Към съдържанието

- - - - -

"Вътрешно" БИ на ринга

• Please log in to reply
В темата има 66 мнения

#41 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 29 март 2007 - 10:51

Браво на другарите от лосанджелиската полиция - направили са епохално откритие. Може би ако продължават в същия дух ще открият, че като вали дъжд керемидите се мокрят. А иначе, това което Макс Чен показва, са приложения на тайдзи, пригодени към формата на състезанието, в което участва. Една от причините, поради които дадох клипа е да се види, че нещата изглеждат по един начин на демонстрации и по доста по-различен в условия, максимално близки до боя, каквито са при състезание.

#42 Проф

Проф
  • Дао
  • 437 мнения
  • От:София
  • БИ:у-шу

Публикувано: 29 март 2007 - 20:33

Ами то си пише, колеги:
"Hosted by Five Points Fitness. Bernard Lee(Red) vs Chen(Blue). 156lb (70.7 kg) Amateur bout. 3x2minute rounds. Max Chen won by decision. Mayhem on Mulberry 8"
Лаик
"нищо не знае, все акъл дава!"
Някой виждал ли е "Ката артистик"?
"Не бойся нож, а бойся "вилки" - один "удар", четыре дылки)))))"
TУК

#43 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 30 март 2007 - 11:44

Доси, струва ми се , че правиш малко прибързани заключения за възможностите на Тай-Дзи-Цюан като бойно изкуство. Коце не иска да обясни парадокса на бавния начин на трениране за постигане на свръхбързина и ще трябва аз да го обяснявам. Тук някой спомена за намаляване на ефективността на бойците вследствие на стреса и адреналина, както и блокиране на психиката при реален бой. Някои изследвания показват, че в такава ситуация бойците губят между 30 и 50 % от възможностите си, по тази причина. Ето тук се намесват вътрешните стилове , такива като Тай-Дзи-Цюан, Син-И-Цюан, Ба-Гуа-Джан, У-Дзи-Цюан, И-Цюан (Да-Чен-Цюан), Лю-Хъ-Ба-фа-Цюан, Ней-Дзя-Цюан (като специфичен стил) и др. Методиката на тези стилове и в частност Тай-Дзи-Цюан използват такива методи на тренировка, които свалят нерното напрежение, действат релаксиращо и способстват за изграждане на устойчива психика, както и плавно протичане на вътрешната енергия. Всичко това се отразява на качеството на подготовката и въздейства цялостно върху психиката и нивото на техниките. Бавният начин на трениране в началния стадии (поне в Чън стила е така) помага за детайлно усвояване на техниките и отстраняване на грешките в биомеханиката. Въз основа на това в по-късен стадии след овладяване на фа-дзин ("експлозивната сила"), работа върху манеки и дървени стълбове, се постига естествена свобода на движение, което може да отключи свръхбързина. За това ниво на Кунг-Фу класиката казва, че "Противникът трябва да падне преди да ти е видял ръцете"; "Противникът не трябва да вижда ударите; ако той ги вижда, то това ниво все още не е постигнато". Класиката на Тай-Дзи-Цюан казва още: "Най-голямата бързина идва от бавното движение и най-голямата твърдост идва от мекотата"! Това са принципи извлечени от древната китайска "Книга на промените" ("И Дзин") и класическия труд на Лао Дзъ (Боян) - "Дао дъ дзин" ("Книга за Пътя и неговата сила"), както и теорията за Ин и Ян и Петте първоелемента. Последното е малко по-трудно за обяснение, но ако практикувате и съчетавате теорията и практиката, ще разберете за какво става дума. Нещата не са сложни за разбиране, но все пак е нужно по-дълбоко разбиране на философията на бойните изкуства. Без това сте просто едни балетисти - не само тайчистите, но и всички останали. Нищо лично, както се казва в тъпите американски екшъни! Пък и както Професора отбеляза тайчиста Чен (облечен в синьо) е спечелил двубоя с Тай боксьора! Значи все пак се оказах прав кое е по-добро! :D :yin-yang: :D
П.С. Гледах отново по-внимателно мача; според мен беше напълно равностоен мач; Чен беше малко неубедителен с краката, но боя си беше добър.

Това мнение е редактирано от Доктора: 30 март 2007 - 12:30

#44 Zoro

Zoro

Чукам , влизам , гледам ... то било заключено :)

• Дао
  • 1870 мнения
  • От:имам парцел на Луната ...
  • БИ:пенсионер

Публикувано: 30 март 2007 - 12:05

А някой направи ли си труда , да провери аджеба кво е тренирал световно неизвестния Bernard Lee :confused: ?!? Щото ако съдя по името му , май и той може да е с китайска жилка :) . Да не се окаже накрая , че двама от тай дзи , играят по правилник на тай бокс :D :D

Това мнение е редактирано от Zoro: 30 март 2007 - 12:17

"Едно е да искаш , второ - да можеш, а трето и четвърто да го направиш"
"всички могат да духат , но малцина могат да свирят"
"Истината е относително нещо, но е винаги само една!

#45 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 30 март 2007 - 12:19

Ще има ли възможност да се видят спортните биографии на двамата за съпоставка ?
За Макс Чен - няма проблем - сайта му е много добър, сестра му е супер , ама за опонента му нищо не мога да открия ??! :confused:
Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#46 Доси_

Доси_
  • Гости

Публикувано: 30 март 2007 - 12:29

Докторе, и аз го гледах пак клипа. При втори преглед този с тъмните гащи с оренжево ми се видя "по-вътрешен" от този с светло лилаво-пурпурните със сини кантове. Имаше няколко хубави стоп ритника и наколко успешни контри в момета на нанасяне на удара от противника и едно извеждане от равновесие, и наколко добри "малки стъпки"... Е риташе и доста високо, що ли го правеше :confused: - не забелязах резултат от това... и позагуби концентрация по едно време, но очаквах по-явно превъзходство!
Все пак вътрешните БИ имат претенции за това! Нали правилно съм разбрал?

Бъдете здрави! :chinese:

#47 jimarata

jimarata

jimarata

• Дао
  • 79 мнения
  • От:БГ
  • БИ:винг чун

Публикувано: 07 май 2007 - 09:46

Ако клипа вече е пускан във форума, някой от модераторите може да го изтрие. Ако не, нека се 'насладим' на мариза на 2-ма кунг фу майстори (или поне такова е заглавието на клипа) в далечната 1953 г.

http://www.youtube.c...related&search=
When the power of love overcomes the love of power the world will know peace.

#48 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 07 май 2007 - 10:24

Клипът е пускан и коментиран ето тук. Но тъй като това е било преди 3 години и едва ли някой от новите потребители ще рови толкова из архивите, нека си стои и тук.

#49 омоплата

омоплата
  • Дао
  • 242 мнения
  • От:UK
  • БИ:BJJ

Публикувано: 07 май 2007 - 11:45

Ако клипа вече е пускан във форума, някой от модераторите може да го изтрие. Ако не, нека се 'насладим' на мариза на 2-ма кунг фу майстори (или поне такова е заглавието на клипа) в далечната 1953 г.

http://www.youtube.c...related&search=

Срамота петокласницте се бият с повече желание и умение. И още един път срамота че се наричат "маистори" чудя се на какво ли ще научат учениците си?

#50 Проф

Проф
  • Дао
  • 437 мнения
  • От:София
  • БИ:у-шу

Публикувано: 07 май 2007 - 13:05

Ъ? Това ме заинтригува. Някой чувал ли е за " Ng" стил на Тай дзи? Другият стил не съм го чувал. Не съм чувал и имената на "майсторите". Интересно, че по едно време влезе серия два-три юрука и лакът в главата на единия, но не падна. Нямаше сила в ударите или...? Около втората минута. :confused:
А озвучаването истинско ли е :huh:

Това мнение е редактирано от Проф: 07 май 2007 - 13:08

Лаик
"нищо не знае, все акъл дава!"
Някой виждал ли е "Ката артистик"?
"Не бойся нож, а бойся "вилки" - один "удар", четыре дылки)))))"
TУК

#51 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 07 май 2007 - 13:16

Ами вместо да питаш - прочети линка със старите обсъждания, който съм дал по-горе :angrrr:

#52 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 23 август 2007 - 12:03

Още един мач на Макс Чен.

#53 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 23 август 2007 - 13:24

Доста измъчена работа мене ако питаш! На Макс Чен му липсват: сила на удара, чувство за дистанция и добри техники с крака. На мен лично ми допаднаха само двете хвърляния със захващане на ритащия крак; другото си беше "боза"! От Тай-Дзи-Цюан нито следа; прави някакви "рибешки скокове" с двата крака (нещо като ножица) от Кеча, но безрезултатно, въпреки че веднъж май нокаутира с тази техника един! Абе като цяло - слабо и неубедително; да беше научил нещо от теориите за телесната механика на Тай-Дзи от баща си - грандмайстор Уйлям Чен (той също е печелил шампионати на свободни двубои в Тайван)! :chinese: :yin-yang: :chinese:

#54 doks

doks

Daskal

• Дао
  • 192 мнения
  • От:Пазарджик
  • БИ:Годжу рю карате

Публикувано: 24 август 2007 - 12:29

Макс Чен (синът на Уилям Чен) - тайдзи срешу муай тай.

Обяснете ми къде е Тай-Дзи -то в случая? На мен ми заприлича на среща по Тайбокс... :huh:

Това мнение е редактирано от doks: 24 август 2007 - 12:31

#55 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 24 август 2007 - 15:43

Обяснете ми къде е Тай-Дзи -то в случая? На мен ми заприлича на среща по Тайбокс... :huh:

То си беше по правилата на Тай-Бокс (най-вече си личеше по дразнещата музика с пищялките и зурните!), приниципите на Тай-Дзи наистина бяха пренебрегнати и не се демонстрираха от Чен. Сега може да се оправдават с ръкавиците, правилата и т.н. , но приниципите са си принципи и могат да се прилагат всякак; няма оправдание за това! Пък от "вътрешното бойно изкуство", сигурно са останали само медитациите!..... :chinese:

#56 doks

doks

Daskal

• Дао
  • 192 мнения
  • От:Пазарджик
  • БИ:Годжу рю карате

Публикувано: 27 август 2007 - 06:09

И намен така ми се стори-затова реших да попитам.

#57 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 01 август 2008 - 18:24

Ето още един от малкото учители по тайдзи, чиито ученици са се представяли добре на фулконтактни мачове - майстор Чу Между другото, книгите му са много добри, подходящи както за начинаещи, така и за по-напреднали.

#58 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 26 август 2008 - 14:49

Макс Чен на олипийските игри. За съжалиние, загуби от корееца. Срещата и коментарите.

#59 Zoro

Zoro

Чукам , влизам , гледам ... то било заключено :)

• Дао
  • 1870 мнения
  • От:имам парцел на Луната ...
  • БИ:пенсионер

Публикувано: 26 август 2008 - 20:02

Макс Чен на олипийските игри.

Такааа ... :angrrr:

1. На олимпийските игри , ушу НЯМА ! И няма да има до 2016г. със сигурност . Дъвкали сме го това в няколко теми вече ...

2. Единственото общо между турнира провеждан паралелно на олимпийските игри и олимпиадата е , че е под егидата на организационния комитет на игрите . Има достатъчно информация ...

3. Ще помоля за пореден път , да се уточнява информацията която се пуска/а не да се вярва на първото срещнато заглавие/ , за да не се подвеждат хората .

Благодаря !

пп : А , то било "олипийски" :D :hysterical:

Това мнение е редактирано от Zoro: 26 август 2008 - 20:03

"Едно е да искаш , второ - да можеш, а трето и четвърто да го направиш"
"всички могат да духат , но малцина могат да свирят"
"Истината е относително нещо, но е винаги само една!

#60 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 26 август 2008 - 21:12

Добре де, мен ме мързеше да правя пояснения за неща, за които има достатъчно информация. Но пък така имаш възможност да се изявиш като компетентен - лошо нЕма :wink: