Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Стари бойни похвати на българите

• Please log in to reply
В темата има 70 мнения

#1 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения
  • От:София
  • БИ:Българско бранно умение

Публикувано: 17 април 2006 - 13:21

Случайно попаднах на тази статийка .... Как са се били нашите прадеди.
Приятно четене :D
поЗдрави
Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !
Бранното умение от самото начало ни учи, укрепва и усъвършенства в любовта.

#2 WaffenSS_

WaffenSS_
  • Гости

Публикувано: 18 април 2006 - 07:46

Ейй Никодим много добра статия дори предлагам да се качи някъде на по-централно място да я прочетат повече хора! Това за българите как бият с тояги адски ме впечатли обаче от къде може да е имал такива сведения има ли обясниение??

#3 звяра

звяра

Гонещ вятъра

• Дао
  • 104 мнения
  • От:Велинград
  • БИ:Пекити-Търша Кали

Публикувано: 18 април 2006 - 09:13

Статията е много добра, но е пропуснато и друго често срещано оръжие в Родопите - козия рог. Доколкото ми е известно това оръжие е съхранено в традициите на каракачаните и можем да си го броим за българско. При тях във фолклора и танците също са съхранени разни танци с тояга. Забелязал съм 2 основни типа ножове, които могат да се считат за български /с известни уговорки/ - това са каракулакът /наричан още овчарски нож/ http://genov.paralle...akulak/04sm.jpg и един тип кама, която със сигурност има кавказки произход, но от много векове е приета и по нашите земи http://www.infotech....s/sml/knife.jpg Тези 2 остриета смятам за типични, като се срещат безброй вариаций откъм дължина и форма. А за танците с оръжие смятам, че не са чисто хореографски, а след като и други народи /казаци, бразилци/ са прелели бойните си системи в танците, за де ги запазят, защо това да не са направили и българите.
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО!

#4 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 18 април 2006 - 15:20

Статията е добра, но има и доста пропуски. Липсват изследвания от по-стари времена Първа и Втора българска държава и българите в Азия! В моята книга "Бойни изкуства и военно дело на древните българи" давам информация за т.нар. "военен пръстен" /вид бокс/, който е бил популярен през късното средновековие, също и подробности за боя и фехтовката с тояга. Българите са използвали няколко вида тояги: дълга тояга, гега / с кука накрая/, клюнк /с клюн накрая/, къса тояга /сопа/, двусекционна тояга /цап/ - това е като вид голямо асиметрично нунчаку за очукване на снопите и др. Имаме също кривак, чумага /вид голям боздуган с естествен топуз накрая/, топуз и малък и голям боздуган с метална глава; малкия съществува и като разновидност с ребра "шестопер". Кракулакът и овчарския нож са два различни вида ножове; имаме също ханджар, клепач, кама, костура /сгъваем нож/, ятаган /това е балканско , а не турско оръжие/, сапина и мафайра /сърповиден голям нож/. От дългите оръжия са интересни тези с тракийски произход - търпан, секач, косер и бойна кука, а също и двуръчната сабя ромфея или румпия. Има и древни стилове на ръкопашния бой без оръжие, но не си приличат с нито един от съвременните стилове! В литературата съм срещал за бойните умения на богомилите /най-вече фехтовката с тояга/, които са пренесени и в Западна Европа. Чел съм за един случай, когато български богомил бил нападнат от разбойници в Италия. Нападателите /около 5-6 човека/ били въоръжени с шпаги и кинжали, а българинът само с дрянова тояга. Всички нападатели били пребити и оръжията им потрошени от съкрушителните техники на майстора! Може би от подобни случаи е възникнал и цитирания израз "да не те пребият българи с тояги"!..... :Bulgaria: :aikido: :Bulgaria:

Това мнение е редактирано от Доктора: 18 април 2006 - 15:22

#5 cl4ym4n_

cl4ym4n_
  • Гости

Публикувано: 18 април 2006 - 18:53

бре, тия богомили същински шаолинци..!

#6 Кудоист

Кудоист
  • Дао
  • 531 мнения
  • Предишен прякор: ибуки, Triathlon

Публикувано: 18 април 2006 - 19:28

бре, тия богомили същински шаолинци..!

кво ли не прави религията :wooow:

#7 Борислав

Борислав

Химик

• Дао
  • 335 мнения
  • От:София, Видин
  • БИ:химия

Публикувано: 18 април 2006 - 19:46

Има и древни стилове на ръкопашния бой без оръжие

И тук естествно идва големия въпрос: Добре де, след като до тук бяха изброени около 20 български оъжия, имало ли е наистина ръкопашен бой?

Борба е ясно че е имало, но надали някой е използвал удари с крака примерно, след като има брадва или вила :kenshin:

#8 Sinat

Sinat

Гнусотник беснеещ

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 18 април 2006 - 19:57

Борба е ясно че е имало, но надали някой е използвал удари с крака примерно, след като има брадва или вила :kenshin:

Що така? :hysterical:
"Смъртта понякога е милостиня,
Лелеян спътник, просена пощада..."

#9 Tallasum

Tallasum
  • Dark Side
  • 432 мнения
  • От:Варна
  • БИ:кик бокс

Публикувано: 19 април 2006 - 08:44

Чел съм за един случай, когато български богомил бил нападнат от разбойници в Италия. Нападателите /около 5-6 човека/ били въоръжени с шпаги и кинжали, а българинът само с дрянова тояга. Всички нападатели били пребити и оръжията им потрошени от съкрушителните техники на майстора! Може би от подобни случаи е възникнал и цитирания израз "да не те пребият българи с тояги"!..... :Bulgaria: :aikido: :Bulgaria:

Док, кога се е случила тази история с богомила?

#10 звяра

звяра

Гонещ вятъра

• Дао
  • 104 мнения
  • От:Велинград
  • БИ:Пекити-Търша Кали

Публикувано: 19 април 2006 - 08:51

И тук естествно идва големия въпрос: Добре де, след като до тук бяха изброени около 20 български оъжия, имало ли е наистина ръкопашен бой?

Ами етествено, че е имало, те и римляните са имали камара оръжие, ама са си тренирали и някъкво подобие на борба срещу въоръжен противник. Все пак да и се счупи оръжието или да ти го избият е доста вероятно и тогава какво да седиш и да чакаш да те съсекат и ли намушкат ли? Естествено, че не. Затова продължаваш с голи ръце докато си копнеш накъкво друго оръжие и после продължаваш с него. Няма нищо по естествено от това. А ритането със сигурност го е имало. Ритал съм съученици много преди да разбера, че има БИ, а едва ли съм някъкъв уникат. Това си е заложено генетично, както хвърлянето на камък например. Да ритнеш някой в слабините е техника, която се среща във всички БИ, без значение от произхода /източен или западен/, едва ли ние сме по назад в това.
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО!

#11 Борислав

Борислав

Химик

• Дао
  • 335 мнения

Публикувано: 19 април 2006 - 11:50

Идеята ми беше, че когато имаш брадва, тояга, кривак или нещо подобно ритането не идва от само себе си. Доколкото съм чел, хайдутите са се обучавали в борене, но не са имали ударни техники без оръжия.

#12 Tallasum

Tallasum
  • Dark Side
  • 432 мнения
  • От:Варна
  • БИ:кик бокс

Публикувано: 19 април 2006 - 14:21

Идеята ми беше, че когато имаш брадва, тояга, кривак или нещо подобно ритането не идва от само себе си. Доколкото съм чел, хайдутите са се обучавали в борене, но не са имали ударни техники без оръжия.

много се отнесе, ша прощаваш и постингите ти взеха да звучат странно
ще 'нахвърля некои съображения', извинявам се, че може да звучат отгоре-отгоре и разхвърляно, ама съм на работа и пиша между другото

- от гледана точка на ръкопашен бой, да удариш с ръка е най-естественото нещо, ритането идва след това. да изключиш удрянето с ръце може да е продиктувано от някякви спортно-състезателни хрумвания, не и от гледна точка на реален бой.

