Към съдържанието

Снимка

С какво ви промениха БИ

• Please log in to reply
В темата има 118 мнения

#1 dusaka

dusaka

победител

• Дао
  • 52 мнения
  • От:България
  • БИ:Окинава Шорин Рю

Публикувано: 21 юни 2003 - 01:15

Въпросът ми е твърде общ и може би философски, но все пак с какво ви промениха бойните изкуства?
Смятате ли, че е настъпила личностна промяна във вас или просто се чувствате по-.... самоуверени?

Питам, защото си мисля, че нещата са взаимосвързани и са във влияние едно на друго помежду си.
Питам, защото ми е интересно как ще отговорят хора с изградени житейски позиции по въпроса за БИ
Най-голямата ни битка е с Времето.

#2 Lotien

Lotien

Алхимик

• Изпитателен Срок
  • 10 мнения
  • От:София

Публикувано: 21 юни 2003 - 19:09

Въпросът наистина е интересен.
Лично мен бойното изкуство,което тренирам,много ме промени,макар да тренирам от скоро.Чувсвам се добре в своята кожа,както се казваше на едно място.Чувствам се уверена в себе си,но в никакъв случай самоуверена.Научих се да знам на какво съм способна.И да правя разлика между "мога" и "иска ми се".Научих се да се контролирам.
Чистата съвест обикновено е плод на слаба памет.

#3 chishin_

chishin_
  • Гости

Публикувано: 22 юни 2003 - 11:04

Здравейте,
Бойните изкуства ми помогнаха да стана по-спокоен и уверен в себе си.
С времето осъзнах колко е лесно да бъде наранен човек /и не само хората, а и всичко живо около нас/ и колко по-трудно е да бъде излекуван. Разбрах, че няма разлика между мен и опонента, в смисъл че ние сме едно цяло /и в същото време всеки един е уникален и носи отговорност за това какво мисли,говори или прави/, и че ако поискам да му навредя, това е все едно да навредя на себе си.
В процеса на тренировките разбрах какво означават думите, че
най-голямата победа която можем да постигнем, е да победим себе си. И да го правим всеки ден.
Всичко добро.

#4 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 22 юни 2003 - 19:01

съгласен съм с chishin наистина трябва да познаваш себеси преди да тръгнеш да се биеш мен специално БИ ме напражи по-сигорен в мен и научи ме сущо на дисциплина и отговорност защото голямата сила е голяма отговорност
всичко добро на всички :up:
TAM KADETO DRUGITE NEMOGAT

#5 maria_maria

maria_maria
  • Дао
  • 170 мнения
  • От:[from] Ruse, [now] Sofia
  • БИ:Aikido

Публикувано: 23 юни 2003 - 06:53

ами съвсем ме промениха. аз не съм това аз, което бях преди хх години, когато за пръв път ме заведоха в залата. но това е една друга (дълга) история.

#6 NIKSANA

NIKSANA

Отогай

• Дао
  • 161 мнения
  • От:Хасково - София
  • БИ:Kyokushinkai(беше отдавна)

Публикувано: 23 юни 2003 - 09:18

Ami i az 6te akja s kakvo me promeniha makar 4e sum treniral edva edna godina(okolo 10 meseca).Zna4i opredeleo me napraviha po uveren v sebe si.Po koncentriran,mislq po razli4en na4in...razli4avam malki ne6ta koito na pruv pogled ni se vijdat s ne golqma vajnost no vse pak i po dobre precenqm situacii(ne samo boini).6to se otnasq do tova dli sum po uravnovesen ne sum napulno siguren za6toto kato en ida na trenirovka edin dva dena imam mnogo energiq i stqavam razdraznitelen....ob6to vzeto tova e..
На ринга се качват двама.И двамата са достойни да спечелят , но печели този които е тренирал по здраво.Бъди най-добрият!!!

#7 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 23 юни 2003 - 10:05

Аз за разлика от другите не мога да кажа, че съм станал по-уверен. Напротив - разбрах, че морето не е до колене (нещо като Сократ с окръжността на познанията) и в резултат съм по-сдържан и внимателен.

Иначе ми останаха травми, някои рефлекси и приятни спомени.

#8 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 23 юни 2003 - 14:05

niksana аз смятам че философията на карате те е научила че не трябва да си агресивен кум другите а да си по-спокоен а иначе и аз като не утида на тренировка ми е гадно някакси не сум в настрение ама чак агресивен.има специална тема за агресията в БИ и изобщо трябва ли да я има мойеш да се поровиш там
ВСИчКО ДОБРО НА ВСИЧКИ :up:
TAM KADETO DRUGITE NEMOGAT

#9 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 26 юни 2003 - 13:15

Въпросът ми е твърде общ и може би философски, но все пак с какво ви промениха бойните изкуства?
Смятате ли, че е настъпила личностна промяна във вас или просто се чувствате по-.... самоуверени?

Питам, защото си мисля, че нещата са взаимосвързани и са във влияние едно на друго помежду си.
Питам, защото ми е интересно как ще отговорят хора с изградени житейски позиции по въпроса за БИ

clubs.dir.bg >> Клубове>>Спорт >> Бойни изкуства>>

Така е малко по-коректно, нали? :chinese:
Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#10 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 610 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 26 юни 2003 - 15:17

С бойни изкуства започнах да се занимавам в 9 или в 10 клас... Толкова отдавна беше...

Ами, откакто босите ми крака стъпиха на татами, все по - рядко боледувам.

Докато тренирах усилено джу джутсу в Смолян, за няколкото години, когато бях там, дето се казва,
не съм кихнал дори.

Отделно, че тренировките и познанството с другите трениращи ми помогнаха да се почувствам по - уверен в своите възможности, да се погледна отстрани и т.н. ...

Сенсеи Манол(ов) веднъж каза: "Научете се първо да лекувате, а после - да убивате!" Това ми хареса и започнах да се интересувам от масаж.

И аз имам некои травми... (Засега, не съм прекъснал тренировките.)

Както и много приятели - от залите за тренировки, казармата, ТОЗИ сите... които тренират нещо...

Всъщност, защо питаш?!
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#11 NIKSANA

NIKSANA

Отогай

• Дао
  • 161 мнения

Публикувано: 26 юни 2003 - 21:28

hmmm!Istorik tova mi stana interesno!pri men e obratnoto!vqrno e 4e edva ot edna godina treniram a moje bi i e samo suvpadenie no prez tazi godina boleduvah pove4e otkolkotoo prez poslednite 3 godini vzeti zaedno...
На ринга се качват двама.И двамата са достойни да спечелят , но печели този които е тренирал по здраво.Бъди най-добрият!!!

#12 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 27 юни 2003 - 08:24

hmmm!Istorik tova mi stana interesno!pri men e obratnoto!vqrno e 4e edva ot edna godina treniram a moje bi i e samo suvpadenie no prez tazi godina boleduvah pove4e otkolkotoo prez poslednite 3 godini vzeti zaedno...

Редно е да се каже, че заниманията с какъвто и да е спорт в зала НЕ ДОПРИНАСЯТ ЗА ЗАКАЛЯВАНЕ. Ако се занимавате със ски, ориентиране, алпинизъм и пр. може би ще боледувате по-малко. Но сами по себе си БИ няма да повишат съпротивителната сила на оранизма ви. (Освен може би някои вътрешни стилове, за които определено казват, че са полезни. Ама и те не се тренират в бетонни помещения, където армировката на бетона екранира земните полета). В зависимост от условията тренирането на БИ може да е дори вредно за здравето ако:
- залата е малка, с лошо проветрение и е пренаселена
- не се мие и чисти редовно
Горните два фактора с ачесто срещани и водят до пренасищане на въздуха с бактерии и вируси, включително и с такива, които обикновено не се предават по дихателен път (вдигането на прах).
- лошо отопление (особено когато запотени седнете да слушате някакво обяснение)
- игра на бетонни подове (разгонва фамилията на ставите)

Обаче мога да дам един изключително ефикасен съвет не само за закаляване, но и дори за пресичане на грипове и настинки в начален стадий (тестван многократно и от самия мен).
Когато има сняг, след тренировка се прави петнадесетина минути крос с бързо темпо и подходящо топло облекло (анцузи, шушляци и пр.) След като загреете се събувате боси и бягате десетина минути по снега и леда с боси стъпала. След това веднага в горещата баня, или ако няма краката се избърсват и разтриват със спирт. След това сте като нови.

#13 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 610 мнения

Публикувано: 27 юни 2003 - 09:56

- залата е ne mnogo малка, с dobro проветрение и ne е пренаселена
- tya се мие и чисти редовно
- NE trenirame na durven ili betonen pod, a na tatami.

Kogato na bosite kraka hodilata se masajirat ili kogato stupvash na tatami, kilim ili moket e hubavo za cyaloto tyalo.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#14 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 27 юни 2003 - 10:30

E, значи при теб ги няма допълнителните рискове. :up: Но аз говорех принципно-другаде ги има.

Да се тренира на татами е най-добре според мен. Но на мокет и килим не става - гори стъпалата при провлачване на крака и трениращите си изменят походката за да го избегнат. А въобще ходенето бос по твърда и равна настилка - дори по дъски, не е масаж, а фактор за дюстабан. Тук пак татамито е най-доброто.

#15 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 610 мнения

Публикувано: 27 юни 2003 - 10:45

Da, ama, ako moketa ili kilima ti sa u doma - hubavo e.

Spored nyakoi e dobre da se masajirat hodilata s edno prisposoblenie s topcheta ( sigurno e mnogo hubavo, ne sum go vijdal po magazinite) ili s butilka ot koka kola - starite - malki... stupvash otgore i dvijish kraka napred nazad.

Abe daje gadjeto da te masajira - masaja VINAGI si e polezen!
(makar ponyakoga, ako choveka ima tromboflebit, moje da mu razdvijish tromcheto i ...)

#16 NIKSANA

NIKSANA

Отогай

• Дао
  • 161 мнения

Публикувано: 27 юни 2003 - 23:05

така и така я подхванахте темата само да допълня, че тъй като съм дюстабанлия и имам опит мога да кажа, че прекрасно средство е и царевичен кочан. просто се слага под ходилото и ти го търкаляш или се завързва и ходиш .болезнено е но помага ако коста е още млада да речем на 5 годишно дете...

#17 SHANTAL

SHANTAL

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 9 мнения

Публикувано: 28 юни 2003 - 11:08

Карате култивира характера.Придобиват се много качества, от които и самоувереността, било то на улицата, в отношенията ти с хората и прочие. :up: :up: :up: :clown:

#18 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения

Публикувано: 29 юни 2003 - 11:38

Ами, откакто босите ми крака стъпиха на татами, все по - рядко боледувам.

Докато тренирах усилено джу джутсу в Смолян, за няколкото години, когато бях там, дето се казва,
не съм кихнал дори.

Отделно, че тренировките и познанството с другите трениращи ми помогнаха да се почувствам по - уверен в своите възможности, да се погледна отстрани и т.н. ...

Сенсеи Манол(ов) веднъж каза: "Научете се първо да лекувате, а после - да убивате!" Това ми хареса и започнах да се интересувам от масаж.

И аз имам некои травми... (Засега, не съм прекъснал тренировките.)

Всъщност, защо питаш?!

Въпросът го зададох в Дира, воден от мисълта, че всичко в нашият живот е обвързано с плана който сме поели за изпълнение, с личната ни легенда (Ако Коелю по-ти се нрави).
И следвайки Пътя си ние се променяме. А Бойните Изкуства за мнозина се явяват катализатор за тези промени - успокояват Ума, засилват Волята изчистват Духа.
Тогава вече можем да се видим истински, без очаквания и предрасъдъци, без клишета и угризения....

Съдя по себе си .
Рисуването разви въображението ми, четенето ума ми, а музиката изчисти усета ми. Всичко около тебе ти влияе и помага за за стигнеш естественото си предначертание. Животът е труден единствено , когато застанеш срещу него. :innoncent:

Сега в този момент БИ ми помага да сглобя в една завършена цялост някои разпиляни парчета от пъзела.
Интересът ми в тази област (Тай Чи, като за по-мързеливи :wooow: ) е продиктуван изцяло от егоистично съображение - искам да се чувствам по-добре и търся пътища за постигането му.
А, не може да се чувстваш добре, ако не си цялостен, нали? :clown:

#19 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 29 юни 2003 - 12:02

А може би не всичко ти помага? Според мен има хиляди неща, които ти пречат да си намериш "пътя". Иначе БИ нямаше да прави такава огромна разлика.
За това човек трябва да е внимателен- всичко влияе. А и за да намериш своя път, трябва да си го проправиш, а не да ходиш в стъпките на другите- нещо изключително трудно.
Хубавото е, че ако се занимаваш с БИ и други подбни неща, рано или късно започваш да усещаш кое ти подобава и кое не:)

НИКСАНА, надявам се, че тези боледувания са просто временни, така да се каже тялото ти се изчиства и за туй вирусите/бактериите надават последен вик ;) Стягай се- много е важно състоянието на ума и духа, за да се пребори с болестта :up: Пожелавам ти бързо да се оправиш и болести да те спохождат изключително рядко или по възможност- въобще! :up:

PsY
You can only be what you are

#20 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения

Публикувано: 29 юни 2003 - 12:12

А може би не всичко ти помага? Според мен има хиляди неща, които ти пречат да си намериш "пътя". Иначе БИ нямаше да прави такава огромна разлика.
За това човек трябва да е внимателен- всичко влияе. А и за да намериш своя път, трябва да си го проправиш, а не да ходиш в стъпките на другите- нещо изключително трудно.
Хубавото е, че ако се занимаваш с БИ и други подбни неща, рано или късно започваш да усещаш кое ти подобава и кое не:)

Согласен!
С две ръце и с два крака те подкрепям.

Всичко в живота ти помага - дори и неприятните неща - та, те те правят по-силен и одялват фалшивото в тебе.

Да, БИ са различни сами по себе си, най-вече защото задоволяват различни цели, според хората които ги практикуват.

Но, все пак преди да се научиш да танцуваш, не е ли редно да се научиш първо да ходиш?
За мене, е важно първо да науча добре това което ми се дава, а по-насетне вече мога да си реша дали и защо ще си праявя лична интерпретация.
Иначе нямаше да има Изкуство.
Иска се Талант, а таланта се ражда с труд.

Всеки следва пътя си и се чувства най-комфортно когато е на него, а не в някоя задънена уличка разклоняваща се от него.
Лесно е да се осере човек, трудното е да се научи да не го прави спонтанно.
За мен БИ са ценни с това, че те учат как да овладееш тенденциите около тебе.
Кога да отстъпиш, кога да направиш крачка напред.

Или казано с думи просто - БИ са доказана с времето технология за спестяване на излишни неприятности.