Към съдържанието

- - - - -

сМисъл на деня

• Please log in to reply
В темата има 664 мнения

#41 Jull_

Jull_
  • Гости

Публикувано: 17 юни 2006 - 14:24

"лъжи себе си но не и другите"

Хм, тук не съм съгласна, според мен преди всичко не бива да залъгваш себе си, винаги трябва да си максимално честен към себе си, да си имаш ясна и осъзната представа за своето поведение и чувства, независимо колко е трудно и болезнено. Мисля, че само така няма да лъжеш и другите.

"Щом вярваш в себе си, вече знаеш как да живееш."
Гьоте

#42 Troshanov_ITF_

Troshanov_ITF_
  • Гости

Публикувано: 17 юни 2006 - 18:22

Не съжалявай затова което си направил,съжалявай за това което не си направил.Живей както ти харесва на теб не както искат другите :up: :eho: :drinks: :sport_boxing2:

#43 Логрус_

Логрус_
  • Гости

Публикувано: 17 юни 2006 - 23:00

"лъжи себе си, но не и другите"

Хм, тук не съм съгласна, според мен преди всичко не бива да залъгваш себе си, винаги трябва да си максимално честен към себе си, да си имаш ясна и осъзната представа за своето поведение и чувства, независимо колко е трудно и болезнено. Мисля, че само така няма да лъжеш и другите.

"Щом вярваш в себе си, вече знаеш как да живееш."
Гьоте

БРАВО Джул :up:

Истината като нещо ценно не бива заслужена от всеки. Искаш да ми кажеш , че всеки мърльо може да ме попита всичко, което му дойде на ум и аз трябва да му кажа истината ... айде бе :) Истината трябва да се цени , според мен и тя не е безценна - напроти тя си има, във всяка конкретна ситуация, конкретна цена :wink:

Пред себе си, човек трябва да е откровен и честен, независимо колко тежко и непосилно му се струва това ... всичко друго е наливане в каца без дъно :chinese:

#44 Andy

Andy

Десперадо

• Дао
  • 287 мнения
  • От:Габрово
  • БИ:Киокушин ,Кик-бокс

Публикувано: 18 юни 2006 - 12:30

Страхливецът умира многократно,а смелият-само веднъж.

Много добре. Това е основният проблем на човечството. Хората умират. Всичко умира. Слънцето ще умре. Дори вселената ще изчезне някой ден. Хората умират и се страхуват от това. Никой не иска да умре и понеже знаят, че няма как да стане това, предпочитат да не мислят за това. Темата за смъртта е табу в ежедневният разговор. Хората предпочитат да гледат филми, да слушат музика, постоянно да си бърборят с някого, защото ако останат сами със себе си неименуемо ще стигнат в мислите си, че един ден ще ги няма тук и това ги плаши. Тук, в този проблем се намесва характера, дълбоката същност на даденият човек. Страхливият по пеирода, по своята същност човек постоянно изпитва страх от смъртта. Съпреживява бъдещата си, неизбежна и сигурна смърт отново и отново. Всяко едно съпреживяване е един вид смърт. Така той умира многократно. Сметият по природа и по характер човек е приел, че смъртта е неразделна част от живота. Приел е, че ще умре. Приел е, че смъртта е най-сигурното нещо на този свят и приемайки това е решил, че повече няма за какво да се занимава с това. Когато му дойде времето ще се случи каквото е нужно. Само че дотогава има живот да се живее. Има неща да се вършат. Има радост да се изпита. Има тъга да се изтъгува. Смелият живее. И живее пълноценно. Живее тотално. Радва се на всяко хубаво нещо в живота си. Тъгува за тъжните неща. И когато му дойде времето умира - само веднъж.

Здрав дух в здраво тяло!
* това по повод "Жените и БИ"

Когато Бодхидхарма отишъл в манастира Шаолин заварил едни слаби болнави аскетични хора, които се опитвали да следват пътя на Буда. Той ги научил, че за да изписиш душата си е нужно тя да обитава един здрав дом, едно здраво тяло за да не бъде разсейвана и отклонявана от пътя си заради някакви житейски проблеми. Защото болното и слабо тяло е един проблем. Спомнете си какво ви е трабвало когато сте били болни. Следващият път когато се разболеете и лежите в леглото си си спомнете за това и тогава си помислете какво искате,от какво имате нужда.Здравият човек има нужда от какво ли не. Колата била стара и трябва да се купи нова, от какво да изкарам пари за това. Тази година изкарах повече пари и няма да почивам в Ахтопол, по добре да отида на Слънчев бряг. Тая мойта жена взе да удартява, май е време да си намеря любовница. Здрав човек - глижи много:)
Болният. Болният иска само да оздравее. Ако отидеш при еди болен човек и му занесеш малко пари и му кажеш: Ето вземи 1000 долара, почувствай се по-добре, на то хиляда долара. Той няма да ти се зарадва ни най малко. Болният и слаб човек иска само да е здрав. Заради това Бодхидхарма е измислил система с която монасите да тренират и да станат по здрави и силни. И когато си здрав и силен мисълта ти не се отклонява от твоята цел. Можеш да таботиш за извисяване на душата си. Извисена душа може да има само в здраво тяло и от там : Здрав дух в здраво тяло.

#45 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 18 юни 2006 - 16:48

Въпроса за смъртта е много добре засегнат в "Магьосникът от Землемория III - Най-далечният бряг" Няма да вадя цитати или да перефразирам, книгата си заслужава да се прочете.
Най-накратко казано - За да има живот, трябва да има и смърт. За да има радост от живота, трябва да приемеш, че един ден ще умреш (без страх).

п.с. с това отговарям и на Логрус
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#46 Andy

Andy

Десперадо

• Дао
  • 287 мнения

Публикувано: 19 юни 2006 - 10:49

"Всеки път когато откриеш, че си на страната на мнозинството, значи е дошло време за промяна."

Марк Твен

Всеки път когато откриеш че си част от тълпата, всеки път когато откриеш че между теб и останалите няма разлика, че не си различен. Имам една вила в краините квартали.Подравних двора и имах намерение да го засадя с райграс.Майка ми обаче ми вика: дай да посадим доматки и краставички,я виж хората какво правят,кой си сади в дрора трева?
Аз и казвам : не мамо,няма да гледам хората какво правят,хората ще гледат мен! И посадих трева.Сега всички от квартала казват колко било красиво и искат да си садят трева.
Такива са хората, където другите там и те.
През 92-ра бяхме в Москва на състезание.Отидохме и до московският ГУМ. Огромен магазин,всякакви неща има.Но когато пускат нещо по-така преди да отвори се заформя страхотна опашка.И тогава беше така.Потаме хората за какво е тази опашка? Обувки хубави са пуснали-казват. Добре,обувки -обувки.
Отварят магазина и тълпата хуква на бегом.Да ,ама едни бягат наляво,другуте бягат надясно.После се разменят.Ние не знаем на къде да хванем,нали сме за първи път в московският ГУМ. Спирам един спринтьор и го питам: Приятел ,на къде са обувките , а той ми отвръща: Де да знам,всички бягат-бягам и аз.
Бсички бягат-бягал и той?! Такива са хората.Стадна мисъл. Каквото прави комшията така и ние.
А небива така.Всеки трява да е личност.Отделна,неповторима,оригинална личност със своя отличаваща се самоличност.Трябва да се твори,уникалност трябва.Я си представете само всички ходожници да рисуват като един.Че защо са ни много тогава и един стига.Всички писатели да пишат като един, а не като сега един пише стихове,друг трагедии,трети хумор.Така че:
"Всеки път когато откриеш че си на странат на мнозинството,значи е дошло време за промяна" Всеки път когато те повлече течението на живота, е време да се ъбудиш и се отличиш от масата. Всеки път когато разбереш че отново си влязал в калъпа трябва да се промениш.

#47 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 19 юни 2006 - 11:07

Въпроса за смъртта е много добре засегнат в "Магьосникът от Землемория III - Най-далечният бряг"
Най-накратко казано - За да има живот, трябва да има и смърт.

Поздравления за горното :) и трите книги си залужават, както и есетата на Ле Гуин за приказките на Андерсен.

Страховете ни са като дракони, които охраняват най-голямото ни съкровище. Не съм сигурна в цитата, но мисълта е на Рилке.

#48 Li mao_

Li mao_
  • Гости

Публикувано: 23 юни 2006 - 11:08

"Внимавай когато сочиш някого с пръст - другите 3 пръста сочат към теб. "

#49 Зелен Самурай_

Зелен Самурай_
  • Гости

Публикувано: 23 юни 2006 - 16:16

Много добре. Това е основният проблем на човечството. Хората умират. Всичко умира. Слънцето ще умре. Дори вселената ще изчезне някой ден. Хората умират и се страхуват от това. Никой не иска да умре и понеже знаят, че няма как да стане това, предпочитат да не мислят за това. Темата за смъртта е табу в ежедневният разговор. Хората предпочитат да гледат филми, да слушат музика, постоянно да си бърборят с някого, защото ако останат сами със себе си неименуемо ще стигнат в мислите си, че един ден ще ги няма тук и това ги плаши. Тук, в този проблем се намесва характера, дълбоката същност на даденият човек. Страхливият по пеирода, по своята същност човек постоянно изпитва страх от смъртта. Съпреживява бъдещата си, неизбежна и сигурна смърт отново и отново. Всяко едно съпреживяване е един вид смърт. Така той умира многократно. Сметият по природа и по характер човек е приел, че смъртта е неразделна част от живота. Приел е, че ще умре. Приел е, че смъртта е най-сигурното нещо на този свят и приемайки това е решил, че повече няма за какво да се занимава с това. Когато му дойде времето ще се случи каквото е нужно. Само че дотогава има живот да се живее. Има неща да се вършат. Има радост да се изпита. Има тъга да се изтъгува. Смелият живее. И живее пълноценно. Живее тотално. Радва се на всяко хубаво нещо в живота си. Тъгува за тъжните неща. И когато му дойде времето умира - само веднъж.

Анди,добре тълкуваш нещата,но този път ще ти кажа,че грешиш.Посланието на мисълта е много кратко и ясно.Страхливия няма смелост,да изкаже интереса си,и и всеки път преглъщайки нещата за себе си,душата му умира.Докато смелия човек не се притеснява да поиска,това което му се полага,и даже да не му се даде,той не изпитва никакво унизение,тъй като е опитал.И умира само веднъж-в сетния му час.

#50 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 23 юни 2006 - 16:59

Посланието на мисълта е много кратко и ясно.Страхливия няма смелост,да изкаже интереса си,и и всеки път преглъщайки нещата за себе си,душата му умира.Докато смелия човек не се притеснява да поиска,това което му се полага,и даже да не му се даде,той не изпитва никакво унизение,тъй като е опитал.И умира само веднъж-в сетния му час.

Хм, дали е въпрос на изказване на желанията на глас и защита на личния интерес? :) Според мен е въпрос на това да си честен със себе си - да си признаеш страховете, за да не действаш по начин, който те ти налагат :)

Подравних двора и имах намерение да го засадя с райграс.

офф топик:
Аз вече на два пъти я окосих и в момента е пълна селска идилия :D И някакво славейче се беше промъкнало в черницата :whistling: Чакам с нетърпение момента да се пенсионирам и да се преселя :)

Това мнение е редактирано от thugelena: 23 юни 2006 - 18:59

#51 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 24 юни 2006 - 05:29

На мен пък много ми хареса мнението на Анди, Зелени. Защо така си на друго мнение. Мисля че именно това е същността във фразата

а това какво си искаш и какво не, незнам каква е връзката.

Да не би да имаш предвид че умираш от страх да си поискаш. Това е вече много частен случай :wink:

То човек като порастне и вече не го е страх (или срам) да си иска и виж за такова тълкуване не сме се сетили :up:
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#52 Troshanov_ITF_

Troshanov_ITF_
  • Гости

Публикувано: 24 юни 2006 - 13:35

Една любима моя фраза като се сабудя,както в случея ставам сега
[font=Arial Black][color=#FF0000]ИСКАМ КАФЕ.
Как може да ставате толкова рано и да пишете във форума евала?!

#53 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения
  • От:София
  • БИ:Българско бранно умение

Публикувано: 24 юни 2006 - 15:05

Повече от това едва ли може да се каже ...

Andy Благодаря ти !

Твоето мнение изцяло покрива моята представа за живота и ценността която той (ние) притежава(ме)...
Вярмам че живота е вечен,единствено и посредством хората който са живи.Това за мен е практическото БЕЗсмъртие .....липсата на страх от смъртта.
Който може да се страхува от нещо което практически не съществува в Божия план,той естествено не може да бъде жив в него.....
Бойните Искуства са това за духа, което е солта за буркана варено месо.Те са толкоз,необходими в нашето войствено съвремие,толкоз необходими за бизнеса,че който ги пренебрегне като условие за бъдещ успех,като семе за плод...то той не ще и пожъне ....нито собствените си стремежи,нито нещо повече от това което му е било дадено без да положи и пот усилие.По скоро би прекопал като безумен глупак,като ням чужденец,това което цял живот е било неразделна част от него,от копнежа на неговата детска душа...
Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !
Бранното умение от самото начало ни учи, укрепва и усъвършенства в любовта.

#54 box

box
  • Дао
  • 24 мнения
  • БИ:grebane s lajica

Публикувано: 24 юни 2006 - 23:00

малко философия и от мен:
прави каквото трябва пък да става каквото ще
по-малко приказки повече работа
ТРЯБВА ДА СИ ГЛАДИАТОР

#55 Andy

Andy

Десперадо

• Дао
  • 287 мнения

Публикувано: 25 юни 2006 - 13:38

Една любима моя фраза като се сабудя,както в случея ставам сега
[font=Arial Black][color=#FF0000]ИСКАМ КАФЕ.

Тук вече става страшно."Искам кафе". Един от основните проблеми в съвременният свят.Всеки иска нещо.Всеки иска.Един иска по-голяма заплата.Друг иска по-хубава кола.Друг иска по красива жена.Друг иска почивка на бахамите.Всеки иска още и още и още.Това е от егото.Буда ни съветва да убуздаем желанията си. Нужно е малко скромност и простота в живота.Не напразно някакъв американски милионер беше казал че има нужда само от две паржоли на ден.Няма нужда от грандоманщина. Има нужда от малко скромности търпимост.Има нужда от благодарност за това което имаш.Има нужда от радост от живота такъв какъвто е. Постоянното искане води до неврози и влошаване на начинът на живот.Ако искаш Ферари а няма от къде да вземеш парите започаш да мислиш само за това.Губиш способността да се наслаждаваш на обикновенние неща,като славея в градината си.Като на усмивката на приятелката си.Като потупването по рамото от престарелият си баща.
Трошанов,друго би било ако първата ти мисъл беше -пие ми се кафе.Но това искам! ?

#56 Troshanov_ITF_

Troshanov_ITF_
  • Гости

Публикувано: 25 юни 2006 - 15:15

Тук вече става страшно."Искам кафе". Един от основните проблеми в съвременният свят.Всеки иска нещо.Всеки иска.Един иска по-голяма заплата.Друг иска по-хубава кола.Друг иска по красива жена.Друг иска почивка на бахамите.Всеки иска още и още и още.Това е от егото.Буда ни съветва да убуздаем желанията си. Нужно е малко скромност и простота в живота.Не напразно някакъв американски милионер беше казал че има нужда само от две паржоли на ден.Няма нужда от грандоманщина. Има нужда от малко скромности търпимост.Има нужда от благодарност за това което имаш.Има нужда от радост от живота такъв какъвто е. Постоянното искане води до неврози и влошаване на начинът на живот.Ако искаш Ферари а няма от къде да вземеш парите започаш да мислиш само за това.Губиш способността да се наслаждаваш на обикновенние неща,като славея в градината си.Като на усмивката на приятелката си.Като потупването по рамото от престарелият си баща.
Трошанов,друго би било ако първата ти мисъл беше -пие ми се кафе.Но това искам! ?

Добре живей като философите от 19 век.Сократ и той не се е стараел към материалното той е искал да бъде духовно извисен.Всеки жевее така както иска и както му харесва,а ако нямаш амбиции и ако не ИСКАШ да постигнеш нещо,нищо няма да стане от теб.

Една нова фразичка:Пакетче кибрит 10 стотинки,туба с 5литра бензин 10 лева,запалване на даскалото безценно-за всичко останало има юро карт,мастър карт. :D

Дали неможе да направим нещо като клипче такова?Не ме разбирайте погрешно неща да паля училища на компа да се направи нещо :up:

#57 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 25 юни 2006 - 17:41

Всеки жевее така както иска и както му харесва,а ако нямаш амбиции и ако не ИСКАШ да постигнеш нещо,нищо няма да стане от теб.

Това ме подсеща за нещо. Истинските желания (и амбиции) се раждат от истинските потребности. Затова нямат конкретна форма. От собствен опит съм се убедила, че е много важно човек да внимава какво си пожелава, защото може и да се изпълни :D

#58 Логрус_

Логрус_
  • Гости

Публикувано: 25 юни 2006 - 22:11

Това ме подсеща за нещо. Истинските желания (и амбиции) се раждат от истинските потребности. Затова нямат конкретна форма. От собствен опит съм се убедила, че е много важно човек да внимава какво си пожелава, защото може и да се изпълни :D

:) ставаме двама

#59 Jull_

Jull_
  • Гости

Публикувано: 25 юни 2006 - 23:30

[/b]
:) ставаме двама

Трима!!! :P

РР. Което не означава да не мечтаете на воля, просто внимавайте какво си пожелавате, защото може и да се сбъдне!!!

#60 Troshanov_ITF_

Troshanov_ITF_
  • Гости

Публикувано: 26 юни 2006 - 01:02

Трима!!! :P
РР. Което не означава да не мечтаете на воля, просто внимавайте какво си пожелавате, защото може и да се сбъдне!!!

Пак се отнесохте 2-3-ма файда само да си го пожелаваш няма действие му е майката.
И за да оправдая по горе казаното ето я и фразичката :wooow:
Помогни си сам та и господ да ти помогне аде живи здрави :D