Към съдържанието

Ако можехте да създадете свой собствен стил...

• Please log in to reply
В темата има 27 мнения

#1 Curtain_

Curtain_
  • Гости

Публикувано: 04 май 2006 - 10:38

такаа...скоро вече 2 години ще съм в този форум и видях (прочетох) доста неща..къде хубави...повечето лоши. Като стане дума за стилове всеки почва да казва моя е най-добър. Много разпалени са темите покрай ********...много страсти и покрай ******** и постепенно полезната информация намалява.
Та сега искам да попроменя малко насоката в темите където стиловете се смесват, но пак да се запази духа на спора.
Въпроса е следния- Ако можехте вие да създадете свой собствен стил, кои стилове щяха да са ви основа и защо? Ако може избройте силните, но и слабите им страни.
Знам че няма да открием топлата вода и че повечето неща вече са измислени, но просто искам личното мнение на всеки...да много добре ме разбрахте ВСЕКИ в този форум.

И да започна аз:
Киокушин като основна подготовка заради стабилността, закалеността и силата на духа, която дава, отличните техники с крака и закалените голи ръце.
Джудо заради хвърлянията, които според мен за най-сложните а пък научавайки по-сложното, лесното е още по-лесно
добрия стар бокс заради ударите с ръце в главата

Редакция : 1) Хубаво си пуснал темата , ама не за форум ММА , там дискусиите са за нещо реално, а ала-бала или в "Общи дискусии" или за чата.
2) Следващия който започне тема с нещо от сорта "-много страсти покрай стил X или личност Y " директно отива на цензуриран режим , ако смятате , че дискусиите покрай федерации и такива работи , са ви дотегнали , тогава не ги споменавайте в тема която смятате ,че ще е конструктивна :angrrr:

Това мнение е редактирано от Judoboy: 04 май 2006 - 10:55

#2 Dragony

Dragony

KISS

• Дао
  • 315 мнения
  • От:София
  • БИ:Kali / FMA, EHF

Публикувано: 04 май 2006 - 11:07

Ако създавах стил щях да създам... филипино Кали* - работа на всички дистанции, включително и на земя;използване на всички класове удадрни и хладни оръжи; обучение започващо от работата с оръжие; еднаква бодимеханика, придвижване и принципи при използването на празни ръце и оръжие; "удари с всички оръжия на тялото", ключове, ренчинг, събаряния, хвърляния, душене и т.н.; ориентираност не към спортен правилник а към ОЦЕЛЯВАНЕ на улицата; максимална травматичност на похватите; развиване на специфичн майндсет и т.н. :)
Единственото което бих променил в процеса на обучение е включване на някои от методите на у-шу в изграждането на базата и атрибутите ;)

Ето и един цитат на Юрий Сенчуков:
"Даже без палок, с голыми руками и ногами, по агрессивности, плотности атак и скорости выведения противника из строя филиппинские боевые искусства сегодня не имеют равных"

сайтът на Сенчуков

* Кали е система цялостна, но незавършена. Т.е. съдържа в себе си всички раздели на ръкопашния бой, но пък човек за един жизнен цикъл не може да научи всичко

Това мнение е редактирано от Dragony: 04 май 2006 - 11:24

Аз водя по реките на кръвта ви
победите на вашите безсмъртия..

#3 Andy

Andy

Десперадо

• Дао
  • 287 мнения
  • От:Габрово
  • БИ:Киокушин ,Кик-бокс

Публикувано: 04 май 2006 - 13:06

И да започна аз:
Киокушин като основна подготовка заради стабилността, закалеността и силата на духа, която дава, отличните техники с крака и закалените голи ръце.
Джудо заради хвърлянията, които според мен за най-сложните а пък научавайки по-сложното, лесното е още по-лесно

Едно към едно.

#4 Hag

Hag

Трениращ

• Дао
  • 43 мнения
  • От:Където има бира из Ботевград
  • БИ:Tae Kwon Do ITF

Публикувано: 04 май 2006 - 13:40

От Тае Куон До бих взел техниките с крака и блокиращата техника, от Муай Тай ударите с колене и лакти, бокс, подлостта на капоейрист, Джудо за борба и Кендо.Имаше и бойно изкуство за хапане, и от тях бих откраднал.