- 'да имаш/нямаш ударни техники' навява на мисли за наличие на стройна систематизирана система за ръкопашен бой, която се преподава по определена методика - а сещаш се, че школи за обучение на хайдути не е имало в смисъла който влагаме сега, още повече някаква централизирана методика

- 'хайдутите - обучавани в борене' пък е съвсем алабализъм. кво ще рече - че кат се сборят с башибозука, гледат да му опрат раменцата в земята и някой отстрани да обяви 'туш' ? :wink:

- в крайна сметка целта на цялата тая работа с битките е била да направиш противника умрял, преди той да го е направил това с тебе т.е. възможно най-бързо т.е. по най-удобния начин - следователно ще ползваш каквото дал господ да бие врага....в тозиред на мисли - що да се лишаваш от ударите с ръце, ритниците, тоягите и т.н.?

#13 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 19 април 2006 - 14:55

Таласъм, не съм сигурен но предполагам, че е след 11-12 век, когато в България и Византия започват крупни гонения срещу богомилите. Големи техни групи се преселват и бягат в Босна, Италия и чак във южна Франция. В Северна Италия и до ден днешен има богомили; за тях пише бившият ни преводач в посолството ни там в книгата си "Италиански загадки" или нещо подобно /цитирам заглавието по памет/. Точни сведения за ръкопашния бой на древните българи намираме в книгата на панонският българин от кумански произход Албрехт Дюрер "Изкуството на борбата" илюстрирано от автора със 115 великолепни гравюри. Имам извадки от тази книга , където са дадени техники за самоотбрана с голи ръце срещу въоръжен с кинжал противник /ключове, захвати, хвърляния, събаряния и удари/. Интересна е съдбата на тази книга, поавила се през 16 век /точно когато се оформят класическите стилове по Джу-Джуцу в Япония и У-Шу в Китай!/. На един дворцов рицарски турнир, Дюрер участвувал лично и демонстрирал този неизвестен и оригинален български стил на бойно изкуство, като победил с майсторски техники другите рицари. Впечатлен от видяното , владетелят възложил на Албрехт Дюрер да нарисува и опише техниките от този стил в книга , за да останат те за поколенията. Българският стил на борба и ръкопашен бой според проф. Райко Петров, който цитирам в книгата си, се е отличавал същественно от гръко-римската борба. На един турнир в Константинопол /Цариград/ в "Хиподрума", българският атлет Василий Македонец /станал по -късно византийски император!/ за един ден побеждава всички най-велики борци от Византия и предизвиква възхищението на познавачите, професионалистите и публиката. Всички те отчитат, че българският стил е различен, оригинален и ефикасен в сравнение с известните дотогава стилове на борба! Явления като Дан Колов и Никола Петров едва ли са случайни. И още нещо - всички шампиони по борба в Османската империя са били родени в България /най-вече в Лудогорието и Сливен/. Така, че и ние сме дали нещо на света! :Bulgaria: :yin-yang: :Bulgaria:
Сега се сетих за още един случай описан от Николай Хайтов за Петко Бореца от Хисар, който можел да прескача по пет наредени един до друг бивола и побеждавал всички местни борци и величия, за което турците много го мразели. Веднъж бил нападнат от петима турци въоръжени с ножове. Трима от тях той убил на място само с юмруците си, а останалите двама успели да избягат с по-леки наранявания! :evil: :smashfreak: :invalid:

Това мнение е редактирано от Доктора: 19 април 2006 - 15:14

#14 Борислав

Борислав

Химик

• Дао
  • 335 мнения

Публикувано: 19 април 2006 - 15:46

Вероятно звуча странно, защото нямам много време за многословни постове, още повече че темата изисква доста дълга полемика, а резултатът би бил един и същ - информацията е малко и само можем да предполагаме.

Като обобщение на това, което исках да кажа е, че е малко вероятно българите да са тренирали техники без оръжия след като са имали на разположение достатъчно семеделски сечива (като например брадви и вили), които са можели да бъдат използвани за бой.

- 'хайдутите - обучавани в борене' пък е съвсем алабализъм. кво ще рече - че кат се сборят с башибозука, гледат да му опрат раменцата в земята и някой отстрани да обяви 'туш' ?

Николай Хайтов в "Хайдути" споменава за боренето като елемент от "тренировката" на хайдутите, ако съм запомнил правилно, но не знам доколкото това е художествена интерпретация.

#15 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 19 април 2006 - 18:33

Обаче попчето яко и знае да се поборюва.С юмрук бие зад врата с коляно удря между кълките

А да си се замислял Бориславе, че под думата "борене" се е разбирало друго ?

Внимавай малко с последните мнения, защото ставаш смешен. Особено това, че всеки българин е имал винаги под ръка земеделски сечива.

Абе не знам защо у доста хора битува мнението че изведнъж хората станали много умни и знаещи (някъде след 50 години на 20 век ), а преди това (особено в древността) са били прости , прости, не знаели че могат да ритнат някой, ( а и доматите ги ядяли с колчетата)

Така е то, навремето като е нямало интернет и филми, къде ше се сетят, че може да се рита, а и да се удря с ръце. Особено тва българите дето са на предпоследно място по интелигентност в Европа (нали така ни изкара един тъпанар последно).

бтв, сега може парите и оборудването (въоръжението) да решават основно изхода от една война (битка), но навремето основен фактор за победата е бил човешкият фактор. Хората са се учели да се бият ( със, без оръжие и всякак) не , ами и пушек се е вдигало. Не само щото не им се мре, ами и защото такъв е бил редът в самата военна структура.
Някой да знае българи да са губили битка при равноброен или поне приблизително равноброен противник ?
Нека някой ми каже че това става без тренировки, за да му се изсмея на акъла.
Нека също някой каже , че който е казал А, няма да каже и Б, и който е професионалист в боя с оръжие, няма и да е професионалист в боя без. Във всяка една наука, включително и военната, нещата са навързани на верига. Не може да си най големия спец на цигулка, и да не се занимаваш още с 5 инструмента. Не може да си най големия спец по С и да не програмираш на поне още 5 езика. Не може да си най големия спец по ядрена физика, и същевременно да не си се готвил по математика.
Българите не са побеждавали във всяка битка като са се дупели на врага. Положително е по друг начин, а именно като са имали разработена по-добра и по-пълна методика за водене на бой (във всякакъв аспект) а и са имали якото дупе да я следват.
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#16 Борислав

Борислав

Химик

• Дао
  • 335 мнения

Публикувано: 19 април 2006 - 20:11

Особено това, че всеки българин е имал винаги под ръка земеделски сечива.

Като си дойдеш следващият път в България иди на село или в някой етнографски музей и виж какво са използвали за вила едно време - един най-обикновен разклонен кривак. Не намирам нищо смешно в твърдението, че винаги можеш да отидеш в гората и да си отсечеш една стабилна тояга.

Струва ми се че много хора търсят романтичното в българската история, като например българско бойно изкуство за водене на ръкопашен бой. За съжаление не е била точно такава действотелността - ромеи, турци, кърджалии и т.н. със саби, ятагани, калъчки, ножове и какво ли не. Единствената алтернатива е и ти да извадиш хладно оръжие. Точно това имах предвид, ако някой не ме е разбрал: Ако има българско БИ, то малко вероятно е да се е занимавало с ударни техники с ръце и крака, нито пък е приличало на киокушин или на джу джуцу. Било е бой с ножове, брадви или вили. Българите са имали традиции в използването на хладни оръжия, които са се запазили и до днес. Влез в който и да е селски хоремаг и погледни че всички там са запасали половинметрови ножове и ще разбереш какво имам предвид.

Само за инфо - Николай Хайтов разказва за Чакър Войвода, който учил своите юнаци да мушкат, а не да секат с ятаганите. Тази нова техника изненадала турците и осигурила доста победи на четата му.

ПП: Хане, не нарушавай добрия тон на дискусията!

#17 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 19 април 2006 - 21:04

Аз пък доколкото знам преди да паднат под турско робство, българите са ползвали основно меч и лък в боя. Не зная защо толкова настояваш с твоите вили и топори и други подръчни селскостопански материали и инструменти.

Освен това ти казах, че прекалено много подценяваш предните поколения. Това че сега имаме интернет и теорията за относителността, далеч не означава че сме хванали Някой за радиостанцията.
Интересно ми е имало ли е по света професионални воини, сега или в миналото, които да практикуват само бой със характерното им оръжие но не и ръкопашен !? И да има едва ли са много.

За Българско БИ изобщо неговорим в темата, а пък за киокушин или жиу жицу хич.
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#18 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 20 април 2006 - 23:12

Българският стил на борба и ръкопашен бой според проф. Райко Петров, който цитирам в книгата си, се е отличавал същественно от гръко-римската борба. На един турнир в Константинопол /Цариград/ в "Хиподрума", българският атлет Василий Македонец /станал по -късно византийски император!/ за един ден побеждава всички най-велики борци от Византия и предизвиква възхищението на познавачите, професионалистите и публиката. Всички те отчитат, че българският стил е различен, оригинален и ефикасен в сравнение с известните дотогава стилове на борба!

Док.....както винаги си напред с материала..... :up: ...твоята библиотека требе да е най малко неколко тира.

Ще си позволя малко да те допълня....

Василий Македонец не е българин....а е живял доста години при българите,което му е дало много познания относно Бойното Изкуство на българите и техният начин на живот и устройство.Когато успява да избяга от българите,отива в Константинопол и там се цани за войник.И така започва неговият път към императорският трон....с талант на боец и най вероятно подкрепата на некой негов почитател... :)

През този период Византийската аристокрация редовно си е устройвала таквиз турнири,абе стари римски нрави...но с тази разлика,че тез турнири са били само за вътрешно ползване (сеир за елита....после що рибата мерише от към главата.... :P) В този период борбата без оръжие се е смятала за нещо варварско,нещо което не било добре за очите,ама са ги гледали доста добре...
Стила на Василий найстина трябва да е бил много добър като техника и движение,защото е описано,че за разлика от другите бойци и бойни стилове,Василий изпозвал специфични спираловидни движения и предвижвания подобни като в съвременното Айкидо например.В тогавашното Византийско Бойно Изкуство движенията на ръкопашният бой са били изключително по права траектория(напред-назад),и стила на бой е бил ....защита с едната ръка (щит) и удар с другата (меч).Познанията на Василий относно бойното изкуство което е изучавал при българите са били доста дълбоки и след като става Византийски Император от този момент започва практическото преливане на Българското Бойно Изкуство като познание във Византийското Изкуство.Дотогава на българите се е гледало като на някакво войнствено племе, без да се е забелязвал големият потенциял който сме имали и опасноста, която сме представлявали за Византийската Империя.Според мен липсата на достъп до нравите,обичайте на войнствените българи са давали тази възможност за подценяване,но след като нещата са усетени един път от вътре,тогава започва и сериозната политиката на Византия за борба с Българите.Едва през периода на византийския император Василий II от същата македонска династия тази политика успява....По интересното е кой е нарисувал тази прослувута рисунка и дали има още ....?

Качена снимка
поЗдрави
Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !

#19 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 24 април 2006 - 11:41

А ето един, който е още по-напред с материала - тук :wooow:

#20 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 24 април 2006 - 13:32

А ето един, който е още по-напред с материала - тук :wooow:

Ти явно си му почитател,щом така горещо ни го рекламираш... :)
Но нящо не мога да схвана връзката между него, доктора и темата за Старите бойни похвати на българите ? :confused: