Към съдържанието

- - - - -

Вътрешните БИ в България

• Please log in to reply
В темата има 112 мнения

#101 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 10 януари 2012 - 18:19

Ти май нещо си си поверва'л, а?

#102 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 10 януари 2012 - 22:18

Ти май нещо си си поверва'л, а?

Това няма значение; просто не си в темата! Поредния трол; какво мислите, че постигате като правите подобни заядливи забележки и изказвания - с нещо обогатявате темата или какво?! Пълна простотия :throwup: ! Едва ли ще ме подразниш, закален съм срещу подобни действия; само се излагате и осирате форума! :coffee:

#103 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 10 януари 2012 - 23:08

1. Ударът във ВБИ е толкова важен, колкото и в останалите БИ. Защо се пренебрегва и не се говори за това, защо се издига в култ бутането, след като за всички е ясно кое причинява повече поражения? Истината е, че бутането е безопасно, от него не боли, няма синини, счупени носове и болки в ребрата !?
2. Всеки знае историята за Ян Лучан и убитите от него (20, 30, 50 - вече им изгубих бройката :D) експерти по БИ - сериозно ли си мислите, че не е удрял, а ги е блъскал в земята ?
3. Много е жалко когато познати , практикуващи ВБИ, те гледат надменно когато им говориш за бокс и граплинг. Жалко е, когато теоритичните ти познания за Дао и цитатите на стари трактати са определящи за авторитета ти. Жалко е, когато загубата се разглежда като победа, вследствие на философията за отстъпването и несъпротивлението. Аз също практикувам ВБИ, но не обичам да губя, не казвам "сега загубих, но след 5 години...". Приемеш ли двубой по-добре победи, защото никаква философия няма да оправдае загубата и да я обърне в победа.
4. Никой в България не може да удря релаксирано, енергийно и силно, както трябва да бъде според каноните във ВБИ и аз считам, че скоро няма да има такъв човек. Този аспект на приложение на Ци е изключително труден за постигане.
5. Написаното по-горе е, в известна степен, призив към практикуващите ВБИ да отхвърлят догмите и мистиките и да се обърнат към практиката. Докато това не стане ВБИ никога няма да получат уважение в България и ще си останат на нивото на обикновена здравословна и философска система, а на практикуващите ги ще се гледа с насмешка, която в повечето случай е оправдана.

1. С първата част на съждението съм съгласен, с втората не! Обяснявам и защо: първо има бутане и бутане (като къс удар с длани, което може да увреди вътрешните органи); второ като човек който се е занимавал малко с Граплинг (Самбо, Джудо, Джу-Джуцу и Цин-На) съм наясно, че едно падане/събаряне/хвърляне в зала с тепих е с един резултат, а на паважа или асфалта резултатът е друг. Независимо от това в залите по Джудо съм бил свидетел на ужасни счупвания с открити фрактури при хвърляния, при това на тренировка! Бутането е вид събаряне и е особено неприятно да те бутнат по стълбите, през някой прозорец или парапет примерно (има такива случаи); не го подценявай като прийом. Понякога е по-лошо да паднеш, отколкото да те ударят. :invalid:

2. Ян Лучан е убил 18 майстори на Кунг-Фу (според материалите те са били едни от водещите майстори по това време в Пекин) и ги е побеждава предимно във въоръжени двубои! Той се е биел с едно късо копие, като прилагал принципите на Тай-Дзи към техниките на копието (т.нар. "прилепващо и отделящо се копие").

3. Е, сам разбираш, че "дървените философи" в БИ няма да свършат скоро. Има си такива хора с подобна нагласа във всички стилове и школи, не само в Кунг-Фу (както казваше Ангел "освободени от физическо"; търсещи "на живота лекото и на хляба мекото")! Аз също критикувам някои неща, но поне се аргументирам и в никой случай не подценявам другите стилове. Може да не ги харесвам или одобрявам, но не ги подценявам! То не можеш да харесваш всичко; пък и трябва да има разнообразие.

4. Това също е пресилено; има такива практикуващи и аз съм ги виждал на живо; не са много , но ги има и си ги практикуват правилно нещата - като по учебник.

5. Е, то повечето наистина си тренират за кеф и за здраве/динамична медитация и не се интересуват от бойните аспекти. По мое сведение от 50-60 школи/клубове по Кунг-Фу/У-Шу у нас, може би едва около 15-20 работят сериозно бойните аспекти, другите са си "формаджий" и "медитиращи". То и в Китай е така (процентът може би е същия), но там У-Шу/Кунг-Фу практикуват около 300 милиона души така че и цифрите са други! :chinese:

Това мнение е редактирано от Доктора: 10 януари 2012 - 23:14

#104 Кубар_

Кубар_
  • Гости

Публикувано: 17 май 2012 - 15:17

Виждам, че тази тема се обсъжда доста отдавна и най-вероятно ще се обсъжда още много дълго, но все пак...

Сега си представете някой с такова ци да те изпраска примерно с бън-цюан или пи-цюан в някоя точка Качена снимка Вътрешното изкуство се разбира по това, а не по това какъв стил практикуваш. Всичко е до правилна и усърдна практика.
Една история с един от учениците на Гичин Фунакоши, ако не се лъжа, практикувал само цуки на макиварата. Ударът му изглеждал лек и непретенциозен, но въпреки това чупел макиварата и никой не се съмнявал, че цукито му работи! Качена снимка

#105 Хиената

Хиената
  • Дао
  • 195 мнения
  • БИ:кик бокс/ бокс/ мма

Публикувано: 18 май 2012 - 12:49

Виждам, че тази тема се обсъжда доста отдавна и най-вероятно ще се обсъжда още много дълго, но все пак...
http://www.youtube.com/watch?v=I6a3ITVWThs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=0SlAEnadlUU&feature=related
Сега си представете някой с такова ци да те изпраска примерно с бън-цюан или пи-цюан в някоя точка Качена снимка Вътрешното изкуство се разбира по това, а не по това какъв стил практикуваш. Всичко е до правилна и усърдна практика.
Една история с един от учениците на Гичин Фунакоши, ако не се лъжа, практикувал само цуки на макиварата. Ударът му изглеждал лек и непретенциозен, но въпреки това чупел макиварата и никой не се съмнявал, че цукито му работи! Качена снимка

Муахахахахаха!!!Качена снимка Качена снимка Качена снимка

Ето тука един с още по-ЯКО ци http://vbox7.com/play:f6904df8

Това мнение е редактирано от Хиената: 18 май 2012 - 12:51

#106 Siko_

Siko_
  • Гости

Публикувано: 18 май 2012 - 16:22

Аха... кхъм... не, не, не. Не е за мен това. Не знам дали изобщо има някой в България за когото да е време да мисли за това сериозно.
Иначе има два варианта - или е възможно, или не е. И в двата случая обаче на всички
(или, макар и малко вероятно, на почти всички) ни е рано да бутаме/дърпаме/вдигаме/чупим/мачкаме тухли от два-три метра.

Ще ме прощавате ако съм подценил някого, но преди да го усетя няма да го повярвам.

Предпочитам да спазвам принципа "Научи се да ходиш, преди да се опитваш да тичаш."

#107 Кубар_

Кубар_
  • Гости

Публикувано: 19 май 2012 - 09:53

"Аха... кхъм... не, не, не. Не е за мен това. Не знам дали изобщо има някой в България за когото да е време да мисли за това сериозно.
Иначе има два варианта - или е възможно, или не е. И в двата случая обаче на всички
(или, макар и малко вероятно, на почти всички) ни е рано да бутаме/дърпаме/вдигаме/чупим/мачкаме тухли от два-три метра.

Ще ме прощавате ако съм подценил някого, но преди да го усетя няма да го повярвам.

Предпочитам да спазвам принципа "Научи се да ходиш, преди да се опитваш да тичаш."

Според мен, не е до това да ти е време...Такива майстори са имат даоска школовка, т.е учили са в някоя даоска школа. Само тогава можеш да постигнеш такива висоти. Разбира се чрез ци-гун и бойни изкуства можеш да постигнеш доста добро ниво, но по-нагоре трябва да бъдеш посветен от даос. А, шансът западняк или източно европеец да бъде приет в такава школа или пък да бъде взет за ученик от даос отшелник е почти никакъв. Тук въобще не става въпрос за такива като Мантак Чиа например (не че човека е лош, просто това, което той дава е само върха на айсберга, а дали е посветен в по-висшите нива, вече само той си знае).
За повече информация по този въпрос можеш да прочетеш "Портите на дракона" - там ще чуеш и за по-странни неща Качена снимка Качена снимка

#108 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 19 май 2012 - 17:25

..Такива майстори имат даоска школовка, т.е учили са в някоя даоска школа. Само тогава можеш да постигнеш такива висоти. Разбира се чрез ци-гун и бойни изкуства можеш да постигнеш доста добро ниво, но по-нагоре трябва да бъдеш посветен от даос. А, шансът западняк или източно европеец да бъде приет в такава школа или пък да бъде взет за ученик от даос отшелник е почти никакъв. Тук въобще не става въпрос за такива като Мантак Чиа например (не че човека е лош, просто това, което той дава е само върха на айсберга, а дали е посветен в по-висшите нива, вече само той си знае).
За повече информация по този въпрос можеш да прочетеш "Портите на дракона" - там ще чуеш и за по-странни неща Качена снимка Качена снимка

Има и посветени българи, грешиш, а и не само в даоските школи! Подценяваш също така възможностите на Православието в това отношение (нещо да си чувал за исихазма); орфическите мистерии също са от високо духовно ниво. Всъщност всички тези школи работят с едни и същи духовни енергии и същности, но ги именуват по различен начин. Методите им също са различни. Мантак Чиа е популяризатор; посвещението му е на средно ниво, а в бойните изкуства той е начинаещ! За да не остане някой с погрешно впечатление; моето разбиране за прилагането на тези неща в бойните изкуства, в частност Кунг-Фу е малко по-различно и да кажем е по-"техническо", въпреки, че има и духовни неща, които се проектират в практиката. Например ако изпълнявате правилно техниките, без непрекъснато да се взирате в енергии и мистични усещания (и да чакате да дойде "просветлението"Качена снимка ), то вътрешната енергия Ци (Ки, ЛА или Прана) ще циркулира по естествен начин и ефектите ще бъдат максимални. Ако тренирате редовно, по правилната методика, последователно и с добра основа, дадено от квалифициран инструктор или учител; то след време се появява специфична тренирана сила (дзин), която понякога на страничния наблюдател и на непосветените изглежда като нещо мистично. Вътрешната енергия сама по себе си не прави техниката. Всъщност ролята на вътрешната енергия е да отключи максималния потенциал на мускулно-сухожилната система, а чрез волята да направлява правилно нервните импулси (сега не ми се задълбочава да го разяснявам в детайли). Когато трениращия умее да се концентрира в определени пунктове, нещата стават като от само себе си........Описани са тия неща по дебелите буквари, но проблема е, че за да ги схванете и разберете е нужен голям практически опит; с философстване не става. Качена снимка

Това мнение е редактирано от Доктора: 19 май 2012 - 17:43

#109 Твоят Гуру_

Твоят Гуру_
  • Гости

Публикувано: 19 май 2012 - 22:11

Такива майстори са имат даоска школовка, т.е учили са в някоя даоска школа. Само тогава можеш да постигнеш такива висоти. Разбира се чрез ци-гун и бойни изкуства можеш да постигнеш доста добро ниво, но по-нагоре трябва да бъдеш посветен от даос. А, шансът западняк или източно европеец да бъде приет в такава школа или пък да бъде взет за ученик от даос отшелник е почти никакъв.

Уважаеми Кубар! Това,че някакви си даоси дискриминират европейците,жадни за знания и духовно развитие,вече не е проблем ! Готов съм да помогна на всеки , стига да има търпение да се подложи на 15 годишно обучение в пещерата ми , след което даосите няма да са достойни и чай да му сварят!
  • Pei Jun харесва това

#110 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 19 май 2012 - 22:39

Уважаеми Кубар! Това,че някакви си даоси дискриминират европейците,жадни за знания и духовно развитие,вече не е проблем ! Готов съм да помогна на всеки , стига да има търпение да се подложи на 15 годишно обучение в пещерата ми , след което даосите няма да са достойни и чай да му сварят!

А веднага ти правя конкуренкция и свалям годините на 12 цената е на пазарлък..... Качена снимка

#111 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 20 май 2012 - 15:11

По китайската телевизич доказват, че това е измама. Дядото е много добър инжинер и фокусник. Разкрили измамата, когато помолили дядото да повтори номерата си в спецялно оборуднвано с камери судио и тяхна маса. Не се получило нищо и дядото си признал, че в масата вградил разни устройтва и т.н.
Сега кой лъже е друг въпрос?

Ето обаче нещо напълно реално

Тук меже да се съгласим с доктора. В България все още е жив исихазма. Който иска да почуства нека да се докосне до него! Който се интересува къде? Може да започне с Килифарево.

Поздрави и успех

Това мнение е редактирано от Anonimen: 20 май 2012 - 15:13

Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#112 Кубар_

Кубар_
  • Гости

Публикувано: 20 май 2012 - 18:29

За исихазма честно казано не съм чувал, нито пък за посветени българи - това което съм чувал и то не от български източници, е че има скрити манастири в БГ, до които обикновен човек няма достъп. Там обучавали деца със способности и ги пазели далече от градовете, иначе до 14 год. възраст си губят способностите. Дали това е така, не е ясноКачена снимка

#113 Змей Горянин

Змей Горянин
  • Mодератори
  • 656 мнения
  • БИ:Муай Тай

Публикувано: 20 май 2012 - 20:35

Айдааааа!
"Животът е кратък, изкуството е вечно, удобният случай бързо се изплъзва, емпиризмът е опасен, умуването е трудно."