Това мнение е редактирано от Hag: 04 май 2006 - 13:41

"Болката е привилегия на МЪЖА."

(\__/)
(='.'=)
(")_(")

#5 аспар

аспар
  • Дао
  • 123 мнения

Публикувано: 04 май 2006 - 14:27

Въпроса е следния- Ако можехте вие да създадете свой собствен стил, кои стилове щяха да са ви основа и защо?

Ако можехте да сътворите свой собствен човешки вид.........?

Ако искаш стилът ти да е в хормония с природата с всичките й закони, работата причлича на създаването на нов човешки вид, че да има и душа и ум и емоции ..........и накрая да има мускули и кокали! :up:

#6 wakidzashi

wakidzashi
  • Mодератори
  • 1134 мнения
  • От:Меча Поляна
  • БИ:Патара патара.

Публикувано: 04 май 2006 - 14:52

Zамеряне с камъни и бягане. Стига алабалствали.
Прас по сурята!
МОДЕРАТОРСКИ ПРОИЗВОЛ!!!
W.A.K.I.D.Z.A.S.H.I.: Wireless Artificial Knight Intended for Dangerous Zoology, Accurate Sabotage and Hazardous Infiltration

#7 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 04 май 2006 - 15:10

Оръжия - по възможност подръчни.
Ударно/блоков стил - по възможност изчистен от балет
Хватове/ключове/хвърляне/бой на земя - по възможност на татами, че на твърдо боли.
---------
Намиране на още ентусиасти - по възможност горе-долу в моята каегория, по невъзможност - каквито намеря... :D

#8 joshinmon

joshinmon

Нов участник

• Дао
  • 19 мнения
  • БИ:Карате йошинмон

Публикувано: 04 май 2006 - 20:01

"Цитат(Curtain @ 04.05.2006, 12:38)

И да започна аз:

Едно към едно."

аз бих добавил и бързото предвижване на краката от карате-до и ткд, а ако неси добър в нито едно от изброените и леката атлетика ще помогне особедно спринтовете :D

#9 jarh3ad_

jarh3ad_
  • Гости

Публикувано: 04 май 2006 - 21:00

И да започна аз:

и на мен това ми харесва
обаче бих добавил и някоя друга техника от айкидо
също бих вкарал и малко от стиловете с прътове или остриета..
обаче бих махнал катите..просто някакси не ми допадат
абе в общи линий: киокушин+хвърляния+ключове+бой с оръжия
обаче като се играе спаринг удари с ръце в главата ще са позволени

пс:
знам, че в киокушина има хвърляния, но не съм виждал да са много използвани(поне в България)

#10 Козела_

Козела_
  • Гости

Публикувано: 04 май 2006 - 21:17

Трябва да се спортува, в краен случай може и да се тренира :D .
Спортът е здраве. Всеки спорт е хубав и сам по себе си ограничаващ. Та в този дух шах и бокс е по-добре отколкото само бокс :wink:
В различните периоди от живота човек може да развива различни качества с по-голям/малък успех.
Добро начало са гимнастиката, леката атлетика, карате, дори ткд - неща развиващи чувството за баланс и двигателната култура като цяло.
Впоследствие нещата биха могли да мигрират към една по-реална и по-приложима равнина - бокс, киокошин с цел да се избегне заблудата че видите ли на щом маам крачоли по високото и значи съм гляма работа. И разбира се да не забравяме и борбата и джудото като основа на всичко което е послеващо от отъркалване :D (точно с гимнастически упражнения започват малките борчта) В края на краищата както пишеше в един пост "нещата винаги отиват до това кой на кого ще навре главата в г..а"
Ако трябва обаче да се огранича до 2 неща: бих избрал тай бокс и самбо, като най-свободни според мен. Хората с годините тренировки прозряват че всъщност прецизните удари изпълнени с ръце и крака всъщнос са най-обикновенни,но затова пък ефективни балтии и шутове. И да не забравя и солидната физическа подготовка - просто шампиона по ката на не гледа лошо селския ковач, щот то и юмрука му е като чук и пръстите му са сами клещи. :D

#11 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 04 май 2006 - 21:18

Ако можехте вие да създадете свой собствен стил, кои стилове щяха да са ви основа и защо

Бокс, МТ, борба, БДД, ако има оръжия филипино и "израели тактикъл наиф комбат"

#12 Dragony

Dragony

KISS

• Дао
  • 315 мнения
  • От:София
  • БИ:Kali / FMA, EHF

Публикувано: 04 май 2006 - 22:16

Гледам, повечето хора някак механично изброяват някои бойни изкуства. Например слагат оръжия от филипино. Но в кали веднъж изградил бодимеханика, веднъж свикнал да генерираш сила в движение, веднъж влязал в принципите на бой и двигателните матрици няма смисъл да се тренират други бойни изкуства наблягащи на боя с ръце, хвърлянията, клъчовете и т.н. Виж, работата с крака, особено на високо ниво може да се взаимства отнякъде, но пък възниква въпросът с какъвфокус ще е това БИ- спорт, самозащита, изкуство.. Аз лично съм против разделното трениране на различни стилове. Боецът трябва да създаде свой стил на базата на тренираните, да направи сплав, да работи в една парадигма, а не да "превключва" от едно изкуство на друго по време на бой.

Ето моята идея за персонален стил, изграден на базата на системата Кали :

Ориентация: самоотбрана
Изисквания: за минимално време нанасяне на максимално поражения на противника или привеждането му в невъзможност да продължи битката, минимални собствени поражения, лесна и бъза усвояемост.
Особености: бой във всекидневни дрехи, с обувки, в произволна осветеност и терен, използване на нож и импровизирани оръжия

Използване на удари с ръце (предимно хеви слап, фингър джаб, палмстрайк и хамър фист), лакти, колена и ниски удари с крака; ключове; хвърляния, събаряния. Употреба на юмрук само в меките части на тялото. Максимална плътност на атаките. Преимуществен бой в стендинг. Специално ударение на позиционирането, дефанзивния и офанзивен крачен маньовър. Използване на еднакви принципи, бодимеханика и двигателна матрица при работата с оръжие и с празни ръце.

Обучение: ненатоварващо, основано на развиване на междомускулна координация, телесна механика, матрица за основните движения, работа с партньор.

Дистанции: ларго-медиум-корто-партер
Атаки на всички дистанции и бриджинг, преимуществено бой на близка дистанция
Аз водя по реките на кръвта ви
победите на вашите безсмъртия..

#13 аспар

аспар
  • Дао
  • 123 мнения

Публикувано: 05 май 2006 - 01:52

Трябва да се спортува, в краен случай може и да се тренира :D .
Спортът е здраве. Всеки спорт е хубав и сам по себе си ограничаващ. Та в този дух шах и бокс е по-добре отколкото само бокс :wink:
В различните периоди от живота човек може да развива различни качества с по-голям/малък успех.
Добро начало са гимнастиката, леката атлетика, карате, дори ткд - неща развиващи чувството за баланс и двигателната култура като цяло.
Впоследствие нещата биха могли да мигрират към една по-реална и по-приложима равнина - бокс, киокошин с цел да се избегне заблудата че видите ли на щом маам крачоли по високото и значи съм гляма работа. И разбира се да не забравяме и борбата и джудото като основа на всичко което е послеващо от отъркалване :D (точно с гимнастически упражнения започват малките борчта) В края на краищата както пишеше в един пост "нещата винаги отиват до това кой на кого ще навре главата в г..а"
Ако трябва обаче да се огранича до 2 неща: бих избрал тай бокс и самбо, като най-свободни според мен. Хората с годините тренировки прозряват че всъщност прецизните удари изпълнени с ръце и крака всъщнос са най-обикновенни,но затова пък ефективни балтии и шутове. И да не забравя и солидната физическа подготовка - просто шампиона по ката на не гледа лошо селския ковач, щот то и юмрука му е като чук и пръстите му са сами клещи. :D

:up:

#14 kwasilev

kwasilev
  • Дао
  • 460 мнения

Публикувано: 05 май 2006 - 05:12

Като вкарате някъде и ползата за обществото от вашия стил, и току виж заприлича на стил ... :sunny:
Поздрави,
Красимир Василев

#15 аспар

аспар
  • Дао
  • 123 мнения

Публикувано: 05 май 2006 - 09:00

Като вкарате някъде и ползата за обществото от вашия стил, и току виж заприлича на стил ... :sunny:

Има ли здрава духовна база, несъмнено ще има и полза за обществото като цяло.Само за някои дето викат "Рънътъ праи бурбътъ" може да е странен? :sunny:

#16 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 05 май 2006 - 09:19

ДжКД,но то вече е измислено от Брус Лий :) .
:wooow: И понеже за друго не ми стига акъла сега се опитвам да надобрея в "Стила на Бързия Елен",който го усъвършенствам и достигам невиждани нива.В него има само два удара:"Удраш го на молба"-ако го парират-"Удраш го на Бяг" :wooow:
п.с.Бих разгледал моя си начин на бой като го разделя на дистанции и от там вече различните прийоми взети от тук-от там.

#17 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 05 май 2006 - 16:50

Има ли здрава духовна база, несъмнено ще има и полза за обществото като цяло.Само за някои дето викат "Рънътъ праи бурбътъ" може да е странен?

Аспар, Василев се еб@ваше с нас :) Как една зала по Айкидо дето има яко "духовна база" е по полезна "за обществото" от една зала по бурбъ дето тренера вика "рънътъ праи бурбътъ :gangstah: " :confused:

#18 Търсещия Човек

Търсещия Човек

бодливко:)

• Дао
  • 46 мнения
  • БИ:самбо,джудо,таекуондо и др.

Публикувано: 06 май 2006 - 21:50

Ми да си кажа аз маи вече съм си го нагодил тоя стил:)
Само трябва да поиграя още малко бокс.
Таекуондо но боино приложен вариант с по опростени и къси техники.
Контактно самбо или джудо заради атеми похватите и хвърлянията паданията.
И както се казва стария като света бокс:)
А ползата за обществото ли?
Ами по малко наркомани по малко идиоти(по принцип за да си добър будока се иска да си поне малко образован), повече инициативни личности и т.н.
Честно казано всички БИ имат обща основа но поради ограниченоста на човешкия живот и разбиране се е наложило отделянето на стилове. Так че каквото и да тренирате ако имате ключа към разбирането на БИ, няма значение какъв е стила.
Всичко наи хубаво по Пътя:)
Един човек не може да служи на двама господари.

#19 аспар

аспар
  • Дао
  • 123 мнения

Публикувано: 08 май 2006 - 14:00

А ползата за обществото ли?
Ами по малко наркомани по малко идиоти(по принцип за да си добър будока се иска да си поне малко образован), повече инициативни личности и т.н.
Честно казано всички БИ имат обща основа но поради ограниченоста на човешкия живот и разбиране се е наложило отделянето на стилове. Так че каквото и да тренирате ако имате ключа към разбирането на БИ, няма значение какъв е стила.
Всичко наи хубаво по Пътя:)

Пасва ми кака си го казал!Но и сред образованите има идиоти, дето могат даже по- големи поразии да направят.

Аспар, Василев се еб@ваше с нас :) Как една зала по Айкидо дето има яко "духовна база" е по полезна "за обществото" от една зала по бурбъ дето тренера вика "рънътъ праи бурбътъ :gangstah: " :confused:

Може той да е имал такъв замисъл ??? ,но думите му са верни.
А аз не знам някъде в България да се тренира при "яка духовна база".
Такава база е имало в Шао Лин преди да дойдат комунистите.Сего има в Индия при Каларипайят.Последно съм чул в Канада в Йога ашрам, Учителят по Йога е тренирал няколко човека по Бойно изкуство за охрана на ашрама.
Сигурно има и някъде другаде но са малко.
Нямам нищо против борбата и грубите спортове.Става въпорс , че трябва да не се забравя върха на Бойното Изкуство - Победа над себе си - а , :up: че ще има хора разпръснати на различни нива към върха е неминуемо.

#20 Yogurth

Yogurth
  • Дао
  • 84 мнения

Публикувано: 09 май 2006 - 14:31

"върха на Бойното Изкуство - Победа над себе си" - един от върховете :up: