Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Да Дао

• Please log in to reply
В темата има 341 мнения

#1 xektor

xektor

senshi

• Дао
  • 135 мнения
  • От:Амстердам
  • БИ:Карате, Кик-бокс, Джу-джицу

Публикувано: 04 септември 2003 - 19:34

Наскоро имах възможността да разговарям с един от представителите на това бойно изкуство. Тяхната организация твърди, че те тренират за "истински уличен бой" и максимално се доближавали до него. На въпроса ми към споменятия трениращ по какво се различава Киокушин от Да Дао той ми отговори, че техните удари били по-дълбоки и те удряли като в Муай-Тай. И освен това тренирали борба, което доста ме изненада... На въпроса ми като са толкова реални и различни от Киокушин защо не се удрят в главата той така и не можа да намери отговор. Всъщност обаче се оказа, че на тренировките тренират и бокс, само дето на състезанията не го ползвали. С една дума ние учим всички дистанции (това откъде ли ми е познато) и сме най-добрите за уличния бой (това пак ми е познато отнякъде).
Та убеждението му, че неговия стил е НАЙ ме накара да ви попитам какво мислите за този стил.
Болката е твой приятел. Тя ти казва, че губиш, така че дай повече от себе си.
Тя е най-добрият учител, въпреки че никой не иска да учи в нейния клас.

#2 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 04 септември 2003 - 22:44

Не съм виждал стила на живо. Така че каквото знам е чуто недочуто.
Събрано от различни стилове. Много брутални тренировки. Много надъхване (което дава резултати). Много травми ... не се пазят много хората (разбирай не са пазени).
Включително това се е наблюдавало и на демонстрацията им в София. Много травми и на самата демонстрация.

п.с Да не се бърка с ББУ на Г.Велев. Няма нищо общо.
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#3 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 610 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 04 септември 2003 - 23:39

Za pove4e, vijte vav foruma na
http://www.top.bg/
http://forum.top.bg/?1/
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#4 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 05 септември 2003 - 10:08

Щом като тренировките им са брутални и с много травми, няма твърде бързо да се изхабят и ако да, какъв е смисълът тогава?

#5 vladokan_lee

vladokan_lee
  • Дао
  • 176 мнения
  • От:София
  • БИ:Филипино Кали, Джийт Кун До, Винг Чун

Публикувано: 06 септември 2003 - 11:32

И аз не знам много.
Гледах една демонстрация
и единственото, което ми направи
впечатление, е че се изпотрепаха-
на един му влезе даже стъкло в очите.
Приличаше повече на демонстрация на
Митъо Крика/ това е мое мнение/-просто
шоу.
:yin-yang:

_ _ _ _ _ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _
Be Vegan, Make Peace
Вегетариански наръчник

Loving Hut Sofia - вкусна и здравословна храна

#6 yni

yni

даомен

• Дао
  • 41 мнения
  • БИ:chigun i tai chi chuan

Публикувано: 06 септември 2003 - 12:56

da dao sporetmen esmesiza mejdu ju-jutsu ikarate no dae naidobria stil
emalko nesriozno takiva pohvati se izpolzvat v hapkido kato kluchove
dushene borba v parter davam primer s china i ninjutsu takiva pohvati
ima v shornji kenpo sporetmen hyma hishto novo pod nebeto.
:yin-yang: yani

#7 HUNTER_

HUNTER_
  • Гости

Публикувано: 06 септември 2003 - 16:58

za mene Da-dao e absoluten sbir6tain
prosto sabrali horata ot sumati mesta tehniki i gi krastili BI
taka ne biva
gledal sam demonstraczii
abe sbir6tain
4e go krastili i BG BI

#8 borko_trepa4a

borko_trepa4a

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 8 мнения

Публикувано: 07 септември 2003 - 14:55

ne e taka da dao e savar6rn stil we

#9 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 07 септември 2003 - 15:30

:lolOK: (тая емотиконка мно'о ме кефи!)

A какво всъщност значи "Да Дао"? "Da way"? ;)

PsY

Това мнение е редактирано от PsYhAr: 07 септември 2003 - 15:31

You can only be what you are

#10 borko_trepa4a

borko_trepa4a

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 8 мнения

Публикувано: 12 септември 2003 - 10:36

"A какво всъщност значи "Да Дао"? "
da dao ima dve zna4enia-ednoto e ideq za smartonosen boy, a drugoto zna4i patq na da.DA tova e starina forma na samootbrana na prabalgarite.az treniram tozi stil i mislq 4e e savar6en stil.tova e ako iska nqkoi da pita ne6to neko go napravi.. :sunny:

#11 CbHek

CbHek
  • Дао
  • 56 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 12 септември 2003 - 11:37

на колко 12-13 години си?

#12 Sun Tzu

Sun Tzu
  • Дао
  • 425 мнения
  • От:Студентски град
  • БИ:уморих се

Публикувано: 12 септември 2003 - 11:57

MDAM interesno mi e kakvo trenira BORKO TREPA4A , na kolko e i do kolko misli da dojivee
"From quiet homes and first beginning,
Out to the undiscovered ends,
There's nothing worth the wear of winning,
But laughter and the love of friends." Hilaire Belloc

#13 freak_

freak_
  • Гости

Публикувано: 12 септември 2003 - 13:38

Ami az iskam da popitam neshto, wsushnost nqkolko neshta iskam da popitam. Purwoto neshto koeto iskam da pitam e, zashto sled kato e bulgarsko wsichki termini swurzani s nego ne sa s nqkwi naimenowaniq na bulgarski ami na nqkuw aziatski moje bi ezik. Drugoto neshto e shto se trenira s kimono sled kato se praktikuwat tehniki ot boiniq arsenal na prabulgarite, wuobshte kwo obshto ima kimonoto s Bulgariq i kak mamka mu az da poznaq, che twa boino izkustwo e bulgarsko kato absolutno nishto okolo nego ne podkrepq taq teza, nqkak si e leko drazneshto da kazwash, che boinoto izkustwo e izmisleno ot bulgarin a wsichko w nego da e kopirano ot aziatskite boini izkustwa. Do kolkoto znam se praktikuwa boi na zemq i boi w klinch, taka li e? Drugiq mi wupros e praktikuwa li se swoboden sparing, koito obhwashta wsichki distancii na boi i ima li udari w GLAWATA sus suotwetnite protektori estesweno. I sq ne mi kazwai che udari w glawata nqma, shtoto sa tolkowa smurtonosni, che moje da se prechuka choweka kato stoi ta gledai i che kato izlezesh na ulicata nishto ne ta spira da si udrqsh w glawata - KAKTO SE BIESH W ZALATA TAKA SHA SE BIESH I NA ULICATA I TWA E FAKT.

#14 nely

nely
  • Дао
  • 96 мнения
  • От:София
  • БИ:таекуон-до

Публикувано: 12 септември 2003 - 15:59

хм, спокойно, не е българско въпреки претенциите за това. просто още не е измислено древното българско бойно изкуство, лично аз доколкото имам наблюдения от последните десетина години, това е третият опит да създадем древно българско бойно изкуство. ако някой се съмнява - идете в някоя библиотека и вижте на каталога какви книжки са излизали в началото на 90-те години от някои бивши военни - за системата ... ПРАБОС ... Не, че е смешно, ама е много смешно - това било Прабългарска бойна система. после някой ги убеди, че то прабългари май нямало и всъщност - всички сме българи, та затова се отказаха от това абсурдно название и продължиха да измислят други древни български бойни изкуства. Щеше да е една много красива история, ако имаше древно българско бойно изкуство, но за съжаление няма и още не се е родил човекът, който ще го измисли /а не да го възроди или възстанови, както претендират някои хора/.
Що за стремеж ни е всичко да почва и да свършва от България не мога да разбера? Не ни ли стига, че българите като цяло се справят много добре с бойните изкуства, и наши каратисти са побеждавали японци на Световни първенства, и азиатски майстори са казвали за нашите, че са много добри: справка - гостът в шоуто на Слави, който говореше за Кендо и сахьоним Ким Унг Чол за българските таекуондисти например...
Защо ни трябва да ставаме смешни като си измисляме древни бойни стилове, които нито са древни, нито са стилове, а за бойни - незнам... Чували ли сте теорията, че глаголицата /първият вариант на азбука, измислен за българите след покръстването за която се смята, че е създадена от Константин Кирил Философ/ била ... опростен вариант на китайските йероглифи? Смешничко а? Ми що не се изхвърлим, че китайските йероглифи всъщност са селския вариант на българската глаголица, че то нали всичко с българите почва и свършва?
Но за Да Дао ставаше въпрос. Мисля, че никой не отрича, че го има, след като има хора, които го тренират, значи има и Да Дао. Само че не е българско, спокойно! Напишете Да Дао в Гугъла и ще видите колко руски сайтове излизат. От което едва ли следва, че руснаците са толкова впечатлени от нашия велик древен български боен стил и го тренират на поразия. Това най-вероятно е един от хилядите китайски стилове, които не се отличават много един от друг, но просто някой работи упорито по въпроса да си го направи български. Ефективно и атрактивно е, все пак - Древното българско бойно изкуство Да Дао. Как звучи само...
Лично моето мнение е, за тези, които занапред ще създават древен български боен стил, четете история бе хора! Там си е ясно казано - ако правите такъв стил, той трябва да се доближава до народните борби от едно време, до пехливанлъка ако щете. Справка - Дан Колов. Друга справка - византийските автори от единадесети век - не се сещам точно къде, но имаше летопис по времето на император Андроник не знам си кой, в който се казва, че някакъв българин бил много прочут из цялата българска земя, че бил непобедим на борба. И славата му толкова се разнесла, че отишъл да се бори и в градовете на империята. И стигнал чак до Константинопол, и победил императорския любимец и други такива. Е, за съжаление не пише подробности за стила на българчето, но вероятно става въпрос точно за това, което се гледа и днес по селските събори ако щете. Борба с клинч, с подсечки, с кофти номера, с болезнени ключове и захвати... Знам ли, аз ако трябва да измислям древно българско бойно изкуство, ще го измисля по този начин.
Впрочем някой от вас да е чувал за древно полско бойно изкуство например? Някак си не звучи много сериозно, нищо че поляците също са древен народ. Аз лично не бих го тренирала, даже и да има. Ами за древно белгийско бойно изкуство? За древно германско бойно изкуство? Всички знаем какво правят германските племена - колят с меча масово и не им дреме за никакво изкуство. Но не съм чувала германците да претендират, че техните племена са създатели на бойното изкуство за боравене с меч например. Нямаше да е зле да беше така, но не съм ги чувала, наистина.
Дявол да го вземе, пак не разбрах: защо всичко, което ни допада, трябва да е българско? Не може, ние сме готин народ, ама все пак - оставете и на другите нещо, с което да се гордеят. Нали победителите са щедри?
Според мен не е толкова важно, даже никак не е важно едно нещо от къде е тръгнало, а къде как се е развило. А българите определено са доказали, че бойните изкуства им се удават, може би доста повече им се удават като процент на глава от населението отколкото на маса други народи. Толкова ли е трагично, че няма никога да има древен български боен стил.
Освен това - попаднах на една американска книга, където в общи линии се обяснява, че стиловете, които днес тренираме, и най-хубавите от тях! - в действителност са значително осъвременени, пригодени към съвременните хора и съвременния начин на живот. И затова най-популярните и привлекателните от тях са най-съвременните: айкидо, таекуонд-до, карате... Има разбира се, древни стилове, но те са със значително по-малко привърженици, може би точно защото не се променят с векове. Аз лично не виждам нищо смущаващо в това, че Айкидо е създадено преди там колко десетилетия, че таекуондо съществува от 1955 г., - напротив - в това е тръпката - да направиш така, че съвременни хора да пожелаят да се занимават с нещо, което е много старо. А това става като го промениш. Вижте историята на изключително интересния за мен стил - Пенджак Силат - и той е от 20-ти век. Колко хора тренират Хапкидо? А другото корейско нещо Кьок сул ли се казваше? Не виждам нищо лошо в това някой българин да се опита да си измисли някакъв стил, ама хайде моля ви се не ми обяснявайте че сте го възродили, не можеш да възродиш нещо, което го няма изначално. Да, нека да измисли, ако има сила и воля да работи след това петдесет години да го налага - хубаво, може и да го наложи някъде, но без фалшификации, че просто ми писна да се обясняваме къде се тренира автентично бойно изкуство, и къде само си махали краката. Ами няма автентично, това е истината. За съжаление, ако някъде някой можеше да тренира автентичното бойно изкуство, което и да е, най-вероятно повечето трениращи щяха да измрат, просто не можем ние днес да тренираме както тях тогава. Можем да вземем по нещо от всички тях, можем да вземем духа, някой принципи, можем да използваме техниките им, можем да напреднем страшно много, но не бива да забравяме, че напредваме в това, което е Таекуондо сега, което е карате сега, а не в това, което са учили едно време. Не казвам, че това, което правим е лошо, просто казвам, че не е древно.
Хайде, тренирайте и успех :)
Свобода за българските медици в Либия!

#15 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения

Публикувано: 12 септември 2003 - 17:11

nely :) Недей да пишеш неща за които не си съвсем сигурна и няма как да провериш. Българско Бойно Изкуство има, макар това да не е Да Дао. И не се притеснявай нито е селски бой нито е пехливанлък. Бойните облекла с които се тренира са чисто български и се нарича "бойно облекло", не кимоно. Всички удари са с български имена и има удари в цялото тяло включително и главата. Тренират се и на тренировка. Проблема с ударите в опасните места се решава, като се започва от по слаби и плавни удари 1.с фиксиране (без блок) и 2. по-силни с блок, като постепенно се увеличава силата (в течение на години).
Напоследък излезе 1 книга на Петър Добрев в която ясно се показва че глаголицата е съставена от тогавашната гръцка азбука + изменени символи от древната руническа азбука. (които после преминават и в кирилицата)
(Слава богу не е произлязла от китайските йероглифи)

Що за стремеж ни е всичко да почва и да свършва от България не мога да разбера?

Когато десетки години са отричани очевадни истини и е казвано на черното бяло, време е вече поне част от нещата да се кажат както са и поне част от истината да излезе на яве. Няма нужда да потънем в още по-голямо забвение.

Не ни ли стига, че българите като цяло се справят много добре с бойните изкуства

Ами това изобщо не е случайно, на този свят случайни неща няма. Просто единствено е необходимо човек да си зададе въпроса "защо" и "коя е причината", а причина винаги има.

Според мен не е толкова важно, даже никак не е важно едно нещо от къде е тръгнало, а къде как се е развило

Никой и не твърди че е много важно. Само да не дойде ден и да започне да се говори че българските обичаи и традиции също не са български, защото горе долу смисълът е същия. (А това че нашите празници, обичаи и традиции дават най-добрата интерпретация на "китайската" И Дзин (т.е. потока на Ин и Ян и техния вечен кръговрат)и че подобни празници липсват навсякъде другаде по света включително и в Китай ще оставим за друга тема)

Освен това - попаднах на една американска книга, където в общи линии се обяснява, че стиловете, които днес тренираме, и най-хубавите от тях! - в действителност са значително осъвременени, пригодени към съвременните хора и съвременния начин на живот. И затова най-популярните и привлекателните от тях са най-съвременните: айкидо, таекуонд-до, карате... Има разбира се, древни стилове, но те са със значително по-малко привърженици, може би точно защото не се променят с векове. Аз лично не виждам нищо смущаващо в това, че Айкидо е създадено преди там колко десетилетия, че таекуондо съществува от 1955 г., - напротив - в това е тръпката - да направиш така, че съвременни хора да пожелаят да се занимават с нещо, което е много старо. А това става като го промениш. Вижте историята на изключително интересния за мен стил - Пенджак Силат - и той е от 20-ти век. Колко хора тренират Хапкидо? А другото корейско нещо Кьок сул ли се казваше?

Темата за съвременните и древните бойни изкуства може да бъде много обширна и да се говори много. Даже предлагам някой да отвори такава тема. Има какво да се обсъжда. Според мен единствено внимание заслужават завършените системи. За съжаление съвременните спортове (наричани от някои БИ) не спадат към тях. Когато нещо е орязано до неузнаваемост за да се направи масово (да се принизи до нивото на масите), както и да се направи така че вместо да се тренира по 18-20 часа на ден се тренира по 4 часа в седмицата .... Когато се направи така че "някакви" резултати да има след 2-3 год, вместо след 10-15 например .... Когато се елиминират важните удари и останат такива дето при подходящо каляване може и да не ги блокираш хмммм ....
За да те направи едно изкуство максимално чист, максимално истински и адекватен то трябва да няма правила, да няма спортни правилници. Единствено войнската (човешката етика) трябва да е критерий за това как е редно да се биеш. За да стане един мъж войн (т.е. да решава моментално без страх за себе си или друг), за да бъде чист и съвършен той има нужда и от съвършено изкуство, изчистено без ограничения.
Това със сигурност не може да "съвременното" орязано изкуство и със сигурност не може да стане с "2-3 години тренировки"
За Хапкидо мога да кажа че съм чувал само добри неща, също както и за Текион. Наистина съжалявам че не се тренират в България. Има и още един проблем на "съвременните" изкуства - просто при тренировките и преподаването се спестяват тайните. Те си остават в страната от която е тръгнало. Това разбира се води до осакатяване на целия процес.

nely тъй като тренираш ТКД предполагам си чувала за Хван Джън Нам. Един наистина невероятен човек, който разбира се е и майстор по ТКД но съвсем не е тръгнал оттам и съвсем не на ТКД се дължат неговите умения.
Ако случайно мине към вашата група в София питай го за Георги Велев да видим какво ще каже. Хван е признал само една школа в България която прави наистина нещо и тя е на Велев. Признал е само едно изкуство което има необходимото ниво в България и това е нашето ББУ. Преди когато по-често е идвал в България едно от важните за него неща е да се види с Велев, да види как вървят тренировките по ББУ. Предлагал е на Велев да стане шеф на федерацията по ТКД в България и автоматичен 5 дан (въпреки че Велев ТКД не е виждал много много), но Велев отказва. Защо ли му се предлага всичко това ?? Предпочита да си седи без федерации, без спонсори, без известност и пари и да се занимава с това което той смята че е редно.
Но докога ние българите ще отричаме всичко българско, докога ще се мразим и отричаме едни други, докога ще чакаме някой "външен" "експерт" да признае някой българин или нещо българско и чак тогава и ние да признаем и да кажем "да вярно, колкото и да не ни се иска наистина има нещо"
Това е !! Съжалявам че бях многословен, също така съжалявам че на някои хора ще се стори че съм се изхвърлил много. Но за мен нещата са точно така.

#16 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 14 септември 2003 - 00:52

Предлагал е на Велев да стане шеф на федерацията по ТКД в България и автоматичен 5 дан (въпреки че Велев ТКД не е виждал много много), но Велев отказва.

Хане, не съм специалист по общочовешките проблеми, за които спорите :) , обаче това по-добре не го посочвай като аргумент; според мен това кой как, с кого и по какъв начин прави федерации си е по-скоро бизнес и няма много общо с нивото в БИ.
На мен например преди около 2 години един висок дан по Айкидо (няма да споменавам имена) ми предложи 2-та да направим федерация по Хапкидо(!)- логиката му беше проста (и желязна)- "Аз ще им показвам ключове, ти ще ги учиш да ритат и удрят- и ето ти хапкидо! Няма досега такова в БГ и ще паднат пари..." Ама че нито той разбира от това, нито аз- не го интересува. Аз естествено отказах (да не говорим, че доста се посмях), обаче се замислих колко ли такива "майстори" са се навъдили до ден днешен у нашенско- ама като се сетиш колко федерации има по различните БИ и ти става ясно...
А пък за Българси БИ и аз никъде в историческите справки не съм чел (не че се правя на историк- вече си имаме един- ама това ми беше профила в училище навремето и томовете на БАН и енциклопедиите съм ги изял с кориците, и не само...).
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#17 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 14 септември 2003 - 03:00

xex, zdraveite mom4eta, kvi si gi govorite tuka? izvinqvam se ako mnenieto mi ne e izdurjano stilisti4no ama ot meseci ne sum pisal tuk ili v drugi forumi... az treniram Da Dai i imam vsi4ki knijki na Cvetka6ki i 6te se zaema da vi dam info ot moq gledna to4ka, bez da angajiram kluba suotvetno...

zna4i...
1) Da Dao nqma pretenciite da e PRAbilgarsko ili drevno bg BI, tova za koeto stava duma e, 4e duxat i psixikata na drevnite bulgari sa si v nas i to4no v taq to4ka dd e naslednik na drevnite bg voini ("voin" vinagi mi e zvu4alo mnogo naivno i vuzduxarsko, no mai e nai-uda4nata dumi4ka v slu4aq)...

2) texnikata na stila e komentirana ot vas kato smes ot razli4ni BI, koeto ne e to4no taka... zna4i, udarite s ruka se nanasqt po edin princip, koito na men ne mi e poznat ot drugo BI i unikalen, nari4a se "4en zu 4in" kato pretenciite sa, 4e tova e nai-ikonomi4niq i silen na4in za nanasqne na udari izob6to... men mi ide malko kriv toq 4en zu 4in, a kolko e silen ne moga da komentiram...
ritnicite se pravqt s edno specifi4no dvoino vkarvane na taz, koeto na men pak ne mi e poznato ot drugo BI, bez da imam pretenciite na razbira4, polu4avat se mnogo dalboki i silni...
pridvijvaneto si e standartnoto...
texnikata na borba na men ne mi e poznata, 6toto sistemata e takava, 4e se u4i na po-gornite niva na obu4enie, a ne na moeto... su6toto e i pri udarite s ruka v glavata-ideqta e da se izgradi dobur udar i sled tova da se vdigne nivoto malko... kolko e pravilno tva ot gledna to4ka na prakti4eskata efektivnost znaete vsi4ki, samo moga da spomena, 4e az, bez da sum dobur boec, sled kup sparingi po kioku6in-pravinika (6toto DD e su6tiq) kogato za 1-vi put pravix sparing s rukavici i ruce v glavata, imax 4uvtvoto, 4e prosto nikoga ne sum se sbival... ujas... kak da e, kvo drugo ostana...?
vuprosnata texnika e pravena s pro4vane na 4ove6kata fiziologiq i t.n. za da bude izvedena nai-dobrata traektoriq na udarite, a dokolko xorata sa uspeli e drug vapros, 6toto po toq na4in nikoi drug ne udrq, a az predi vreme si xvanax u4ebnicite po fizika da analiziram poznatite mi texniki otkum stabilnost, suzdavane na iner4en moment i t.n. i ustanovix, 4e nai-raconalnata texnika si e ba6 taq klasi4ekata, deto vsi4ki izto4ni BI si q imat ednakva... za udarnite sistemi govorq, ot borbi ne razbiram...
drugo... drugo... terminologiqta e takava, 6toto ideqta e da ne e nacionalna, a universalna, v momenta, v koito DD stane 6kola na svetovno nivo i s klonove navsqkude ama tva nqma da e skoro ako mnogo ne6ta v organizaciqta ne se promenqt...

mi az tva pro4etox, ako sum propusnal ne6to-pitaite, az 6te otgovarqm spored vuzmojnostite i znaniqta si...
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#18 nobody_

nobody_
  • Дао
  • 478 мнения

Публикувано: 14 септември 2003 - 11:27

zna4i, udarite s ruka se nanasqt po edin princip, koito na men ne mi e poznat ot drugo BI i unikalen, nari4a se "4en zu 4in" kato pretenciite sa, 4e tova e nai-ikonomi4niq i silen na4in za nanasqne na udari izob6to...

Moje li da go obiasnich ako ne e zasekreten?

#19 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения

Публикувано: 14 септември 2003 - 11:56

Хван Джън Нам - живата легенда на корейските бойни изкуства. Съществуват личности, чието майсторство в областта на бойните изкуства е от такава висока класа, че още приживе името им се превръща в легенда. Такъв е случаят с Хван Джън Нам - носител на 10 Дан по Те Кион, притежателя на майсторски степени по Джудо, Айкидо, Карате и Кендо, патриарх на бойните изкуства в Корея, технически съветник в Международната Федерация по Таекуондо, ръководител на специализирана научно-изследователска група в тази област.

Така започва статията за Хван в Даобг
Гриша сравнението е меко казано неуместно, защото Хван не е някой псевдо "майстор", който търси материални изгоди и създаване на балонени федерации. Той е човек направил много за БИ в България, както и в Корея. По природа затворен и скромен, той преди всичко е човек който отдава значение на уменията и на човека, но не и на правенето на кариери и строенето на федерации. Той е практик и се е занимавал винаги с тренировки и преподаване. Със сигурност не е човек, който трябва да се подценява.
А по въпроса с историческите справки напоследък стана известно че нашата стара българска история е била изкуствено изопачена и фалшифицирана през периода 1955-1989 г. Почти всички историци през този период са били подлагани на невероятна цензура и дори са писали (и им е било плащано) "по нареждане" от "големия брат". Съвсем нормално е хора, базиращи се само на тези източнци да не са съвсем наясно със истинската стара българска история
(не говоря за някаква приемственост на БИ , а за общата история)

#20 Асен Г

Асен Г

Развратно малко мече:)!

• Дао
  • 1103 мнения
  • БИ:Кайлиндо, Кибацуме-рю и Смаша
  • Предишен прякор: Cocolino

Публикувано: 14 септември 2003 - 18:57

zna4i, udarite s ruka se nanasqt po edin princip, koito na men ne mi e poznat ot drugo BI i unikalen, nari4a se "4en zu 4in" kato pretenciite sa, 4e tova e nai-ikonomi4niq i silen na4in za nanasqne na udari izob6to... men mi ide malko kriv toq 4en zu 4in, a kolko e silen ne moga da komentiram...

Виж, това, че на теб не ти е познат от друго БИ, означава само, че не ти е известно къде се използва-но не е уникален:). Нищо чудно, като се има предвид, че вероятно предпочиташ съвременните фул-контактни стилове-не е взето от там:). А ако се чудиш-ами в Тай Дзи Цюан е основен принцип за нанасяне на удари с ръка или крак:). Да, точно в Тай Дзи Цюан-ако мен питаш, фактът, че Цветакашки се изказва против вътрешните стилове, но прилага методиката им, говори добре за качествата й:). Ако искаш, пусни тук методиката за трениране-имаше я в последната засега:) книга по Да Дао, която не си купих:)-всички Тай Дзи Цюанци в един глас ще ти кажат същото:).
Портал за фехтовка!
"Power comes from the end of a gun."-Eldridge Cleaver