Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Подход към начинаещия в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 90 мнения

#41 Бо Дзи

Бо Дзи

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 14 мнения
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 26 април 2006 - 11:33

Аз оште на първата тренировка бях изпратен да падам в ъгъла на залата.Понеже бях много зле с паданията ми трябваха две тренировки само за да се нау4а на уширо укиеми.За мао укиемитода не ми се говори то бе6е на врат,ухо,рамо мазало.та него го у4их след 2 месеца като се поотпуснах малко.Друго важно нещо беше ,че след всяка тренировка със сенсея и останалите от групата ходехме на кафе :gathering: и обсъждахме разни простотии.Това поне на мен ми помогна да се доотпусна.
За новаците е най-добре да се нау4ат ощте от началото на тенкан,паданията и основната позиция.Поне аз така мисля :aikido:

#42 xaxass

xaxass

млад айкидист

• Дао
  • 89 мнения
  • От:София

Публикувано: 28 април 2006 - 11:38

започнах с паданията. първо тях, след това ми показаха ключовете и след това да партнирам на тори.
много е важно според мен има подходящо отношение към начинаещите (моя милост :D ). не трябва да се претоварват ама не е хубаво и само да стоят.
the gift of the warrior is to perceive what cannot be seen.

#43 Савчев

Савчев

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения

Публикувано: 02 май 2006 - 12:13

Спомням си, че моята първа тренировка беше през 1989 при Големия Гого. Да си призная, бях доста притеснен, но отношението на всички в залата беше много приятелско, никой не се държеше надуто и разбира се след хубава разгрявка ме спукаха от падания... Мисля че едно такова отношение може да бъде от огромна полза за някой новак ...

Прекъснах да се занимавам с Айкидо през 1992, поради хубави травми /не от Айкидо/ в гърба и двата крака. Сега след толкова години се чудя дали пак да се захвана, но нещо ме обзема треската на новака :huh:

#44 xaxass

xaxass

млад айкидист

• Дао
  • 89 мнения

Публикувано: 03 май 2006 - 09:14

btw големия Гого да не Жоро Брадата? ина4е да, приятелското отно6ение на другите тренирщи помага много, а също е хубаво и някой семпай да показва това онова.

#45 Савчев

Савчев

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения

Публикувано: 03 май 2006 - 10:15

Същият :) - в интерес на истината той доста добре показваше нещата ....

#46 xis_

xis_
  • Гости

Публикувано: 08 май 2006 - 07:27

Здравейте приятели :)
Започнах да тренирам айкидо преди две седмици :wink: и бих искал да споделя с вас трудностите които срещам (и съответно да попитам как сте се справяли с тях).

1. Движенията
Не знам как е в другите клубове, но в нашия ни показват един захват (примерно), след това ние го правим 10-20 пъти и приключва цялата история. Може би на по-напредналите не е проблем да се запомни това, но аз лично изпитвам големи трудности. ОК, ще го направя докато съм в залата, но на следващата тренировка почти не си спомням вече за какво става дума, а Сенсея непрекъснато ни дава нов материал който трябва да освоим. Та въпроса ми е - имали ли сте подобен проблем и как сте го решили? Дали е правилно да тренираш извън залата и без ръководството на семпай/сенсей (сигурен съм че не добра идея)...
Освен че е сложно да си намериш партньор, притеснява ме че ако съм разбрал някое движение/захват погрешно, няма кой да ме поправи -> ще го науча грешно (лошо). Разбирам че проблема си е в мен и съм изключително благодарен на хората в групата за търпението което проявяват... проблема идва от това че съм единствения човек в групата който тренира само от две седмици.

2. Терминологията
Е тука вече съм в тъч. Японския може да си е много готин език, но мама му стара, не може да го научиш ей така. Примерно и аз много бих искал да благодаря сенсея/семпая както си подобава, ама тц. Да ме застреляш не мога да схвана какво казват, а в залата по време на тренировки е строго забранено да се говори, така че не мога да попитам за какво точно става дума.

Та молбата ми е - ако някой може да посъветва откъде мога да намеря информация от която се нуждая или просто да сподели опита си?

Пък и в главата ми се роди една идея - дали не може да се направи едно FAQ на български (ако вече няма такова някъде), като aikidofaq.com? Бих се захванал да го преведа (ако някой има материали на руски - може да ги праща, владея го този език в съвършенство), но ме притеснява че няма да се справя с традиционната терминология в айкидо -> трябва да участва и някой опитен, който знае за какво става дума...

Редакция: Хубаво ,че си почнал да тренираш ! Но ако преди да пишеш, беше разгледал темите и мненията във форума ще ше да си отговориш на повечето въпроси!!!

по-нагоре пише:
####Нова тема: Преди да създадете нова тема, уверете се че няма подобна, като използвате Търсене...####

Извинявай, грешката е моя. Може да изтриете темата :)

Това мнение е редактирано от xis: 08 май 2006 - 08:18

#47 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 08 май 2006 - 09:00

Ето ти един айкидо речник, ще ти е от полза :up:
За захвати и други подобни, те не са безброй - в един момент ще започнат да се повтарят и лека полека ще ги научиш. А почти във всяко доджо имаш право да питаш сенсея за това, което не ти е ясно. Като мине край теб се покланяш и си задаваш въпроса на български или какъвто общ език владеете :)
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#48 милилотобоби_

милилотобоби_
  • Гости

Публикувано: 08 май 2006 - 09:01

Здравейте приятели :)
Започнах да тренирам айкидо преди две седмици :wink: и бих искал да споделя с вас трудностите които срещам (и съответно да попитам как сте се справяли с тях).

1. Движенията
Не знам как е в другите клубове, но в нашия ни показват един захват (примерно), след това ние го правим 10-20 пъти и приключва цялата история. Може би на по-напредналите не е проблем да се запомни това, но аз лично изпитвам големи трудности. ОК, ще го направя докато съм в залата, но на следващата тренировка почти не си спомням вече за какво става дума, а Сенсея непрекъснато ни дава нов материал който трябва да освоим. Та въпроса ми е - имали ли сте подобен проблем и как сте го решили? Дали е правилно да тренираш извън залата и без ръководството на семпай/сенсей (сигурен съм че не добра идея)...
Освен че е сложно да си намериш партньор, притеснява ме че ако съм разбрал някое движение/захват погрешно, няма кой да ме поправи -> ще го науча грешно (лошо). Разбирам че проблема си е в мен и съм изключително благодарен на хората в групата за търпението което проявяват... проблема идва от това че съм единствения човек в групата който тренира само от две седмици.

2. Терминологията
Е тука вече съм в тъч. Японския може да си е много готин език, но мама му стара, не може да го научиш ей така. Примерно и аз много бих искал да благодаря сенсея/семпая както си подобава, ама тц. Да ме застреляш не мога да схвана какво казват, а в залата по време на тренировки е строго забранено да се говори, така че не мога да попитам за какво точно става дума.

Та молбата ми е - ако някой може да посъветва откъде мога да намеря информация от която се нуждая или просто да сподели опита си?

Пък и в главата ми се роди една идея - дали не може да се направи едно FAQ на български (ако вече няма такова някъде), като aikidofaq.com? Бих се захванал да го преведа (ако някой има материали на руски - може да ги праща, владея го този език в съвършенство), но ме притеснява че няма да се справя с традиционната терминология в айкидо -> трябва да участва и някой опитен, който знае за какво става дума...

Не съм инструктор, но мога да споделя някои неща от своя собствен опит. Първо трябва да разбереш нещо много важно- всеки един човек в залата е бил в твоето положение. Колкото и банално да звучи, в момента ти си един бял лист, на който трябва да се даде съдържание. Този процес изисква много добра съвместна работа (ти, заедно с инструктора си и по-напредналите в залата) и твоето безкрайно търпение. Не знам до колко си бил на ясно с какво се захващаш, като си прекрачил прага на доджото, но сега вече знаеш, че няма да ти е лесно.

Знам, че в началото всяко едно движение е трудно за изпълнение, а за запомняне не може и дума да става. Въпреки това, многото повторения на всяка тренировка, правят така, че в един момент нещата се научават. Но този процес изисква време. Ти тренираш от 2 седмици, а това са много малко тренировки. Не се стряскай от това, че непрекъснато трябва да научаваш нови неща, защото в Айкидо всяка една тренировка е предизвикателство и всеки един етап от развитието ти ще ти носи определени трудности. Но това важи не само за тренировки, а и за всяко едно нещо, с което се захванеш. Този въпрос го чувам всеки ден, от начинаещите в нашата зала. И това, което им казвам е да се въоръжат с много търпение и спокойствие и просто да правят това което има харесва- да тренират.

Не тренирай извън залата - без ръководството на инструктор ще заучиш нещата грешно, а нали знаеш, че криво дърво трудно се изправя. По-добре да напредваш по-бавно, но да допускаш по-малко грешки.

Какво значи, че е трудно да си намериш партньор? Няма човек, който ще откаже на начинаещ, ако бъде поканен.Не очаквай обаче другите да те търсят за партньор - ти трябва да си активен в случая, защото ти имаш нужда от помощ.

Етикета в залата е си е специфичен за всяко доджо, така че, ако не са те запознали с него на тренировка, покани хората, с които тренираш на бира и ги разпитай за основните неща. Имайки поне малко познания за етикета, по-нататък, ще навлезеш по-лесно. С течение на времето това става естествено.

Терминологията-ако имате изпитна програма я вземи и прочети-там би трябвало да са написани, повечето от термините, с които си служите на тренировка (имена на техники, имена на атаки). Аз направих така и сравнително бързо вързах нещата, които трябваше да правя, с имената им.

Надявам се да съм била полезна!

Това мнение е редактирано от милилотобоби: 08 май 2006 - 09:05

#49 xis_

xis_
  • Гости

Публикувано: 08 май 2006 - 09:28

Не съм инструктор, но мога да споделя някои неща от своя собствен опит. Първо трябва да разбереш нещо много важно- всеки един човек в залата е бил в твоето положение. Колкото и банално да звучи, в момента ти си един бял лист, на който трябва да се даде съдържание. Този процес изисква много добра съвместна работа (ти, заедно с инструктора си и по-напредналите в залата) и твоето безкрайно търпение. Не знам до колко си бил на ясно с какво се захващаш, като си прекрачил прага на доджото, но сега вече знаеш, че няма да ти е лесно.

Знам, че в началото всяко едно движение е трудно за изпълнение, а за запомняне не може и дума да става. Въпреки това, многото повторения на всяка тренировка, правят така, че в един момент нещата се научават. Но този процес изисква време. Ти тренираш от 2 седмици, а това са много малко тренировки. Не се стряскай от това, че непрекъснато трябва да научаваш нови неща, защото в Айкидо всяка една тренировка е предизвикателство и всеки един етап от развитието ти ще ти носи определени трудности. Но това важи не само за тренировки, а и за всяко едно нещо, с което се захванеш. Този въпрос го чувам всеки ден, от начинаещите в нашата зала. И това, което им казвам е да се въоръжат с много търпение и спокойствие и просто да правят това което има харесва- да тренират.

Не тренирай извън залата - без ръководството на инструктор ще заучиш нещата грешно, а нали знаеш, че криво дърво трудно се изправя. По-добре да напредваш по-бавно, но да допускаш по-малко грешки.

Какво значи, че е трудно да си намериш партньор? Няма човек, който ще откаже на начинаещ, ако бъде поканен.Не очаквай обаче другите да те търсят за партньор - ти трябва да си активен в случая, защото ти имаш нужда от помощ.

Етикета в залата е си е специфичен за всяко доджо, така че, ако не са те запознали с него на тренировка, покани хората, с които тренираш на бира и ги разпитай за основните неща. Имайки поне малко познания за етикета, по-нататък, ще навлезеш по-лесно. С течение на времето това става естествено.

Терминологията-ако имате изпитна програма я вземи и прочети-там би трябвало да са написани, повечето от термините, с които си служите на тренировка (имена на техники, имена на атаки). Аз направих така и сравнително бързо вързах нещата, които трябваше да правя, с имената им.

Надявам се да съм била полезна!

Благодаря! С сигурност си била много полезна :)

#50 HUNTER_

HUNTER_
  • Гости

Публикувано: 15 май 2006 - 14:36

какво разбирате под "Начинаещи"
Вие сте напредали?
и каkво разбирате поd "напреднали"?"

Това мнение е редактирано от HUNTER: 15 май 2006 - 14:39

#51 xeqtr_

xeqtr_
  • Гости

Публикувано: 15 май 2006 - 22:48

Аз искам да ви питам как се определя дали се справя някой добре или зле, защото аз тренирам отскоро и в главата ми е пълна каша.

#52 xaxass

xaxass

млад айкидист

• Дао
  • 89 мнения

Публикувано: 16 май 2006 - 09:26

ами ако техниките си стават като хората без много напъване значи се справя добре, ако не се получават - ясно. разбира се това не би трябвало да важи за начинаещите защото трудно се прави техника перфектно от раз, че даже и от два пъти.
а относно това кой е напреднал и кой начинаещ пак по същият критерий, ако извличаш нещо от тренировките, ако постигаш нещо качествено...

#53 kolioR

kolioR

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 7 мнения

Публикувано: 13 октомври 2006 - 11:22

незнам до колко е добре , но при мойта първа тренировка(тренирам от скоро ) сенсея ме учеше на етикета в залата и на това как се пада.Позволи ми и да направя няколко прости техники като кота гаиши. Според мен като първа тренировка мина много добре-тя ме грабна и сега няма отказване.
Мнение на един начинаещ:)

#54 Къдрокоска

Къдрокоска

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 7 мнения

Публикувано: 01 ноември 2006 - 20:11

Аз съм начинаеща в Айкидо и мога да кажа,че доста пъти съм излизала след тренировка с контузии...Първите тренировки минаха само с укеми и стил на поведение в доджото.Но никога,ама никога не ми се е случвало по високите степени да ме нараняват ,винаги са били много внимателни.И според мен повечето контузии се получават ,не защото някой умишлено те е хвърлил или "огънал",а защото или ти не знаеш как да падаш или не се обаждаш навреме че те боли. А що се отнася до по-напредналите , трябва да са много ,много търпеливи с нас,ние не сме тъпи ,просто нямаме тренинг :bleh:
Не взимай живота твърде на сериозно,и без това никой не се е измъкнал жив от тук...

#55 xaxass

xaxass

млад айкидист

• Дао
  • 89 мнения

Публикувано: 02 ноември 2006 - 09:57

за контузиите не съм съвсем съгласен, когато някой те хвърли в радиатора (примерно) не е много това което можеш да направиш, уке и тори имат носят отговорност за травмите, трябва да знаеш как да паднеш но трябва и да знаят как да те хвърлят нали?
поздрави :sunny:

#56 Къдрокоска

Къдрокоска

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 7 мнения

Публикувано: 04 ноември 2006 - 12:35

Прав си ,но радиатора може да се избягва стига предварително да си направил сметка накъде ще падаш :D Поздрави :sunny:
Не взимай живота твърде на сериозно,и без това никой не се е измъкнал жив от тук...

#57 xaxass

xaxass

млад айкидист

• Дао
  • 89 мнения

Публикувано: 05 ноември 2006 - 17:48

накъдето те хвърлят натам падаш, нямаш особен избор.
поздрави :sunny:

#58 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 06 ноември 2006 - 09:56

накъдето те хвърлят натам падаш, нямаш особен избор.

Което означава, че тори е отговорен за уке и не трябва да го забравя, както нерядко се случва, инак уке може да реши, че не е длъжен да му съдейства. А уке пък е длъжен да гледа винаги къде ще се приземи, най-малкото, за да не се озове върху някой друг и да се изпотрошат взаимно.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#59 MeTaLoN_

MeTaLoN_
  • Гости

Публикувано: 11 декември 2006 - 23:51

много е важно да си любезен но да не прекаляваш, начинаещи винаги има но в повечето случаи от по-опитните зависи колко начинаещи ще станат от опитните. разбиране, търпение, обясняване, показване - никой не е идеален, уважението прави всички равноправни. а труда краси човека. ;D

#60 Тигър_

Тигър_
  • Гости

Публикувано: 20 декември 2006 - 11:03

За себе си бих казал, че съм начинаеш.

Започнах преди два месеца. На всяка тренировка задължително всички правят укеми, както и упражнения за разтягане. Още на загрявката, която е доста дълга. След това вече правим техниките. Трябва да кажа, че когато партньорът е по-опитен от мен, ми е много по-лесно да направя съответната техника или падане правилно. По-напредналият партньор ми помага изключително много и внимава много внимава да не ме нарани, когато ми прави техника. Затова съм изключително благодарен.