Към съдържанието

- - - - -

Туй Шоу в И Цюан

• Please log in to reply
В темата има 53 мнения

#1 Horhe_

Horhe_
  • Гости

Публикувано: 29 март 2006 - 15:51

Кратка, но интересна статия относно Туй Шоу в И Цюан (и не само) можете да прочтете ТУК

Статията е на английски - превод от китайски труд на Yao Chengguang озаглавен "Yiquan xinfa" (Yiquan concepts).

Приятно четене :chinese: :up:

#2 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 14 декември 2009 - 11:20

Горният линк отдавна не работи, но пък тук може да се види нещо по темата :chinese:

#3 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 14 декември 2009 - 18:50

Горният линк отдавна не работи, но пък тук може да се види нещо по темата :chinese:

Нещо ми се струва, че май нямаше категории в тия "бутащи ръце"?! :blink:

#4 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 14 декември 2009 - 23:31

Нещо ми се струва, че май нямаше категории в тия "бутащи ръце"?! :blink:

Е нали така е по старому "традиционно" без категории :chinese:

На мен лочно този клип ми допадна повече.

http://www.youtube.c...feature=related

Интересно е, че и на двата клипа има хора с ръкавици само не разбирам това бой ли е или някакви свободни "бутащи ръце".
Готин стил кефи ме. :)

#5 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 14 декември 2009 - 23:52

Едни от срещите са по туей шоу, а други - по сан шоу, то си пише :wink: Там, където само се блъскат е туей шоу. Това е школата на братята Яо, която доколкото знам е една от най-добрите по Ицюан в Китай. Пускат се и на сан да и там се представят много добре.

#6 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2009 - 00:17

Едни от срещите са по туей шоу, а други - по сан шоу, то си пише :wink: Там, където само се блъскат е туей шоу. Това е школата на братята Яо, която доколкото знам е една от най-добрите по Ицюан в Китай. Пускат се и на сан да и там се представят много добре.

:up: Мерси за инфото.

#7 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2009 - 00:33

Ако те интересува, можеш да разгледаш този сайт. В torrents.ru има много добри учебни дискове за Ицюан, както и два семинара с Яо Ченгуан в Москва. :up:

#8 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2009 - 00:48

О аз вече съм си дръпнал едно от там. Ето това

А ето нещо и за сан да и и цюан

Мерси за сайта поздрави :chinese:

#9 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2009 - 01:05

О аз вече съм си дръпнал едно от там. Ето това

Да, този и аз го имам, но е без превод, пък аз китайски не разбирам :( Тези тук и тук са с английски субтитри. А пък това са семинарите, където А. Калиш (този от сайта) превежда на руски. :up:

#10 kwasilev

kwasilev
  • Дао
  • 460 мнения

Публикувано: 15 декември 2009 - 09:19

Тук в залата отвреме навреме се засичаме с един И цюанец ( или както е там правилно да се нарече практикуващ И цюан). Всъщност той е инструктора на групата им, ама не сме си говорили за И цюан повече от протоколното, нито пък съм им гледал тренировките. ( Той си пада малко по оръжията, и като се засечем и повече за ножове си говорим май ...) :D Иначе зная, че работи с Александър Скалозуб - с него също преди години обменяхме приказка в Нет-а, но сега как са и как развиват нещата, не ми е известно.
Поздрави,
Красимир Василев

#11 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2009 - 10:06

Да, този и аз го имам, но е без превод, пък аз китайски не разбирам :( Тези тук и тук са с английски субтитри. А пък това са семинарите, където А. Калиш (този от сайта) превежда на руски. :up:

Тези още днес ще ги дръпна, добре че има и с превод на руски там съм по в час от колкото с английския. А интересно ми е някъде в България има ли школа която да развива И Цюан. Бих се радвал ако има и съм любопитен да се срещна с такива хора. Този стил е интересен за мен "нестандартен" бих казал и може би за това слабо разпространен, а и не се знае много за него от широките маси. :)

#12 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2009 - 12:07

Иначе зная, че работи с Александър Скалозуб

Щом работи със Скалозуб, значи е Илицюан, а не Ицюан. За Илицюан вече сме говорили тук. В торентс ру също има доста материали с тях, на мен много ми харесват.

Тези още днес ще ги дръпна, добре че има и с превод на руски там съм по в час от колкото с английския. А интересно ми е някъде в България има ли школа която да развива И Цюан. Бих се радвал ако има и съм любопитен да се срещна с такива хора. Този стил е интересен за мен "нестандартен" бих казал и може би за това слабо разпространен, а и не се знае много за него от широките маси. :)

Щом си добре с руския, тегли и за Илицюань :up: . А иначе в България... на поляната понякога идва един пич, който тренира ицюан, някой от наш`те го познаваше (ама забравих кой), каза, че е учил в Китай - ама колко време и при кого не знам. Напоследък не съм го виждал, но ако пак се появи ще го разпитам. Симо, който понякога пише тук (Yeliang) е тренирал известно време в Китай ицюан, но той си е в Япония. За други не съм чувал. Е, може да има някои ентусиасти дето тренират по книжки, картинки и филмчета, ама това знаем колко е сериозно :wink: А в Китай стилът си е доста популярен - освен че се бият здраво, някои от методите на ицюан (основно джан джуан), подобно на тайдзицюан се използват в много болници като съпътстваща терапия. Правят се и много изследвания за ефектите от джан джуан, в къщи имам даже една книга на английски с такива изследвания на един професор Ю Незнамсикойси, ученик на създателя на стила Уан Сяндзай. В Япония стилът е известен като Тайкикен - за него също вече е писано във форума.

ПП - Името на професора е Yu Yong Nian - ето го тук. Ето и клипове с него. :up:

#13 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2009 - 14:17

И-Ли-Цюан е почти същото като И-Цюан ("Волеви бокс") или както го наричат още Да-Чен-Цюан ("Бокса на Великите достижения"), тяхна разновидност също е Тай-Ки-Кен, който се практикува в Япония. Нека имената не ви объркват, става въпрос за едно и също нещо, като стил и принципи. :chinese:

#14 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2009 - 20:44

И-Ли-Цюан е почти същото като И-Цюан ("Волеви бокс") или както го наричат още Да-Чен-Цюан ("Бокса на Великите достижения"), тяхна разновидност също е Тай-Ки-Кен, който се практикува в Япония. Нека имената не ви объркват, става въпрос за едно и също нещо, като стил и принципи. :chinese:

За И Цюан, Да Чен Цюан и Тай Ки Кен знаех,че е едно и също, но И Ли Цюан не ми е познат като име. Какво точно значи "почти същото". Един и същи стил с различни имена или различни интерпретации на същия стил от различни майстори.

А относно книжките и видеото тези хора са ми ясни. На всичкото отгоре много бързо стават майстори, че и с голямо самочувствие. Аз гледам да стоя далеч от такива специалисти. Книжки и видео има вече достатъчно и в такива случаи май е по добре човек сам да се учи от тях, вместо да учи интерпретациите на други, учили пак от книги и видео. Абе така не става работата. :D А и смятам, че ако учиш по този начин не бива да го афишираш гръмко, че и да преподаваш :)

Това мнение е редактирано от Pei Jun: 15 декември 2009 - 20:45

#15 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 15 декември 2009 - 21:43

За И Цюан, Да Чен Цюан и Тай Ки Кен знаех,че е едно и също, но И Ли Цюан не ми е познат като име. Какво точно значи "почти същото". Един и същи стил с различни имена или различни интерпретации на същия стил от различни майстори.

Сходни са като концепции и методика, но имат и различия. Въпреки, че според А. Скалозуб:"Илицюань - совершенно другой стиль. Ни территориально, ни исторически, ни личностно не связанный с ицюань. По внешним движениям они похожи в чем-то. Но сильно различаются по концепциям и методике". Според мен, приликите са повече, отколкото разликите - акцентират върху джан джуан и тренирането на "И", нямат форми ( въпреки, че в илицюан напоследък е създадена една форма от 21 техники), използват туей шоу и концепции от тайдзицюан, добър преход от туей шоу към свободен спаринг и др. Иначе ясно, че възникват независимо един от друг. В руския сайт има информация за историята на Илицюан, прегледай и форума. А историята на Ицюан е известна - в нета има достатъчно материали, така че няма нужда да я преразказвам. Щом ползваш руски, може да погледнеш например тук :chinese:

#16 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 16 декември 2009 - 11:03

Гледайки клиповете откривам някакво сходство между И Цюан и европейския бокс може би стариния такъв. Определени удари, уклони, стойка в гард, а някои методи на трнировка много ми напомнят сериите в бокса, но пък концепциите за джан джуан, фа ли, туй шоу са си чисто китайски. Е може и да не съм прав де. Нистина много добър преход към свободния спаринг, а и гледам, че не се смущават да използват ръкавици и протектори в тренировките си. При това положение не е чудно, че се пускат и на Сан Да. Аз лично забелязах доста неща които биха ми били полезни в моите тренировки и подготовка. Жалко, че няма школа в БГ, може би трябва да се търсят контакти в чужбина :chinese:

#17 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 17 декември 2009 - 20:46

Ето още малко клипове по темата за ценители :chinese:

http://www.youtube.c...0...&playnext=1

#18 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 11 февруари 2010 - 20:42

Два архивни клипа за И Цюан

и Сан Шоу учебен бой

Това мнение е редактирано от Pei Jun: 11 февруари 2010 - 20:50

#19 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 11 февруари 2010 - 21:04

Малко видео на тема И Цюан и Карате
http://www.youtube.c...player_embedded

#20 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 11 февруари 2010 - 22:29

Малко видео на тема И Цюан и Карате

Това ми хареса - истинска бойна практика! Разчупили са малко канона и са се научили от Кунг-фу (И-Цюан/Тайкикен) как да скриват силата в меките движения. Много добро; поздравления :up: ! За съжаление обаче това го има само в по-старите школи на Карате Киокушинкай, при новите генерации ми се струва, че това е изгубено, както и техниките от Тай-Дзи-Цюан и Айки-Джу-Джуцу, които Ояма е преподавал комбинирани с Карате (теорията "за кръга и центъра", кръговите движения, тай-сабаки, блокове, хвърляния и ключове). :deal:
Скоро четох едно интервю в сп. "Доджо" (излизащо на руски език) на Стив Арнейл (8-ми дан Карате Киокушинкай; личен ученик на Мазутацу Ояма), който казваше, че Ояма е забранявал на учениците си да учат при други учители по бойни изкуства, с изключение на школата по Тайкикен (японския еквивалент на И-Цюан/Да-Чен-Цюан) на грандмайстор Кеничи Савай, който му е бил един от съветниците. Там са практикували само най-напредналите ученици на Ояма. В списанието има и една ценна статия за учителите на Ояма в Джудо и Айки-Джу-Джуцу (Дайто-рю); това последното и аз не го знаех, че го е практикувал Ояма и ми беше много интересно. Обикновенно се коментира, че Ояма е практикувал преди да създаде Киокушинкай Джудо (при ученици на Джигоро Кано), Карате Шотокан (при Фунакоши Гичин) и Карате Годжу-рю (в школата на грандмайстор Гоген Ямагучи-Котката; 10-ти дан), а се оказа че е владеел дори кати (форми) от корейския Те-Кион (Беги Те-Кион от школата на грандмайстор Хан Чайни в Сеул, където е учил като младеж). Бих искал да кача цялата статия в съответния раздел на сайта, но страниците са сканирани изцяло и не знам дали ще се получи?!? :yin-yang:

Това мнение е редактирано от Доктора: 11 февруари 2010 - 22:45