005 - 21:23

а като напреднеш малко повече, започни да прилагаш техники на който имаш под ръка от домашните ти :) . Аз така на доста съм се научил :) . Те изобщо не реагират като партньорите от доджото. :P

<{POST_SNAPBACK}>

Мда, ама внимавай да не понаучат това-онова, че веднъж малката ми племеница ме тръшна (а е на половината от моите килограми)... :D
"Смъртта понякога е милостиня,
Лелеян спътник, просена пощада..."

#20 daon

daon

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 3 мнения

Публикувано: 12 май 2005 - 21:37

Мерси на всички за съветите, и въпреки всичко за сега мисля да пожаля хладилника :P. Мисля си по нататък да си взема джо, и да се опражнявам щото много ме кефи, ама се надявам да няма пострадали(един път като си играх с на сестра ми нинджагото и щях да насиня съквартирантката и).
Тва е от мене за сега.