Към съдържанието

Снимка

С какво ви промениха БИ

• Please log in to reply
В темата има 118 мнения

#41 аспар

аспар
  • Дао
  • 123 мнения

Публикувано: 25 февруари 2006 - 00:37

Въпросът ми е твърде общ и може би философски, но все пак с какво ви промениха бойните изкуства?
Смятате ли, че е настъпила личностна промяна във вас или просто се чувствате по-.... самоуверени?

<{POST_SNAPBACK}>

Бойните изкуства ме изградиха поне на 50 % от това което съм.Точната дума не е по- самоуверен, а по- познаващ Себе си!Бойното изкуство е част от пътя към познаване на Себе си, така както хата йога е част от пътя на осморната йога пътека.

#42 barmaley_

barmaley_
  • Гости

Публикувано: 25 февруари 2006 - 01:11

Бойните изкуства ме разтовариха от много излишни неща,които носех със себе си и бях тежък и тромав.Отърваха ме от разни чужди неща,които бяха наложени в мен без моето съгласие.Сега чувствам себе си нормално,свободно и естествено.

#43 философ

философ

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 10 мнения
  • БИ:карате до годжу-рю

Публикувано: 25 февруари 2006 - 10:45

Общо взето какъвто си бях преди да започна да се занимавам\преди 6-7 години\; такъв съм си и сега; Разликата е; че видях; че детските мечти могат да се осъществяват; и че има неща; които човек може да върши поради вътрешен порив и този порив извира от неговата дълбока същност.

#44 аспар

аспар
  • Дао
  • 123 мнения

Публикувано: 25 февруари 2006 - 10:56

Общо взето какъвто си бях преди да започна да се занимавам\преди 6-7 години\; такъв съм си и сега; Разликата е; че видях; че детските мечти могат да се осъществяват; и че има неща; които човек може да върши поради вътрешен порив и този порив извира от неговата дълбока същност.

<{POST_SNAPBACK}>

Интересно е това което казваш.Навярно си започнал с тренировките когато си бил вече изграден като личност и то с близка настройка до тази на практикуващите.Въпреки това сигурно си обогатен от практиката, независимо какво и при кого практикуваш?

#45 Forsaken

Forsaken

Secluded

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения

Публикувано: 26 февруари 2006 - 17:56

Най-вече на дисциплина и отговорност!Научаваш се да бъдеш сериозен и да не се отказваш от нещата,за които си се захванал.Разтоварваш се от проблеми в работа/училище и т.н и най-важното научавате да вярваш в себе си! :up:
Respect to all!

#46 Crazy lady

Crazy lady

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 13 мнения
  • От:Турция
  • БИ:SHITO-RYU, Grapling

Публикувано: 01 март 2006 - 19:30

Аз мисля че БИ определено засилиха моята самодисциплина и вяра в постигането на поставените цели. Научиха ме да уважавам опонента и най-важното да не го подценявам. Да преценям ситуацията по-трезво, отстрани и бързо (адекватно). БИ определено ни развиват в положителна насока и съм твърдо убедена, че е невазможно да ни правят по-агресивни. Може би за начинаещите - да има нещо, но то е по-скоро емоционална еуфория отколкото агресия (не ангажирам никого с мнението си то си е мое).
Поздрави!  :D

#47 jarh3ad_

jarh3ad_
  • Гости

Публикувано: 26 март 2006 - 11:40

станах по-дисциплиниран и отговорен...пък и по-подвижен и жизнен
обаче почвам да се пристрастявам :)
макар че тренирам от скоро немога да си помисля как бих могъл да пропусна тренировка

#48 ЖеЛяЗн0_БеБе

ЖеЛяЗн0_БеБе
  • Дао
  • 148 мнения
  • От:Кюстендил
  • БИ:айкидо,муай-тай

Публикувано: 09 април 2006 - 15:55

Между другото и аз не мога да пропускам тренировка,странно е как БИ направо те омагьосват,стига да си сериозен.Иначе откакто тренирам не само че се придобих самочувствие и се научих да се контролирам,ами се отурвах и от някой друг килограм :D :D
I`ve got the magic stick....

#49 Troshanov_ITF_

Troshanov_ITF_
  • Гости

Публикувано: 14 май 2006 - 15:08

Ако не тренирах от първи клас сега сигурно щях да съм наркоман или в някое тву или затвора вече.БИ помага за много работи воля кординация самосъхранение тонус за съществуване ама зависи кой как го приема аз го приемам така ама някое глупаво хапче станало кик-боксиорче на 1 месец си мисли че е безсмъртен варианти много :P Бъдете здрави другото е .... квтото стане и ти е писано :wooow:

#50 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 14 май 2006 - 16:47

С нищо не са ме променили БИ. Те ми помогнаха и ми помагат да изградя себе си такъв какъвто искам да бъда (другото което ми помогна в тази насока е Тери Пратчет). БИ са част от мен и аз не мога да си представя живота си без тренировки, една седмица ако не тренирам просто "лудвам".

Сега мога да добавя, че БИ са една същественна част от мен. Може би най-важната част от мен (или поне най-шумната)!

#51 Търсещия Човек

Търсещия Човек

бодливко:)

• Дао
  • 46 мнения
  • БИ:самбо,джудо,таекуондо и др.

Публикувано: 14 май 2006 - 16:54

Въпрос задван ми вече десетки пъти в една малко друга форма.
По точно как ме промениха:)
От тромав флегматичен и полувидиотен индивид, определено сега се включвам в групата на мислещите.
И не друго а имено БИ ме вкарха в нея.
От малък исках да съм по силен по бърз и по по по.....ама видях че това не е достатъчно за да победиш.
И почнах да мисля.И оттогава имам чувството че всичко си е на мястото.
Спрях да се нервирам за много неща, започнах да виждам решенията на проблемите и ако искате ми вярваите но развих донякъде и едно шесто чувство.
Смело мога да кажа че без БИ нямаше да съм Търсещия Човек а по скоро Липсващия Човек:)
Един човек не може да служи на двама господари.

#52 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 15 май 2006 - 12:19

С годините отдадени на тренировки и практика в БИ мисля, че съм станал по-спокоен и по-трудно мога да бъда изваден от равновесие /имам предвид преди всичко психически/. Днес например бях готов да сритам един тъпанар /направо беше готов да си го отнесе :evil: !/, но се задоволих само да му кажа "да не си търси белята" и му скръцнах със зъби! Давам си сметка, че ако случаят беше преди 15-20 години със сигурност щеше да свърши зле за заядливеца! :D :yin-yang: :D

#53 Carmela Biscuit

Carmela Biscuit

куцо пиле

• Дао
  • 40 мнения
  • От:домашния офис, пред компютъра
  • БИ:шотокан, джу джуцу

Публикувано: 16 май 2006 - 11:00

Днес например бях готов да сритам един тъпанар /направо беше готов да си го отнесе :evil: !/, но се задоволих само да му кажа "да не си търси белята" и му скръцнах със зъби! Давам си сметка, че ако случаят беше преди 15-20 години със сигурност щеше да свърши зле за заядливеца! :D :yin-yang: :D

При мен пък е почти обратното - не че налитам на бой :D , но след две физически нападения посред бял ден преди години (нищо кой знае колко фатално или ужасно) явно бях свикнала да мисля като жертва. Цялата се обливах в студена пот, щом чуех стъпки зад гърба си. Наскоро се улових, че вече не се стъписвам толкова в критична ситуация - започнах да превъртам в ума си разни техники от джу джуцу и комбинации с ритници. Слава богу, не се наложи да проверявам бойните си умения на практика, но се радвам, че съм повярвала във физическите си сили.
The limits of my language are the limits of my world.

#54 xaxass

xaxass

млад айкидист

• Дао
  • 89 мнения
  • От:София
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 17 май 2006 - 09:59

мен още с нищо чак толкова съществено не са ме променили -малко самодисциплина,малко гъвкавост.
обаче очаквам резултатите в наи близко бъдеще, хей! а, и още нещо: БИ ми помагат да преценявам всяка една ситуация обективно(или поне по-обективно отпреди :chinese: )
поздрави!
the gift of the warrior is to perceive what cannot be seen.

#55 Rebecca_

Rebecca_
  • Гости

Публикувано: 19 август 2006 - 14:09

Ами мн неща,като за начало съм по-уверена и дисциплинирана.Да съм по-старателна,отговорна и да не се отчайвам и мисля че преценявам нещата по-трезво без да се залъгвам и още мн такива.Наистина БИ ни променят в добра насока и помагат за мн неща... :kenshin:

#56 ivelina_2_

ivelina_2_
  • Гости

Публикувано: 02 септември 2006 - 17:39

започнах да превъртам в ума си разни техники от джу джуцу и комбинации с ритници

Това и аз го правя много често,не само когато иа някой зад мен дори само като си вървя по улицата и се сещам за някоя техника и си я разигравам на ум.. :wooow:

#57 Blutdurstig

Blutdurstig
  • Дао
  • 50 мнения
  • БИ:judo

Публикувано: 13 септември 2006 - 07:10

В началото - първите няколко години, когато тренирах в малък провинциален отбор по джудо всичко беше идеално. Треньорът изпипваше и най-малките детайли на всяка техника (което да си призная ме вбесяваше, защото за мен нямаше особено значение дали погледът ми е в земята или в правилната посока, дали лакатят ми сочи напред или надолу... и т.н.) Имахме разнообразни тренировки и освен сила, бързина и техника след всяка тренировка правехме едно упражнение ( в момента не се сещам за името) за релаксация.

След няколко години се преместих в най - добрия клуб - ЦСКА. И от тук започнаха всички проблеми...
Първо - там ти си един от стадото и нищо повече. Има 1 треньор на 100 хлапета, чиято работа е да казва единствено "хаджиме" и "мате". Не се обръща никакво внимание на техниката ( съответно от почти 30 -40 техники ми остана 1). Най лошо е когато дойде време за състезание, и понеже сме 100 човека отбор, и всички трябва да се състезават, а категориите са от 8 до 10 в отделните възрасти, първо се прави преборване между хората с близко тегло и след това се решава кой да ходи на състезание. Деца на по 13-14 години свалят по 10 килограма за 1 седмица. Аз бях едно от тези деца. Трябваше да свалям по 10 килограма, защото на горната категория винаги ще се намери, някой който да ме победи - а ЦСКА не може да си позволи такова петно на името. Но това не е всичко идва момента, в който се намесва и политиката на клуба. На състезания, които дават право на победителя да участва в международни турнири,треньорът няколко месеца преди състезание си е направил списък с " печелившите" и ако ти не си в този списък, деня преди състезанието идва и ти казва на ушенце: " Ти днес трябва да излезеш и да играеш за другарчето си, а на финала като се срещнете ще му се предадеш"

Е кажете ми какво ми дадоха бойните изкуства според вас?
Аз ще ви кажа - проблеми със здравето и проблеми с психиката...

#58 barmaley_

barmaley_
  • Гости

Публикувано: 13 септември 2006 - 08:48

Е кажете ми какво ми дадоха бойните изкуства според вас?
Аз ще ви кажа - проблеми със здравето и проблеми с психиката...

И аз имам познати със сходни проблеми от тренировки по джудо в ранна възраст.Забавено физическо развитие от системното недохранване с цел сваляне на колограми.Мисля,че това е престъпна методика за тренировка,която се наблюдава в джудото.Все пак това е спорт,а не изкуство.В Бойните Изкуства няма победа и загуба.Всяка дейност,която води до увреждане на здравето не е нито спорт,нито изкуство,а просто бизнес или нещо друго.Когато това става с деца,просто някой трябва да влезе в затвора,за да се спре цялото чудо.

#59 shidoshi

shidoshi

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 12 мнения

Публикувано: 13 септември 2006 - 17:08

Бойните изкуства имат за цел да направят човек физически здрав,емоционално стъбилен
и духовно извисен.Разбира се трябва да попаднеш не на точния стил,а на истински учител.
Което в общи линии е трудно,защото има много псевдоучители,които не могат да разберат
че преди да учат другите трябва да научат себе си.
За щастие аз попаднах на такъв учител "Красимир Василев",който ме научи на много неща
които ме ползват както в залата така и извън нея.Нямам впредвид само бойноприложната
част.
Бойните изкуства подобриха физическите ми качества:рефлекси,издръжливост,бързина
равновесие,стъбилност и т.н.
Сега като правя сравнение по тези качества превъзхождам моите приятели които не се
занимават с Бойни изкуства.
Бойните изкуства ме направиха емоционално по стъбилен и сега мога да се контролирам
и да решавам на кои емоции да давам воля,и на кои не и кога и къде.
В Духовен Аспект Ме направиха благороден,научиха ме,че трябва да уважавам другите
както себе си и изградиха Характера ми и усилиха Волята ми.
Сега когато си поставя цел виждам пътя до нея и преодолявам пречките без да им обръщам
вниманиие.
Ако не бях започнал да се занимавам с Бойни изкуства преди 15 г.Сега изобщо нямаше да
съм този човек който съм сега.Нито като физически качества,нито като уравновесеност,
нито като характер,нито като Дух.
Мога да кажа,че ме промениха изцяло в положителна посока.
Когато всички стрели са изстреляни и всички остриета счупени,вземи своя Дух и Сърце и победи.
shidoshi

#60 hinki_

hinki_
  • Гости

Публикувано: 13 септември 2006 - 22:09

Който се вижда по-висок от другите, налага му се и от долу да погледне на нещата.
Какво означава "шидоши"?

Това мнение е редактирано от hinki: 13 септември 2006 - 22:11