Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Японският език - Nihongo

• Please log in to reply
В темата има 125 мнения

#21 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 26 юни 2003 - 17:57

Eee, oк, ще се опитам. Aма аз мислих, че ти си си подредил уроците- аз за туй исках да ти помогна с това, което си намерил/преразпределил. Но ще потърся, де. А btw, не мислиш ли, че трябва да преместим тази тема в anime.ludost.net? Тука никой друг не го интересува/не идва! Само си губим времето тук, според мен. А от страна на другите- само с глупости запълваме форума и се редим в 10те най-активни теми. So it's mutual ;)

Иначе, много те моля, не поствай кое и как НЕ трябва да бъде, особено след като не е често срещана грешка (на която трябва да се обърне внимание) (или щом не е смешно поне:)). Безполезна информация e, според мен ;)

Но всичкото инфо инак си е безценно! :up:

Поздрави,

PsY

Това мнение е редактирано от PsYhAr: 26 юни 2003 - 17:58

You can only be what you are

#22 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 26 юни 2003 - 18:00

Az SUM podredil urocite...

Inak, moje da mi pratish PREVODITE ot neta na drug mail (shti g dam) i taka; moje da si go razpredelish... De da znam.. kakvo li shte namerish na gliyski?
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#23 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 26 юни 2003 - 18:12

Ами на английски има сума ти неща! Не съм търсил, ама ме хваща страх само при мисълта! Кажи по-точно какво ти трябва и ще изнамерим :sunny:

PsY

#24 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения

Публикувано: 26 юни 2003 - 18:18

Az - wa ne fata eigo nogo - nogo...

Mi shte potarsya az, ako iskash i shte te nasocha...

Dano ne sburkam, ama ti vij gornata prepratka (taya se zarejda!)

WAAAAAAAA!!!

TRADUIRE CETTE PAGE - v Google... Genialno... Nikuf ei go (engeleze)

Това мнение е редактирано от ISTORIK: 26 юни 2003 - 18:25

Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#25 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 26 юни 2003 - 18:28

Проверих го- там има хиляди неща. За това ти казах, че ми трябва ориентир кво да търся. Щотото аз мога да почна със slang (разговорния), мога с нек'ва кутура, държание и т.н. Абе мани- идеи много, ама трябва да има някъв ред. Кажи само къф и ше изнамерим инфо. Ако искаш на место туй мога да ти преведа смешния линк дето бях дал :)

Поздрави,

PsY

#26 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 26 юни 2003 - 18:36

Хехе, то и в babelfish-a го има т'ва. Ама превода е... моке казано куц :)

PsY

#27 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения

Публикувано: 26 юни 2003 - 18:42

Day, day prevoda na linka tuka...

Prevoda li kuca, kvo li, ma zarejda angliiski sit na FR i kazva - ERROR ili ERREUR neshto, ma zarejda go...

Posle cheta gluposti, may grenskite sites sa po - dobri za nashata cel...

#28 Mamoru_

Mamoru_
  • Гости

Публикувано: 02 юли 2003 - 13:38

PsYhAr 6to da si gubite wremeto? Az sega za pyrwi pyt wojdam tozi forum ama smqtam da sym po-redowen :)
To qponskiq ne e lesen ezik makar i da imam jelanie da go u4a ( a i pari nqma) nqma da stane skoro. 6te sledq kakwo stawa tuka i ... o4akwaite wkliu4wane :P

#29 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения

Публикувано: 02 юли 2003 - 13:50

Iskal sum da kaja, che frenskite sites sa po - informativni ot angliyskite po - gore, sori za greshkata.

#30 Mai_

Mai_
  • Гости

Публикувано: 03 юли 2003 - 10:28

ЗДАСТИ ,много се радвам 4е сте подхванали тази тема за японския език и за Япония , понеже наистина си заслужава :up: а и аз ли4но страшно много се възхищаваам на японската култура и език :chinese: те са страхотна нация а за6то не и ние да нау4им езика им така 4е поздрави за темата :up: :up: :up: наистина варха :sunny:

#31 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения

Публикувано: 03 юли 2003 - 11:13

Produljenie ot moya strana - sled kato se vurna v Bg (koito ne znayat, je suis en France.)...

Znachi - okolo 20.7, ako uspeya da go napisha dotogava na pc, izvun zala (moeto se pre..., nali razbirate...)

Ta, shtes' staraya...

Oshte MNOGO prtoduljeniya shte ima, spete spokoyno, deca!

#32 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 04 юли 2003 - 19:47

Mai,kakvo tochno te kara da mislish che sa tolkova strahotna naciq,che i dostoina za uvajenie :D

#33 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения
  • БИ:Кендо

Публикувано: 06 юли 2003 - 17:56

Dali japoncite sa velika nacija ne znaja no si mislja che ako njakoj v Japonija kaze che bulgarite sa velika nacija nikoj njama da zapochne da my podhvurlja haplivi vuprosi a shte projavi normalen interes. Kazvat che "Vseki nov ezik e edna nova vselena" ,i kogato popadnesh v neja e normalno da se pojavjat simpatii kum suotvetnata nacija........
Почти всеки учебник по чужд език започва с изучаване на поздравления:
Добро утро...............O-hayo godzaimas(u)
Добър ден.................Konnichi wa
Добър вечер.............Komban wa
Лека нощ..................O-yasumi nasai

Haj goljamata trudnost pri izuchavane na japonski e pismenostta. Tja e smes ot tri sistermi narechena kanji-kana majiri. Bsjaka ot tjah ima sobstvena zadacha. Kanji sa kitajskite jeroglifi prigodeni za japonski. Tja se izpolzva dymi s jasno izrazeno sudurzanie , predimno sushtestvitelni, glagoli i prilagatelni , a sushto i za predavane na imena na hora i mestnosti. Kana e srichkovo pismo suzdadeno v japonija. Podelja se na dve grupi: Hiragana se izpolzva za okonchanijata na dymi pisani s Kanji a sushto taka i za dymi koito ne se pishat s Kanji. Katakana se izpolzva za dymi s nejaponski proizhod.
Sushtestvuva oshte edna sistema za pisane kojato ylesnjava evropejcite izuchavashti japonski - romaji suzdadena na osnovata na 22-te latinski bykvi i dva diakritichni znaka. Vsushtnost sushtestvuvat njakolko "romaji" azbuki koito sa priblizitelno ednakvi.

#34 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 06 юли 2003 - 18:14

Hiragana kakto i katakana sa srichkovi azbuki sazdadeni na osnovata na kanji(vsichki simvoli na hiragana i katakana prisastvat kato takiva v kanji),s cel qponizirane na pismenostta.Parvonachalno hiragana se e polzvala samo ot jeni i deca.Dori i sega ako pishesh samo s hiragana i katakana shte te obarkat s jena ili nqkoi parvolak.
V Japan,Samurai,kogato kajesh Bulgariq,obiknovenno te pitat kakvo drugo osven kiselo mlqko imame :angrrr:
V povecheto sluchai s ironiq.

#35 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 06 юли 2003 - 21:01

Добро утро...............O-hayo godzaimas(u)    
Sushtestvuva oshte edna sistema za pisane kojato ylesnjava evropejcite izuchavashti japonski - romaji suzdadena na osnovata na 22-te latinski bykvi i dva diakritichni znaka. Vsushtnost sushtestvuvat njakolko "romaji" azbuki koito sa priblizitelno ednakvi.

Samurai, ако си в английско-говоряща държава (ти май беше в САЩ или Канада), обучението ти по японския просто не може да бъде по-неправилно ;D Знам, защото аз съм в Англия. За съжаление в английския има изключително малко звуци, в сравнение с останалите езици. Впоследствие изкривяват думите далеч по-зле от нас, за да ги поризнесат ;D Примера си го дал- годзаймас. Ами не е "годзаймас(ъ)", ами е "гозаймас". Сигурно те учат да го произнасяш "годзАймас"- пак грешно. Нема ударение или по-точно си го раздели на срички, за да знаеш как е правилно- го-зай-мас. Без интонация :) Също и а-ри-га-тоо. М/у другото няма "ts" в японския, доколкото знам- Tatsu, или която и да е друга дума да е, звукът си е "ц", а не "тс". Ще ти помогне с правилата (че след всяка съгласна има гласна, освен в 1-2 изключения), ако решиш да го учиш де, не за друго :)

Като се замисля обаче, ние понякога пишем японския далеч по-грешно всъщност. Примерно известният режисьор Акира Куросава се чете/пише Курусауа! Както преди в някои по-стари книги преведени на бг, пишеха "конничи ва", ехех. Ами постоянното използване в БИ на термина "маваши"? Не съм го виждал написано в ромаджи, но доколкото знам и той е "мауаши" всъщност! И т.н. и т.н.

V Japan,Samurai,kogato kajesh Bulgariq,obiknovenno te pitat kakvo drugo osven kiselo mlqko imame :angrrr:
V povecheto sluchai s ironiq.

А когато на запад кажеш "България", те питат това в Африка ли е и/или имаме ли ТВ и "Кока-Кола" и МакДоналдс и т.н. Така че... определено в Япония реагират по-добре ;D Но ако останалите реагират негативно, това не означава, че и ние така трябва да правим, нали? We must show 'em the proper way! ;) :sunny:

PsY

Това мнение е редактирано от PsYhAr: 06 юли 2003 - 21:05

#36 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 07 юли 2003 - 10:03

Ami to se proiznasq Kurosawa a ne Va,be psihar :D
Za kiseloto mlqko-znaqt za nego shtoto na opakovkata pishe"yogurt ot Bulgaria"(zabeleji-turskata duma),inache i te pitat kade sme na kartata

#37 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 07 юли 2003 - 13:00

Ami to se proiznasq Kurosawa  a ne Va,be psihar :D
Za kiseloto mlqko-znaqt za nego shtoto na opakovkata pishe"yogurt ot Bulgaria"(zabeleji-turskata duma),inache i te pitat kade sme na kartata

Aми нали и аз това казвам?! Че се чете/пише Куросауа, а НЕ Куросава! Само че в България, на български, всички му викат Куросава.

А yogurt турска дума ли е?!? Щото на английски и на френски също е yogurt и ми е малко странно как те ще използват турската дума (наместо примерно гръцката... която не я знам как е :D ), но е възможно, де :)

Поздрави,

PsY

#38 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 07 юли 2003 - 17:14

yogurt,kebap,cheverme,chorba,sarma,kiufte,musaka...povecheto BG kulinarni termini sa turcizmi :angrrr:

#39 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 07 юли 2003 - 17:22

yogurt НЕ е BG термин. Само на запад/изток го използват. На български си е "кисело мляко". А че има страшно много турцизми- така е :( Имало е десетки повече, ама са ги заменили с френски и тук-таме немски думи. И за туй сме и франкофонска държава, де :D

Иначе всички, които отиват в Турция, казват, че турците се държали страшно любезно с тях, особено щом им казали, че са били от България. Викали им "Оо, комшу, комшу!". Та не знам за сегашните турци- те може и да са пичове ;)

PsY

#40 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 07 юли 2003 - 17:46

ima tuka turski restoranti-hodq tam da julq kavarma :D
nashi hora sa-vikah za tqh na finalite na futbol